انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71754 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - 09:47
«گفت‌وگو» راه‌حل مناقشه بیست‌ساله افغانستان شد
گزارش خبری تحلیلی از واکنش‌ها به توافق صلح میان آمریکا و طالبان

«گفت‌وگو» راه‌حل مناقشه بیست‌ساله افغانستان شد

اشاره: عصر شنبه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان، توافقنامه صلح افغانستان را در دوحه قطر امضا کردند تا بازهم سلاح «گفت‌وگو» و «مذاکره» بتواند کارساز شود و به بیش از دو دهه ناآرامی در افغانستان پایان دهد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده گفت حالا دیگر وقت آن است که سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شوند؛ طالبان هم این روز را «روز فتح» نامید. پیش از امضای این توافق، آمریکا و دولت افغانستان بیانیه مشترکی را در کابل صادر کردند. مطابق این توافقنامه گروه طالبان ضمانت داده که از خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا بهره نگیرد و آمریکا و ناتو برای کاهش و سپس خروج کامل نیروهای نظامی خود از افغانستان طی 14 ماه برنامه زمانی داده‌اند. همچنین از روز 20 اسفند مذاکرات صلح بین الافغان مابین دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز می‌شود و تا شهریور 1399 تحریم‌های طالبان توسط آمریکا برداشته می‌شود. ضمن آن‌که 5 هزار زندانی طالبان در زندان‌های افغانستان و هزار نفر از کسانی که اسیر این گروه بوده‌اند آزاد می‌شوند. طالبان هم تعهد داده که رابطه‌اش با گروه‌های تروریستی القاعده و داعش را قطع کرده که آمریکا علیه آنان می‌جنگد. گفتنی است رئیس سیاسی طالبان پس از امضای توافق با واشنگتن با دیپلمات‌های ارشد کشورهایی ازجمله روسیه، اندونزی و نروژ دیدار و گفت‌وگو کرد. همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد توافق امضاشده میان ایالات‌متحده و طالبان را تحول مهمی در دستیابی به حل‌وفصل سیاسی پایدار در افغانستان توصیف کرد. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

خبرگزاری رویترز گزارش داد در توافقی که روز شنبه میان آمریکا و طالبان امضا شد، آمده است که هر دو طرف به تلاش برای آزادی زندانیان سیاسی و جنگی به‌عنوان اقدامی اعتمادساز با هماهنگی و تأیید همه طرف‌های مرتبط متعهد هستند. این توافق حاکی از آن است که حدود ۵۰۰۰ زندانی طالبان در ازای حدود ۱۰۰۰ اسیر دولت افغانستان تا ۱۰ مارس آزاد خواهند شد. بااین‌حال رئیس‌جمهوری افغانستان روز یکشنبه اظهار کرد، دولت این کشور تعهدی درباره آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان که در توافق امضاشده میان طالبان و آمریکا به آن اشاره‌شده، ندارد.

آتش‌بس ادامه می‌یابد
اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در کنفرانسی خبری در کابل گفت، طالبان خواستار آزادی زندانیانش از زندان‌های افغانستان به‌عنوان پیش‌شرطی برای مذاکره مستقیم است. به گزارش ایسنا، اشرف غنی در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: کاهش خشونت باهدف دستیابی به آتش‌بس کامل ادامه خواهد یافت. ژنرال اسکات میلر (فرمانده آمریکایی مسئول نیروهای خارجی در افغانستان) به طالبان گفته است تا همین کار را انجام دهد. انتظار می‌رود که این روند ادامه یابد. او افزود: این حق و اراده مردم افغانستان را می‌طلبد. این مسئله می‌تواند در دستور کار مذاکرات بین افغان‌ها قرار بگیرد اما نمی‌تواند پیش‌شرطی برای مذاکرات باشد. تصمیم درباره آزاد کردن زندانیان در حوزه اختیارات آمریکا نیست بلکه بر عهده دولت افغانستان است.

بیانیه مشترک آمریکا-افغانستان
آمریکا و دولت افغانستان بیانیه مشترکی را عصر شنبه و پیش از آنکه واشنگتن توافقی با طالبان به امضا برساند، صادر کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ در این بیانیه مشترک آمده است که آمریکا نیروهایش در افغانستان را به ۸۶۰۰ تن ظرف ۱۳۵ روز از زمان امضای توافق کاهش خواهد داد. در این بیانیه تأکید شد، نیروهای آمریکا و نیروهای ناتو ظرف ۱۴ ماه از افغانستان عقب‌نشینی می‌کنند. براساس سندی که طلوع نیوز منتشر کرد، این بیانیه مشترک آمریکا و افغانستان پیش از امضای توافق آمریکا-طالبان صادرشده است. در متن این بیانیه مشترک آمده است: مطابق با ارزیابی و اراده مشترک بین ایالات‌متحده و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات‌متحده، متحدین آن و ائتلاف، عقب‌نشینی نیروهای باقیمانده خود از افغانستان را طی ۱۴ ماه پس از اعلام این اعلامیه مشترک و توافق ایالات‌متحده و طالبان تکمیل خواهند کرد.

همه‌ از جنگ خسته شده‌اند
رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، در آینده نزدیک شخصاً با رهبران طالبان دیدار خواهد داشت و انتقاد از توافقی که ایالات‌متحده با این گروه شبه‌نظامی در افغانستان امضا کرده است، رد کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چندین ساعت پس‌ازآنکه نمایندگان آمریکا و طالبان توافقی را امضا کردند که راه را برای خروج کامل نیروهای خارجی هموار می‌کند و گامی به سمت خاتمه جنگ ۱۸ ساله در افغانستان است، صحبت کرد. ترامپ در کنفرانسی مطبوعاتی در کاخ سفید گفت، این توافق باید به ایالات‌متحده اجازه دهد تا نیروهایش در افغانستان را از ۱۳ هزار تن به ۸۶۰۰ تن کاهش بدهد. او احتمال کاهشی فراتر از این تعداد را رد کرد اما گفت ایالات‌متحده در صورت نیاز می‌تواند فوراً نیروها را به این کشور بازگرداند. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین در یک کنفرانس سیاسی محافظه‌کار در حومه مریلند گفت، اگر طالبان به تعهداتش پایبند باشد، این جنگ «به پایان خواهد رسید.» او گفت: «ما نمی‌توانیم پلیس جهان باشیم.» رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت، همسایگان افغانستان هم بعدازاین توافق باید به حفظ ثبات کمک کنند. بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که مذاکرات آتی میان طرف‌های افغان بسیار پیچیده‌تر از توافق اولیه باشد. اما ترامپ گفت که گمان می‌کند این مذاکرات موفقیت‌آمیز خواهد بود زیرا «همه از جنگ خسته شده‌اند.»

استقبال گوترش از توافق
دبیرکل سازمان ملل متحد توافق امضاشده میان ایالات‌متحده و طالبان را تحول مهمی در دستیابی به حل‌وفصل سیاسی پایدار در افغانستان توصیف کرد، درحالی‌که بر اهمیت حفظ کاهش سراسر خشونت تأکید کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: دبیرکل از دستیابی به حل‌وفصل سیاسی پایدار در افغانستان استقبال کرد. تحولات دوحه و کابل نشانگر تحولات مهمی در این رابطه است. او گفت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بر اهمیت حفظ کاهش سراسری خشونت که به نفع تمام افغان‌ها است، تأکید کرد. او تمامی طرف‌ها را به ادامه این تلاش‌ها ترغیب می‌کند تا یک جو توانمند برای مذاکرات بین افغان‌ها و یک‌روند صلح فراگیر فراهم شود.

واکنش ایران و عربستان
وزارت امور خارجه ایران در خصوص امضای توافق میان آمریکا و طالبان در بیانیه‌ای تأکید کرد که از هر تحولی که به صلح و ثبات در افغانستان کمک نماید استقبال می‌کند. در این بیانیه آمده است: «جمهوری اسلامی ایران معتقد است توافق صلح پایدار در افغانستان تنها از طریق گفتگوی بین الافغانی با مشارکت گروه‌های سیاسی آن کشور، ازجمله طالبان و با در نظر گرفتن ملاحظات کشورهای همسایه افغانستان به دست خواهد آمد. جمهوری اسلامی ایران از هر تحولی که به صلح و ثبات در افغانستان کمک نماید استقبال به عمل آورده و از تلاش‌هایی که در این راستا تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها انجام پذیرد حمایت می‌نماید.» همچنین وزارت خارجه عربستان اعلام کرد که این توافق در بازگرداندن ثبات به افغانستان به ایفای نقش می‌پردازد و این مسئله به امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی می‌انجامد. وزارت خارجه عربستان تأکید کرد که امید آن دارد این گام منجر به آتش‌بس دائمی و فراگیر و نیز صلحی در اقصی نقاط جهان شود تا آرزوها و خواسته‌های مردم افغانستان برای توسعه و شکوفایی برقرار شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.