انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 71732 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۹ - 23:24
راهبردهای «دکترکاظم خاوازی» برای آینده صنعت کشاورزی چیست؟
گزارش

راهبردهای «دکترکاظم خاوازی» برای آینده صنعت کشاورزی چیست؟

اشاره: چهارم آذرماه محمود حجتی،‌ وزیر سابق جهاد کشاورزی از مقام خود استعفا کرد و بعدازآن عباس کشاورز به سرپرستی این وزارت خانه منصوب شد. بر اساس اصل ۱۳۵ قانون اساسی رئیس‌جمهوری باید در مهلتی سه‌ماهه وزیر جدید را برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی می‌کرد. این اتفاق درست در روز ۴ اسفند انجام شد و دکتر کاظم خاوازی برای تصدی این پست معرفی شد. خاوازی متولد ۱۳۴۷ در شهر سبزوار و دانش‌آموخته دکترای کشاورزی با گرایش خاک‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس و معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است. وی پیش‌ازاین «سرپرست مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی»، «معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی»، «رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور»، «معاون تحقیقاتی مؤسسه تحقیقات خاک و آب»، «معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی مؤسسه تحقیقات آب‌وخاک» و «رئیس بخش تحقیقات بیولوژیک خاک» بوده است. او همچنین عضو مدعو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران نیز هست. قرار بود حسن روحانی، رئیس‌جمهور برای دفاع از برنامه‌ها و رأی اعتماد به «کاظم خاوازی» وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی در جلسه روز دوشنبه مجلس شرکت کند که به دلیل شیوع کرونا و تعویق جلسات مجلس، این جلسه برگزار نخواهد شد. خاوازی در برنامه پیشنهادی خود به مجلس برای گرفتن رأی اعتماد بخش کشاورزی را به‌عنوان بخشی چندوجهی که واجد کارکردهای تولیدی و غیر تولیدی است،‌ یکی از مهم‌ترین نقاط قوت اقتصاد ایران دانسته است. گزارش پیش رو راهبردهای اصلی «خاوازی» برای غلبه بر چالش‌های کشاورزی کشور را بررسی می‌کند.

ستاره صبح-

خاوازی در برنامه پیشنهادی خود به مجلس برای گرفتن رأی اعتماد با اشاره به سند گام دوم انقلاب، ‌موضوع اقتصاد قوی، ‌نقطه قوت و عامل مهم سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور را برشمرده و تأکید کرده که تقویت اقتصاد مستقل مبتنی بر تولید انبوه و باکیفیت،‌ توزیع عدالت‌محور و مصرف به‌اندازه باید در دستور کار قرار گیرد. در این برنامه همچنین بخش کشاورزی به‌عنوان بخشی چندوجهی که واجد کارکردهای تولیدی و غیر تولیدی است،‌ یکی از مهم‌ترین نقاط قوت اقتصاد ایران است. از سوی دیگر نگاه پایدار به مقوله تولید در طول زنجیره ارزش محصولات کشاورزی،‌ تقویت زنجیره‌ها از مزرعه تا سفره و مثبت‌شدن تراز تجاری بخش کشاورزی رویکرد اصلی این برنامه است که باواسطه ابزارهای قانونی در راستای حصول اهداف اسناد بالادستی اجرایی خواهد شد.

خودکفایی در کشاورزی
خاوازی به اصل سوم قانون اساسی نیز اشاره‌کرده که طی آن دولت موظف است همه امکانات خود را برای پی‌ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه طبق ضوابط اسلامی برای ایجاد رفاه و رفع فقر و محرومیت به کار گیرد. وی در بخشی دیگر با اشاره به اصل چهل و سوم قانون اساسی که‌ بر اساس آن اقتصاد کشور بر مبنای تأمین نیازهای اساسی مردم و تأمین شرایط و امکانات کار استوار است تا با استفاده از علوم و فنون و افزایش تولیدات کشاورزی و صنعتی،‌ کشور را به مرحله خودکفایی رسانده و از وابستگی برهاند،‌ تأکید کرده که شکل‌گیری نهادهای حاکمیتی و دستگاه‌های اجرایی به‌منظور بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌های کشور و در جهت تحقق اهداف قانون اساسی بوده است.

رویکردهای سیاست‌گذاری
گزینه پیشنهادی برای وزارت جهاد کشاورزی در برنامه خود مهم‌ترین رویکردهای حاکمیت برای سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی را شامل سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های کلی نظام در بخش اصلاح الگوی مصرف، سیاست کلی نظام در بخش کشاورزی، ‌سیاست‌های کلی نظام در بخش منابع طبیعی، سیاست‌های کلی نظام در بخش منابع آب و سیاست‌های کلی نظام در بخش محیط‌زیست دانسته است. وی خودکفایی در تولید محصولات اساسی،‌ رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی، ‌سازمان‌دهی و مدیریت آب در بخش کشاورزی،‌ حفظ، ‌احیا،‌ توسعه و بهره‌برداری از منابع طبیعی و ذخایر گیاهی و دامی،‌ حمایت از تولید و تولیدکنندگان بخش کشاورزی، ‌توسعه منابع انسانی و فناوری در بخش کشاورزی،‌ توسعه صنایع تبدیلی، ‌تکمیلی و بسته‌بندی محصولات کشاورزی، ‌اصلاح سیاست‌گذاری مدیریت در بخش دولتی و بخش غیردولتی بخش کشاورزی،‌ حفاظت از محیط‌زیست در بخش کشاورزی و ارتقای امنیت غذایی کشور را مهم‌ترین اهداف دانسته و آورده که مواردی مانند مسائل فنی و تخصصی بخش کشاورزی، مسائل درون ساختار وزارت جهاد کشاورزی، ‌مسائل مربوط با سایر مجموعه‌های حاکمیتی و مسائل بین‌المللی از مهم‌ترین دلایل عدم تحقق اهداف بوده است.

مهم‌ترین اصول برنامه
خاوازی مهم‌ترین اصول برنامه خود را ایجاد رفاه و امنیت غذایی برای جامعه با تأکید بر تعامل امانت‌مدار انسان با طبیعت در صیانت از محیط‌زیست،‌ شفافیت فرآیندها، ‌اقدامات و رویکردها،‌ عدالت محوری،‌ معنویت و عقلانیت،‌ مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی، ‌مبارزه با فساد، ‌مشارکت همه‌جانبه و تقویت روحیه تعاون و همکاری و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان متکی بر دانش بومی و دانش نوین در بخش کشاورزی عنوان کرده است.

چالش‌های اساسی
«کاظم خاوازی» وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی در برنامه پیشنهادی خود، چالش‌های اساسی بخش کشاورزی را شامل ضعف درون‌زایی بخش کشاورزی،‌ ضعف در مولد و دانش‌بنیان بودن، ‌تصدی‌گری دولت و جلب مشارکت مردمی و ضعف در برون‌گرایی بخش کشاورزی می‌داند و معتقد است این برنامه با اعتقاد به اصل  «ما می‌توانیم»،‌ توجه به مناسبات مدیریتی خردمندانه و باور به اینکه مدیران جوان،‌ محور تحقق کشاورزی پیشرفته هستند، ‌برای عبور از چالش‌ها برافزایش پایدار تولید مبتنی برافزایش بهره‌وری،‌ به‌کارگیری دانش به‌عنوان فعالیتی اقتصادی تأکید دارد.

راهبردهای اصلی برنامه
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تقویت و تحکیم امنیت غذایی با تولید غذای ایمن و اتکا به تولید داخل،‌ بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی، ‌بهره‌مندی از منابع انسانی جوان، ‌تولید ثروت و ایجاد رفاه برای فعالان بخش کشاورزی، توسعه کشاورزی دانش‌بنیان و افزایش مشارکت و ایفای نقش بخش‌های خصوصی و تعاونی را راهبردهای اصلی برنامه پیشنهادی خود دانسته و تأکید کرده که حفاظت،‌ احیا و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی،‌ نظام بهره‌برداری مناسب در کشاورزی، ‌توجه به توسعه پایدار روستاها، حمایت از تولیدات داخل در تأمین نهاده‌های وارداتی و تولید مبتنی بر تقاضا از دیگر راهبردها برای دستیابی به مفاهیم چهارگانه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی خواهد بود. وی رئوس برنامه‌های اجرایی خود را در صورت تصدی وزارت جهاد کشاورزی، ‌شامل ایجاد امنیت غذایی با ۷ محور، ‌پایداری منابع پایه با ۱۳ محور، ‌تأمین نهاده‌ها و سیاست‌های حمایتی با ۲۳ محور، ‌دانش‌بنیان کردن کشاورزی با ۴ محور،‌ ارتقای مشارکت بخش خصوصی و تشکل‌ها با ۵ محور و افزایش بهره‌وری با ۱۱ محور دانست.

اولویت رونق تولید
همچنین طرح‌های ویژه‌ای مانند ارتقای خوداتکایی در تأمین هسته‌های اولیه،‌ ارتقای کیفیت محصولات تولیدی از طریق اجرای برنامه ملی کنترل باقی‌مانده‌ها،‌ ایجاد سیستم یکپارچه اطلاعات و ارتقای مشارکت بخش خصوصی در کشاورزی، ‌توسعه کشاورزی هوشمند در کشور و ‌توسعه نفوذ فناوری در بخش کشاورزی با مشارکت بخش خصوصی به اجرا درخواهد آمد. خاوازی در برنامه پیشنهادی خود به طرح‌های اولویت‌دار برای رونق تولید نیز اشاره‌کرده که شامل افزایش تولید محصولات اساسی زراعی،‌ افزایش تولید محصولات دامی و لبنی، پرورش آبزیان از طریق گسترش تولید ماهی در دریا، ‌پرورش میگو در سواحل، ‌توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، ‌توسعه کشت گیاهان دارویی،‌ اصلاح و نوسازی باغ‌ها و توسعه سیستم‌های نوین آبیاری خواهد بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.