انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ایرانیان؛ ملت همیشه در آستانه
هنوز فرصت برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد
عدم تغییر حکم سه محکوم حوادث آبان ۹۸
پـرده‌بـرداری از کلاه‌برداری ارزی و رشوه میلیاردی
سفره مردم را کسانی کوچک کردند که برجام را بی‌اثر، تقصیر را به گردن دولت انداخته و نقش خود را پنهان می‌کنند
سایه موج دوم کرونا بر سر فقرا و فرودستان جامعه
اگر دولتی در حادثه نطنز دخالت داشته باشد با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
توهین و دشنام به دولتمردان جایز نیست نباید به وزرا توهـین یا تهمت‌ زده شـود برخـی نسبـت‌ها حـرام شـرعی است نمایندگان به مسائل اصلی کشور توجه کنند نمایندگان از اولویت دادن به مسائل فرعی پرهیز کنند
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
شکست سیاست نگاه به شرق با قرارداد همکاری 25 ساله با چین جبران نمی شود
تلاش‌های اسرائیل علیه ایران
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
عدم همکاری با بازرسان
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
دور تازه رویارویی
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
شکست سیاست نگاه به شرق با قرارداد همکاری 25 ساله با چین جبران نمی شود
تلاش‌های اسرائیل علیه ایران
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
بیشتر
کد خبر: 81784 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ - 00:27
قطع زنجیره کرونا  با انجام ضدعفونی
توصیه های کرونایی رییس جمهور:

قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی

ستاره صبح-

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه هیئت دولت درباره مبارزه با کرونا گفت: تمام دولت و مسئولین درگیر هستند و تلاش می‌کنند تا زنجیره شیوع ویروس کرونا قطع شود. تردد درون استان‌ها و بین استان‌ها باید به حداقل برسد. امسال در روزهای پایان سال مردم با مسائل و مشکلات جدیدی مواجه هستند که این مشکلات تقریباً در دهه‌های اخیر در تاریخ کشور و بسیاری از کشورها بی‌سابقه بوده است. اکثر کشورهای جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند.وی بابیان اینکه این ویروس در سبک زندگی، اقتصاد، رفت‌وآمد و مشاغل بسیاری از مردم تأثیر گذاشته است، گفت: این ویروس در مسافرت و تردد اثرگذار است و فشارهای فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است؛ بنابراین این موضوع را باید جدی بگیریم. به این ویروس به‌سادگی نگاه نکنیم و برای سلامت و خانواده خطرناک در نظر بگیریم. گرچه ازلحاظ علمی و پزشکی این ویروس خطرناک‌تر از ویروس‌های شبیه آنفولانزا نیست اما به دلیل مسئله واگیری سریع و شیوع این بیماری جایگاه خاص خود را پیداکرده و به همین دلیل در کشورهای دنیا تأثیر گذاشته است.

ضدعفونی را جدی گیرید
رئیس‌جمهوری افزود: اینکه در برابر بیماری کرونا چه باید بکنیم و چه اقداماتی انجام دهیم، تقریباً به یک نسخه واحدی رسیده‌ایم و بر آن تأکیدداریم. یکی از این موارد را برداشت زنجیره شیوع کرونا است. این زنجیره شیوع از یک فرد شروع می‌شود و فرد وارد جمعی می‌شود و آن جمع را آلوده می‌کند و آن جمع هم به جمع دیگری می‌روند و آنان دچار مشکل می‌شوند. این زنجیره‌ای است که از نقطه‌ای شروع می‌شود و از نقاط بین‌شهری و حتی بین کشورها هم عبور می‌کند. پس اولین مسئله قطع این زنجیره است. مهم‌ترین مسئله ضدعفونی است؛ اگر دست‌ها را خوب بشوییم و ضدعفونی کنیم زنجیره ازاینجا قطع می‌شود و از دست ما به دست دیگری نمی‌رود و زنجیره قطع می‌شود.

تردد باید به حداقل برسد
روحانی بابیان این‌که عدم تردد مسئله مهمی برای مبارزه با شیوع کرونا است، افزود: برخی فکر می‌کنند تردد به معنی سفر از تهران به شهر دیگری است، ولی اگر از شما تهران به جنوب و مناطق دیگر تهران رفتند به معنی تردد نیست و اشکال ندارد و داخل تهران است. وقتی اعلام می‌شود تردد مضر است سفر درون‌شهری هم همان اثر را در شیوع بیماری دارد و تفاوتی نمی‌کند، برخی فکر می‌کنند سفر داخل استان با بیرون استان تفاوتی ندارد. سفر چه از استان به استان دیگر و حتی درون استان بین شهرهای داخل استان و بین شهرستان‌ها و روستاها چه از بخشی به بخش دیگر توصیه نمی‌شود. حتی‌الامکان ترددها باید به حداقل ممکن کاهش یابد. مگر این‌که تردد ضروری وجود داشته باشد. همه باید به پروتکل‌ها و اصول ابلاغی توجه کنند و مراعات کنند تا زنجیره شیوع بیماری شکسته شود.

دیدوبازدید مجازی در نوروز
رئیس‌جمهوری به فرارسیدن نوروز اشاره کرد و گفت: طبق تقویم رسمی کشور و هم آغاز سال جدید و فصل است و هم تعطیلات است، برخی پیشنهاد کرده‌اند که دولت تعطیلات نوروزی را حذف کند و این تعطیلات را به زمان دیگر ببرد که بیماری کرونا وجود ندارد. این کار عملی و شدنی نیست. مردم باید مراسم را امسال به‌خوبی مدیریت کنند و در اجتماعات شرکت نکنند. در اماکن متبرکه حاضر نشوند و زیارت هر امامی را نیز از راه دور می‌توانیم انجام دهیم و همان ثواب و اجر را در این شرایط خواهد داشت. فاصله زمانی و مکانی در ارتباط با آن امام تأثیری ندارد؛ آن‌ها کلام ما را می‌شنوند و اجابت می‌کنند. همه باید در ایام نوروز اصول بهداشتی ابلاغی را مراعات کنیم و نوروز را برای فرصت شیوع بیشتر کرونا قرار ندهیم و این باید اصل شود که نوروز برای پیروزی در برابر بیماری کرونا شود و اگر می‌خواهیم هدیه و رفت‌وآمدی انجام بدهیم، می‌توانیم غیرحضوری با تماس تلفنی و در فضای مجازی انجام دهیم.

 تمام دولت درگیر مبارزه با کروناست
روحانی گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند که در مبارزه با کرونا یک وزارتخانه به نام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درگیر است و گلایه می‌کنند که کل کشور و همه وزیران و مسئولین باید بیایند. در این ستاد تمام دولت درگیر هستند. بخشی از دولت تلاش می‌کنند که زندگی عادی مردم بگذرد. زندگی عادی مردم یعنی برق، آب، گاز، بنزین و مسائل مالی و پولی و کالای اساسی باشد.

همه پای‌کار مبارزه با کرونا هستند
رئیس‌جمهور بابیان اینکه تلاش ما این است که زندگی مردم به شرایط بحرانی غیرقابل‌تحمل تبدیل نشود، گفت: دنبال این هستیم که شرایطی باشد که مردم بتوانند البته با مراعات همه اصول و سختی‌های ویژه‌ای که دارد زندگی کنند. همه وزیران ما امروز درگیر هستند. تمام وزیران اقتصادی و مسئولین ما درگیر این مسئله هستند. از رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گرفته برای این‌که اگر جایی نیاز به پول باشد تأمین مالی کند. رئیس‌جمهور موظف است جلسات لازم اقتصادی در این زمینه را مرتبط برگزار کند. وزیر اقتصادی و رئیس بانک مرکزی ما درگیر هستند برای تأمین ریال و دلار برای اینکه چیزی بخریم. کالاهای اساسی مردم و آنچه برای پزشکی لازم است و تمام بخش‌های تحقیقاتی و علمی ما درگیر هستند. نیروهای مسلح، سپاه، ارتش و بسیج همه پای‌کار هستند. نیروهای مسلح اعلام آمادگی کردند و گفتند ما ۱۰ هزار تخت برای نقاهتگاه و ۳۵۰۰ تخت درمانی آماده داریم. تشکر ویژه از شهرداری دارم که شهر را نظافت و ضدعفونی می‌کنند که این‌یک بار سنگینی بر دوش آن‌ها و کمک بزرگی برای شکست کرونا است. مردم نگرانی برای کمبود آب، برق، انرژی، سوخت گاز و گازوئیل و بنزین و ... نداشته باشند.

اپلیکشین‌های حمل‌ونقل فعال نیست
روحانی افزود: وزیر راه و شهرسازی برای تردد جاده‌ای به‌ویژه تردد بین ایران و کشورهای همسایه، تردد در پروازها و قطارها مسئولیت سنگینی بر دوش دارد. بازهم به ایشان تأکید می‌کنم اپلیکیشن‌های موجود در این زمینه فعال نیست و من یک‌بار هم تلفنی به ایشان گفتم، قطار و هواپیما جادارند، اما در فضای مجازی اجازه (خرید بلیت) نمی‌دهند، بررسی کنید که اشکال کار کجاست و آن را رفع کنید؛ مشکل ترددهای ضروری که مردم می‌خواهند انجام دهند برطرف شود؛ اگر هم تردد لازم نیست انجام نگیرد.

مشکلات اقتصادی مردم
رئیس دولت دوازدهم خطاب به مردم گفت: مطلع هستیم که برخی اقشار جامعه در فشار اقتصادی قرارگرفته‌اند؛ مشاغلی که بیشتر مشاغل شب عیدی است خیلی از فروشنده‌ها، بخش پوشاک و بخش‌های دیگر، نیازمندی‌های منزل-مردم در شب عید نونوار می‌کردند- با مشکلاتی روبرو هستند، البته این مشکلات بعداً جبران می‌شود و بعدازاینکه کرونا به‌عنوان یک مهمان ناخوانده بد رخت بربست و رفت، مردم نیز برای خرید اقدام می‌کنند. یکشنبه هفته آینده مصوبات را با حضور مسئولان اتاق‌ها و اصناف مرور می‌کنیم و هر امکانی در اختیار دولت باشد در این زمینه تلاش می‌کند اعم از اقساط، مالیات و ... که برخی از آن‌ها حل‌شده و برخی دیگر نیز باید برطرف شوند؛ ما این موضوع را دنبال کرده و ادامه می‌دهیم.

ترس، وحشت و اضطراب از کرونا خطرناک‌تر است
روحانی تأکید کرد: نگذارید شایعات روح مقاومت مردم را دچار مشکل کند، این کار را نکنید، از کرونا خطرناک‌تر ترس، وحشت و اضطراب است، بااینکه پزشکان می‌گویند این ویروس خیلی خطرناک‌تر از آنفلوانزا نیست. اگر به کسی گفته شود که آنفلوانزا دارد، برای او چندان مهم نیست اما اگر گفته شود که کرونا دارد، نصف روحیه او از بین می‌رود و همان ابتدا سازمان بدن و گلبول‌های سفید که باید با این ویروس مبارزه کنند و بجنگند سست می‌شوند زیرا فکر می‌کنند که کرونا مساوی با پایان زندگی است؛ این‌گونه نیست، کرونا هست باید این را شکست دهیم و اصول را مراعات کنیم اما درعین‌حال نباید ترس و وحشت و اضطراب میان مردم ایجاد کنیم.روحانی با اشاره به برخی اظهارات غیر مستند درباره آمار مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا افزود: برخی افراد که گاهی ممکن است بی‌نام‌ونشان هم باشند و از روی غرض هم‌صحبت نکنند مثلاً می‌گویند فلان استان نابود شد، این موضوع را که از استاندار آن استان پیگیری می‌کنیم و می‌پرسیم که آمار فوتی‌های دیروز آن استان چقدر بوده است، همان استانی که گفته می‌شود وضعیت آن بد است و روزنامه‌ها نیز تیتر کرده‌اند- می‌گوید که ۱۲ نفر فوتی داشته‌اند. در شرایطی ممکن است روزی ۱۰ تا ۱۲ نفر فوت کنند، اما از آن‌طرف هم ۱۲۰ نفر از بیمارستان ترخیص می‌شوند؛ نمی‌خواهم بگویم که این ویروس را کوچک بپندارید، اما بیش از آنکه واقعیت است آن را بزرگ نکنیم و با آن زندگی کنیم و این دوران را بگذرانیم.

 مردم همکاری نکنند دیرتر به نتیجه می‌رسیم
رئیس‌جمهور در پایان سخنانش در هیئت دولت گفت: نکته آخر اینکه مسئله مبارزه با کرونا دو بخش و بال دارد؛ یک بال آن اقداماتی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دولت و همکاران ما در دولت انجام می‌دهند و یک بخش هم به همکاری مردم مربوط می‌شود. از همه مردم می‌خواهم برای مبارزه با کرونا با ما همکاری کنند چون اگر مردم همکاری نکنند دیرتر به نتیجه می‌رسیم، اما با همکاری آنان زودتر به نتیجه دست خواهیم یافت. اتفاق‌نظر همه این است که اگر راه‌ها بسته شود در بعضی چیزهایی که گفته می‌شود، مشکلات دیگر می‌آفریند. ممکن است بستن راه از یک منظر خوب باشد، اما چهار جای دیگر مشکل ایجاد می‌کند. هرروزی که ستاد ملی اعلام کرد در خروجی‌ها تب سنجی انجام می‌شود و ازلحاظ تب سنجی افرادی که سالم هستند به راه خود ادامه می‌دهند. مقام عالی دولت در پایان خاطرنشان کرد: تردد را به حداقل می‌رسانیم و در خانه می‌مانیم؛ امن‌ترین مکان ما خانه خودمان است و آنجا می‌توانیم سلامت خود و خانواده خود را بیشتر حفظ کنیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.