انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71723 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۶ - 23:16
شکست کارگـزاران 
در انتخابات مجلس یازدهم
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح؛

شکست کارگـزاران در انتخابات مجلس یازدهم

اشاره: پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم (با دو روز تأخیر) که روز یکشنبه توسط وزیر کشور منتشر شد، آمارها نشان می‌دهد که اصولگرایان با کسب حداقل 221 کرسی پیروز مطلق این انتخابات شده‌اند و در انتخاباتی که شاهد پایین‌ترین سطح مشارکت در همه انتخابات 41 سال اخیر بود (مشارکت 42.57 درصدی)، آن‌گونه که ستاره صبح در تیتر یک روز دوشنبه 5 اسفند نوشت «اصولگراترین مجلس» بعد از انقلاب شکل خواهد گرفت. اما در جبهه مقابل یعنی اصلاح‌طلبان که سه انتخابات قبل (مجلس دهم، شورای پنجم و ریاست جمهوری) را با درصد بالای مشارکت به پیروزی رسیده بودند، در این انتخابات آن‌گونه که از پیش هم قابل پیش‌بینی بود، توفیقی نیافتند و فقط 16 کرسی در مجلس یازدهم خواهند داشت. نتیجه‌ای که احتمالاً امکان شکل‌گیری یک اقلیت مؤثر را هم از این جناح سیاسی در مجلس آینده سلب می‌کند. اصلاح‌طلبان که از همان آغاز فرایند انتخابات به نظر می‌رسید قافیه را به ناامیدی‌های موجود در بدنه اجتماع نسبت به عملکرد نامطلوب بخش عمده نمایندگان فهرست امید خواهند باخت، در تنگنای رد صلاحیت‌های گسترده چهره‌های پاک دست، خوش‌نام و رأی‌آور خود قرار گرفتند. در چنین شرایطی بود که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که از انتخابات سال 1392 شکل‌گرفته بود و با ترکیبی از چهره‌های باسابقه اصلاح‌طلب مانند محمدرضا عارف، مصطفی معین، عبدالواحد موسوی لاری، حسین مرعشی، محمدرضا تابش و... توانست در چند انتخابات گذشته، اجماعی بین احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب برای ارائه فهرست انتخاباتی مشترک ایجاد کند، تصمیم گرفت تا اعلام کند که این شورا برای انتخابات مجلس یازدهم در تهران فهرست انتخاباتی ارائه نمی‌دهد؛ بااین‌حال بر اساس تصمیم دیگری که در همین شورا اتخاذ شد، احزاب می‌توانستند از حق قانونی خود برای رقابت حداقلی در انتخابات دوم اسفندماه مجلس یازدهم استفاده کنند و فهرست‌های انتخاباتی ارائه نمایند. بدین ترتیب در وضعیتی که اصلاح‌طلبان هیچ‌گونه فهرست انتخاباتی واحدی نداشتند، هشت حزب اصلاح‌طلب (حزب مردم سالاری، حزب اسلامی کار، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، خانه کارگر، انجمن اسلامی معلمان، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، حزب وحدت و همکاری و حزب آزادی) با فهرست «ائتلاف برای ایران» و حزب کارگزاران سازندگی ایران (به دبیرکلی غلامحسین کرباسچی) با فهرست «یاران هاشمی» وارد کارزار رقابتی انتخابات مجلس یازدهم شدند؛ هرچند که فضای سرد انتخاباتی کلان‌شهرها گویای شکست احتمالی اصلاح‌طلبانی بود که در اکثر دوره‌هایی که مردم پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شدند، پیروز انتخابات بودند. با اعلام نتایج انتخابات در تهران مشخص شد که اصولگرایان هر ۳۰ کرسی را به دست آورده‌اند؛ علیرضا محجوب که بالاترین رأی را در بین نامزدهای اصلاح‌طلب کسب کرده بود، با کسب 95.393 رأی در رتبه ۳۳ قرار گرفت و مجید انصاری که در هر دو فهرست اصلاح‌طلبان به‌عنوان سرلیست حضور داشت، با کسب 69.151 رأی سی وششم شد. درحالی‌که محمدرضا عارف به‌عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم 1.608.929 رأی کسب کرده بود و در تاریخ ادوار مجلس بعد از اکبر هاشمی رفسنجانی در دوره دوم بیشترین رأی مردم تهران را به دست آورده بود. خطای حزب کارگزاران سازندگی این بود که می پنداشت نام این حزب مثل انتخابات مجلس پنجم در بین مردم جایگاه دارد و تعدادی از نامزدهایش به مجلس راه خواهند یافت؛ تحلیلی که غلط از آب درآمد. گزارش پیش رو با بررسی اظهارات چهره‌های اصلاح‌طلب قبل و بعد از انتخابات، به تحلیل چرایی شکست کارگزاران می‌پردازد.

ستاره صبح-

چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب پس از مشخص شدن نتایج انتخابات تحلیل‌های مختلفی را درباره علل شکست اصلاح‌طلبان  ارائه کردند. برخی، رد صلاحیت‌های شورای نگهبان و برخی دیگر نارضایتی مردم از عملکرد فراکسیون امید و ناتوانی دولت موردحمایت اصلاح‌طلبان  را از عوامل اصلی شکست این جریان در انتخابات مجلس ارزیابی کردند. اما دراین‌بین بعضی چهره‌های اصلاح‌طلب هم بودند که معتقد بودند تحریم انتخابات از سوی طیفی از اصلاح‌طلبان نقش بسزایی در آرای پایین کاندیداهای اصلاح‌طلب به‌ویژه در شهر تهران داشته است.

نداشتن لیست در تهران
بعد از مشخص شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها و بیرون ماندن اکثریت کاندیداهای جریان چپ از گردونه این دور از رقابت‌های انتخاباتی، اماواگرها درباره ارائه لیست یا عدم ارائه شدت گرفت. هرچند برخی احزاب و چهره‌های سیاسی از لیست حداقلی سخن می‌گفتند اما درنهایت شامگاه سه‌شنبه در خروجی جلسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان چند جمله بیشتر نبود:« شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در تهران لیست انتخاباتی ندارد. احزاب می‌توانند با نام و عنوان خود از نامزدهای موردنظرشان حمایت کنند.» باقوت گرفتن گمانه‌زنی‌ها و اظهارات چهره‌های اصلاح‌طلب درباره عدم ارائه لیست، جناح رقیب آن‌ها را به «تحریم خاموش» انتخابات متهم کردند. اما علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت در این رابطه به ایرنا گفت: «باید صراحتاً بگویم این‌گونه نیست که ما تصمیم گرفته باشیم در انتخابات پیش رو لیست ندهیم، بلکه لیست ندادن بر ما اصلاح‌طلبان تحمیل شده است.»

واکنش اعضای شورای عالی
محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از رد صلاحیت چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب که در گذشته دارای مسئولیت‌های کلیدی در نظام بوده‌اند، گفت:«عده‌ای می‌گویند می‌خواهند مجلس انقلابی تشکیل دهند مگر مجالس ده‌گانه که از ابتدای انقلاب شکل گرفت انقلابی نبوده است؟چرا با واژه انقلابی می‌خواهید جریان ریشه‌دار و اصیل اصلاح‌طلب را حذف کنید؟ مگر انقلابی‌تر از اصلاح‌طلبان سراغ دارید؟ کسانی که مدعی انقلابی بودن هستند بسیاری از آن‌ها هیچ نقشی در انقلاب نداشتند.» جواد امام،دیگر عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم درباره وضعیت اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو گفت: «نامزدهای اکثر احزاب اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده و فقط تعداد معدودی از احزاب دارای نامزد در انتخابات هستند که البته افراد شاخصی نیستند.متأسفانه سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است که وظیفه این شورا برگزاری انتخابات پرشور نیست. البته شاید وظیفه شورای نگهبان هم برگزاری انتخابات پرشور نباشد، اما این شورا می‌توانست کاری کند که مردم برای حضور در انتخابات ترغیب شوند.»

تحلیل عطریانفر و قوچانی
عطریانفر در بخشی از یادداشت خود که در شماره روز سه‌شنبه روزنامه سازندگی منتشر شده، با کنایه به تحریم فهرست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان از سوی سران حزب اتحاد ملت و همراهی رئیس دولت اصلاحات با این تصمیم نوشته است: «یکی از دلایل کاهش میزان مشارکت به موضع تحریمی دوستان اصلاح‌طلبی برمی‌گردد که بالقوه می‌توانستند جذابیت فضای انتخابات و تقویت حضور مردم را بر عهده بگیرند. اما در عمل با انزوای سیاسی جناب آقای خاتمی به‌عنوان همراه در این نوع فرآیندها و گسستی که میان نیروهای جبهه متحد اصلاح‌طلب به وجود آمد، سطح مشارکت به شکل کاهنده تحت تأثیر قرار گرفت.» وی بار دیگر اقدام برخی احزاب اصلاح‌طلب و در رأس آن‌ها حزب اتحاد ملت  در تحریم انتخابات را به باد انتقاد گرفته و تصریح می‌کند: «نقد به دوستان تحریمی این است که اگر اصلاح‌طلبان با اجماع صددرصدی، جبهه تمام‌عیار اصلاح‌طلبی را پشت فهرست‌های مشترک خود تجهیز و فعال می‌کرد، بی‌تردید یکپارچگی پیروزی اصولگرایان شکسته می‌شد... کسانی که از مشارکت فعال فاصله گرفته و در موضع تحریم فرورفتند دچار خطای استراتژیک شدند و به‌واقع خود را از احتمال یک پیروزی نسبی و حداقلی محروم کردند.» محمد قوچانی دیگر عضو شورای مرکزی کارگزاران نیز با انتقاد از انفعال احزابی چون اتحاد ملت بابیان اینکه اصلاحات مِلک شخصی نیست که هر وقت بخواهند درش را بگشایند یا ببندند،‌گفته بود: «باید شورای عالی اصلاحات که نتوانست تنها وظیفه خود را انجام دهد بازسازی شود. دوران مدیریت «عارف»ان پایان یابد و تکلیف احزابی که بدل و بدیل و سایه احزاب دیگرند، روشن شود.»

جزئیات نتایج استان‌ها
براساس گزارش‌ها در استان آذربایجان شرقی فقط ۱ اصلاح‌طلب توانست به مجلس راه یابد. مسعود پزشکیان تنها اصلاح‌طلبی است که توانسته از این استان به مجلس راه یابد. در آذربایجان غربی  اصلاح‌طلبان هیچ نماینده‌ای در مجلس ندارند. در استان اردبیل عباس جهانگیرزاده از حوزه پارس‌آباد و بیله سوار تنها منتخب اصلاح‌طلب این استان است. در استان اصفهان هم اصلاح‌طلبان هیچ نماینده‌ای ندارند. کرسی حوزه انتخابیه سمیرم نیز به دور دوم کشیده شد. در استان البرز دو اصولگرا به مجلس راه یافتند و کرسی دوم کرج به دور دوم کشیده شد. در استان ایلام یک اصولگرا و یک اصلاح‌طلب پیروز انتخابات شده‌اند. انتخاب نماینده دهلران نیز به دور دوم کشیده شد. سارا فلاحی نامزد اصلاح‌طلب جزو معدود منتخبین زن در انتخابات این دوره است. در استان بوشهر همه منتخبان اصولگرا هستند. در استان تهران به‌جز شهر تهران پنج نامزد اصولگرا به مجلس راه یافتند. در استان چهارمحال و بختیاری و خراسان جنوبی هم هشت نامزد اصولگرا پیروز انتخابات شده‌اند. در استان خراسان رضوی ۱۷ نامزد اصولگرا پیروز انتخابات شدند و تنها جلیلی رحیمی منتخب شهر تایباد اصلاح‌طلب است. از شهر مشهد چهار نماینده اصولگرای دوره قبل یعنی کریمی قدوسی، پژمان فر، بحرینی و قاضی‌زاده به مجلس راه یافتند. در خراسان شمالی نیز چهار کرسی این استان به اصولگرایان رسید. در استان‌های خوزستان، زنجان و سمنان نیز همه کرسی‌ها به اصولگرایان رسیده است. استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین و قم نیز در مجلس یازدهم نماینده اصلاح‌طلب ندارند. در کردستان ۲ اصولگرا، ۲ مستقل و ۱ اصلاح‌طلب به مجلس راه یافتند. انتخاب نماینده بیجار نیز به دور دوم کشیده شد. در استان کرمان ۹ اصولگرا و یک اصلاح‌طلب وارد مجلس شدند. در استان کرمانشاه ۳ اصولگرا و ۱ اصلاح‌طلب و ۱ مستقل وارد مجلس شدند و تکلیف دو کرسی نیز به دور دوم کشیده شد. در استان کهگیلویه و بویر احمد غلامرضا تاجگردون نامزد اصلاح‌طلب از گچساران به بهارستان رسیده است. در استان گلستان چهار اصولگرا، یک مستقل و یک اصلاح‌طلب موفق به راه‌یابی به مجلس شدند و تکلیف کرسی کردکوی و بندر ترکمن در دور دوم مشخص خواهد شد. در استان گیلان ۷ نامزد اصولگرا، ۵ مستقل و یک نامزد اصلاح‌طلب که احمد دنیامالی از بندر انزلی باشد به مجلس راه یافتند. در لرستان ۴ اصولگرا، ۴ مستقل و یک اصلاح‌طلب به مجلس راه‌یافته است. در استان مازندران ۱۰ نامزد اصولگرا، ۱ اصلاح‌طلب و ۱ مستقل وارد مجلس یازدهم شدند. در استان‌های مرکزی و هرمزگان هم هیچ نماینده اصلاح‌طلبی ندارند. در استان همدان ۷ اصولگرا، یک مستقل و یک اصلاح‌طلب به مجلس راه یافتند. در استان یزد هم سه اصولگرا و یک مستقل به مجلس یازدهم رسیدند. به‌این‌ترتیب اصولگرایان توانستند ۲۲۱ کرسی، اصلاح‌طلبان 16 کرسی و مستقل‌ها نیز سایر کرسی‌ها را به دست آورند. تکلیف برخی کرسی‌ها نیز به دور دوم کشیده شده است. ۵ نماینده نیز از سوی اقلیت‌های دینی انتخاب می‌شوند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.