انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 81780 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - 11:04
سایه کرونا بر سر انتخابات
گزارش

سایه کرونا بر سر انتخابات

اشاره: انتخابات مجلس یازدهم روز 2 اسفند با مشارکت ۴۲.۵7 درصدی واجدان شرایط رأی‌دهی برگزار شد، اما سرنوشت کرسی‌های ۱۱ حوزه انتخابیه به مرحله دوم کشیده شده است. پیش‌تر دبیر ستاد انتخابات کشور اعلام کرده بود که دور دوم انتخابات روز ۲۹ فروردین 1399 برگزار می‌شود؛ اما شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور که بخش‌های مختلف اجرایی را درگیر خود کرده و شکل‌گیری هرگونه تجمعات ممنوع اعلام‌شده است، موجب شده برگزاری دور دوم انتخابات مجلس یازدهم نیز تحت‌الشعاع آن قرار بگیرد. موضوعی که جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور به آن واکنش نشان داد و با بیان اینکه تأیید زمان برگزاری انتخابات برعهده شورای نگهبان است، درباره زمان برگزاری دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: «یکی از زمان‌های پیشنهادی وزارت کشور شهریورماه ۹۹ است.» وی همچنین درباره وضعیت کرسی‌های خالی مجلس یازدهم پس از درگذشت «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب آستانه‌اشرفیه و «فاطمه رهبر» یکی از منتخبان تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به علت ابتلا به ویروس کرونا توضیحاتی ارائه کرد که در ادامه می خوانید.

ستاره صبح-

«جمال عرف» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره تغییر زمان برگزاری انتخابات دور دوم مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: طبق قانون، وزارت کشور زمان برگزاری انتخابات را پیشنهاد و شورای نگهبان آن را تأیید می‌کند؛  چه‌بسا در همین انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از یک سال قبل دو زمان دوم و هفتم اسفند به شورای نگهبان پیشنهادشده بود که این شورا، دوم اسفند را تأیید کرد.

ارزیابی مهیا بودن شرایط
معاون سیاسی وزارت کشور اضافه کرد: برای انتخابات دور دوم هم ۲۹ فروردین‌ماه پیشنهاد و تأیید شده بود اما برای کنترل شیوع ویروس کرونا و ارزیابی مهیا بودن شرایط عمومی کشور، وزارت کشور با وزارت بهداشت تا یک ماه آینده این موضوع را بررسی خواهد کرد و اگر به این جمع‌بندی برسیم که چون گذشته شرایط تجمع وجود ندارد با تأیید نظر شورای نگهبان، زمان آن را تغییر می‌دهیم. عرف، یکی از زمان‌های پیشنهادی را شهریورماه سال ۹۹ اعلام کرد و افزود: اگر شرایط مانند گذشته باشد در صورت تأیید شورای نگهبان، ‌ زمان دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از فروردین ۹۹ به شهریور ۹۹ تغییر می‌یابد.

در مجلس علی‌البدل نداریم
رئیس ستاد انتخابات کشور درباره جایگزین دو منتخب تهران و آستانه (فاطمه رهبر و محمدرضا رمضانی دستک)، گفت: قانون می‌گوید اگر نامزد یا نماینده‌ای فوت می‌کند، بررسی فرایند آن از ۷ ماه بعد آغاز می‌شود. مجلس جدید عملاً از خردادماه ۹۹ تشکیل می‌شود و به ما اعلام می‌کند دو نماینده کم داریم (که امیدواریم تعداد به همین دو نفر محدود شود)، بعد برای تحمیل نشدن هزینه مضاعف به کشور نزدیک‌ترین زمان انتخابات برای جایگزینی این دو نماینده اعلام می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نخستین انتخابات پیش رو خواهد بود. عرف درباره جایگزین کردن نفرات بعد به‌جای دو منتخب متوفی نیز یادآور شد: در مجلس علی‌البدل نداریم  و مردم به آنان رأی دادند و این حق مردم است. وی درباره بدون نماینده بودن حوزه انتخابیه آستانه‌اشرفیه تا ۱۴۰۰، گفت:‌ قانون این را می‌گوید مگر اینکه شورای نگهبان تفسیر دیگری ارائه دهد. ضمن اینکه با توجه به شرایط، نماینده نزدیک‌ترین حوزه انتخابیه عهده‌دار امور نمایندگی شهرستان تا زمان انتخاب نماینده جدید خواهد بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.