انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
آغاز شبه قرنطینه در کشور
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
دو هفته در خانه بمانید
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
بیشتر
کد خبر: 81753 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ - 00:20
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
گزارش

مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند

اشاره: ویروس کرونا که نخستین بار در چین بروز و ظهور پیدا کرد در نیمه دوم بهمن به ایران وارد شد و نخستین بار در شهر قم دیده شد. نخستین قربانیان کرونا روز اول اسفند دو نفر را در قم به کام مرگ برد. هرچند مقامات و روحانیون دیرهنگام به خطر و فاجعه ویروس کرونا پی بردند، اما به‌تدریج به همان روش‌های تجربه‌شده در چین که نتیجه مثبت داشت، مثل در خانه ماندن و دورکاری رسیدند، ولی به‌رغم اینکه قرنطینه شهرهای آلوده یک امر ضروری است، هنوز این مهم باور مسئولان نشده است. ماجرای کمبود ماسک، دستکش پلاستیکی، الکل، مواد شوینده و ... دیگر مشکلاتی هستند که عده‌ای سودجو از موقعیت بحرانی سو استفاده کرده و اقلام بهداشتی را با چند برابر قیمت می‌فروشند. مسئله‌ای که اعتراض وزیر بهداشت را به دنبال داشت. وی نسبت به کمبود اقلام درمانی و پیشگیرانه در نامه‌هایی به رئیس‌جمهور و وزیر صمت هشدار داد. رئیس‌جمهور روز گذشته سخنان تازه و واقعی درباره کاسبان کرونا و راه‌های مقابله با ویروس کرونا را در جلسه هیئت دولت بیان کرد که گزیده‌ای از آن در پی می‌آید.

ستاره صبح-

عبور از بحران کرونا
رئیس‌جمهوری بابیان اینکه قول می‌دهم در کوتاه‌ترین زمان و حداقل تلفات از بحران کرونا عبور ‌کنیم، گفت: عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم برای اینکه جامعه ما را ملتهب کنند پشت ماسک دلسوزی رفتند اما درواقع مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند.حسن روحانی در جلسه هیئت دولت بابیان اینکه دولت به‌عنوان نگهبان سلامت مردم و کسب‌وکار و تأمین معیشت مردم، به وظیفه‌اش عمل می‌کند، گفت: این بیماری، یک بیماری فراگیر است. تقریباً دامنه آن‌همه استان‌های ما را فراگرفته و یک بیماری جهان‌گیر است که بسیاری از کشورهای جهان به این مسئله مبتلا شدند و باید با تدبیر و همکاری یکدیگر از این معضل در اسرع وقت عبور کنیم. سلامت مردم برای ما اهمیت دارد و همه تلاش‌ها برای این است که مردم، پدران و مادران و جوان‌های ما و افراد مسن و بیمار که بیشتر در معرض این ویروس هستند بتوانند از این مسئله عبور کنند و جانشان به‌سلامت باشد، سلامت و امنیت جانی برای ما مهم است. امنیت روحی و روانی جامعه هم حائز اهمیت است. متأسفانه امروز علیرغم اینکه اکثریت جامعه ما و همه همکاری و یکدیگر را برای عبور از این مشکل یاری می‌کنند، عده‌ای هستند به‌عنوان کاسبان کرونا که می‌خواهند از این معضل برای سود مادی و سودجویی خودشان استفاده کنند و متأسفانه در مواردی با احتکار و گران‌فروشی و عدم عرضه کالا با این فکر که در آینده این کالا را باقیمت بالاتر و گزاف می‌توانند بفروشند، مواجه بودیم. این عده‌ای بودند به‌عنوان کاسبانی که در این بیماری با جان مردم بازی می‌کردند و احتکار می‌کردند.
کاسبان کرونا
روحانی افزود: از طرف دیگر کاسبان دیگری هم در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه داشتیم. عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم رفتند پشت ماسک دلسوزی اما درواقع برای اینکه جامعه ما را ملتهب کنند و مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند.
رئیس‌جمهوری بیان داشت: مردم عزیز و بزرگوار باید توجه داشته باشند به اینکه این گروه محتکرین و معاندین در فضای مجازی که به آرامش مردم رحم نمی‌کنند؛ همچنین گروهی که افکار جامعه را با اظهارنظرهای غیردقیق خودشان دچار اضطراب می‌کنند؛ این امر تخصصی است و باید به متخصصین مربوطه واگذار شود؛ مسئولیت این کار به وزارت بهداشت و درمان واگذارشده، اما همه دستگاه‌ها با همه توان، پیگیر بخش‌هایی از اموری هستند که به‌نوعی به آن‌ها مربوط می‌شود.

اعتماد مردم و مسئولین اساس کار است
رئیس‌جمهوری گفت: بدترین کار این است که بدخواهان ایران و ملت ایران از فرصت مشکل مردم و از ورود یک ویروس هم سوء علیه ملت ایران استفاده می‌کنند و می‌خواهند آرامش و اعتماد را از مردم بگیرند؛ اساس کار اعتماد بین مردم و مسئولین و در این شرایط اعتماد بین مردم و مسئولین بهداشت و درمان است. آمار دروغ می‌دهند؛ حرف‌های دروغ می‌زنند و نظرات دروغ منتشر می‌کنند؛ می‌گویند واقعیت‌ها به مردم گفته نمی‌شود، درحالی‌که از روز اولی که احساس کردیم ویروس کرونا وارد کشور شده، همان وقت به وزارت بهداشت و درمان گفته شد که همه آمار و اطلاعات در اختیار مردم قرار داده‌شده و چیزی از مردم مخفی نشود؛ مردم بدانند که چه عده مشکوک و مبتلابه این بیماری‌اند و چه عده جان‌باخته در این بیماری هستند و چه اقداماتی در حال انجام است و آمادگی خودشان را هم به مردم اعلام کنند و خدای‌ناکرده اگر بازهم بخواهد این بیماری گسترش پیدا کند، با همه توان بیمارستان‌ها و تخت‌ها و پزشکان و پرستاران ما آمادگی دارند تا در برابر این ویروس مهاجم بایستند و ایستادگی کنند تا از این خطر عبور کنیم و رد شویم.

ماسک دلسوزی
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: متأسفانه آن‌هایی که حتی دارو و مواد غذایی را به روی مردم بستند و تحریم کردند، خبیثانه‌ترین اقدام را علیه ملت ایران در این 2 سال انجام دادند؛ آن‌ها هم آمدند با یک ماسک دلسوزی ظاهر شدند که ما هم می‌خواهیم به ملت ایران کمک کنیم؛ شما اگر واقعاً راست می‌گویید لااقل تحریم دارو را بردارید؛ این اولین قدم است. بگویید نسبت به ملت ایران تا حالا اشتباه و خطا کردیم و عذرخواهی می‌کنیم و اولین قدم ما این است که فعالیت بانکی برای خرید دارو، نقل‌وانتقال دارو و فعالیت کشتیرانی در این زمینه و مواد غذایی مردم، آزاد است و ما کاری نداریم و این تحریم را از روی مردم برداشتیم. مردم ما به‌خوبی می‌دانند شما دروغ می‌گویید؛ واقعیت را نمی‌گویید؛ البته در اینجا من باید از همه دولت‌ها و کشورهایی که درزمینه مبارزه با این ویروس به ما کمک کرده‌ و آماده‌اند به ما کمک کنند؛ تجهیزات فرستادند و بازهم آمادگی دارند دارو و تجهیزات برای کشور ما بفرستند، از همه آن‌ها تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

صداوسیما برنامه شادتری ارائه کند
روحانی اظهار داشت: من از صداوسیما می‌خواهم در این ایام که مردم برای حفاظت از جان خود بیشتر در خانه هستند، برنامه‌های شادتری برای مردم ارائه بشود؛ مردم وقتی در یک آپارتمان و خانه کوچک می‌خواهند محدود و محصور شوند، نمی‌توانند در اجتماعات شرکت کنند، رفت‌وآمد به آن صورت نمی‌توانند داشته باشند، باید صداوسیما در خانه آن را جبران کند و ان‌شاءالله این کار انجام می‌گیرد. همه هنرمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه دانشمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه روانشناس‌ها و همه آن‌هایی که می‌توانند لبخند برای مردم به ارمغان بیاورند در فضای مجازی بیایند؛ امروز کلماتی که مردم را از خستگی دربیاورد و برای مردم تنوع باشد، دیگر یک کار مستحب نیست؛ در این شرایط یک کار واجب است و همه از این فضای مجازی استفاده کنیم.
تغییر سبک زندگی
روحانی تصریح کرد: ناچاریم در این شرایط مقداری سبک زندگی خود را تغییر دهیم؛ اینکه امروز بانک‌ها هم کمک کردند برای اینکه مردم به بانک‌ها مراجعه نکنند و بتوانند از فضای مجازی و موبایل‌های خود استفاده کنند، نشان می‌دهد که از این ظرفیت باید حداکثر استفاده را ببریم. فضای مجازی مخصوصاً در این شرایط یک ظرفیت بزرگ است؛ باید همه همدیگر را یاری و کمک کنیم و دولت الکترونیک خود را بسازیم؛ ارتباطات دیجیتالی خود را بیشتر و اقتصاد خود را به سمت دیجیتال هدایت کنیم.روحانی گفت: اگر همکاری مردم نبود هیچ اقدام مهمی نمی‌توانستیم انجام دهیم؛ اگر مردم به وزارت سلامت ما اعتماد نمی‌کردند، شاید این بیماری الآن چند برابر یا چند ده برابر این در جامعه منتشرشده بود؛ کار بزرگ را مردم کردند؛ در خانه نشستند. امروز هم مردم یک‌روزه خاصی را برای خودشان لازم کردند و آن ماندن در خانه، حداقل بیرون آمدن، حداقل در جامعه رفتن، حداقل مسافرت کردن، حتی سبک تماس‌های خود را عوض کردند؛ قبلاً به هم می‌رسیدند اول دست راست خود را دراز می‌کردند؛ حالا دست روی سینه می‌گذارند و با سر به هم احترام می‌گذارند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.