انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
آغاز شبه قرنطینه در کشور
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
دو هفته در خانه بمانید
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
بیشتر
کد خبر: 81792 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ - 23:56
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
در نامه ظریف به دبیر کل سازمان ملل عنوان شد

شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند

اشاره: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در شرایطی که ایران در حال مبارزه همه‌جانبه با ویروس کرونا است در مورد ضرورت لغو تحریم‌ها علیه ایران به دبیر کل سازمان ملل متحد نامه هشداردهنده نوشت و از او خواست تا تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران که مغایر قطع‌نامه 2231 شورای امنیت است را لغو کند. این نامه از بخشی از فشارهای پیدا و پنهان آمریکا علیه ایران پرده برمی‌دارد که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-«بسمه‌تعالی
جناب آقای آنتونی گوترش
دبیر کل محترم سازمان ملل
این نامه را درباره موضوعی بسیار اضطراری برای شما می‌نویسم. همان‌گونه که جنابعالی- و تمام همتایان اینجانب در دنیا- مستحضرید، همگی از شب گذشته به‌طور رسمی گرفتار یک همه‌گیری جهانی شده‌ایم. اکثر ماتحت تأثیر شیوع بیماری ویروسی به‌شدت واگیردار کووید-19 قرارگرفته‌ایم و کشور من جزو کشورهایی است که تاکنون بیشترین ابتلای کرونا در آن‌ها گزارش‌شده است.
در شرایطی که این ویروس شهرها و روستاهای ما را به‌سرعت درمی‌نوردد، ملت ما-برخلاف دیگر ملت‌های مبتلا شده دنیا از عواقب شدیدترین و گسترده‌ترین تروریسم اقتصادی تاریخ که به‌صورت غیرقانونی و فرا سرزمینی از ماه می 2018 توسط دولت ایالات‌متحده در پی نقض تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اعمال‌شده، رنج می‌برد. اگرچه تجهیزات پزشکی، پزشکان، پرستاران، بهیاران و دیگر متصدیان بهداشتی ما جزو بهترین‌ها در دنیا هستند، اما تلاش‌های ما در تشخیص و درمان بیماران و مبارزه با شیوع کرونا و درنهایت شکست این ویروس با مانع تروریسم اقتصادی دولت ایالات‌متحده مواجه شده است.
رژیم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علاوه بر هدف‌گیری تجارت مشروع ما با دنیا، بر تمامی بخش‌های اقتصاد ایران تأثیر منفی گذاشته و این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا به مردم ما می‌گوید که «اگر می‌خواهند گرسنه نمانند» دولتشان می‌بایست تسلیم دستورات وقیحانه بیگانگان شود. اکنون همان مقام آمریکایی با بی‌شرمی تمام تا آنجا پیش رفته که علناً ارسال دارو برای مردم ایران را به گروگان خود گرفته و فروش دارو را به زیاده‌خواهی‌های غیرقانونی و نامربوط مشروط کرده است.
کاملاً واضح است که دولت ایالات‌متحده سیاست تنبیه دسته‌جمعی مردم ایران را - از طریق محرومیت آن‌ها از خرید اقلام بشردوستانه برخلاف شعارهایی که مکرراً توسط دولتمردان آمریکایی اعلام می‌شود- در پیش‌گرفته است. آنچه تا اینجا و متأسفانه برای جامعه بین‌الملل نامشخص باقی‌مانده این است که تروریسم اقتصادی آمریکا چگونه به‌طور مشخص و مستقیم تلاش‌های ما برای مبارزه با همه‌گیری کرونا در ایران را به شرح ذیل تضعیف کرده است:
* تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده صادرات نفت و اقلام تولیدی را برای ایران به‌شدت سخت کرده و بنابراین نه‌تنها بخش دولتی-که تهیه و تدارک غذا و داروی یارانه‌ای و دیگر کالاهای اساسی برای مردم ایران و به‌ویژه آسیب‌پذیرترین قشر جمعیت را بر عهده دارد- هدف قرار داده بلکه به تضعیف کل بخش خصوصی ما که مسئول تأمین کالا، ارائه خدمات و اشتغال‌زایی برای مردم هست، منجر شده است. ایالات‌متحده در تلاش است از طریق سیاست شکست‌خورده و شرم‌آور «فشار حداکثری»-با ارعاب دیگر کشورها در تجارت قانونی با ایران که اتفاقاً به‌واسطه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مشروع قلمداد شده- منابع دولتی و بخش خصوصی موردنیاز ایران برای تضمین اصل بقای مردمش را از بین ببرد.
* تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و مستقر در ایران برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تقریباً غیرممکن می‌سازد و حتی اگر یک شرکت خارجی حاضر باشد اقلام موردنیاز را به ایران بفروشد و ما بهای آن را از طریق دارایی‌هایمان در خارج از کشور بپردازیم، بازهم تحریم‌های درهم‌تنیده آمریکا در حوزه حمل‌ونقل و کشتیرانی، بیمه و بخش‌های مالی و بانکی چنین تجارتی را برای طرفین امکان‌ناپذیر می‌کند. این اقدام نه‌تنها با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار است بلکه نقض قوانین کلی بین‌المللی بشردوستانه- که به‌مثابه جرم علیه بشریت است- و نیز قرار صادره توسط دیوان بین‌المللی دادگستری مورخ 3 اکتبر 2018 محسوب می‌شود.
* تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده هزاران شهروند ایرانی را در خارج از کشور سردرگم کرده و آن‌ها را در معرض اختلال فراوان پروازها در فرودگاه‌های اروپایی قرار داده است. درواقع، قطع ارتباط فرودگاه‌های اروپایی با هواپیمایی ایران ایر طی روزهای گذشته به شیوع کرونا مربوط نبود، بلکه مستقیماً به تحریم خرید و نصب نرم‌افزار به‌روز شده برنامه‌ریزی پرواز توسط آمریکا مربوط می‌شود. چنین اقدامات ظالمانه‌ای هزاران خانواده ایرانی را در اضطراب و فشار ناخواسته در شرایط بحران مبارزه با کرونا قرار داده است و بار دیگر علاوه بر نقض مکرر مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، مقررات سازمان بین‌المللی هوانوردی (ICAO) و قوانین بین‌المللی بشردوستانه، خلاف قرار صادره توسط دیوان بین‌المللی دادگستری مورخ 3 اکتبر 2018 محسوب می‌شود.
* علاوه بر هدف‌گیری معیشت، دسترسی به مراقبت بهداشتی و دارو و نیز عبور و مرور مردم ایران، تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات‌متحده حتی دسترسی دان ما به اطلاعاتی که دولت به‌منظور مبارزه با کرونا منتشر می‌کند را محدود کرده است. اعمال سانسور غیراخلاقی توسط گوگل بر نرم‌افزار موبایلی جدیدی تحت عنوان "AC 19" –طراحی یک شرکت ایرانی برای کمک به شهروندان برای تشخیص بالقوه و مبارزه با کرونا نیز به دلیل تروریسم اقتصادی آمریکا است که به تولیدکنندگان ایرانی نرم‌افزارها اجازه افتتاح حساب در گوگل را فارغ از هر هدفی حتی بشردوستانه نمی‌دهد.
عالیجناب چگونه ممکن است محرومیت مردم ایران از دارو و دسترسی به اطلاعات مربوط به درمان کرونا به نفع دنیا و دیگر ملت‌ها تمام شود؟ متأسفانه وضعیت ظالمانه کنونی تا حدودی نتیجه بی‌عملی برخی از اعضای جامعه بین‌المللی است. برای نمونه در زمان حاضر و حتی پیش از همه‌گیری جهانی کرونا چه در حوزه ضدعفونی‌کننده‌های بهداشتی، سرنگ یا لوازم تنفسی و چه در کل در حوزه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، واردات ما از اروپا ازلحاظ مقدار و ارزش کمتر از دوره پیش از اجرای کامل برجام در سال 2016 است. واردات لوازم استریل کننده پزشکی از اتحادیه اروپا به‌تنهایی به میزان 75 درصد کاهش‌یافته است و همین روند نامبارک در دیگر زمینه‌های تجارت ما با اروپا وجود دارد.
دولت ایالات‌متحده در یک اقدام خلاف اصول اخلاقی نه‌تنها آنچه خود وقیحانه «فشار حداکثری» بر مردم ایران می‌خواند را افزایش داده بلکه علاوه بر آن همانند کرونا که با شیوع خود در حال نابودی آسیب پذیران شهروندان ما است با وقاحت هر چه تمام ما را درباره مهار این ویروس موعظه هم می‌کند به نحوی که گویا خودش تاکنون قادر به کنترل حمله کرونا بوده است!
در شرایطی که دیگر کشورها اکنون مشغول بحث درباره چگونگی مهار شیوع کرونا هستند و درحالی‌که اقتصادشان ضربه دیده و بیم و هراس در میانشان پدیدار گشته مردم ایران نه‌تنها از تأثیرات این ویروس در پی عدم دسترسی کامل و کافی به تجهیزات پزشکی و تأمین اقلام بهداشتی در امان نیستند، بلکه اقدامات فراوان دیگری که تروریسم اقتصادی آمریکا توسط آن خانوارهای بی‌شماری را حتی پیش از ابتلای کرونا نابود کرده منجر به وخامت شرایط در ایران شده است. این وضعیت آشکارا قابل‌مشاهده است چراکه تأثیرات اقتصادی و دیگر تأثیرات کرونا حتی در کشورهایی که تعداد مبتلایان کمتری نبست به ایران دارند نیز در حال افزایش است.
با توجه به مطالب فوق الاشاره دولت ایالات‌متحده می‌بایست به‌سرعت به کارزار تروریسم اقتصادی خود علیه مردم ایران خاتمه دهد و فوراً تمامی تحریم‌هایی را که به‌صورت غیرقانونی علیه کشور من در تناقض آشکار با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اعمال کرده لغو نماید. به همین منظور، لازم است که سازمان ملل و اعضای آن به این خواسته مردم ایران در توقف سیاست شرورانه و بدون ثمر دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران توجه کافی مبذول دارند.
موجب امتنان خواهد بود چنانچه این نامه را به‌عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر نمایید. عالی‌جناب، لطفاً احترامات فایقه بنده را پذیرا باشید.
محمدجواد ظریف
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.