انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71712 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۵ - 23:47
میزان مشارکت 11 دوره در آیینه آمار
ستاره صبح آمار و ارقام انتخابات ادوار مجلس را بررسی می‌کند

میزان مشارکت 11 دوره در آیینه آمار

اشاره: برگزاری انتخابات یکی از ابزارهای تحقق دموکراسی و جمهوریت است و رقابت گروه‌های سیاسی و مشارکت بالای شهروندان در آن از اهمیت به سزایی برخوردار است. انتخابات مجلس یازدهم روز جمعه 2 اسفند 1398 در حالی برگزار شد که به گفته بسیاری از صاحب‌نظران، رقابت سیاسی در آن به‌طور کامل شکل نگرفت زیرا شمار قابل‌توجهی از چهره‌های شاخص و پاکدست اصلاح‌طلب توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شدند. به‌علاوه میزان مشارکت شهروندان هم هرچند از مدت‌ها قبل از برگزاری انتخابات، رقمی پایین پیش‌بینی می‌شد، اما خیلی‌ها می‌پنداشتند که میزان مشارکت به 50 درصد برسد؛ با این حال عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز یکشنبه در نشست خبری (با دو روز تاخیر در اعلام نتیجه) میانگین مشارکت مردم در انتخابات را 42.57 درصد عنوان کرد و گفت که ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر از مجموع ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر در انتخابات شرکت کردند. با اعلام مشارکت 42 درصدی مردم در این انتخابات، پایین‌ترین میزان مشارکت مردم در انتخابات بعد از انقلاب ثبت شد. ثبت این رقم در حالی اتفاق افتاد که میزان مشارکت در کلان‌شهرهای کشور هم به‌طور معناداری پایین بود؛ برای نمونه میزان مشارکت در شیراز ۲۵.۲۴ درصد، تهران 25.4 درصد، اصفهان ۲۵.۷ درصد، مشهد: ۳۱.۴ درصد و قـم 43 درصد اعلام شد. برخی کارشناسان سیاسی و رسانه‌ای مسئله ردصلاحیت‌ها و کاهش کیفیت رقابتی را در عدم اقبال عمومی از انتخابات مؤثر می‌دانند؛ اما وزیر کشور بیماری کرونا را به همراه شرایط سیاسی و مسائلی چون سقوط هواپیمای اوکراینی، حوادث آبان‌ و دی را عامل پایین بودن سطح مشارکت دانسته است. دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی علاوه بر اینکه رکورد کمترین میزان مشارکت انتخاباتی را در طول تاریخ 41 ساله انقلاب شکست، اصولگراترین ترکیب تاریخ مجالس بعد از انقلاب را نیز به خود خواهد دید. تاکنون 221 کرسی از مجموع 290 کرسی مجلس سهم اصولگرایان شده و احتمال دارد بعد از انتخابات دور دوم، این رقم افزایش یابد. همین موضوع بهانه‌ای شد تا روزنامه‌های اصولگرا که از این پیروزی خوشحال‌اند، تیترهای اصلی خود در دو روز گذشته را به این موضوع اختصاص دادند. روزنامه «کیهان» که روز یکشنبه نتایج انتخابات را «پیروزی نامزدهای ضدآمریکایی» توصیف کرده بود، دیروز هم در یادداشت روز خود «پیروزی بزرگ» را تحلیل کرد. روزنامه «رسالت» هم که مدیرمسئولش محسن پیرهادی به مجلس راه‌یافته دیروز عکس بزرگی از محمدباقر قالیباف منتشر کرد و نوشت: «رأی مردم به تحول و کارآمدی». روزنامه «وطن امروز» متعلق به مهرداد بذرپاش هم روز یکشنبه علاوه بر تیتر «رأی ملت به منتقدان دولت»، عکس یک خود را هم برای حمله به دولت اختصاص داد و کلید نمادین حسن روحانی در انتخابات 92 را «کرونای بنفش» نامید. روزنامه «فرهیختگان» دانشگاه آزاد هم که از زمان روی کار آمدن علی‌اکبر ولایتی، تغییر جهت داده، پیام انتخابات دوم اسفند را «مشارکت فعال و خاموش علیه دولت روحانی» دانست. ستاره صبح در گزارش پیش رو به‌مرور میزان مشارکت در ۱۱ دوره انتخابات مجلس و همچنین میزان رأی نخستین و آخرین منتخب تهران در هر دوره می‌پردازد.

ستاره صبح-

از زمان انتخابات مجلس اول تا مجلس دهم، کمترین میزان مشارکت به مجلس اول و هفتم به ترتیب با ۵۲.۱۴ و ۵۱.۲۱ درصد و بیشترین آن‌هم به دوره پنجم انتخابات با مشارکت ۷۱.۱ درصدی اختصاص داشت اما به گزارش ایرنا، انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی رکورد کمترین میزان مشارکت را در طول تاریخ انقلاب اسلامی را شکست.

دوره اول و دوم
دور اول و دوم نخستین انتخابات مجلس شورای اسلامی به ترتیب ۲۴ اسفند ۵۸ و ۱۹ اردیبهشت ۵۹ برگزار شد. در این انتخابات از مجموع ۲۰ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۳۹۱ واجد شرایط، ۱۰ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۶۹ نفر یعنی ۵۲.۱۴ درصد مشارکت داشته‌اند. میانگین مشارکت مردم استان تهران در این دوره از انتخابات ۶۱ درصد بود. ۲۶ فروردین  و ۲۷ اردیبهشت ۶۳ به ترتیب دور اول و دوم انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی از بین ۲۴ میلیون و ۱۴۳ هزار و ۴۹۸ واجد شرایط برگزار شد که ۱۵ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۳۰۶ نفر یعنی ۶۴.۶۴ درصد در این دوره از انتخابات پای صندوق‌های رأی رفتند. میزان  مشارکت شهروندان تهرانی ۶۰ درصد بوده است. در مجلس نخست شورای اسلامی فخرالدین حجازی با کسب یک‌میلیون و ۵۶۸ هزار و ۷۵۹ رأی یعنی ۷۳.۵ درصد،  بیشترین و مهدی شاه‌آبادی با کسب ۶۸۴ هزار و ۷۲۲ رأی یعنی ۴۸.۹ درصد، کمترین آرا را به خود اختصاص داده است. علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس دوم یک‌میلیون و  ۸۹۱هزار و ۲۶۴ رأی یعنی با  ۸۱.۹ درصد بیشترین و علی‌اکبر ناطق نوری با کسب ۳۳۰ هزار و ۸۵۹ رأی با ۵۰درصد، کمترین آرا را به خود اختصاص دادند.

دوره سوم
انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی هم در دو مرحله ۱۹ فروردین و ۲۳ اردیبهشت ۶۷ انجام شد که ۱۶ میلیون و ۷۱۴ هزار و ۷۳۶ نفر یعنی ۵۹.۷۲ درصد از مجموع ۲۷ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۷۳۶ واجد شرایط، رأی دادند و سهم مشارکت تهران هم ۴۳درصد بود که نسبت به دو دوره گذشته کاهش معنادار مشارکت را نشان می‌دهد. در انتخابات مجلس سوم شورای اسلامی در تهران،  اکبر هاشمی‌رفسنجانی برای بار دوم بیشترین رأی را به دست آورد. یک‌میلیون و ۲۹۴ هزار و ۴۱۹ نفر از واجدان شرایط یعنی ۸۲ درصد رأی‌دهندگان به وی رأی دادند و ابوالقاسم سرحدی‌زاده ۱۸۲ هزار و ۲۳۰ رأی یعنی ۵۱.۹ درصد را کسب کرد.
دوره چهارم
۲۱ فروردین و ۱۸ اردیبهشت ۷۱ انتخابات دوره چهارم مجلس شورای اسلامی با مشارکت ۱۸ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۴۲ نفر برگزار شد. از مجموع ۳۲ میلیون و ۴۶۵ هزار و ۵۵۸ نفر واجد شرایط رأی دادن، ۵۷.۸۱ درصد رأی دادند که دوباره شاهد کاهش مشارکت تهرانی‌ها یعنی به میزان ۳۹درصد بوده‌ایم. علی‌اکبر موسوی حسینی در انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران ۹۳۷ هزار و ۳۰۲ یعنی ۵۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد و محمود صابر همیشگی با کسب ۳۳۴ هزار و  ۸۱۷یعنی ۳۲.۶درصد آرا کمترین رأی از مردم تهران را گرفت و به مجلس راه یافت.

دوره پنجم
۲۴ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۳۸۶ نفر یعنی ۷۱.۱ درصد کل ۳۴ میلیون و ۷۱۶ هزار واجد شرایط ۱۸ اسفند ۷۴ برای انتخاب نمایندگان خود در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی پای صندوق‌های رأی رفتند. میزان مشارکت مردم استان تهران در این دوره ۵۶ درصد بود. علی‌اکبر ناطق نوری در انتخابات دور پنجم مجلس شورای اسلامی از تهران ۸۷۹ هزار و ۸۹۳ رأی یعنی ۳۵.۹ درصد آرای مردم تهران، بیشترین و فاطمه کروبی با کسب ۸۳ هزار و ۷۹۲ رأی یعنی ۳۰درصد کمترین رأی را به دست آورد.

دوره ششم
انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۳۰ بهمن ۷۸ در یک مرحله برگزار شد و از ۳۸ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۴۳۱ واجد شرایط رأی دادن، ۲۶ میلیون و ۸۲ هزار و ۱۵۷ نفر یعنی ۶۷.۳۵ درصد مشارکت داشتند و ۴۷ درصد مردم استان تهران در این دوره پای صندوق‌های رأی رفتند. محمدرضا خاتمی در دور ششم مجلس شورای اسلامی یک‌میلیون و ۲۲۶ هزار و ۴۱۸ رأی یعنی ۵۵.۶ درصد آرا بیشترین میزان رأی و علیرضا محجوب در این دور ۶۴۵ هزار و ۶۵۰ یعنی ۲۹ درصد، کمترین آرا را به خود اختصاص دادند.

دوره هفتم
یکم اسفند ۸۲ و ۱۸ اردیبهشت ۸۳ انتخابات مجلس هفتم از میان ۴۶ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۳۲ واجد شرایط برگزار شد که ۲۳ میلیون و ۷۳۴ هزار و ۴۷۷ نفر از آنان، ۵۱.۲۱ درصد رأی‌های خود را به صندوق انداختند. میزان مشارکت مردم تهران در این دوره ۳۷ درصد بود. 

دوره هشتم
مشارکت مردم تهران در انتخابات دور هشتم مجلس شورای اسلامی هم به‌شدت کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود در انتخابات ۱۰ دوره مجلس شورای اسلامی رسید و تنها ۳۰درصد مردم این استان پای صندوق‌های رأی رفتند. میانگین مشارکت کشور در انتخابات دور هشتم مجلس ۵۵.۰۴ درصد بود و از میان ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار واجد شرایط، ‌ ۲۴میلیون نفر، در تاریخ ۲۴ اسفند ۸۶ در انتخابات شرکت کردند. دور دوم این دوره از انتخابات هم در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۸۷ برگزار شد.

دوره نهم
۱۲ اسفند ۹۰ و ۱۵ اردیبهشت ۹۱ به ترتیب زمان برگزاری مرحله اول و مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که ۴۸ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۷۹۹ نفر می‌توانستند در این دوره از انتخابات شرکت کنند. ۳۰ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۳۰  نفر از این میزان واجدان شرایط یعنی ۶۴.۲ درصد در انتخابات مشارکت داشتند و مشارکت مردم استان تهران هم ۴۸درصد ثبت‌شده است. غلامعلی حدادعادل به در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به ترتیب با اخذ ۸۸۸ هزار و ۲۷۶ رأی یعنی ۴۵.۵ درصد، ۸۴۴ هزار و۲۳۰ رأی یعنی ۴۹.۴۸ درصد و یک‌میلیون و ۱۳۳ هزار و ۸۰۹ رأی یعنی ۵۳.۳۳ درصد بیشترین آرا را بین نمایندگان حوزه انتخابیه تهران کسب کرد و در این سه دوره به ترتیب سهیلا جلودارزاده با کسب ۳۰۷ هزار و ۶۱۸ رأی یعنی ۱۴.۵۷ درصد، بیژن نوباوه وطن با کسب ۵۳۷ هزار و ۱۷۲ رأی یعنی ۳۰.۸۵ و حسین نجابت با کسب ۲۵۴ هزار و ۷۰۳ رأی یعنی ۲۲.۴۱ کمترین میزان آرای مردم تهران را به دست آوردند.

دوره دهم
انتخابات دور دهم مجلس شورای اسلامی ۱۷ اسفند ۹۴ با مشارکت ۳۳ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۵۱ نفر، ۶۱.۸۳ درصد از مجموع ۵۴ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۴ نفر واجد شرایط برگزار شد. ۵۰ درصد از واجدان شرایط تهران در این انتخابات پای صندوق‌های رأی رفتند. محمدرضا عارف در دور دهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران یک‌میلیون و ۶۰۸ هزار و ۹۲۹ رأی یعنی ۴۹.۵۵ درصد، بیشترین و غلامرضا هاشم زایی یک‌میلیون و ۷۸ هزار و ۸۱۷ رأی یعنی ۳۳.۲۲ درصد، کمترین میزان را کسب کرده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.