انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81767 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - 00:42
سقوط بی‌سابقه قیمت طلای سیاه

سقوط بی‌سابقه قیمت طلای سیاه

اشاره: ویروس کرونا که در چین در ماه ژانویه شناسایی شد به‌تدریج اقتصاد کشورها را تحت تأثیر قرار داد. علت این بود که چین بیشترین خریدار نفت در دنیا بوده و هست. وقتی اقتصاد چین دچار رکود شود به دلیل اینکه دومین اقتصاد دنیا است بر اقتصاد دیگر کشورها ازجمله امریکا تأثیر می‌گذارد. سایه ویروس کرونا حدود سه ماه است که بر سر اقتصاد جهان سنگینی می‌کند. این ویروس باعث کاهش تقاضا در بازار نفت شده به‌گونه‌ای که کشورها شاهد کاهش فروش نفت خود هستند. بحران ازآنجا آغاز شد که قیمت نفت که تا دو ماه پیش 80 دلار بود اکنون به 30 دلار رسیده است. این سقوط از 28 سال پیش سابقه نداشته است. سقوط قیمت طلای سفید باعث شد که اجلاس 178 در وین برگزار شود. وزیر نفت پیشنهاد کرده است که اعضای اوپک نباید اعضای غیر اوپک را به اجلاس خود وارد کنند و خود تصمیم‌گیرنده باشند.

ستاره صبح-

عربستان و آمریکا
قیمت شاخص نفت خام برنت روز گذشته از ۴۵ دلار و ۲۷ سنت و در بازار شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا ۴۱ دلار و ۲۸ سنت به ۳۳ دلار و ۹۶ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا به ۳۰ دلار و ۵۵ سنت سقوط کرد. پس‌ازآنکه عربستان قیمت رسمی فروش نفت خود را کاهش داد و برنامه‌هایی برای افزایش تولید در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی مشخص کرد، قیمت نفت روز دوشنبه ۲۵ درصد کاهش یافت و در جهت شدیدترین افت روزانه خود از سال ۱۹۹۱ میلادی تاکنون حرکت کرد. عربستان عنوان کرده که قصد دارد برای مشتریان نفت خود تخفیف ۴ الی ۱۰ دلار زیر قیمت جهانی اختصاص دهد. از سویی دیگر ایالات‌متحده آمریکا اعلام کرده قصد دارد جهت تأمین بودجه سال ۲۰۲۱، ۱۲ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک خود را در بازار عرضه کند. در ادامه به واکنش‌های بازار جهانی درباره افت قیمت نفت می‌پردازیم.

بورس قرمز شد
«جاناتان بارات» از مدیران مؤسسه پروبیس سکیوریتیز در استرالیا، گفت: فکر می‌کنم همه پیش‌بینی‌ها به باد فنا رفتند؛ این (اوضاع) شبیه مسابقه‌ای به‌سوی قعر برای به‌ دست آوردن سفارش (فروش نفت) است.یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: هرچند بخش عمده‌ای از افت بازار به دلیل اتفاقات جهانی در بازار نفت بود اما به‌هرحال شایعات تغییر مدیریتی در بازار ایران بی‌تأثیر نبود و امیدواریم تا سه الی چهار روز آینده ثبات به بازار برگردد.همایون دارابی در گفت‌وگو با ایلنا درباره دلایل ریزش شاخص بورس گفت: در شب گذشته با بازگشایی بازارهای جهانی شاهد افت 22 درصدی نفت خام بودیم و نفت برنت به مرز 35 دلار و نفت پایه آمریکا هم به مرز 32 دلار رسید که این افت قیمت بی‌سابقه بود. تقریباً از سال 1991 یعنی 27 سال گذشته تاکنون و بعد از جنگ خلیج‌فارس، چنین افت قیمتی را در بازار نفت نداشتیم. در آن زمان قیمت نفت کاهش 31 درصدی داشت. یک عامل کاهش قیمت نفت، شیوع ویروس کرونا و فراگیری آن و تأثیر آن بر مصرف نفت بوده و عدم توافق روسیه و عربستان برای کاهش تولید نفت و اعمال تخفیف‌های سنگین در قیمت نفت از سوی عربستان باعث شد که دیروز بازار با شوک قیمتی شروع به کار کند.وی با اشاره به بازار سرمایه ایران اظهار داشت: عمده افت قیمت شامل نمادهای پالایشگاهی و نمادهای وابسته به بازارهای جهانی شده است و در پایان معاملات دیروز 14 هزار و 805 واحد ریزش داشتیم که معادل 2.7 درصد است اما همچنان نسبت به شاخص عدد قابل‌توجهی محسوب نمی‌شود.دارابی تأکید کرد: هرچند بخش عمده‌ای از افت بازار به دلیل اتفاقات جهانی در بازار نفت بود اما به‌هرحال شایعات تغییر مدیریتی در بازار ایران بی‌تأثیر نبود و امیدواریم تا سه الی چهار روز آینده ثبات به بازار برگردد.

افت‌ بورس‌ در جهان
دارابی ادامه داد: باید توجه داشت که بورس‌های جهانی هم وضعیت خوبی نداشتند و شاهد افت‌های سنگینی در بورس‌های مختلف بودیم به‌طوری‌که بورس اروپا حدود 6.8 درصد منفی است و بورس سوئیس 4.4 درصد منفی و بورس فرانسه 6.64 درصد منفی بوده است. همچنین بورس عربستان 7.2 درصد کاهش داشت و حتی بورس استانبول هم که از کاهش قیمت نفت نفع می‌برد حدود 3.8 درصد منفی است.

نتیجه نشست اپک غیرمنتظره بود
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری بلومبرگ گفت: آمریکا دشواری‌های زیادی برای مردم ایران به‌ویژه مردم فقیر ایران ایجاد می‌کند و این مسئله در آینده باید در یک دادگاه بین‌المللی مطرح شود. اینکه دولت آمریکا می‌گوید ایران محدودیتی برای واردات دارو و غذا ندارد، یک دروغ بزرگ است، زیرا با کدام پول؟ ما برای فروش نفت، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، آهن و مس با تحریم روبه‌رو هستیم حال چگونه می‌توانیم برای خرید دارو و غذا پول به دست بیاوریم؟ آیا آن‌ها فکر می‌کنند ما میلیاردها دلار سپرده در بانک‌های بین‌المللی داریم و به ما توصیه می‌کنند از آن پول برای خرید دارو و غذا استفاده کنیم؟وزیر نفت تصریح کرد: این‌یک دروغ بزرگ است و در این وضع آن‌ها نه‌تنها علیه دولت بلکه علیه مردم ایران کار می‌کنند. آن‌ها دشواری‌های زیادی برای مردم ایران، به‌ویژه مردم فقیر ایران، ایجاد می‌کنند و فکر می‌کنم این مسئله در آینده باید در یک دادگاه بین‌المللی بررسی شود. آمریکا در شرایط سخت رویارویی با کرونا به اقدام علیه مردم ما ادامه می‌دهد و مردم ایران این روزها را فراموش نمی‌کنند. آن‌ها به ما کمک نمی‌کنند و از آن‌ها انتظار نداریم که به ما کمک کنند، اما انتظار داریم کاری علیه مردم ایران انجام ندهند.

اوپک پلاس در مقابل اوپک
وی درباره ناکامی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش برای توافق درباره تمدید و تشدید کاهش تولید نفت، گفت: نتیجه نشست اخیر برای من غیرمنتظره بود. باید بگویم که اوپک اکنون همچون یک پیرمرد است با ۶۰ سال سن و اوپک پلاس یک کودک نوپاست حداکثر با دو سال سن، اما پایان هشتمین نشست مشترک اوپک و غیر اوپک یک نتیجه بد برای این اتحاد بود. به نظر من لازم است اعضای اوپک به خودشان متکی باشند، همانند گذشته و تصمیمی نگیرند که نیازمند پذیرش کشورهای غیر عضو اوپک باشد. غیر اوپک تنها روسیه تا حدی مکزیک و عمان است. عمان همواره با تصمیم اوپک همراه بوده و این همراهی یک مسئله تازه نیست، اما روسیه بازیگر اصلی در این زمینه است. به نظر من لازم است اوپک نقش خود را در بازار درک و ایفا کند. این به آن معنا نیست که ما به همکاری و کمک دیگران، به‌ویژه روسیه نیاز نداریم، اما اگر می‌خواهیم زندگی اوپک را با اتحاد با دیگران ادامه دهیم، باید بیشتر بر تصمیم‌های اوپک و این سازمان تکیه کنیم.

مذاکره دوباره روسیه با اوپک
وزیر نفت با ابراز امیدواری درباره مذاکره دوباره روسیه با اوپک در آینده‌ای نزدیک گفت: ما و بازار نیاز داریم شاهد کاهش عرضه جدید در بازار باشیم؛ این ماهیت بازار است و تجربه‌های من می‌گوید این اتفاق به‌زودی می‌افتد؛ چه با سازش و چه بی‌سازش، به‌هرحال ما باید کاهش داشته باشیم. روسیه و دیگر تولیدکنندگان غیر اوپک را باید قانع کنیم برای متوازن کردن بازار با ما همراهی کنند، زیرا اکنون یک بی‌توازنی عمده و مازاد عرضه در بازار نفت وجود دارد و باید کاری درباره آن انجام دهیم. چندی پیش یک مرد دانا به من گفت که زندگی پر از سازش و مداراست و امیدوارم یکی از این تفاهم‌ها را با روسیه شاهد باشیم.
زنگنه درباره تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی و به‌ویژه در تقاضای نفت گفت: این‌یک واقعیت است و تأثیر منفی در طرف تقاضا داشته و این نبود توازن در بازار عمدتاً ناشی از این ویروس است. برخی برآوردها حاکی از آن است که این‌یک چالش طولانی‌مدت نیست و در ماه‌های آینده تغییری خواهیم داشت و این ویروس مهار خواهد شد. اوپک باید کاری کند، هم برای ویروس کرونا و درباره رشد اقتصاد جهانی و استمرار رشد تولید نفت شیل آمریکا.

رسانه‌های خارجی در برابر ایران
زنگنه افزود: تهیه بسیاری از موارد، مانند غذا و دارو دشوارند، اما در عرضه این ملزومات به مردم چالشی نداریم و برنامه داریم این را ادامه دهیم. بی‌گمان این وضع تأثیر منفی بر صادرات ایران به‌طورکلی دارد، اما نه همانند دیگران، زیرا ما نفت چندانی صادر نمی‌کنیم. آمریکایی‌ها نتوانستند صادرات نفت ما را به صفر برساند. ما برای حفاظت از مردم خود در ایران، با دارو و تجهیزات و سازوکاری که داریم، بهترین تلاش‌های خود را انجام می‌دهیم. برخی رسانه‌ها روز و شب به مردم ایران می‌گویند دولت شما قوی نیست و این مشکلات به دلیل چالشی است که دولت شما دارد. نمی‌خواهیم مردم را دچار وحشت کنیم. برای مهار این ویروس در ایران باید گام‌به‌گام جلو برویم و این‌یک چالش جهانی است.وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره پیش‌بینی قیمت نفت در پی شکست مذاکرات اوپک و متحدانش گفت: بهتر است حرفی درباره قیمت نفت در آینده نگوییم، زیرا رقم اکنون خوب نیست و هر مسئله‌ای می‌تواند نشانه منفی اضافه برای بازار بفرستد.

جنگ سعودی با تزار
آیزاک سعیدیان در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به عدم توافق اوپک و اوپک پلاس در اجلاس اخیر برای کاهش تولید قیمت نفت گفت: پس از اعلام رسمی عدم توافق بر کاهش تولید قیمت نفت سیر نزولی خود را ادامه داد و تا کانال 41 دلار کاهش را به ثبت رساند. روسیه بزرگ‌ترین مخالف این تصمیم در برابر بزرگ‌ترین عضو موافق یعنی عربستان تمام‌قد ایستاد و با توجه به عدم دستیابی به توافق سران اوپک بر کاهش تولید، پیش‌بینی می‌شود بهای نفت در روزهای آتی بازهم کاهش داشته باشد.

تخفیف و افزایش عرضه
این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: پس از برگزاری ناموفق اجلاس اوپک عربستان سعودی در یک اقدام کم‌سابقه اعلام کرد سطح تولید نفت خود را افزایش خواهد داد و حجم تولید را از روزانه 7 میلیون بشکه به 10 میلیون بشکه افزایش خواهد داد. هم‌چنین عنوان کرده قصد دارد برای مشتریان نفت خود تخفیف ویژه 4 الی 10 دلار زیر قیمت جهانی اختصاص دهد. از سویی دیگر ایالات‌متحده آمریکا اعلام کرد قصد دارد جهت تأمین بودجه سال 2021، 12 میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک خود را در بازار عرضه کند. رقابت بین کشورهای عرضه‌کننده نفت، برای فروش بسیار سرعت یافته اما سؤال اصلی این است که اگر اوپک تصمیم می‌گرفت سطح تولید را کاهش دهد قیمت نفت سیر نزولی را به اتمام می‌رساند و با افزایش قیمت مواجه بودیم؟ پاسخ این سؤال بسیار روشن است، توافق کاهش تولید برای قیمت نفت حکم یک مسکن زودگذر را ایفا می‌کرد و قیمت نفت فقط در کوتاه‌مدت می‌توانست اندکی افزایش یابد.

کرونا تقاضا را حذف کرد
سعیدیان به شیوع ویروس کرونا در جهان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: شیوع کرونا نگرانی سرمایه‌گذاران و افت شدید شاخص‌های عمده بورس در چین، اروپا و آمریکا را به همراه داشت و عملاً تقاضای واقعی بخصوص از سوی صنایع کشورها برای خرید نفت حذف شد و انتظار می‌رود با عدم تقاضای واقعی خرید و حجم بزرگ عرضه در سطح جهان قیمت نفت در هفته‌های آتی کاهش‌های چشم‌گیری را به ثبت برساند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.