انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
آغاز شبه قرنطینه در کشور
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
دو هفته در خانه بمانید
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
بیشتر
کد خبر: 81736 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - 23:38
کرونا مسئله اول کشور
دولت با تأخیر 11 روزه تشخیص داد

کرونا مسئله اول کشور

اشاره: افشای ابتلای مردم ایران به ویروس کرونا نخستین بار روز اول اسفند اعلام همگانی شد که دو نفر به این ویروس مبتلا شدند و همان شب هم فوت کردند. این خبر موجی از نگرانی در بین افکار عمومی ایجاد کرد. یک عضو انجمن اسلامی جامعه اسلامی پزشکی، دکتر محمد مولایی خبر فوت پدرش را براثر کرونا اعلام کرد. دولت می‌بایست مثل چین که ایالت یوهان را که حدود 80 میلیون جمعیت دارد بلافاصله بعد از افشای خبر ورود کرونا به ایران‌شهر قم را قرنطینه می‌کرد و از ورود افراد آلوده به ویروس کرونا به ایران جلوگیری می‌کرد، اما این اقدامات صورت نگرفت، چون به نظر می‌رسید مقامات باورشان نبود که این بیماری خطرناک سلامت تک‌تک افراد جامعه را به خطر می‌اندازد و مردم را پریشان می‌کند. سخنگوی دولت روز گذشته با تأخیر 11 روزه اعلام کرد، سلامت مردم ایران در مقابله با کرونا اولویت اول کشور شده است. به نظر می‌رسد دستگاه‌ها خود را پیداکرده‌اند و در حال نبرد با کرونا هستند. گزیده‌ای از سخنان سخنگوی دولت را درباره اقدامات جدید دولت در مقابل کرونا را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری که به‌صورت ویدیو اجلاس برگزار شد، کرونا را مسئله اول دولت و کشور عنوان کرد و گفت: سلام بر مردم ایران که این روزها بیش از هر دوره دیگری در کنار هم هستند، به دولت کمک می‌کنند و به امید خدا به این رنج جامعه غلبه خواهیم کرد. کرونا مسئله اول کشور و دولت است البته این موضوع تمام دنیا را درگیر کرده و باقدرت شیوع زیاد در اقصی نقاط جهان شاهد قربانیان آن هستیم. مردم ما در این روزها بیش از گذشته کنار یکدیگر هستند و به دولت کمک می‌کنند تا با همدلی بر کرونا غلبه کنیم. دولت جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا با قطعی شدن اولین آزمودن بدون ملاحظه و با شفافیت نظرش را منعکس کرد، صداقت یکی از بدیهیات و پیش‌درآمدهای اصل است که ما به آن توجه کردیم. تلاش ما این است که با همکاری دولت و همدلی مردم شریف ایران نه‌تنها این بلای عظیم را پشت سر خواهیم گذاشت بلکه در پسا بحران کرونا سطح سلامت کشور را ارتقا دهیم تنها در این راه است که می‌توان از فاز درمان عبور کرد و وارد فازهای دیگر شد.

 شفافیت
ربیعی گفت: کرونا مثل سارس و ایدز تهدید جهانی است ایران جزو شفاف‌ترین کشورها در خصوص اعلام این موضوع بوده است به‌رغم وجود کاستی‌ها برای ارائه خدمات تلاش کرده است.
وی در ادامه بابیان اینکه برخلاف برخی از کشورها که مصلحت‌های سیاسی، اقتصادی و... را مقدم بر جان مردم خود کردند، عمل نکردیم، اظهار داشت: جان و سلامت مردم ایران را بر همه‌چیز مقدم دانسته و می‌دانیم. لازم است به اطلاع شهروندان و هم‌وطنان برسانیم بر اساس روندشناسی این ویروس با افت‌وخیزی روبه‌رو خواهیم شد و وزیر بهداشت اطلاعات لازم را داده‌اند. پس از شوک اولیه به‌سرعت بر اوضاع مسلط شده و در حال کنترل شرایط هستیم. اجازه نمی‌دهیم تحریم، تروریسم و ویروس در زندگی مردم تاثیرگذار شده و برای مردم عادی شود.

اولویت اول ما، زندگی شهروندان است
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور بابیان اینکه کرونا با شومی خود ارزش حیات را به ما نشان داد، تصریح کرد: دولت بر رسالت اصلی خود بر محافظت از جان شهروندان عمل کرده و می‌کند. آنچه اولویت اول ماست، زندگی شهروندان ماست و دولت از آحاد مردم درخواست دارد با دقت بیشتری بر توصیه‌های وزارت بهداشت عمل کنند.ربیعی راه موفقیت بر شکست کرونا و گذار از خیز آن را همدلی، همراه و مشارکت گسترده همگانی برشمرد و خاطرنشان کرد: در جلسه هیئت دولت موضوع آسیب‌های اقتصادی ناشی از گسترش و شیوع این ویروس بر کسب‌وکار مردم و کاهش سطح درآمدها موردبررسی قرار گرفت و وزرای ذی‌ربط گزارش‌هایی دادند.

 سررسید وام‌ها دو ماه عقب ‌افتاد
ربیعی بابیان اینکه دولت ستادی را دراین‌باره تشکیل داده تا موضوع را بررسی و راهکارهایی را ارائه دهند، ابراز داشت: برای کاهش فشار بر مردم مقرر شد سررسید وام‌های مرتبط با کسب‌وکارها و برخی دیگر از وام‌ها، دو ماه به عقب بیفتد. این مسئله فردا در شورای عالی پول و اعتبار مطرح و تصمیم‌گیری می‌شود و همتی رئیس بانک مرکزی اطلاع‌رسانی‌های لازم را می‌کند.

تسهیلات مالیاتی
سخنگوی دولت افزود: مقرر شد درباره استمهال بدهی‌های مالیاتی تسهیلاتی ارائه شود و اگر لازم بود در جلسه سران قوا مطرح شود. هرچند فکر می‌کنیم اختیارات لازم در دست دولت است و تا آخر هفته دراین‌باره تصمیم‌گیری می‌شود. مقرر شد درباره تشکیل مجامع شرکت‌های بورسی و حل مشکلات بیمه‌ای تا آخر هفته تصمیمات حمایتی از سوی دولت اتخاذ شود. ازجمله مسائل دیگر مطرح‌شده هزینه درمان بیماری برای مردم بود که مقرر شد بیمه سلامت متوقف نشود و در این خصوص هم به مردم خصوصاً طبقات آسیب‌پذیر فشاری وارد نخواهد شد. رفع ممنوعیت واردات و لغو سود بازرگانی برای کالاهای مرتبط با کرونا و اعمال محدودیت صادرات در این رابطه به وزارت صمت واگذار شد.

 راه‌اندازی ۱۰۷ کارگاه برای تولید اقلام بهداشتی
 وی خاطرنشان کرد: همچنین وزارتخانه‌های صمت و بهداشت گزارش دادند که برای رفع کمبود اقلام بهداشتی ۱۰۷ کارگاه جدید راه‌اندازی و تغییر کاربری برای تولید مواد ضدعفونی ساده داده‌شده است. همچنین طبق گزارشی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه دادتولید ماسک‌های نانو n۹۵ مخصوص کارکنان بیمارستانی نیز تا پایان هفته به‌روزی ۳۰۰ هزار عدد خواهد رسید و کلیه دستگاه‌های تولید این ماسک‌ها در داخل کشور است. وزارت دفاع نیز تولیدات کیت تشخیص بیماری را انجام می‌دهد. در همین زمینه دولت برای توسعه و تولید کیت‌های تشخیص با ۵ شرکت دانش‌بنیان در حال انعقاد قرارداد است. بنا بر تصمیم دولت، تمام تشکل‌ها و مجامع درصورتی‌که ضرورت ندارند، جلسات خود را برگزار نکنند و درصورتی‌که ضرورت وجود دارد با استفاده از فضای مجازی جلسات را برگزار کنند. همچنین ما از مردم خواهان همکاری هستیم که مراسم‌های خود را هم تا حد امکان برگزار نکنند.

 مدارس تا آخر هفته تعطیل است
سخنگوی دولت درباره تدابیر لازم برای تعطیلی مدارس تا پایان سال ۹۸ گفت: بر اساس تماس‌های تلفنی با وزیر آموزش‌وپرورش و مسئولان مربوطه، مدرس تا آخر این هفته تعطیل خواهد بود و در صورت لزوم برای هفته آینده نیز روز پنج‌شنبه غروب یا جمعه صبح جلسه ستاد خواهیم داشت و تصمیم‌گیری خواهیم کرد. آموزش‌های از راه دور که تدابیر آن از پیش طراحی‌شده بود، ادامه خواهد داشت. تقریباً تمامی مدارس به امکان آموزش آنلاین مجهز شدند و تعدادی کمی مانده است که آن‌ها هم در اسرع وقت به آموزش آنلاین مجهز خواهند شد و دبیران هم اعلام آمادگی کردند که در کنار این آموزش آنلاین باشند.

 ۷۰۰ داروخانه برای فروش و توزیع ماسک و ژل ضدعفونی
سخنگوی دولت اظهار داشت: شوک اعلام بیماری مصرف کاذب در بازار ایجاد کرد مردم احساس کردند شاید کمبود ایجاد شود و تقاضای کاذب ایجاد شد؛ این کار دولت را درزمینه ماسک با مشکل روبه‌رو کرد، به‌هرحال تصمیم گرفتیم ماسک را وارد کنیم که ماسک وارداتی در حال ورود به بازار است تا به تولیدات داخلی کمک کند. از اتحادیه‌های پوشاک درخواست شد تا تولیدکنندگان برای تولید ماسک تغییر کاربری بدهند که پارچه‌های مخصوص موردنیاز هم به آن‌ها داده‌شده است و تولیدات آن‌ها به شوکی که واردشده پاسخ خواهد داد. تعرفه واردات ماسک را کاهش دادیم و بیش از ۷۰۰ داروخانه در کشور برای فروش و توزیع ماسک و ژل ضدعفونی تعیین‌شده‌اند که وزارت بهداشت اعلام می‌کند. در کارخانه‌هایی که الکل و ماسک تولید می‌کنند ناظر مستقر کرده‌ایم، خود اتحادیه و صنف همکاری خوبی با دولت دارد و ‌آمارهای تولید به مسئولان در وزارت بهداشت و وزارت صمت مرتب گزارش می‌شود.

استفاده از فروشگاه‌های آنلاین
ربیعی خاطرنشان کرد: از مردم می‌خواهیم برای خرید اقلام موردنیاز از فروشگاه‌های آنلاین هم استفاده کنند تا چرخه کسب‌وکار افرادی که زندگی آن‌ها از این طریق انجام می‌شود تعطیل نشود. با تلاش‌هایی که انجام‌شده فروشگاه‌های آنلاین این اقلام را عرضه خواهند کرد. در حال حاضر تولید الکل در کشور حدود ۴۰۰ هزار لیتر در روز است که به‌صورت مستقیم در اختیار مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و تولیدکننده‌های شوینده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده قرار می‌گیرد.

مراودات تجاری با همسایگان
ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره بسته شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه و تأثیر آن بر اقتصاد کشور و تمهیدات دولت دراین‌باره گفت: بخشی از صادرات ما در شرایط تحریم‌های ظالمانه با همسایگان بوده است. درعین‌حال وجود فرهنگ مشترک و فاصله کم زمینه‌ای شد که ما بخشی از مراودات خود را برای تأمین ارز موردنیاز با همسایگان انجام دهیم. اولین تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا، فعال شدن هم‌زمان وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت بود و هیئت‌هایی با عراق، ترکیه امارات و افغانستان مذاکراتی صورت دادند. هم‌اکنون گمرکات عراق بازشده است و بر اساس پروتکل به تفاهم رسیده‌ایم تا ایزولاسیون کالاها و رعایت تمام مسائل بهداشتی برای آسوده‌خاطر بودن مصرف‌کنندگان انجام شود. ۲۵۰ ماشین به سمت افغانستان ارسال‌شده است و برای اطمینان بخشی، کنترل‌های وزارت بهداشت در پایانه‌ها هم‌مرز با همسایگان شروع‌شده و پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود. از ترکیه هم یکسری کامیون واردشده است. علاوه بر این مرزهای آذربایجان فعال و ورودی و خروجی‌ها کنترل می‌شود و با پاکستان مذاکراتی صورت گرفته تا این کشور هم بپیوندد.

کمک کشورهایی که صداقت ندارند را نمی‌پذیریم
وی در پاسخ به ایرنا در خصوص دریافت کمک‌های بین‌المللی برای مقابله با کرونا گفت: ما هرگونه پیشنهاد صادقانه برای ملحق شدن به جامعه پزشکی که برای مهار جهانی کرونا ویروس فعال هستند، دست رد نمی‌زنیم؛ همان هنگام هم که در کانون یک محور چندملیتی در حال مبارزه با داعش و تروریسم بودیم نیز این کار را انجام دادیم؛ امروز هم در این بیماری همانند تروریسم که در کانون آن قرار داشتیم، امروز نیز جزو کشورهای مبتلا هستیم و برای جلوگیری از اپیدمی آن با همه کشورهای دنیا همکاری می‌کنیم. ایالات‌متحده آمریکا صداقت لازم را در این زمینه را نیز نداشته است، بهتر است به‌جای بیان اظهاراتی در تحقیر ملت ایران و همچنین عملیات روانی علیه کشور ما، اگر می‌خواهند پیشنهادی دهند به‌طور عملی باشد، آن‌ها می‌توانند تحریم‌ها را بردارند حتی می‌توانند تحریم‌های مشخص را بردارند. آمریکایی در بحث کانال سوئیس که آن را خبری کردند وقتی اجازه نمی‌دهند پول انتقال یابد، ریاکارانه عمل می‌کنند، اجازه دهید پول انتقال یابد، اجازه دهید پول‌های خود ما انتقال یابد؛ ما در این موارد دست رد به سینه هیچ‌کس نزدیم، اما اگر صادقانه هر کشوری جلو بیاید، ما بازهم این روند را با آن کشورها خواهیم داشت. ما از کرونا عبور خواهیم کرد و جامعه‌ای سرشار از شادابی و دانش را باید پسا بحران داشته باشیم بنابراین مسئله اصلی وزارت آموزش‌وپرورش این است که به‌هیچ‌عنوان آموزش تعطیل نشود. این استراتژی بود که در دولت بر آن تأکید شد که مدارس تعطیل شوند اما آموزش تعطیل نشود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.