انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ایرانیان؛ ملت همیشه در آستانه
هنوز فرصت برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد
عدم تغییر حکم سه محکوم حوادث آبان ۹۸
پـرده‌بـرداری از کلاه‌برداری ارزی و رشوه میلیاردی
سفره مردم را کسانی کوچک کردند که برجام را بی‌اثر، تقصیر را به گردن دولت انداخته و نقش خود را پنهان می‌کنند
سایه موج دوم کرونا بر سر فقرا و فرودستان جامعه
اگر دولتی در حادثه نطنز دخالت داشته باشد با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
توهین و دشنام به دولتمردان جایز نیست نباید به وزرا توهـین یا تهمت‌ زده شـود برخـی نسبـت‌ها حـرام شـرعی است نمایندگان به مسائل اصلی کشور توجه کنند نمایندگان از اولویت دادن به مسائل فرعی پرهیز کنند
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
شکست سیاست نگاه به شرق با قرارداد همکاری 25 ساله با چین جبران نمی شود
تلاش‌های اسرائیل علیه ایران
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
عدم همکاری با بازرسان
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
دور تازه رویارویی
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
شکست سیاست نگاه به شرق با قرارداد همکاری 25 ساله با چین جبران نمی شود
تلاش‌های اسرائیل علیه ایران
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
بیشتر
کد خبر: 81792 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ - 23:56
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
در نامه ظریف به دبیر کل سازمان ملل عنوان شد

شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند

اشاره: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در شرایطی که ایران در حال مبارزه همه‌جانبه با ویروس کرونا است در مورد ضرورت لغو تحریم‌ها علیه ایران به دبیر کل سازمان ملل متحد نامه هشداردهنده نوشت و از او خواست تا تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران که مغایر قطع‌نامه 2231 شورای امنیت است را لغو کند. این نامه از بخشی از فشارهای پیدا و پنهان آمریکا علیه ایران پرده برمی‌دارد که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-«بسمه‌تعالی
جناب آقای آنتونی گوترش
دبیر کل محترم سازمان ملل
این نامه را درباره موضوعی بسیار اضطراری برای شما می‌نویسم. همان‌گونه که جنابعالی- و تمام همتایان اینجانب در دنیا- مستحضرید، همگی از شب گذشته به‌طور رسمی گرفتار یک همه‌گیری جهانی شده‌ایم. اکثر ماتحت تأثیر شیوع بیماری ویروسی به‌شدت واگیردار کووید-19 قرارگرفته‌ایم و کشور من جزو کشورهایی است که تاکنون بیشترین ابتلای کرونا در آن‌ها گزارش‌شده است.
در شرایطی که این ویروس شهرها و روستاهای ما را به‌سرعت درمی‌نوردد، ملت ما-برخلاف دیگر ملت‌های مبتلا شده دنیا از عواقب شدیدترین و گسترده‌ترین تروریسم اقتصادی تاریخ که به‌صورت غیرقانونی و فرا سرزمینی از ماه می 2018 توسط دولت ایالات‌متحده در پی نقض تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اعمال‌شده، رنج می‌برد. اگرچه تجهیزات پزشکی، پزشکان، پرستاران، بهیاران و دیگر متصدیان بهداشتی ما جزو بهترین‌ها در دنیا هستند، اما تلاش‌های ما در تشخیص و درمان بیماران و مبارزه با شیوع کرونا و درنهایت شکست این ویروس با مانع تروریسم اقتصادی دولت ایالات‌متحده مواجه شده است.
رژیم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علاوه بر هدف‌گیری تجارت مشروع ما با دنیا، بر تمامی بخش‌های اقتصاد ایران تأثیر منفی گذاشته و این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا به مردم ما می‌گوید که «اگر می‌خواهند گرسنه نمانند» دولتشان می‌بایست تسلیم دستورات وقیحانه بیگانگان شود. اکنون همان مقام آمریکایی با بی‌شرمی تمام تا آنجا پیش رفته که علناً ارسال دارو برای مردم ایران را به گروگان خود گرفته و فروش دارو را به زیاده‌خواهی‌های غیرقانونی و نامربوط مشروط کرده است.
کاملاً واضح است که دولت ایالات‌متحده سیاست تنبیه دسته‌جمعی مردم ایران را - از طریق محرومیت آن‌ها از خرید اقلام بشردوستانه برخلاف شعارهایی که مکرراً توسط دولتمردان آمریکایی اعلام می‌شود- در پیش‌گرفته است. آنچه تا اینجا و متأسفانه برای جامعه بین‌الملل نامشخص باقی‌مانده این است که تروریسم اقتصادی آمریکا چگونه به‌طور مشخص و مستقیم تلاش‌های ما برای مبارزه با همه‌گیری کرونا در ایران را به شرح ذیل تضعیف کرده است:
* تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده صادرات نفت و اقلام تولیدی را برای ایران به‌شدت سخت کرده و بنابراین نه‌تنها بخش دولتی-که تهیه و تدارک غذا و داروی یارانه‌ای و دیگر کالاهای اساسی برای مردم ایران و به‌ویژه آسیب‌پذیرترین قشر جمعیت را بر عهده دارد- هدف قرار داده بلکه به تضعیف کل بخش خصوصی ما که مسئول تأمین کالا، ارائه خدمات و اشتغال‌زایی برای مردم هست، منجر شده است. ایالات‌متحده در تلاش است از طریق سیاست شکست‌خورده و شرم‌آور «فشار حداکثری»-با ارعاب دیگر کشورها در تجارت قانونی با ایران که اتفاقاً به‌واسطه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مشروع قلمداد شده- منابع دولتی و بخش خصوصی موردنیاز ایران برای تضمین اصل بقای مردمش را از بین ببرد.
* تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و مستقر در ایران برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تقریباً غیرممکن می‌سازد و حتی اگر یک شرکت خارجی حاضر باشد اقلام موردنیاز را به ایران بفروشد و ما بهای آن را از طریق دارایی‌هایمان در خارج از کشور بپردازیم، بازهم تحریم‌های درهم‌تنیده آمریکا در حوزه حمل‌ونقل و کشتیرانی، بیمه و بخش‌های مالی و بانکی چنین تجارتی را برای طرفین امکان‌ناپذیر می‌کند. این اقدام نه‌تنها با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار است بلکه نقض قوانین کلی بین‌المللی بشردوستانه- که به‌مثابه جرم علیه بشریت است- و نیز قرار صادره توسط دیوان بین‌المللی دادگستری مورخ 3 اکتبر 2018 محسوب می‌شود.
* تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده هزاران شهروند ایرانی را در خارج از کشور سردرگم کرده و آن‌ها را در معرض اختلال فراوان پروازها در فرودگاه‌های اروپایی قرار داده است. درواقع، قطع ارتباط فرودگاه‌های اروپایی با هواپیمایی ایران ایر طی روزهای گذشته به شیوع کرونا مربوط نبود، بلکه مستقیماً به تحریم خرید و نصب نرم‌افزار به‌روز شده برنامه‌ریزی پرواز توسط آمریکا مربوط می‌شود. چنین اقدامات ظالمانه‌ای هزاران خانواده ایرانی را در اضطراب و فشار ناخواسته در شرایط بحران مبارزه با کرونا قرار داده است و بار دیگر علاوه بر نقض مکرر مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، مقررات سازمان بین‌المللی هوانوردی (ICAO) و قوانین بین‌المللی بشردوستانه، خلاف قرار صادره توسط دیوان بین‌المللی دادگستری مورخ 3 اکتبر 2018 محسوب می‌شود.
* علاوه بر هدف‌گیری معیشت، دسترسی به مراقبت بهداشتی و دارو و نیز عبور و مرور مردم ایران، تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده حتی دسترسی دان ما به اطلاعاتی که دولت به‌منظور مبارزه با کرونا منتشر می‌کند را محدود کرده است. اعمال سانسور غیراخلاقی توسط گوگل بر نرم‌افزار موبایلی جدیدی تحت عنوان "AC 19" –طراحی یک شرکت ایرانی برای کمک به شهروندان برای تشخیص بالقوه و مبارزه با کرونا نیز به دلیل تروریسم اقتصادی آمریکا است که به تولیدکنندگان ایرانی نرم‌افزارها اجازه افتتاح حساب در گوگل را فارغ از هر هدفی حتی بشردوستانه نمی‌دهد.
عالیجناب چگونه ممکن است محرومیت مردم ایران از دارو و دسترسی به اطلاعات مربوط به درمان کرونا به نفع دنیا و دیگر ملت‌ها تمام شود؟ متأسفانه وضعیت ظالمانه کنونی تا حدودی نتیجه بی‌عملی برخی از اعضای جامعه بین‌المللی است. برای نمونه در زمان حاضر و حتی پیش از همه‌گیری جهانی کرونا چه در حوزه ضدعفونی‌کننده‌های بهداشتی، سرنگ یا لوازم تنفسی و چه در کل در حوزه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، واردات ما از اروپا ازلحاظ مقدار و ارزش کمتر از دوره پیش از اجرای کامل برجام در سال 2016 است. واردات لوازم استریل کننده پزشکی از اتحادیه اروپا به‌تنهایی به میزان 75 درصد کاهش‌یافته است و همین روند نامبارک در دیگر زمینه‌های تجارت ما با اروپا وجود دارد.
دولت ایالات‌متحده در یک اقدام خلاف اصول اخلاقی نه‌تنها آنچه خود وقیحانه «فشار حداکثری» بر مردم ایران می‌خواند را افزایش داده بلکه علاوه بر آن همانند کرونا که با شیوع خود در حال نابودی آسیب پذیران شهروندان ما است با وقاحت هر چه تمام ما را درباره مهار این ویروس موعظه هم می‌کند به نحوی که گویا خودش تاکنون قادر به کنترل حمله کرونا بوده است!
در شرایطی که دیگر کشورها اکنون مشغول بحث درباره چگونگی مهار شیوع کرونا هستند و درحالی‌که اقتصادشان ضربه دیده و بیم و هراس در میانشان پدیدار گشته مردم ایران نه‌تنها از تأثیرات این ویروس در پی عدم دسترسی کامل و کافی به تجهیزات پزشکی و تأمین اقلام بهداشتی در امان نیستند، بلکه اقدامات فراوان دیگری که تروریسم اقتصادی آمریکا توسط آن خانوارهای بی‌شماری را حتی پیش از ابتلای کرونا نابود کرده منجر به وخامت شرایط در ایران شده است. این وضعیت آشکارا قابل‌مشاهده است چراکه تأثیرات اقتصادی و دیگر تأثیرات کرونا حتی در کشورهایی که تعداد مبتلایان کمتری نبست به ایران دارند نیز در حال افزایش است.
با توجه به مطالب فوق الاشاره دولت ایالات‌متحده می‌بایست به‌سرعت به کارزار تروریسم اقتصادی خود علیه مردم ایران خاتمه دهد و فوراً تمامی تحریم‌هایی را که به‌صورت غیرقانونی علیه کشور من در تناقض آشکار با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اعمال کرده لغو نماید. به همین منظور، لازم است که سازمان ملل و اعضای آن به این خواسته مردم ایران در توقف سیاست شرورانه و بدون ثمر دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران توجه کافی مبذول دارند.
موجب امتنان خواهد بود چنانچه این نامه را به‌عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر نمایید. عالی‌جناب، لطفاً احترامات فایقه بنده را پذیرا باشید.
محمدجواد ظریف
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.