انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71724 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۶ - 23:19
مرگ، نقطه پایان فرعـون مصر
حُسنی مبارک، چهارمین رئیس‌جمهور مصـر در 91 سالگی درگذشت

مرگ، نقطه پایان فرعـون مصر

اشاره: تلویزیون رسمی مصر روز گذشته از مرگ حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری اسبق مصر در سن ۹۱ سالگی بعد از مدتی دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دستگاه گوارش خبر داد. مبارک پیش از برکناری از قدرت حدود سه دهه رئیس‌جمهور مصر بود. او در پی اعتراض‌های مردمی سال ۲۰۱۱ (بهار عربی) از قدرت خلع و بعدازآن زندانی و محاکمه شد؛ اما درنهایت حدود سه سال پیش آزاد شد. حسنی مبارک که معاون انور سادات، رئیس‌جمهور پیشین مصر بود، بعد از ترور او در سال ۱۹۸۱، به‌عنوان چهارمین رئیس‌جمهور این کشور به قدرت رسید و سه بار در انتخابات ریاست‌جمهوری، بدون این‌که رقیبی در برابرش باشد به پیروزی رسید. در دوره زمام‌داری حسنی مبارک، آزادی مطبوعات در مصر از اکثر همسایگانش بیشتر بود. اقتصاد مصر توسعه یافت و با ایجاد تنوع در آن، سهم بخش خصوصی در تولید ناخالص داخلی از سهم بخش دولتی پیشی گرفت. انتخاباتی که بعد از برکنار شدن او در مصر برگزار شد به‌عنوان اولین انتخابات دموکراتیک در این کشور شناخته شد. حسنی مبارک اولین رهبر یک کشور عربی بود که از آغاز قیام‌های مردمی «بهارعربی» از قدرت خلع و محاکمه شد. او ابتدا در دادگاهی که دادستان درخواست صدور حکم اعدام برای او کرد، به حبس ابد محکوم شد؛ اما درنهایت دادگاه تجدیدنظر اعلام کرد که مبارک را به دلیل اتهامات مربوط به کشتار معترضان و همچنین کسب درآمدهای غیرقانونی نمی‌توان در بازداشت نگه داشت. روز گذشته و پس از درگذشت وی، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرد، رئیس‌جمهوری تأثر شدید خود را به دلیل مرگ مبارک ابراز می‌کند و او را یکی از رهبران و قهرمانان کشور می‌داند. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده، مروری بر زندگی چهره‌ای دارد که حدود سه دهه رهبری مصر، پرجمعیت‌ترین کشور دنیای عرب را برعهده داشت.

ستاره صبح-

حسنی مبارک بعد از ترور انور سادات، به رهبری مصر، پرجمعیت‌ترین کشور دنیای عرب رسید و بعد از حدود سی سال در فوریه ۲۰۱۱ با اعتراض‌های مردمی از قدرت کنار رفت و کوتاه‌مدتی پس‌ازآن، بازداشت شد. در طول سی سال ریاست جمهوری مبارک بر مصر، به دلیل وضعیت فوق‌العاده‌ای که در این کشور برقرار بود، اجتماع بیش از پنج نفر ممنوع بود، اما مردم در ماه ژانویه سال ۲۰۱۱، با الهام از انقلاب تونس، بی‌توجه به وضعیت فوق‌العاده و استقرار حکومت‌نظامی، به خیابان‌ها ریختند و خواهان برکناری او شدند. مردم مصر که از فقر، فساد، بیکاری و حکومت استبدادی در این کشور به ستوه آمده بودند، هفته‌ها دست به اعتراض زدند.

خوشحالی مردم
حسنی مبارک در یک سخنرانی که اول فوریه ۲۰۱۱ از تلویزیون پخش شد، اعلام کرد که در انتخابات دیگر نامزد نخواهد شد؛ اما تقاضای معترضان استعفای او بود که درنهایت حسنی مبارک پس از مقاومت اولیه در برابر این درخواست، از سمت خود کنار رفت. با انتشار خبر کناره‌گیری او، صدها هزار نفر از این خبر در قاهره و سایر شهرهای مصر استقبال کردند. در قاهره، پایتخت مصر مردم با تکان دادن پرچم و به صدا درآوردن بوق ماشین‌ها خوشحالی خود را از استعفای مبارک نشان دادند. ایران که رابطه خوبی با دولت مصر نداشت، کناره‌گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر را یک «پیروزی بزرگ» توصیف کرد.

سال‌های اولیه
محمد حسنی مبارک در چهارم ماه مه سال ۱۹۲۸ در روستای کوچکی در دلتای نیل به دنیا آمد. باوجود اینکه خانواده او فقیر بود، او توانست به دانشکده افسری برود و در سال ۱۹۴۹ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و یک سال بعد به نیروی هوایی مصر ملحق شد. در آغاز سال ۱۹۷۳، او به‌عنوان فرمانده نیروی هوایی مصر و معاون وزیر دفاع در جنگ رمضان (یوم کیپور) با اسرائیل نقشی محوری داشت. در این جنگ، نیروهای مصری در عملیاتی غافلگیرانه به نیروهای اسرائیل که بخشی از شبه‌جزیره سینا را اشغال کرده بودند، حمله کردند. نقش او در جنگ باعث شد تا دو سال بعد هنگامی‌که انور سادات، رئیس‌جمهوری وقت مصر برای تعیین معاون خود تحت‌فشار بود، مبارک را به این سمت برگزیند. دست‌کم در دوران ریاست جمهوری مبارک، شش بار به جان او سوءقصد شد. خطرناک‌ترین سوءقصد در سال ۱۹۹۵ رخ داد، زمانی که او برای شرکت در اجلاس سران کشورهای آفریقایی به اتیوپی رفته بود و در آدیس‌آبابا، به لیموزین او حمله شد.

رابطه با اخوان
حسنی مبارک پس از ترور انور سادات در سال ۱۹۸۱ به ریاست جمهوری رسید. بعد از کشته شدن انورسادات، مبارک چهارمین رئیس‌جمهوری مصر شد اندک بودند کسانی که باور داشتند، این معاون رئیس‌جمهوری که چندان شناخته‌شده نبود، بتواند سه دهه قدرت را در دست گیرد. در سال ۱۹۸۱ در لحظه‌ای که سادات از سوی سربازان اسلام‌گرا به رگبار بسته شد و کشته شد، حسنی مبارک که معاون رئیس‌جمهور بود، کنار او نشسته بود. درنتیجه، به‌طور مسلم در سال‌های نخست ریاست جمهوری، مقابله با تهدید فزاینده اسلام‌گرایان، اولویت اول مبارک بود. اخوان المسلمین در زمان مبارک باوجود آنکه از سوی دولت مصر غیرقانونی اعلام شده بود، بزرگ‌ترین و سازمان‌یافته‌ترین جنبش مخالف دولت مصر به شمار می‌رفت. اعضای اخوان المسلمین، بزرگ‌ترین گروه مخالف او معمولاً زندانی می‌شدند و در زندان‌ها شکنجه امری عادی بود. سرویس‌های اطلاعاتی در کشور حضوری پررنگ داشتند و مردم از این بابت ناراضی بودند.

رابطه با آمریکا
حسنی نقش مهمی در پیمان صلح کمپ دیوید داشت که در سال ۱۹۷۹، بین انور سادات و مناخم بگین، نخست‌وزیر وقت اسرائیل، امضا شد. این پیمان باعث شد او رابطه خوبی با آمریکا برقرار کند. کشوری که در سال‌های بعد میلیاردها دلار به او کمک کرد. حسنی مبارک با ادامه دادن به سیاست سادات در حمایت از معاهده صلح با اسرائیل از متحدان اصلی آمریکا در منطقه شد و هرسال میلیاردها دلار کمک نظامی از آمریکا دریافت کرد که این کمک‌ها تاکنون ادامه دارد. مصر در دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک برای غرب یک متحد کلیدی و یک میانجی در مناقشه بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بود. مواضع مبارک در قبال روند صلح خاورمیانه باخشم گروه‌های اسلام‌گرا همراه بود. در واپسین سال‎های ریاست جمهوری او، حسنی مبارک از سوی آمریکا برای ایجاد فضایی بازتر در کشور تحت‌فشار قرار گرفت. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کناره‌گیری حسنی مبارک گفت که دوره تغییرات در مصر شروع‌شده است.

محاکمه پس از استعفا
مبارک اولین رهبر سابق یک کشور عربی بود که از آغاز اعتراضات موسوم به «بهارعربی» در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفت. حسنی مبارک، پس از کناره‌گیری از قدرت در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، به حبس ابد محکوم شد. حسنی مبارک و چند نفر دیگر از یاران و نزدیکانش به کشتن معترضان در حین ناآرامی‌های این کشور متهم شده‌ بودند. دادستان دادگاه در آن زمان خواهان صدور حکم اعدام برای مبارک شده بود. دادگاه تجدیدنظر در ژانویه سال ۲۰۱۲ این رأی را رد کرد و دستور داد به این پرونده مجدداً رسیدگی شود. دادگاه درنهایت اعلام کرد حسنی مبارک را به دلیل اتهامات مربوط به کشتار معترضان در جریان اعتراضات دو سال گذشته در کشور و همچنین درآمدهای غیرقانونی نمی‌توان در بازداشت نگه داشت. درنهایت در ۲۱ اوت ۲۰۱۳ دادگاهی در مصر با درخواست حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری اسبق این کشور برای آزادی از زندان موافقت کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.