انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 81779 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - 11:00
کشور از عدم حضور شایستگان در مجلس زیان می‌بیند
غلامعلی رجایی، مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی:

کشور از عدم حضور شایستگان در مجلس زیان می‌بیند

اشاره: غلامعلی رجایی، فعال سیاسی که سابقه مشاوره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و مشاور رسانه‌ای پیروز حناچی شهردار تهران را در کارنامه خود دارد، تجربه کم و شایستگی منتخبان مجلس یازدهم را عاملی برای نیمه کارآمد شدن این دوره پارلمان کشور عنوان کرد و گفت: شرایط کشور اجازه تندروی به مجلس یازدهم را نمی‌دهد بااین‌وجود کشور به دلایل مختلف از حضور نیروهای شایسته در مجلس یازدهم محروم شد و ضرر خواهد کرد. گزیده‌ای از گفت‌وگوی رجایی با ایرنا را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

غلامعلی رجایی در گفت‌وگو با ایرنا، مجلس یازدهم را مجلسی نیمه کارآمد عنوان کرد و گفت: «دست‌کم آنچه ما در لیست تهران مشاهده کردیم افرادی مسلط و برخوردار از تجربه و شایستگی در آن‌ها کمتر دیده می‌شود که این عوامل به‌خودی‌خود فرایند اجرایی مجلس یازدهم را کند می‌کند. مدتی طول می‌کشد که مجلس بعدی جایگاه خود را پیدا کند. اگرچه جوان‌گرایی در امور مدیریتی کشور موضوع مهم و خوبی است، در مجلس شورای اسلامی نباید بحث پیری، جوانی و سن و سال مطرح شود، بلکه برای نمایندگان، خبرگی، پختگی و تجربه باید در اولویت قرار گیرد، ازاین‌جهت مجلس بعدی این موانع را سر راه خود دارد.»

یکدست بودن مجلس
رجایی با اشاره به یکدست بودن مجلس یازدهم گفت: «پیش‌بینی می‌شود اگر مجلس یکدست اصولگرای یازدهم، نتواند درک صحیحی از شرایط منطقه و کشور در اوضاع کنونی داشته باشند و برای دولت مانع‌تراشی کند، باعث خسارت خواهد شد. حال باید دید که مقامات عالی‌رتبه نظام چقدر می‌توانند مانع تندروی و کشیدن ترمز نمایندگان افراطی شوند. صحبت‌های بعضی از این افراد حاکی از آن است که به‌محض استقرار در مجلس و بافاصله کوتاهی ممکن است سؤال از کابینه را شروع کنند و چون رأی اعتماد مجلس قبلی به وزرا را قبول ندارند و آن را جهت‌دار می‌دانند. بنابراین مانع ادامه کار برخی از وزرای دولت روحانی خواهند شد.»

جایگاه مجلس
مشاور سابق رسانه‌ای شهردار تهران خاطرنشان کرد: «جایگاه و شأن مجلس این است که همواره مطالبه‌گر باشد و بر وضعیت اجرای قوانین نظارت کند، امیدوارم مجلس یازدهم این مهم را بتواند انجام دهد. به نظرم اگر اعضای پارلمان سن و تجربه کافی نداشته باشند از عهده نظارت بر اجرای قوانین برنمی‌آیند. کسی که تجربه کار شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها را ندارد، در مقام ناظر چگونه می‌خواهد بر استاندار، فرماندار، شهردار و وزیر نظارت کند؟ ازاین‌جهت فکر می‌کنم کشور به دلیل چینش نهادهای نظارتی ضرر کرد و مجلس یازدهم از بعضی نیروهای شایسته محروم شد.»

اختلافات اصولگرایان
وی درباره اختلافات داخلی اصولگرایان چه قبل از انتخاب شدن و چه بعدازآن، اظهار کرد: «آن‌ها برای ریاست مجلس هم اختلاف خواهند داشت و هرکدام می‌خواهند نفر خودشان بر ریاست مجلس بنشیند. این اختلافات در تهران وجود داشت، ما نگران اختلاف آن‌ها نیستیم و با توجه به عقبه‌ای که دارند حتماً باهم هماهنگ می‌شوند که چه کسی رئیس باشد و کمیسیون‌ها به چه شکل اداره شوند. به‌هرحال برداشت من این است که شرایط کشور اجازه نمی‌دهد بعضی از تندروها برای مجلس خط و مشی تعیین و دولت را متوقف کنند. باید مانع تندروی آن‌ها شد تا کشور را در سراشیبی قرار ندهند.»

اقلیت اصلاح‌طلب
این فعال اصلاح‌طلب در خصوص نقش اقلیت اصلاح‌طلب در مجلس آینده اظهار کرد: «اصلاح‌طلبان در شرایطی که تعداد بیشتری هم در مجلس داشتند نتوانستند کارایی لازم را داشته باشند  بنابراین آن‌ها چاره‌ای ندارند و باید مرخصی بروند.» وی بابیان اینکه دولت نتوانست از ظرفیت اصلاح‌طلبان استفاده کند، خاطرنشان کرد: «از طرفی اصلاح‌طلبان در بدنه و کادر مدیریتی کشور رفته‌رفته جایگاه خود را از دست دادند و با بیشترین هزینه کمترین حضور را در سطح دولت دارند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.