انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81787 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ - 00:31
بایـدن در مسیر پیروزی
ادامه رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها در بحبوحه کرونا

بایـدن در مسیر پیروزی

اشاره: انتخابات مقدماتی در آمریکا که نزدیک به پنج ماه زمان می‌برد، ازاین‌جهت برگزار می‌شود تا شمار نامزدها پیش از برگزاری انتخابات سراسری محدود شود و هر یک از احزاب روی یک گزینه به توافق برسند. انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها برای تعیین نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری روز سه‌شنبه 10 مارس (20 اسفندماه) در 6 ایالت «آیداهو»، «میشیگان»، «می‌سی‌سی‌پی»، «میسوری»، «داکوتای شمالی» و «واشنگتن» برگزار شد. با کنار رفتن بیشتر داوطلبان در هفته‌های گذشته، رقابت اصلی حالا میان جو بایدن، چهره میانه‌رو و سناتور برنی سندرز، چهره چپ‌گراست. تاکنون رقابت‌های درون‌حزبی در ۱۸ ایالت آمریکا برگزار شده و درمجموع بایدن پیشتاز است. با شمارش آراء انتخابات درون‌حزبی در 6 ایالت، «جو بایدن» موفق شد در صدر نامزدهای دموکرات قرار گیرد و «برنی سندرز» جایگاه دوم را به خود اختصاص داد. اما در حالی که این دو قرار بود پس از برگزاری رقابت‌ها در دو گردهمایی جداگانه درجمع هواداران خود در شهر کلیولند سخنرانی کنند، این برنامه‌ها به خاطر نگرانی از انتشار ویروس کرونا لغو شدند. همچنین مناظره تلویزیونی شبکه سی‌ان‌ان میان نامزدهای حزب دموکرات که قرار بود روز یکشنبه آینده در آریزونا برگزار شود، به دلیل شیوع کرونا بدون حضور مخاطبان خواهد بود. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

برنی سندرز و جو بایدن برنامه‌های انتخاباتی سه‌شنبه‌شب خود را به خاطر نگرانی از انتشار ویروس کرونا لغو کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، آن‌ها قرار بود پس از برگزاری رقابت‌های درون‌حزبی در دو گردهمایی جداگانه و درجمع هواداران خود در شهر کلیولند ایالت اوهایو سخنرانی کنند.

لغو مناظره تلویزیونی
از سوی دیگر، اعلام‌شده است که مناظره تلویزیونی میان نامزدهای ریاست جمهوری حزب دموکرات که قرار است یکشنبه در آریزونا برگزار شود، بدون بیننده خواهد بود. شبکه سی‌ان‌ان که برگزارکننده این مناظره است می گوید نگرانی از شیوع ویروس کرونا علت حذف تماشاگران از این مناظره است.

پیشتازی بایدن در 6 ایالت
نتایج اولیه انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در روز سه‌شنبه، بیانگر پیشتازی جو بایدن، معاون رییس جمهور پیشین آمریکا در ایالت‌های میشیگان، میسوری و می‌سی‌سی‌پی است. برنی سندرز برای پیروزی در میشیگان تلاش زیادی کرده بود و پیروزی بایدن در ایالت بزرگ‌ترین ناکامی سندرز در رقابت‌های سه‌شنبه است. در ادامه رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها هواداران این حزب در شش ایالت میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میسوری، داکوتای شمالی، آیداهو و واشنگتن سه‌شنبه در انتخابات مقدماتی برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری این حزب شرکت کردند که بایدن در میسوری، می‌سی‌سی‌پی نیز پیروز شده است.

حاشیه جو خواب‌آلود
جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در واکنش به انتقاد کارگر خودروسازی درباره موضع وی در قبال مقررات حمل سلاح عصبانی شد و به او ناسزا گفت. ویدئویی از برخورد جو بایدن معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا حین بازدید از یک کارخانه خودروسازی در روز سه‌شنبه و عصبانیت او از اظهارات این کارگر به دلیل به چالش کشیدن موضع او در قبال متمم دوم قانون اساسی آمریکا که از حق مردم برای مالکیت و حمل سلاح حمایت می‌کند در رسانه‌ها منتشرشده و به دستاویزی برای حامیان ترامپ تبدیل‌شده است.
ماجرا چه بود؟
خبرگزاری رویترز در گزارش روز سه‌شنبه خود نوشت: نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در یک توقف تبلیغاتی، وقتی از او پرسیده شد که آیا قصد دارد سلاح‌های مردم را از آن‌ها بگیرد، به کارگر خودروساز با عصبانیت پاسخ داد. بایدن به کارگری که او را به «تلاش فعالانه برای پایان دادن به متمم قانون اساسی آمریکا متهم می‌کرد» گفت: دروغ  می‌گویی. بایدن که برای پیروزی در مقابل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات (۱۳ آبان ۹۹) سوم نوامبر رقابت می‌کند سپس به این کارگر گفت تو احمق هستی.

شمشیر دو لبه
به نوشته رویترز، این اظهارات جنجال‌برانگیز در دیدار از این کارخانه گوشه دیگری از رفتار غیرعادی بایدن و تضعیف پیام انتخاباتی او را نشان داد. ویدئوی منتشرشده‌ای از این برخورد او نشان می دهد هنگامی که بایدن کارخانه تحت مالکیت شرکت خودروسازی فیات کرایسلر را ترک کرد برخی از کارگران در حمایت از ترامپ شعار دادند. این رفتار حکم شمشیر دو لبه را برای بایدن دارد و هر چند برخی از حامیانش چنین رفتارهایی را نشانه اعتبار او می‌دادند مخالفانش از آن برای زیر سوال بردن سلامت عقل او استفاده می‌کنند.

سلاح؛ آری یا نه؟
بایدن حامی متمم دوم قانون اساسی آمریکا است اما مانند دیگر نامزدهای دموکرات خواستار وجود مقرراتی برای بررسی‌های اولیه فروش سلاح است. وی همچنین خواستار تمدید ممنوعیت سلاح گرم است که از دهه ۱۹۹۰ میلادی مهلت آن تمام شده است و پیشنهادهایی برای برنامه خرید سلاح فدرال برای کاستن از استفاده از سلاح در خیابان‌ها ارائه داده است. انجمن ملی سلاح به عنوان بزرگ‌ترین گروه حامی مالکیت و حمل اسلحه در آمریکا در توییتر نوشت: «بایدن سر یک وطن‌پرست داد کشید.»

قمار دموکرات ها علیه سندرز
کسی فکرش را نمی‌کرد جو بایدن که در تبلیغات و سخنرانی‌ها و مناظرات، ضعیف‌تر از کاندیداهای دیگر حاضرشده و در حاشیه قرار داشت،در عرض ده روز تبدیل به چهره اصلی حزب دموکرات شود و کسانی که خود را برای ایستادن مقابل ترامپ آماده می‌کردند، از دور کنار رفته و یا تضعیف شوند. بدین ترتیب بایدن پیشتاز کنونی رقابت‌ها شده است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، انتخاب بایدن به عنوان کسی که دموکرات ها بر روی او سرمایه گزاری کرده اند، آن‌ها را بیش از پیش در معرض شکست در انتخابات سال 2020 قرار می‌دهد. او نه تنها کاریزمایی برای مقابله با ترامپ ندارد که به دلیل پرونده پسرش، حواس‌پرتی‌ها و رفتارهایش چندان محبوب نیست. اما ترس دموکرات ها از بالا امدن یک سوسیالیست باعث شده تا ریسک کرده و پشت بایدن بایستند. برخی از همین حالا پیروز انتخابات را ترامپ می دانند و برخی دیگر اما هنوز معتقدند که انتخابات در ایالات متحده به شدت پیش‌بینی‌ناپذیر است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.