انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهکار مهار قیمت پرنوسان خودرو
افت و خیز ارز، سکه ، خودرو ، بورس
نبود اراده لازم در بانک مرکزی؛ دلیل نوسان قیمت ارز، سکه، خودرو و دیگر کالاها
بورس به کدام سو می‌رود؟ (1)
رسیدگی به افزایش قیمت خودرو و برخورد با عاملان گرانی آن
تلاطم در بازارها
عبور شاخص بورس از مرز ۹۰۰ هزار واحد
حذف چهار صفر از پول ملی باعث افزایش تورم می‌شود
صعود قیمت سکه و ارز
فراهم بودن بستر فساد و زنجیره واسطه‌گری؛ دلیل اصلی افزایش نجومی قیمت خودرو
افزایش ۲۲ هزار واحدی شاخص بورس
مردم با شناخت در بورس سرمایه‌گذاری کنند تا سرمایه‌شان مثل برف آب نشود
شاخص بورس 7 رقمی شد
راهکار از بین بردن فساد ارز و خودرو چیست؟
کرونا تولید نفت درکشور را متوقف نکرده است
آشفتگی در بازارها
عامل 40 درصد تصادفات، خودروها هستند
حذف چهار صفر از پول ملی
پلیس در تعقیب محتکران خودرو
3 دلیل استقبال مردم از بورس
پشت‌صحنه افزایش قیمت مسکن مهر
چند راهکار حمایت از کارگران و فرودستان
پیدا و پنهان نوسان «خودرو»، «دلار» ، «بورس»
جزییات تازه از فساد زوج جوان
اماواگرهای هدف‌گذاری بانک مرکزی برای کنترل تورم تا 22درصد؟
نیاز به ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بورس داریم
ترمز بورس در آستانه ورود به کانال یک‌میلیون واحد کشیده شد
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
تورم سال حداکثر ۲۲ درصد
بیشتر
کد خبر: 81745 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ - 00:03
تعیین تکلیف بودجه سال 99 با حکم حکومتی
گزارش

تعیین تکلیف بودجه سال 99 با حکم حکومتی

اشاره: کلیات بودجه سالانه که از سوی دولت به مجلس ارائه می‌شود ابتدا در کمیسیون برنامه بودجه و سپس در کمیسیون تلفیق بررسی، تصویب یا رد می‌شود و بودجه سال آینده در صحن علنی رد شد و بار دیگر برای بررسی به کمیسیون تلفیق عودت داده شد. این اتفاق هم‌زمان با شیوع کرونا اتفاق افتاد که در عمل امکان برگزاری جلسات مجلس تا پایان سال وجود ندارد. برای اینکه کشور در سال آینده بدون بودجه نباشد و امکان افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان نیز وجود داشته باشد، رهبر انقلاب موافقت کردند که بودجه سال 99 با رعایت اصل 85 قانون اساسی توسط کمیسیون تلفیق تصویب و نهایی شود. این حکم حکومتی در شرایط ویژه کشور، بودجه سال آینده را از بن‌بست خارج کرد. در ادامه نظر سه تن از نمایندگان مجلس درباره حکم حکومتی رهبر انقلاب را می‌خوانید.

ستاره صبح-

اخذ حکم حکومتی
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی از اخذ حکم حکومتی رهبری از سوی رئیس مجلس در مورد بودجه ٩٩ خبر داد و گفت: هیئت‌رئیسه در حال مذاکره با شورای نگهبان است تا لایحه را برای تأیید به این شورا ارسال کند.
اسدالله عباسی اظهار کرد که در پی اعلام موافقت اکثریت نمایندگان با اصل ۸۵ شدن بودجه سال آینده (بررسی و تصویب در کمیسیون تلفیق به‌جای صحن علنی) و با توجه به اینکه ستاد مقابله با کرونا برگزاری جلسات علنی مجلس را به صلاح نمی‌داند آقای لاریجانی رئیس مجلس دراین‌باره از رهبری حکم حکومتی دریافت کردند. بر این اساس نیاز به برگزاری جلسه علنی و حتی جلسه کمیسیون تلفیق نیست و مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد بودجه ۹۹ به‌عنوان مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارجاع خواهد شد تا در صورت تأیید به دولت ابلاغ شود. هیئت‌رئیسه در حال مذاکره با شورای نگهبان دراین‌باره است. مجلس می‌تواند اختیار وضع برخی از قوانین را با رعایت اصل ۷۲ به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، این قوانین در مدت کوتاهی به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و پس‌ازآن در صحن مجلس با نظر نمایندگان به تصویب نهایی می‌رسد.

اذن رهبری، کشور را از بحران 
خلأ بودجه نجات داد
نایب‌رئیس مجلس گفت: مقام معظم رهبری تأیید کردند که بودجه بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب شود تا کشور بدون بودجه نماند. مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اذن رهبر معظم انقلاب برای ارسال مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 99 به شورای نگهبان، گفت: نمایندگان هفته گذشته در جلسات علنی مجلس حضور یافتند، اما حال برخی مساعد نبود و پس از انجام تست کرونا از بین 30 نفر جواب 5 نفر مثبت اعلام شد که این آمار ممکن است در میان 290 نفر افزایش یابد. وی بابیان اینکه برگزاری جلسات علنی برای بررسی بودجه و دیدارهای مردمی نمایندگان می‌تواند کرونا را در تمام نقاط کشور گسترش دهد، افزود: رئیس مجلس شورای اسلامی با توجه به این شرایط از مقام معظم رهبری درخواست کرد که بودجه سال 99 نیز که توسط کمیسیون تلفیق بررسی، بر اساس اصل 85 قانون اساسی تصویب و به شورای نگهبان ارسال شود تا کشور بدون بودجه نماند. مقام معظم رهبری نیز در پاسخ به نامه رئیس مجلس تأیید کردند که بودجه بر اساس اصل 85 قانون اساسی تصویب شود همچنین اجازه فرمودند که وزارت جهاد کشاورزی تا زمانی که نمایندگان درگیر با کرونا، درمان شوند و جلوی گسترش این ویروس گرفته شود با سرپرست به فعالیت خود ادامه دهد. باید رفت‌وآمدها در تمام نقاط کشور محدود شود تا بتوان ویروس کرونا را کنترل کرد. افراد درگیر با این ویروس نیز باید درمان شوند در غیر این صورت کرونا کشور را فلج می‌کند. در برخی کشورها برای مقابله با کرونا نیروهای نظامی و امنیتی به میدان آمده‌اند و با هرکسی که همکاری نمی‌کند برخورد می‌کنند چراکه هر فرد بیمار می‌تواند 20 نفر دیگر را نیز درگیر ویروس کند.

تمدید دوره سرپرستی وزارت 
جهاد کشاورزی
عبدالرضا مصری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در جمع خبرنگاران در تشریح روند بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور، گفت: رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد مجلس درباره ارسال مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ به‌عنوان مصوبه مجلس به شورای نگهبان و تمدید دوره سرپرستی سرپرست فعلی وزارت جهاد کشاورزی موافقت کردند.
مصری ادامه داد: اگر ما لایحه بودجه سال 99 را در شرایط کنونی به تصویب نرسانیم، دولت در سال آینده اجازه افزایش حقوق کارمندان را ندارد، همچنین تمام دخل‌وخرج دولت غیرقانونی خواهد شد، از طرفی دیگر در چند وقت اخیر پیشنهاد تصویب دو دوازدهم و سه دوازدهمی لایحه بودجه مطرح شد که بازهم این پیشنهاد همان تبعات را به دنبال داشت.
نایب‌رئیس مجلس گفت: اگر می‌خواستیم لایحه بودجه را به‌صورت دو دوازدهمی و سه دوازدهمی تصویب کنیم این مسئله هم مستلزم برگزاری جلسه علنی بود که ستاد مقابله با کرونا اجازه برگزاری این جلسه را نیز نمی‌داد، از طرفی دیگر اگر لایحه بودجه به‌صورت سه دوازدهمی مورد تصویب قرار می‌گرفت، نهایتاً مجلس یازدهم پس از انجام تشریفات برگزاری پارلمان و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی، باید بار دیگر این لایحه را از ابتدا موردبررسی و تصویب قرار می‌داد که با این روند احتمالاً لایحه بودجه سال 99 در شهریورماه سال آینده تصویب می‌شد.

نامه رئیس مجلس به رهبری
وی از ارسال نامه 3 صفحه‌ای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به رهبر معظم انقلاب خبر داد و گفت: در این نامه تمام اقدامات و تلاش‌های مجلس برای برگزاری جلسات پارلمان تشریح شد، همچنین در این نامه از معظم له اجازه خواستیم تا مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه در مورد لایحه بودجه سال 99 به‌عنوان مصوبه مجلس تقدیم شورای نگهبان شود و همان مصوبه در صورت تائید شورا به‌عنوان قانون به دولت ابلاغ شود تا از ابتدای سال جدید قانون بودجه اجرایی شود. معظم له اجازه دهند سرپرستی سرپرست فعلی وزارت جهاد کشاورزی تا زمان برگزاری جلسات علنی مجلس تداوم داشته باشد، خوشبختانه ازآنجایی‌که قانون اساسی ما، قانونی بسیار مترقی بوده و ما هیچ بن‌بستی برای مسائل کشور نداریم، رهبر معظم انقلاب با هر دو پیشنهاد مجلس موافقت فرمودند و ما از طرف مجلس و ملت ایران از محضر مبارک معظم له به خاطر گره‌گشایی و روشن شدن تکلیف دولت، مجلس و کشور تشکر می‌کنیم. نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس مجوز رهبر معظم انقلاب اگر شورای نگهبان به برخی از مواد لایحه بودجه سال 99 ایراد بگیرد، این موارد در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه موردبررسی و اصلاح قرار خواهد گرفت.

دریافت حکم حکومتی
غلامرضا حیدری، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اصل هشتادوپنج بودجه سال ۹۹ گفت: اصل ۸۵ قانون اساسی، اصلی است که به‌موجب آن مجلس می‌تواند بعضی از قانون‌گذاری‌هایش را در یک‌زمان معین به کمیسیون مربوطه تفویض کند.
نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: تاکنون بسیاری از قوانین توسط مجلس به کمیسیون‌های مربوطه تحویل‌شده است اما در مورد بودجه چنین اتفاقی نیفتاده است.
این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در خصوص اصل ۸۵ قانون اساسی بیان کرد اصل ۸۵ قانون اساسی می‌گوید نمایندگی قائم به شخص است و قابل‌واگذاری به شخص دیگری نیست مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند؛ اما در موارد ضروری مانند آنچه امروز در کشور به دلیل شرایط خاص اتفاق افتاده است، مجلس می‌تواند اختیار وضع برخی از قوانین را با رعایت اصل ۷۲ به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدت کوتاهی به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و پس‌ازآن در صحن مجلس با نظر نمایندگان به تصویب نهایی می‌رسد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در تشریح اصل ۷۲ قانون اساسی گفت: اصل ۷۲ قانون اساسی می‌گوید مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند قوانینی را وضع کند که با اصول احکام مذهب رسمی و قانون اساسی مغایرت داشته باشد. البته در موارد دیگری هم گفته است باز مجلس می‌تواند تصویب اساسنامه شرکت‌ها و مؤسسات مالی وابسته به دولت را به کمیسیون‌های ذی‌ربط واگذار و یا اجازه تصویب آنان را به دولت دهد که در این صورت بازهم نباید با اصول احکام، مذهب رسمی و قانون اساسی مغایرت داشته باشد که پس‌ازآن با توجه به اصل ۹۶ که تأیید شورای نگهبان است این کار امکان‌پذیر خواهد بود.
این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکنون سابقه نداشته است که مجلس بودجه را این‌چنین به تصویب برساند مواردی داشته‌ایم که به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع شدند تا برای مدت‌زمان معینی به‌صورت قانون دربیایند برای بودجه چنین چیزی نداشتیم که امسال با توجه به شرایط کشور این اتفاق می‌افتد. به‌هرحال شیوع ویروس کرونا باعث شده است که برخی از کارها در کشور با اخلال روبه‌رو شود و مجلس هم از این قاعده مستثنا نیست. حیدری درباره پذیرفته شدن بودجه به‌صورت اصل ۸۵ از سوی شورای نگهبان، گفت: هماهنگی‌هایی را ریاست مجلس با مقام رهبری انجام دادند که امیدواریم شورای نگهبان در این شرایط همکاری کند و ایرادی نگیرد.این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اینکه از برخی نمایندگان به‌صورت تلفنی در خصوص اینکه بودجه برای مدتی به‌صورت اصل ۸۵ تصویب شود سؤال شده است، گفت: این بحث یک رأی‌گیری استمزاجی بود که در روز آخر از سوی رئیس جلسه مطرح شد که ما آن را به کمیسیون مربوطه بفرستیم یا خیر؛ بنابراین برای محکم‌کاری یک نظرخواهی تلفنی اتفاق افتاد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.