انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81773 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - 11:04
دو رئیس‌جمهور در یک اقلیم نگنجند!
اشرف‌غنی و عبدالله‌عبدالله به‌طور هم‌زمان در کابل مراسم تحلیف برگزار کردند

دو رئیس‌جمهور در یک اقلیم نگنجند!

اشاره: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز 6 مهر برگزار شد اما نتایج آن حدود سه هفته قبل و پس از حدود پنج ماه اعلام شد. مطابق نتایج اعلام‌شده، محمد اشرف غنی ۹۲۳ هزار و ۵۹۲ رأی معادل ۵۰.۶۴ درصد آرا را کسب کرد. عبدالله‌عبدالله نتیجه انتخابات را قبول نکرد و گفت که اعلام «پیروزی اشرف غنی بر اساس آرای تقلبی» است. او سپس در یک نشست خبری خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد و گفت: «ما پیروزیم و دولت دیگری تشکیل می‌دهیم.» هم‌زمان اشرف غنی هم که قرار بود روز 8 اسفند مراسم تحلیف خود را برگزار کند، به‌دلیل امضای توافق‌نامه صلح بین طالبان و آمریکا این مراسم به تعویق افتاد. اما روز گذشته هر دو مدعی ریاست جمهوری افغانستان؛ اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری و عبدالله‌عبدالله در کاخ سپیدار مراسم تحلیف برگزار کردند. این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات اشرف غنی را رئیس‌جمهور قانونی می‌داند. زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که یک روز قبل تلاش‌های بسیاری کرده بود تا از برگزاری هم‌زمان دو مراسم جلوگیری کند و اجماعی بین این دو چهره سیاسی ایجاد کند، به همراه ژنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان در مراسم تحلیف اشرف غنی حضور یافت. گفته‌شده که خلیلزاد پیشنهاد «معرفی ۴۰ درصد اعضای کابینه و ریاست شورای عالی صلح» را به عبدالله ارائه داده، اما او خواهان سمت نخست‌وزیری و ریاست شورای وزیران است. حال مشخص نیست این بلاتکلیفی سیاسی در افغانستان آن‌هم در روزهایی که بنا بوده رئیس‌جمهور نماینده‌های خود برای حضور در مذاکرات صلح بین الافغان را معرفی کند، چه زمانی پایان خواهد یافت. چون اوضاع این کشور با دو رئیس‌جمهور سامان نخواهد یافت؛ همان‌گونه که سعدی، شاعر شیرین‌سخن ایرانی به‌درستی گفته بود «دو پادشاه در اقلیمی نگنجند». گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

محمد اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری و عبدالله‌عبدالله در قصر سپیدار مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری را روز دوشنبه برگزار کردند. بلافاصله پس از پایان سوگند غنی، امرالله صالح، معاون اول او و سرور دانش، معاون دوم او نیز سوگندنامه خود را قرائت کردند. در مراسم هم‌زمان، عنایت‌الله بابر فرهمند و اسدالله سعادتی هم به‌عنوان دو معاون عبدالله سوگند یاد کردند. به گزارش یورونیوز، باوجود این‌که پیروزی غنی، رئیس‌جمهوری فعلی، در انتخابات به‌طور رسمی اعلام‌شده ولی رقیب دیرینه او، عبدالله‌عبدالله با متهم کردن آقای غنی به تقلب در انتخابات خود را پیروز این رقابت می‌داند.

پیشنهاد ویژه
به گزارش رسانه‌های افغانستان، به‌رغم تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هنوز عبدالله «پیشنهاد ۴۰ درصد کابینه و ریاست شورای عالی صلح» را که از سوی اشرف غنی مطرح‌شده، نپذیرفته است و برای پایان دادن به اختلاف‌ها خواهان سمت نخست‌وزیری و نیز ریاست شورای وزیران است.

متن سوگندنامه
به گزارش ایسنا، به مناسبت برگزاری این مراسم، روز دوشنبه در شهر کابل تعطیل رسمی اعلام‌شده بود. تدابیر شدید امنیتی در تمام این شهر وضع‌شده و راه‌های منتهی به ارگ ریاست جمهوری به روی رفت‌وآمد عمومی بسته شده بود. به گزارش بی.بی.سی بر اساس ماده ۶۳ قانون اساسی افغانستان متن سوگند رئیس‌جمهوری به‌این‌ترتیب است: «بسم‌الله الرحمن الرحیم، به نام خداوند بزرگ جل جلاله، سوگند یاد می‌کنم که دین مقدس اسلام را اطاعت و از آن حمایت کنم.‌ قانون اساسی و سایر قوانین را رعایت و از تطبیق آن مواظبت نمایم. از استقلال، حاکمیت ملی، و تمامیت ارضی افغانستان حراست و حقوق و منافع مردم افغانستان را حفاظت کنم و با استعانت از بارگاه پروردگار متعال و پشتیبانی ملت، مساعی خود را در راه سعادت و ترقی مردم افغانستان به کار برم.»

میهمانان دو مراسم
در مراسم تحلیف اشرف غنی، زلمای خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان و هم‌چنین راس ویلسون، کاردار سفارت آمریکا حضور داشتند. به‌علاوه سفرای مصر، امارات، کارمندانی از سفارت عربستان، سفیران فرانسه، اسپانیا، ترکمنستان، اتحادیه اروپا، نروژ، کانادا، چین، آلمان، هند در مراسم حضور یافتند. حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات و زهره‌ بیان شینواری، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی در ارگ ریاست جمهوری حضور داشتند. اما در سوی مقابل بیشتر شرکت‌کنندگان در مراسم عبدالله را افراد داخلی در افغانستان تشکیل می‌دادند؛ شماری از رهبران سیاسی ازجمله محمد محقق، کریم خلیلی، انوارالحق احدی، عبدالغنی کاظمی و معاونان عبدالله در این مراسم حضور داشتند.‎

سخنرانی غنی
اشرف غنی در سخنانش بعد از مراسم تحلیف گفت، انتخابات پایان یافته است و حکومتی که او خواهد ساخت در انحصار تیم او «دولت ساز» نخواهد بود و «اکنون فصل وحدت و وصل» است. اشرف غنی هم‌چنین گفت که صلح، باعزت و باهمت مردم در این کشور تأمین خواهد شد. او به زنان هم تعهد داد که از حقوق آن‌ها دفاع کند. او از رقبای سیاسی خود نیز خواست تا توانایی‌های خود را یکجا کنند تا مردم طعم صلح را بچشند. غنی گفت: «امروز روز اتحاد است و حریفان دیروز کمک کنند تا درست در دست هم برای آینده و آسایش مردم افغانستان کار کنیم. برای دو هفته دیگر با کابینه به‌جامانده از حکومت وحدت ملی کار را ادامه خواهم داد و پس‌ازآن دولتی همه‌شمول خواهم ساخت‎.» اشرف غنی هم‌چنین گفت، امروز (سه‌شنبه) در مورد رهایی زندانیان طالبان فرمانی را صادر خواهد کرد و گفت در مقابل رهایی این زندانیان کاهش قابل‌ملاحظه در خشونت رونمایی خواهد شد که مردم آن را احساس خواهند کرد. او همچنین گفت که هیئت مذاکره‌کننده با طالبان نیز فردا نهایی خواهد شد. رهایی 5000 زندانی طالبان از پیش‌شرط‌های این گروه برای آغاز گفت‌وگو با دولت افغانستان بود.

سخنرانی عبدالله
عبدالله‌عبدالله هم در سخنرانی‌اش گفت از کشورهای منطقه انتظار دارد در روند صلح افغانستان کمک کنند. وی تأکید کرد از استقلال و تمامیت اراضی افغانستان دفاع خواهد کرد و «این کشور نباید مرکز بحران بین‌المللی و مرکز فعالیت تروریست‌ها باشد.» وی هم‌چنین گفت: «اگر در سال ۲۰۱۴ دولت وحدت ملی را نمی‌پذیرفتم، کشور به‌سوی بحران می‌رفت. اکنون اگر دولت برآمده از تقلب را بپذیرم،‌ فاتحه دموکراسی را باید خواند.»

واکنش طالبان و روند صلح
گروه طالبان اظهار کرد، برگزاری مذاکرات صلح با دولت افغانستان طی روزهای آتی به دلیل برگزاری مراسم تحلیف دو رقیب جایگاه ریاست جمهوری این کشور در روز دوشنبه نامحتمل است. طالبان همچنین از این دو رقیب درخواست کرد به‌جای این کار بر پایان دادن به جنگ متمرکز باشند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رویترز گفته: «فکر نمی‌کنیم آنان بتوانند برای مذاکرات بین‌افغانی در 10 مارس (امروز) آماده شوند زیرا اختلاف‌نظرهایی میان این سیاستمداران وجود دارد که حتی به برگزاری دو مراسم تحلیف انجامیده است.» وی افزود: «به‌جای تحلیف از آنان می‌خواهیم بر مذاکرات بین‌افغانی متمرکز شوند. ما از آنان می‌خواهیم اختلاف‌نظرهای داخلی را کنار بگذارند، تحلیف را متوقف کنند و در راستای صلح کار کنند.» این سخنگو در ادامه گفت، یک مسئله دیگر این است که هیچ گام عملی‌ای برای اجرای شرط توافق آمریکا و طالبان مبنی بر آزادی 5000 زندانی این گروه از سوی دولت افغانستان صورت نگرفته است. اشرف غنی این درخواست را رد کرده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.