انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71701 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۳ - 23:49

ستاره صبح-اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در بیست و هشتمین مراسم تجلیل از دانشجویان برگزیده اظهار داشت: تحریم جدید FATF و فهرست سیاهی که متأسفانه مجدداً ناجوانمردانه ایران در آن قرار داده شد، شرایط اقتصادی و سیاسی کشور  و کرونا همه موضوعات مهمی هستند.  ما ازیک‌طرف با تحریم‌های بی‌سابقه بین‌المللی قدرتی مثل آمریکا روبرو هستیم که به سخت‌ترین روش که تا الآن در سطح بین‌الملل سابقه داشته علیه کشور ما وضع‌شده است. هدفشان هم این بود که اقتصاد کشور را دچار فروپاشی کنند. راهکاری که ما پیش‌بینی کردیم  اقتصاد کشور را از این تحریم را عبور دهیم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده است که کشور را تا حد زیادی در مقابل تکانه‌های تحریم مقاوم کند و تاب‌آوری کشور و مردم را بالا ببرد.
به گزارش ایرنا، معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: بنگاه‌های بزرگی در ایران هستند، و اقتصاد ایران اقتصاد بزرگی است. ۲ سال دیگر، نفت در تحریم است، نفت در شدیدترین تحریمی که می‌توانسته وضع‌شده است و خصوصاً روی نفت ایران فشار خاصی گذاشته‌شده است تا فروخته نشود.
وی با اشاره به حجم ۲۰۰ میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران اظهار داشت: بخشی مانند نفت که بیش از ۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی حداقل در این دوران اخیر داشته و برخی مواقع وقتی‌که قیمت نفت روی ۱۰۰ یا ۱۲۰ دلار در هر بشکه می‌رفت، درآمد ما از نفت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال بوده است. اکنون باید دید چه عاملی باعث شده باوجوداین فشار بر روی نفت، اقتصاد کشور به هم نریخته است. بنابراین پیداست بنگاه‌های یک مجموعه‌های از رشته‌های مختلف از پتروشیمی، فولاد، صنایع معدنی تا صنایع غذایی هستند.
معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار داشت: جهت‌گیری مهم در اقتصاد مقاومتی بوده که ما در یک سیر چندساله‌ای اتکایمان از درآمد نفت و منابع طبیعی مانند نفت کم کنیم و به‌جای دیگری این تکیه را قرار دهیم. این‌که گفته شود تکیه کشور از درآمد نفت کاهش پیدا کند، نمی‌توان گفت که اقتصاد کشور کوچک شود.
جهانگیری افزود: اقتصاد کشور یک کیکی است که ۵۰ میلیارد دلار از این مجموعه اقتصاد از سود سهم نفت بوده است، وقتی‌که نفت از آن جدا شود معنای آن این است که در حال کوچک‌شده است. وقتی‌که کیک اقتصاد کشور کوچک می‌شود، معنای آن این است که مردمی که می‌خواهند از این کیک سالانه یک برداشتی کنند وزندگی‌شان را اداره کنند، حتماً سهم کمتری برداشت می‌کنند.
معاون اول رئیس‌جمهوری اضافه کرد: وقتی‌که گفته می‌شود اتکا کم شود، معنای آن این نیست که کیک اقتصاد در کشور کوچک شود چراکه زندگی مردم سخت‌تر می‌شود. بنابراین باید تکیه‌گاه دیگری پیدا کنیم و مثلاً اینجا را کوچک کنیم و به‌جای دیگری متکی شویم.
جهانگیری ادامه داد: من خودم هم الآن و هم در مسئولیت‌های قبلی‌ای که داشتم روی این موضوع خیلی فکر کردم، که اگر ما بخواهیم تکیه‌مان را از نفت برداریم، کجا بگذاریم. من درزمانی که وزیر صنایع و معادن بودم، بعضی‌ها می‌گفتند معدن می‌تواند جای نفت را بگیرد. اولا این‌چنین نیست. (بقیه) مواد معدنی ایران چنین ظرفیتی ندارند. نفت یک نعمت استثنایی است.
وی یادآور شد: دوم اینکه آنها هم معدن هستند. نفت یک ماده معدنی، به نام نفت است، سنگ‌آهن هم یک ماده معدنی‌ به نام سنگ‌آهن است، مس هم یک ماده معدنی به نام مس است لذا همه این‌ها هم یک ذخیره‌ای دارند و یک روز تمام می‌شوند. بنابراین منظور از یک تمام‌شده به یک تمام‌شده دیگر نیست. تنها جایی که تمام نمی‌شود، مغز جامعه ما و تنها جایی که از بین نمی‌رود، قدرت خلاقیت و نوآوری جوانان است.
معاون اول رئیس‌جمهوری بیان کرد: اگر بخواهیم درآمد نفت را کم کنیم، تنها درآمدی که آینده این کشور می‌تواند، به آن متکی شود، مغز جوانان، نخبگان و نیروهای تحصیل‌کرده کشور است که بسیار هم ارزشمند است ایران ازاین‌جهت، یک فرصت استثنایی در اختیار دارد لذا ما باید قدر این موضوع را بدانیم. نیروی انسانی تحصیل‌کرده، زبده، نمونه کشور سرمایه‌ای است که اگرنه بهتر از نفت، بلکه حتماً بهتر از نفت برای این کشور است. چطور وقتی می‌گوییم تحریم کردن نفت کار بدی است، کسانی که در این نیروی انسانی کشور اخلال می‌کنند، مانند کسانی هستند که نفت کشور را تحریم می‌کنند و مانند آمریکایی‌ها و چه من و چه هر شخص دیگری باشد. البته به‌ظاهر ممکن است روی اعتقاد و اخلاص کاری را انجام می‌دهیم. ما به‌جای اینکه قدر این نیرو را بدانیم، شرایطی برایش فراهم کنیم که گفته شود که ایران از جاهایی است که فرار مغزها در آن زیاد است و این موضوع در حق کشور و این ملت جفاست.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.