انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71707 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۴ - 22:55
صعود قیمت ارز؛  نزول قیمت طلا
روز گذشته در بازار اتفاق افتاد

صعود قیمت ارز؛ نزول قیمت طلا

ستاره صبح-

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی روز گذشته  با اشاره به هیجانات بازار در پی قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «بانک مرکزی، تحمیل شوک به بازار ارز را با رویکرد اصولی و استفاده از امکانات و روش‌های تجربه‌شده خود در طول ماه‌های گذشته و با صبر و تدبیر، خنثی و ثبات لازم را به بازار بازمی‌گرداند. در خصوص آنچه که موجب تصمیم FATF برای اعلام اقدامات تقابلی علیه ایران شد و مطابق انتظار موجب خرسندی دولت آمریکا و موجه نشان دادن تحریم‌های ظالمانه آنها شد، صحبت نمی‌کنم. به دنبال این اقدام، همان‌گونه که قبلاً تأکید کردم گروهی در تلاش بوده و هستند تا با ایجاد فضای روانی، بی‌ثباتی و اعلام نرخ‌های بی‌پایه و غیر معاملاتی در فضای مجازی در چارچوب فشار حداکثری آمریکا این تصمیمات را تکمیل کرده و ثبات بازارها ازجمله بازار ارز را دوباره به هم بزنند. بانک مرکزی با هیجانات بازار هیجانی برخورد نمی‌کند، بلکه با رویکرد اصولی و استفاده از امکانات و روش‌های تجربه‌شده خود در طول ماه‌های گذشته و با رهیافت صبر و تدبیر، تلاش‌ها برای سفته‌بازی از طریق تحمیل شوک به بازار ارز را با تقویت اقدامات در دست اجرا، خنثی و ثبات لازم را به بازار اعاده خواهد کرد. به هم‌وطنان نیز توصیه می‌کنم از ورود به دام روانی سفته بازار و سودجویان پرهیز کنند.
نرخ دلار در روزهای اخیر با جوسازی سفته‌بازان، به دلیل نزدیک شدن به نشست FATF و نگرانی از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه این نهاد مالی، رو به افزایش گذاشته بود که به دلیل قطعی شدن این موضوع، افزایش قیمت‌ها روند پرشتاب‌تری گرفت.

ارز و طلا مقابل هم 
در بازار یکشنبه قیمت طلا و سکه روند کاهشی در پیش گرفت اما قیمت ارز افزایش یافت. به گزارش ایسنا، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار روز گذشته به پنج میلیون و ۸۳۰ هزار تومان است که نسبت به‌روز شنبه ۱۴۰ هزار تومان ارزان شده است. سکه تمام طرح قدیم نیز با کاهش ۱۳۰ هزارتومانی، معادل پنج میلیون و ۸۲۰ هزار تومان قیمت دارد.در این میان سکه یک گرمی ۱۰ هزار تومان کاهش‌یافته و ۹۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. نیم‌سکه ثبات قیمت خود را حفظ کرده و سه میلیون تومان است. اما ربع‌سکه ۲۰ هزار تومان بیشتر شده و یک‌میلیون و ۸۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود. در بازارهای جهانی، آخرین قیمت هر اونس طلا ۱۶۴۴ دلار ثبت‌شده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در طلافروشی‌ها ۵۹۵ هزار تومان است که نسبت به دیروز ۶۰۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است.

دلار و یورو چند؟
آخرین اخبار از نرخ ارز نیز حاکی از آن است که دلار در بانک‌ها نسبت به‌روز گذشته ۲۰ و یورو ۱۰ تومان گران شده است. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی دیروز هر دلار آمریکا را ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان خریدند و ۱۴ هزار و ۷۵۰ فروختند. این در حالی است که قیمت خریدوفروش این ارز در صرافی‌ها در روز گذشته به ترتیب ۱۴ هزار و ۴۳۰ و ۱۴ هزار و ۵۳۰ تومان بود. خریدوفروش یورو نیز در این صرافی‌ها به ترتیب ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان و ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت داشت، درحالی‌که روز گذشته قیمت خرید یورو ۱۵ هزار و ۴۸۰ تومان و ۱۵ هزار و ۵۸۰ تومان بود. همچنین بانک‌ها هر دلار آمریکا را ۱۴ هزار و ۳۲۰ و هر یورو را ۱۵ هزار و ۵۳۰ تومان خریدند که دلار در بانک‌ها نسبت به‌روز گذشته ۲۰ تومان و یورو ۱۰ تومان گران شده است.

شاخص بورس در آستانه نیم میلیونی
شاخص بورس دیروز بی‌محابا رشد کرد و با بیش از ۱۷ هزار واحد صعود تا این لحظه، به مرز ۵۰۰ هزار واحد نزدیک شد که رقمی بی‌سابقه در تاریخ این بازار محسوب می‌شود. در این راستا، کارشناسان عوامل مختلفی را دلیل این صعود می‌دانند که عدم جذابیت بازارهای موازی مهم‌ترین فصل آن محسوب می‌شود.
به گزارش ایسنا، حدود نیم ساعت بعد از آغاز معاملات در بازار امروز (یکشنبه) شاخص کل بورس بی‌وقفه و بدون هیچ افت‌وخیزی صعودی بود و تاکنون بیش از ۱۷ هزار واحد رشد کرده است.
البته پیش از آن شاهد صعود ۱۰ هزار و همچنین ۱۵ هزار واحدی شاخص هم بودیم، اما می‌توان گفت رشد ۱۷ هزار واحدی نوعی رکورد است؛ آن‌هم اینکه 15 هزار واحد طی یک ربع افزایش یافت.
در این راستا، یک تحلیل‌گر بازار سرمایه‌بر این باور است که همراه شاخص کل بازار سرمایه همبستگی زیادی با نرخ ارز داشته و با افزایش نرخ ارز، حرکت شاخص هم صعودی می‌شود.
علیرضا تاج‌بن در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رشد شاخص بورس در یک‌ساله و نیم اخیر اظهار کرد: عمده رشد شاخص در یک‌ساله و نیم اخیر مربوط به رشد نرخ ارز و تورم می‌شود. دلیل دیگر امنیتی شدن و غیر جذاب شدن بازارهای موازی و جذابیتی که بازار سرمایه داشت است. همچنین باید توجه داشت جذابیت بازار سرمایه به‌خوبی برای مردم تشریح شد؛ به‌طوری‌که شاهد چند برابر شدن تعداد کدهای صادرشده در این بازار هستیم.
وی با اشاره به‌قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، اظهار کرد: این موضوع یک جو روانی در نرخ دلار ایجاد می‌کند و درنتیجه باعث می‌شود تورم بالاتر رود و در راستای آن فروش شرکت‌هایی که کالا صادر می‌کنند، مانند شرکت‌های پتروشیمی افزایش یابد.
این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: در این شرایط مردم می‌دانند که اگر سرمایه خود را در بانک بگذارند سود سپرده بانکی پاسخگوی نصف میزان تورم هم نمی‌شود. پول‌های خرد در بازارهای دیگر هم جواب نمی‌دهد، به همین دلیل اقبال به بازار سرمایه بیشتر است.
تاج‌بن ادامه داد: روز گذشته شاخص کمی افت کرد، زیرا مردم تردید داشتند اما این تردید امروز برطرف شده و قرار گرفتن موضوعات مذکور در کنار یکدیگر باعث شده شاهد رشد ۱۷ هزار واحدی شاخص در بازار امروز باشیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.