انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81754 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ - 00:24
پایان خوش «سه‌شنبه بزرگ» برای حامی برجام
پیشتازی معاون باراک اوباما در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات آمریکا

پایان خوش «سه‌شنبه بزرگ» برای حامی برجام

اشاره: انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌های آمریکا در ۱۴ ایالت که به رأی‌گیری «سه‌شنبه بزرگ» معروف است، به‌صورت هم‌زمان برگزار شد و نتایج آن به‌تدریج اعلام شد. در این روز ۱۳۵۷ امتیاز انتخاباتی تقسیم می‌شود که تقریباً یک‌سوم کل امتیازات موجود برای کسب نامزدی این حزب است و تا حد زیادی تکلیف نامزد نهایی حزب دموکرات برای رقابت نهایی با دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2020 را مشخص خواهد کرد. کمپین تبلیغات انتخاباتی جو بایدن که با اعلام نتایج رقابت‌های برخی ایالت‌ها در طول یک ماه گذشته چندان موفقیت‌آمیز به نظر نمی‌رسید، بعد از پیروزی او بافاصله زیاد در رأی‌گیری روز شنبه در کارولینای جنوبی بار دیگر جان گرفت. در روزهای اخیر هم دو نامزد میانه‌رو دیگر این عرصه، یعنی پیت بوتجج و ایمی کلوبشار، با کناره‌گیری از رقابت‌ها حمایت خود را از کمپین بایدن اعلام کردند تا بخت او برای غلبه بر سناتور برنی سندرز و پیروزی در «سه‌شنبه بزرگ» بیشتر شود. با پایان شمارش آرا در ایالت‌های رأی‌دهنده، به نظر می‌رسد که بایدن تا اینجای کار اوضاع خوبی دارد و «سه‌شنبه بزرگ» را با پایانی خوش به سر رسانده است. بایدن 77 ساله که سابقه 36 سال سناتوری ایالت دلاویر در مجلس سنا را در کارنامه دارد، از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور بود. بایدن که به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور در زمان امضای برجام، از حامیان این توافق‌نامه بین‌المللی بود و بعد از خروج دونالد ترامپ از این توافق، او را سرزنش کرده بود، به‌تازگی اعلام کرده که در صورت انتسابش به مقام ریاست جمهوری، آمریکا را به توافق هسته‌ای بازمی‌گرداند. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

نتایج نهایی انتخابات مقدماتی درون‌حزبی موسوم به «سه‌شنبه بزرگ» در ۱۳ ایالت از ۱۴ ایالت آمریکا اعلام شد که براساس آن، جو بایدن معاون پیشین رئیس‌جمهوری آمریکا در صدر نامزدهای دموکرات برای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ قرار گرفت و برنی سندرز نیز در جایگاه دوم ایستاد. به گزارش سی‌ان‌ان، نتایج آرای جو بایدن که پیش‌تر در ایالت‌های کارولینای شمالی، ویرجینیا، مینه سوتا، ماساچوست، تنسی، اوکلاهاما، آرکانزاس و آلاباما مشخص و در آن‌ها به پیروزی دست‌یافته بود، با اعلام پیروزی او در ایالت تگزاس، مجموع آرا «هیئت نمایندگان» وی به ۳۲۳ رأی رسید. برنی سندرز نیز فقط در ایالت‌ها کالیفرنیا، کلرادو، یوتا و ورمونت پیروز شده و نتیجه آرا هیئت نمایندگان سندرز تا این مرحله به ۲۴۶ رأی رسیده است. برای احراز نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزدها به 1991 آرای هیئت نمایندگان نیاز دارند.

انتخابات مقدماتی
انتخابات مقدماتی در آمریکا که نزدیک به پنج ماه زمان می‌برد، از این نظر برگزار می‌شود تا شمار نامزدها پیش از برگزاری انتخابات سراسری محدود شود؛ این انتخابات به‌عنوان ابزاری برای احزاب سیاسی در آمریکا باهدف دست یافتن به یک وحدت نظر روی یک نامزد پیش از انتخابات است. انتخابات مقدماتی آمریکا دربرگیرنده دو نوع انتخاب نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکاست که در ابتدا انتخابات با عنوان انجمن‌های حزبی (Caucus) و در پایان تشکلات حزبی برای دست یافتن به  وحدت نظر و انتخاب نامزد نهایی خود در همایش حزبی- سیاسی (Political convention) که به نشست گزینش نامزد نیز شهره است، برگزار می‌شود. طبق بند دوم قانون اساسی آمریکا، فردی که قرار است نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود باید زاده خاک آمریکا، حداقل ۳۵ سال و دست‌کم ۱۴ سال در آمریکا اقامت داشته باشد.

برگزاری همایش حزبی
پس از پایان یافتن انتخابات مقدماتی که به مدت پنج ماه از ابتدای سال میلادی ۲۰۲۰ تا ژوئن ادامه می‌یابد، هریک از احزاب همایش حزبی خود را برای تعیین نامزد نهایی برگزار می‌کند.
حزب  دموکرات همایش حزبی خود را بین ۱۳ تا ۱۶ جولای (۲۳ تا ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹) در شهر «میلواکی» ایالت ویساکنسین برگزار می‌کند، البته دیگر شهرهای هوستون، تگزاس، میامی  و فلوریدا نیز برای این منظور در نظرگرفته شده است. حزب جمهوری‌خواه نیز همایش حزبی خود را قرار است در شهر شارلوت (Charlotte) در ایالت کارولینای جنوبی بین ۲۴ تا ۲۷ ماه اوت (۳تا۶ شهریور ۱۳۹۹) برگزار کند.

بلومبرگ بازنده بزرگ
مایکل بلومبرگ شهردار پیشین شهر نیویورک با صرف هزینه بیش از نیم میلیارد دلاری برای تبلیغات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، ضعیف‌ترین نتیجه  را کسب کرده است. او در هیچ‌یک از ایالت‌های یادشده نتوانست پیروزی کسب کند و فقط  توانسته چهار رأی نمایندگی را در قلمرو فرا منطقه‌ای آمریکا از مجمع‌الجزایر ساموآی آمریکا در اقیانوس آرام به دست آورد. بدین ترتیب او پس از پایان یافتن انتخابات مقدماتی درون‌حزبی سه‌شنبه بزرگ دموکرات‌ها، شانسی برای ادامه رقابت‌ها ندارد.

واکنش کلینتون به وعده‌های سندرز
هیلاری کلینتون نامزد شکست‌خورده انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا وعده‌های انتخاباتی «برنی سندرز» رقیب هم‌حزبی سابقش را چرند خواند و گفت سندرز باید درچارچوب (حزب دموکرات) پیش رود. تارنمای خبری آمریکایی «ریلکلیر پالتیکس» با انتشار این خبر گزارش داد: هیلاری کلینتون در برآورد خود از  کوران انتخابات ۲۰۲۰آمریکا  وعده‌های انتخاباتی سندرز را «چرند» خواند. بنابراین گزارش کلینتون ۱۳ اسفند و  درجریان مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی نیوز» و درپاسخ به این پرسش که سندرز گفته است چنانچه بیشترین آرا هیئت انتخاباتی را به دست آورد باید در همایش دموکرات‌ها به‌عنوان نامزد این حزب انتخاب شود، گفت : او باید در چارچوب (حزب دموکرات) و بنابر قاعده و قوانین پیش رود. کلینتون  افزود: ما چارچوب و قاعده‌هایی داریم، در دور قبلی ما همین چارچوب‌ها را داشتیم و این بار نیز این قواعد وجود دارند. وی ادامه داد: فکر می‌کنم  پیروی کردن از قواعد و چارچوب‌ها همواره ایده درستی باشند، چراکه تمامی افرادی که وارد میدان می‌شوند از آن آگاه‌اند. هیلاری کلینتون در حالی از رقیب سابق هم‌حزبی خود دست به انتقاد زد که این دو در کارزار انتخابات مقدماتی درون‌حزبی سال ۲۰۱۶ میلادی بسیار نزدیک به یکدیگر پیش تاختند تا سرانجام در همایش حزب دموکرات سندرز کنار گذارده شد و حزب حمایت خود را از نامزدی هیلاری کلینتون برای روبرو شدن با دونالد ترامپ در انتخابات آن زمان حمایت کرد.

وعده بازگشت به برجام
نامزد انتخاباتی حزب دموکرات‌های آمریکا در انتخابات 2020 چندی پیش اعلام کرد که درصورتی‌که رئیس‌جمهور بشود، آمریکا را به توافق هسته‌ای بازمی‌گرداند. جو بایدن، رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات 2020، در یادداشتی که در نشریه «فارین افرز» منتشر کرده بود با انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد که اگر ایران پایبندی کامل خود به برجام را ازسر گیرد، در صورت انتسابش به مقام ریاست جمهوری، آمریکا را به توافق هسته‌ای بازمی‌گرداند.

آخرین جزئیات نتایج
«تاکنون درمجموع جو بایدن توانسته ۴۵۳ امتیاز، سندرز ۳۸۲ و الیزابت وارن ۵۰ امتیاز به دست آورد.» شمارش ۷۶ درصد از آراء در ایالت کالیفرنیا با ۴۱۵ امتیاز از پیروزی سناتور برنی سندرز حکایت دارد. شمارش ۶۹ درصد از آراء در کلورادو با ۶۶ امتیاز هم پیروزی برنی سندرز را نشان می‌دهد. شمارش ۹۱ درصد از آراء در ایالت ماساچوست با ۹۱ امتیاز پیروزی جو بایدن را نشان می‌دهد. شمارش آرای ایالت یوتا با ۲۹ امتیاز از پیشتازی برنی سندرز حکایت دارد. شمارش ۹۷ درصد از آراء در ایالت آلاباما از پیروزی جو بایدن حکایت دارد. این ایالت ۵۲ امتیاز دارد. با توجه به شمارش ۱۰۰ درصدی آراء در ایالت آرکانزاس، جو بایدن در این ایالت به پیروزی رسید. امتیاز این ایالت ۳۱ است. با توجه به شمارش آراء در ایالت تگزاس، جو بایدن در این ایالت به پیروزی رسید. امتیاز بالای ایالت تگزاس که ۲۲۸ است، درواقع موجب می‌شود بزرگ‌ترین پیروزی رقابت درون‌حزبی سه‌شنبه به بایدن برسد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.