انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71717 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۶ - 12:16
مالزی  در شوک استعفای معمار نوین خود
گزارش‌تحلیلی

مالزی در شوک استعفای معمار نوین خود

اشاره: منابع خبری اعلام کردند ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی در پی تشدید جدال در داخل ائتلاف سیاسی وی استعفای خویش را تقدیم پادشاه این کشور کرده است. این تصمیم به دنبال آن صورت گرفته است که جدال سیاسی در داخل ائتلاف میان حزب وی و حزب انور ابراهیم که قرار بود در آینده نزدیک نخست‌وزیر جدید مالزی شود بالاگرفته است. ماهاتیر محمد سال ۲۰۱۹ درحالی‌که ۹۲ ساله بود به‌عنوان مسن‌ترین رهبر جهان مجدداً نخست‌وزیر مالزی شد. او درحالی‌که چند سال پیش از دنیای سیاست کناره‌گیری کرده بود، در پی رسوایی فساد نجیب رزاق، نخست‌وزیر سابق مالزی به مخالفان پیوست و در انتخابات نامزد شد و توانست ائتلاف حاکم «باریسان ناسیونال» را که برای بیش از ۶۰ سال در قدرت بود، شکست دهد. وی پیش‌تر از سال ۱۹۸۱ تا سال ۲۰۰۳ به‌عنوان چهارمین نخست‌وزیر مالزی فعالیت کرد که طولانی‌ترین دوره تصدی این مقام بوده است و توانست با اندیشه‌ای منسجم و مبتنی بر آزادی‌های اقتصادی، به شخصیتی ماندگار در تاریخ مالزی تبدیل شود. گفتنی است ماهاتیر محمد همواره علاقه‌مند به توسعه روابط با کشورهای اسلامی بوده و مالزی با ایران در دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی مناسبات خوب و گسترده‌ای داشتند. آخرین خبرها حاکی از آن است که پادشاه مالزی ماهاتیر را به‌عنوان نخست‌وزیر موقت تا زمان تشکیل کابینه جدید منصوب کرد. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

نخست‌وزیر مالزی، ماهاتیر محمد روز دوشنبه پس از قریب به دو سال نخست‌وزیری به‌طور ناگهانی استعفای خود را تسلیم پادشاه این کشور کرد و حزب وی از ائتلاف دولت خارج شد، موضوعی که نه‌تنها آینده سیاسی در این کشور جنوب شرق آسیا را مورد سؤال قرار داد بلکه شوک مهمی را نیز به بخش‌های اقتصادی این کشور وارد کرد. به گزارش مریم شفیعی خبرنگار ایرنا، بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیری مالزی دیروز صبح منتشر کرد حاوی جزئیات بیشتری دراین زمینه نبود اما «برساتو» حزب وی نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که همچنان به حمایت از ماهاتیرمحمد به‌عنوان نخست‌وزیر ادامه خواهد داد. این درحالی است که براساس گزارش‌های رسانه‌ای اختلافات سیاسی درمیان دولت ائتلافی پاکاتان هاراپان به رهبری ماهاتیر محمد در ۶ ماه اخیر به اوج خود رسیده بود.

پارلمان به دنبال ابراهیم
جاکارتاپست دراین زمینه گزارش داد: درحالی‌که حزب و هواداران ماهاتیر همچنان برحمایت از او تأکید دارد اما گروه دیگری از نمایندگان پارلمان که از حزب عدالت مردم به رهبری انور ابراهیم حمایت می‌کنند، با ایجاد تشکلی که تعدادی از قانون‌گذاران مستقل نیز در آن حضور دارند در تلاش هستند تا انور ابراهیم را به‌عنوان نخست‌وزیر آتی معرفی کرده و جانشین ماهاتیر کنند. این درحالی است که هنوز مشخص نیست آیا ماهاتیر قرار است ائتلاف دیگری تشکیل دهد، آیا انور ابراهیم ریاست دولت جدید را برعهده می‌گیرد و یا اینکه انتخابات جدیدی در این کشور برای تعیین نخست‌وزیر آتی برگزار خواهد شد. انور ابراهیم که از وی به‌عنوان نخست‌وزیر در انتظار یاد می‌شود  قرار بود دیروز بعدازظهر با پادشاه این کشور دیدار داشته باشد و احزاب سیاسی و پارلمان این کشور منتظر نتیجه این دیدار بودند. برخی منابع خبری همچنین از دیدار صبح روز گذشته ماهاتیر و انور ابراهیم خبر دادند. انور ابراهیم این دیدار را بسیار خوب توصیف کرد.

ائتلاف علیه رزاق
ماهاتیر محمد و انور ابراهیم که دوست و رقبای دیرین یکدیگر محسوب می‌شوند، پیش از انتخابات سراسری سال ۲۰۱۸ با یکدیگر برای شکست نجیب رزاق نخست‌وزیر وقت و رئیس جبهه ملی ائتلاف کرده و دولت ائتلافی تشکیل دادند. در دوران رقابت‌های انتخاباتی گفته شده بود که در صورت پیروزی ماهاتیر از دوره نخست‌وزیری ۵ ساله به مدت دو سال روی کار خواهد بود و پس‌ازآن قدرت را به انور واگذار خواهد کرد. انور ۷۱ ساله درسال ۲۰۱۵ در دوران نجیب رزاق در دادگاهی محکوم‌به ۵ سال حبس شده بود و پس از پیروزی در انتخابات از زندان آزاد و با کمک ماهاتیر محمد مورد عفو پادشاه قرار گرفت.

نخست‌وزیر قدیمی
دومین دوره نخست‌ وزیری ماهاتیر در مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷) آغاز شد. ماهاتیر محمد در نخستین دوره  در سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ نخست‌وزیر مالزی بود و از وی به‌عنوان فردی یاد می‌شود که  طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری را دراین کشور برعهده داشته است. بااین‌وجود ماهاتیر محمد ۹۴ ساله پس از به قدرت رسیدن برای دومین بار در انتخابات سال ۲۰۱۸،  بارها تأکید کرده بود که زمانی قدرت را تحویل خواهد داد که مشکلات مهم این کشور ازجمله مشکلات اقتصادی گسترده را که به دلیل فساد گسترده دولت قبلی ایجادشده و میراثی برای وی است  به میزان قابل قبولی رفع کند.

دیدار با پادشاه
انور ابراهیم رئیس حزب عدالت مردم که اکنون نماینده پارلمان این کشور نیز هست، دو روز گذشته تائید کرد که برخی از اعضای حزب خود برای تشکیل دولت جدید با اردوگاه ماهاتیر همکاری می‌کنند، و آن‌ها برای این اقدام با پادشاه این کشور دیدار کرده بودند. نقش پادشاه در کشور مالزی تا حد زیادی تشریفاتی است، اما سلطان نیز قدرت‌های ویژه‌ای دارد، ازجمله اینکه رهبران سیاسی معمولاً پیش از اعلام تغییرات عمده سیاسی با وی دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. ماهاتیر همچنین پیش از بازنشستگی در سال ۲۰۰۳ بیش از دو دهه در سمت نخست‌وزیری هدایت مالزی را برعهده داشت.

رایزنی‌های سیاسی در پارلمان
ماهاتیر درعین‌حال با اشاره به وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر تحویل قدرت به انور ابراهیم معاون پیشین وی و رهبر حزب عدالت مردم مالزی گفته بود: من قول داده‌ام که  برخی مشکلات اساسی که از دولت قبل باقی‌مانده را رفع کنم و همین‌طور قول داده‌ام اگر از سوی ائتلاف پاکاتان هاراپان فردی نامزد رهبری آن شود، کناره‌گیری کنم. درمجموع نخست‌وزیر آتی در این کشور نیاز به ائتلاف با سایر احزاب مهم مالزی ازجمله، آمنو، حزب اسلامی مالزی "پاس" و حزب ماهاتیر محمد و سایر احزاب برای تشکیل کابینه دارد، چراکه  براساس قوانین داخلی برای به دست گرفتن قدرت حمایت ۱۱۲  نفر از  ۲۲۲ نماینده مجلس را داشته باشد. ازاین‌رو اکنون رایزنی‌های سیاسی در میان احزاب و پارلمان مالزی برای تصمیم‌گیری برای ایجاد ائتلاف جدید  بسیار شدت یافته است.

شوک به اقتصاد
استعفای ماهاتیر در مالزی درعین‌حال شوک شدیدی به بخش‌های اقتصادی این کشور نیز وارد کرده به‌گونه‌ای که شاخص بورس سهام این کشور روز گذشته با ۲۰ درصد افت  پس از سال ۲۰۱۸ روبه‌رو شد و بازار سهام این کشور را خرسی کرد. علاوه براین ارزش رینگیت مالزی روز گذشته به پایین‌ترین سطح خود  نسبت به ارزهای خارجی در ۶ ماه  گذشته رسید و هر دلار به ازای ۴.۲۲۴ رینگیت معادله شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.