انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71746 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - 10:09
آیا توافق طالبان و آمریکا رؤیای صلح را محقق خواهد کرد؟
گزارش خبری تحلیلی از روز تاریخی افغانستان

آیا توافق طالبان و آمریکا رؤیای صلح را محقق خواهد کرد؟

اشاره: پس از نزدیک به دو سال گفت‌وگو و تلاش‌های آمریکا و طالبان برای برقراری توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان در افغانستان، روز گذشته زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان با حضور نمایندگان حدود ۳۰ کشور جهان این توافق‌نامه را در دوحه پایتخت قطر امضا کردند. جزییات کامل این توافقنامه هنوز در اختیار رسانه‌‎ها قرار داده نشده است. مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان شاهد نیز حضور داشت. گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرای طالبان از زمان پیدایش در سال ۱۹۹۴ تاکنون، از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان بوده‌است و از آغاز حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 که موجب برکناری آنان از قدرت شد، با نیروهای آمریکا و ناتو نیز در جنگ هستند. امضای توافق‌نامه صلح پس از 18 ماه مذاکره فصل جدیدی در افغانستان برای شروع گفت‌وگوی بین گروه‌های افغانستانی است و تداوم آن مهم‌ترین و پرچالش‌ترین فصل پیشروی افغان‌ها خواهد بود. در همین ارتباط ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفت به همه نیروهای این گروه دستور داده شده تا برای شادی ملت، در برابر هرگونه حمله خویشتن‌داری کنند. ضمن آن‌که به دنبال امضای توافق صلح میان طالبان و واشنگتن، دست‌کم ۶۰۰۰ زندانی تبادل می‌شوند. با امضای توافق صلح در دوحه، قطر که به‌صورت محرمانه میانجی‌گری مذاکرات بین دو طرف در افغانستان را برعهده‌گرفته بود، حالا یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک کسب کرده است. همچنین سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به امضای توافقنامه میان آمریکا و طالبان در بیانیه‌ای نوشت هیچ‌کسی به‌اندازه مردم افغانستان که برای بیشتر از چهار دهه از جنگ رنج‌برده‌اند در آرزوی صلح نبوده است. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

گروه شبه‌نظامی طالبان روز شنبه در آستانه امضای توافقی با دیپلمات‌های آمریکایی باهدف ایجاد صلح در افغانستان دستور داد که همه نیروهایش «درخصوص هرگونه حمله خویشتن‌داری نشان دهند.» به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفت: «امروز به همه نیروها دستور داده شده تا برای شادی ملت در برابر هرگونه حمله خویشتن‌داری پیشه کنند.» وی افزود: «بزرگ‌ترین مسئله این است که امیدواریم آمریکا به تعهداتی که در جریان مذاکرات و توافق صلح داده، پایبند بماند. جنگنده‌های نیروهای خارجی بر فراز قلمروهای طالبان پرواز می‌کنند و این مسئله «تحریک‌آمیز» است.» مجاهد تصریح کرد: «امید داریم که نیروهای اشغالگر آمریکا پس از امضاء توافق به اشغال خود پایان داده و از افغانستان خارج شوند در این صورت ما هم به تعهداتی که در توافق‌نامه ذکرشده، پایبند خواهیم بود و آن را عملیاتی می‌کنیم.»

نقض توافق و احتمال لغو
سرپرست وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که توافق‌ با طالبان مشروط است و اگر این گروه تعهداتش را نقض کند، احتمال لغو آن وجود دارد. به گزارش ایسنا، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان که در مراسم امضای اعلامیه مشترک همکاری‌های بلندمدت آمریکا و ناتو با دولت افغانستان در ارگ ریاست جمهوری حضور داشت، در صحبت با خبرنگار طلوع نیوز گفت: «توافقنامه‌ای که در دوحه امضا شد، استوار بر شرایط است. ما درحالی‌که امیدوار هستیم کاهش خشونت به یک آتش‌بس و صلح سراسری در افغانستان بیانجامد، اما اگر طالبان بخواهند شرایط را نقض بکند این توافق هرلحظه احتمال شکستش وجود دارد.»

واکنش عفو بین‌الملل
سازمان عفو بین‌الملل هم در واکنش به امضای توافقنامه میان آمریکا و طالبان نوشت با توجه به اینکه آمریکا و طالبان تفاهم‌نامه صلح در دوحه امضا کردند، حقوق بشر باید در قلب روند صلح قرار داشته باشد. در بیانیه این نهاد آمده است که هیچ‌کسی به‌اندازه مردم افغانستان در آرزوی صلح نیست، مردمی که برای بیشتر از چهار دهه از جنگ رنج‌برده‌اند. او افزود، در روند صلح توسط طرف‌های درگیر در افغانستان، نباید که صدای قربانیان در نظر گرفته نشود. سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرد که این صلح باید حقوق زنان، دختران و اقلیت‌های مذهبی را در این کشور تضمین کند. این نهاد افزود که با توجه به چالش‌های موجود در افغانستان، این کشور دستاوردهای زیادی درزمینه  حقوق بشر و سایر موارد داشته که باید حفظ شود.

خروج مسئولانه آمریکایی‌ها
وزیر خارجه پاکستان روز شنبه اندکی پیش از امضای توافقنامه‌ای مهم میان واشنگتن و شبه‌نظامیان طالبان اعلام کرد، اسلام‌آباد خواستار خروج مسئولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان است. به گزارش ایسنا، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در دوحه در پاسخ به سؤالی درباره چارچوب زمانی خروج نیروهای آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت: «ما خواستار خروج مسئولانه هستیم.» او افزود: «امروز روز مهمی است و امیدواریم که روند صلح و ثبات در افغانستان را تعیین کند.»

قدرتمند به سمت پایان جنگ
سفارت آمریکا در کابل ساعاتی پیش از امضای توافق با طالبان در پیامی توییتری نوشت: «شنبه روز بسیار بزرگ و مهمی برای افغانستان است. این در مورد برقراری صلح و ایجاد آینده‌ای روشن‌تر است. ما در کنار افغانستان ایستاده‌ایم.» همچنین به گزارش خبرگزاری شینهوا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای که کاخ سفید منتشر کرد، گفت: «چنانچه طالبان و دولت افغانستان به این تعهدات پایبند باشند، ما مسیر قدرتمندی به سمت پایان این جنگ در افغانستان خواهیم داشت و می‌توانیم نیروهایمان را به خانه بازگردانیم.» ترامپ همچنین بدون ذکر جزئیاتی گفت که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا یک اعلامیه مشترک با دولت افغانستان منتشر خواهد کرد.

رهبران ناتو در افغانستان
یک مقام دولت افغانستان اعلام کرد، وزیر دفاع آمریکا و دبیر کل ائتلاف نظامی ناتو شنبه به شهر کابل سفر کردند. به گزارش طلوع نیوز، صدیق صدیقی، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، همچنان که آمریکا به امضای یک توافق صلح با طالبان بعد از 18 ماه مذاکرات بین دو طرف نزدیک شد، مارک اسپر، رئیس پنتاگون و ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز شنبه به افغانستان سفر کردند. بنا به گفته صدیق صدیقی، اسپر و استولتنبرگ قرار بود در این سفر همراه با اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان یک اعلامیه مشترک صادر کنند.

آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان
انتظار می‌رود گروه شبه‌نظامی طالبان و دولت افغانستان به دنبال امضای توافق صلح میان طالبان و واشنگتن، دست‌کم ۶۰۰۰ زندانی را تبادل کنند. به گزارش خامه پرس، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر تأیید کرد که این گروه به‌طور حتم مذاکرات بین الافغان را پس از امضای این توافق آغاز خواهد کرد. بااین‌حال سهیل شاهین گفت، تدابیری برای ایجاد اعتماد پیش‌نیاز آغاز گفتگوی بین الافغان خواهد بود.

پیروزی بزرگ دیپلماتیک قطر
قطر با ایجاد یک فضای بی‌طرف برای مذاکرات پایان درگیری‌های ۱۸ ساله در افغانستان جایگاه بین‌المللی خود را تقویت کرده و به این کشور کمک کرده است تا با تحریم دردناکی که توسط همسایگان و متحدین سابق اعمال می‌شود، مقابله کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ پس‌ازآنکه قطر به‌صورت محرمانه میانجی‌گری مذاکرات بین دو طرف در افغانستان را بر عهده گرفت، حالا با امضای توافق صلح در دوحه، این کشور عربی یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک کسب کرده است؛ توافقی که به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان منجر می‌شود. امیر قطر می‌تواند از این موفقیت بزرگ به نفع خود درصحنه بین‌المللی استفاده کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.