انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
چهره‌های سرشناس مبتلا به ویروس کرونا
عدم توفیق در نابودی ویروس کرونا تا زمستان آینده فاجعه است
آغاز شبه قرنطینه در کشور
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
درس های آنفلوانزای سال 1918 برای ترامپ و جهان
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
دیپلماسی کرونا و استقبال از کمک‌های جهانی
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
دیوارکشی اطراف ایران با ویروس کرونا و FATF
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
کاشت دو نهال میوه توسط رهبر انقلاب
کرونا مسئله اول کشور
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
مشکلات جهانی نیاز به پاسخ‌های جهانی دارند
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
دو هفته در خانه بمانید
ملت‌ها و دولت‌ها برای مقابله با کرونا در کنار هم باشند
بیشتر
کد خبر: 71698 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۳ - 23:39
نوسان قیمت ارز وطلا
ستاره صبح بازتاب قرارگرفتن در فهرست سیاه FATF را بررسی می‌کند

نوسان قیمت ارز وطلا

اشاره: ایران در دوره‌ای که اصولگراها مجلس و دولت را در اختیار داشتند در فهرست سیاه کارگروه اقدام ویژه مالی قرار داشت. قرار گرفتن در این فهرست باعث می‌شود که مشکلات بانکی در زمینه تبادل پول و اقدامات مالی مختل یا به‌کندی صورت گیرد. دولت یازدهم با درک ضرر و زیان‌های قرارگیری ایران در فهرست سیاه توانست ایران را از فهرست سیاه به خاکستری درآورد. تلاشی که در سال 1395 نتیجه داد و ایران از فهرست سیاه خارج شد و امکان تبادل پول میان ایران و دنیا برقرار شد. کارگروه ویژه مالی از ایران خواست تا چهار لایحه FATF که لوایح در 188 کشور دنیا ازجمله چین و روسیه که متحد ایران هستند به عضویت آن درآمده‌اند را تائید کند. از این 4 لایحه دو لایحه تصویب شد، اما لایحه پالرمو (کنوانسیون مبارزه با جرائم مالی) و لایحه CFT (مبارزه با تأمین مالی تروریسم) با مخالفت شورای نگهبان و مجمع تشخیص نظام قرار گرفت. کارگروه اقدام ویژه مالی 4 نوبت و هر بار 4 ماه به ایران مهلت داد تا این لوایح را تصویب کند که آخرین آن 26 بهمن بود. رئیس‌جمهور و معاون حقوقی دراین‌ارتباط اعلام کردند که FATF از حیطه کاری دولت خارج‌شده و دولت نمی‌تواند کاری در این رابطه انجام دهد. این در حالی است که ایران بار دیگر به فهرست سیاه FATF بازگشت. گفتنی است لایحه پالرمو روز بیست خرداد 1397 با 136 رأی موافق در برابر 89 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع به تصویب مجلس رسید. همچنین لایحه CFT با 143 رأی موافق، 120 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع در روز 15 مهر 97 از تصویب نمایندگان گذشت. پرسش این است که اعضای تشخیص مصلحت نظام با منطق و اصولی در برابر آنچه دولت و مجلس تصویب کرده‌اند، ایستاده است؟

ستاره صبح-

قیمت طلا رکورد زد
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز گذشته رکورد جدیدی را به ثبت رساند و به نرخ ۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش رسید و تا پایان روز تا مرز 6 میلیون تومان نیز رفت. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۲ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان، ربع‌سکه، ۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز حدود یک‌میلیون تومان عرضه شد که این قیمت‌ها تا پایان روز افزایش یافت. هر اونس طلای جهانی با افزایش ۳۳ دلاری قیمت نسبت به انتهای هفته گذشته، ۱۶۴۵ دلار و ۹۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۵۸۵ هزار تومان بود که تا پایان روزبه قیمت 630 هزار تومان هم رسید، ولی در بعدازظهر دیروز قیمت طلا حدود 600 هزار تومان باقی ماند. 

افزایش نرخ ارز
 دلار در صرافی‌های بانکی، دیروز با رشد ۳۳۰ تومانی قیمت نسبت به‌روز معاملاتی گذشته به قیمت ۱۴ هزار و ۵۳۰ تومان فروخته شد. قیمت‌ها در بازار آزاد نیز حدود ۳۰۰ تومان بالاتر است. بر این اساس، نرخ خرید هر دلار دیروز در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان و فروش ۱۴ هزار و ۵۳۰ تومان بود. قیمت خرید هر یورو ۱۵ هزار و ۴۸۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۵ هزار و ۵۸۰ تومان شد. میانگین بهای هر یورو در روز پنج‌شنبه در سامانه سنا ۱۵ هزار و ۱۶۶ تومان و هر دلار ۱۴ هزار و ۲۴۶ تومان بود.
 همچنین در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته هر حواله یورو ۱۴ هزار و ۱۰۲ تومان فروخته شد، حواله دلار نیز ۱۲ هزار و ۹۶۴ تومان به فروش رسید. نرخ دلار در روزهای اخیر با جوسازی سفته‌بازان به دلیل نزدیک شدن به نشست FATF و نگرانی از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه این نهاد مالی، رو به افزایش گذاشته بود که دیروزه دلیل قطعی شدن این موضوع، افزایش قیمت‌ها روند پرشتاب‌تری گرفت.

هشدار سازمان بورس
سازمان بورس و اوراق بهادار پس از انتشار خبر مربوط به اقدام ضد ایرانی گروه ویژه اقدام مالی به سهامداران هشدار داد تا به شایعات فضای مجازی توجه نکنند.در پی انتشار خبر مربوط به اقدام ضد ایرانی گروه ویژه اقدام مالی و قرار دادن ایران در لیست سیاه FATF، سازمان بورس و اوراق بهادار طی پیامکی به سهامداران و فعالان بازار سرمایه از آنها خواست تا به شایعات مطرح‌شده در فضای مجازی توجه نکنند.این گزارش می‌افزاید: پس‌ازآنکه نهاد گروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد ایران را در لیست سیاه این نهاد قرار داده است، برخی کانال‌های تلگرامی اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، از احتمال افت معاملات بازار سرمایه در هفته پیشرو سخن به میان آوردند؛ این در حالی است که به باور کارشناسان این اتفاق در عمل تأثیری در وضعیت کنونی اقتصاد کشور و در پی آن در معاملات بازار سهام نخواهد داشت.

سیگنال منفی به جهان است
مهدی پازوکی، استاد دانشگاه در مورد قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF به ایلنا گفت: بیشتر مردم که به روحانی رأی دادند خواستار تعامل و همکاری با جهان بودند، در همین موضوع برجام سیگنال مثبتی که ایران به جهان صادر کرد باعث کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی کشور شد، حالا با این تصمیم دوباره سیگنال منفی به جهان صادر کردیم. حالا زمان پاسخگویی مجمع تشخیص مصلحت نظام است، متأسفانه طرز تفکری در کشور وجود دارد که معتقد است باید دور ایران دیوار کشید و این طرز تفکر قطعاً نمی‌تواند موجب پیشرفت و توسعه کشور شود. من می‌پذیرم که مشکلات ما با FATF برطرف نمی‌شود اما با این تصمیم می‌توانستیم به جامعه جهانی سیگنال مثبت بدهیم. فرض کنید فردا تحریم‌های آمریکا برداشته شود و حتی سفارت امریکا در تهران راه‌اندازی شود اگر ما جزء همکار FATF نباشیم، نمی‌توانیم با همسایگان خود هم رابطه داشته باشیم. همین سه کشور ترکیه، روسیه و چین که شرکای تجاری ما هستند عضو اصلی آن هستند، حالا چرا نباید ما عضو همکار آن باشیم؟
پازوکی با انتقاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید مجمع تشخیص مصلحت نظام معنی مصلحت نظام را تعریف کند، باید بگوید این مجمع چه تعریفی از منافع ملی دارد؟ در مجمع تشخیص مصلحتی که هزینه دبیرخانه آن ۵۰ هزار میلیون تومان است آیا اعضایش آگاه‌اند که هزینه عدم پیوستن به FATF برای مردم چیست؟ برخی می‌خواهند دولت روحانی را ساقط کنند چون روحانی معتقد است باید با دنیا تعامل کرد و با اقتصاد بسته کشور زمین می‌خورد. احتمالاً از فردا نرخ ارز در بازار افزایش خواهد یافت و این سیگنال منفی به بازار است یعنی کاهش ارزش پول ملی دوباره روی خواهد داد.
این اقتصاددان بابیان اینکه مردم باید بدانند که چه کسانی باعث کاهش ارزش پول ملی آنها می‌شوند، افزود: حالا ببینید ایرانی‌هایی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند یا بازرگانان ما چه مشکلاتی خواهند داشت. باید بدانیم همه دنیا آمریکا نیست مثلاً مقر همین FATF در پاریس است، ما با این تصمیمات ممکن است به سمت کره شمالی شدن پیش برویم. بیشتر مردم که به روحانی رأی دادند خواستار تعامل و همکاری با جهان بودند، در همین موضوع برجام سیگنال مثبتی که ایران به جهان صادر کرد باعث کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی کشور شد، حالا با این تصمیم دوباره سیگنال منفی به جهان صادر کردیم. قرار بود بر اساس سند چشم‌انداز ایران شاگرداول منطقه شود اما باید بدانیم که در اقتصاد بسته بهترین اقتصاددانان و برندگان جایزه نوبل هم نمی‌تواند کاری کند.

خلأ دیپلماسی اقتصادی، ایران 
را در فهرست سیاه FATF نشاند
عطا بهرامی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل در مورد ورود ایران به لیست سیاه باخبر آنلاین گفت‌وگو کرد که گزیده آن را در پی می‌خوانید. عطا بهرامی گفت: ورود ایران به فهرست سیاه اف ای تی اف موضوعی است که باید از دو جنبه داخلی و خارجی به آن پرداخت. ازنظر داخلی بانک مرکزی در دوران ریاست همتی، کار خود را به‌خوبی انجام داده و توانسته یک ثبات نسبی ایجاد کند. این ثباتی که به وجود آمده مانع از تأثیر هیجانات منفی بر روی بازار خواهد شد. در بعد خارجی موضوع کمی پیچیده‌تر است. ما به دلیل تحریم‌های شدید عملاً روابطی با بانک‌های خارجی و اقتصاد جهانی به آن شکل نداشتیم و پیش‌ازاین که به لیست سیاه اف ای تی اف هم بپیوندیم، مشکلات زیادی بابت نقل و انتقالات مالی با بانک‌ها داشتیم. به دلیل اینکه بانک‌های خارجی اغلب خصوصی هستند، ترس از تحریم‌های امریکا و متعاقب آن جریمه‌هایی که ایالات‌متحده تعیین کرده مانع از روابط اقتصادی می‌شد. از سوی دیگر پیش‌ازاین ترامپ در جان به‌عنوان کسی شناخته می‌شد که از برجام بیرون آمده و زیر قراردادی که کشورش بسته است زده، تجمیع جهانی به این شک بود که ترامپ تک‌روی کرده و او متهم به یک‌جانبه‌گرایی بود، اما حالا با اتفاقی که افتاده، شانس ترامپ برای همراه کردن اروپائی‌ها با خود علیه تهران افزایش خواهد یافت. چراکه دیگر ایران در فهرست سیاه یک‌نهاد بین‌المللی است که از اهمیت زیادی هم برخوردار است. این‌یک شانس برای ترامپ است که دیگران را بیش از گذشته با خود همراه کند و فشارها بر کشورمان را هم بیشتر کند. البته پیش‌ازاین هم مثلاً در سال نودویک که ایران در این فهرست قرار داشت، بانک چینی با ایران کار می‌کرد، چون برای این کشور ارتباط اقتصادی با ایران به‌صرفه و بااهمیت بود. به نظر می‌رسد در این دوره هم بتوان چنین راه‌هایی را پیدا کرد. اما اگر قراردادهای دوجانبه با کشورهای دیگر بیشتر از این بود، امکان پیدا کردن راه‌ها هم بیشتر بود. در قضیه اف ای تی اف ایران نتوانست اجماعی که علیه ایران در این نهاد مالی وجود داشت را به هم بزند و در این خصوص حتی متحدان ما هم نتوانستند کاری از پیش ببرند و فقط به ایران هشدار دادند که فکری به حال این وضعیت بکند. انتظار می‌رود که دیپلماسی اقتصادی ایران راه بیفتد و ما بتوانیم با کمک دوستان و متحدانمان از این گردنه عبور کنیم.
مبادله با کشور حاضر در وضعیت قرمزFATF مسئله‌ساز و مشکل‌ساز است 
حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: قرار گرفتن در نقطه سیاه نقشه گروه ویژه اقدام مالی به این معنا است که کشور باید صادراتش را به نرخ ارزان ارائه دهد تا مشتری ترغیب شده و حاضر به خرید آن باشد و نرخ واردات را نیز باید بالا ببرد تا صادرکننده خارجی حاضر به ارائه آن به بازار داخلی شود و با ایران مبادلاتی انجام دهد چراکه برای کشوری که در وضعیت قرمز قرارگرفته هر نوع مبادله‌ای مسئله‌ساز و مشکل‌ساز است. حسن بهشتی پور در گفت‌وگو با ایلنا با اظهار تأسف از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF، گفت: اولین تأثیر اینکه یک کشور در لیست سیاه قرار می‌گیرد این است که ریسک سرمایه‌گذاری در آن کشور بالا می‌رود. ممکن است برخی بگویند در حال حاضر هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری در ایران انجام نمی‌شود که ما نگرانش باشیم و این در حالی است موضوع ریسک سرمایه‌گذاری روی سایر مسائل هم تأثیر می‌گذارد. برای مثال حق بیمه‌ای که ایران باید برای کشتیرانی بپردازد به‌تبع همین ریسک مبلغش به‌صورت قابل‌توجهی بالا می‌رود یا بیمه کالای صادراتی ایران افزایش پیدا می‌کند.  بنابراین کشور باید یک هزینه هنگفتی روی صادرات، واردات و بیمه‌های پرداختی بابت صادرات و واردات و هزینه حمل‌ونقل متحمل شود که اگر پالرمو یا CFT را بپذیریم می‌توانیم از این شرایط خارج شویم. وی در خصوص امکان تعارض برخی قوانین FATF با قوانین داخلی کشور نیز گفت: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که مجلس صورت داده با صراحت اعلام کردیم، اگر قوانین پالرمو یا CFT در تعارض با قوانین داخلی ما قرار بگیرد، ملاک عمل ما قوانین داخلی خواهد بود؛ ایران می‌تواند با این حفظی که مجلس گذاشته مواد مسئله‌دار ازنظر کشور را در شرایط توافق با گروه ویژه اقدام مالی لحاظ کند که با این شرایط نمی‌دانم مجمع تشخیص مصلحت نظام با چه تشخیص مصلحتی کشور را در این شرایط قرار داده است؟ امروز در موقعیتی قرارگرفته‌ایم که کشورهایی مانند روسیه، چین، ترکیه و عراق که همچنان با ما رابطه دوستانه داشته و تبادلات مالی انجام می‌دهند در شرایط سختی قرار بگیرند که حتی اگر بخواهند مبادلاتشان را با ما ادامه دهند هزینه بیشتری را متقبل می‌شوند و به‌تبع آن هزینه بیشتری را از ما مطالبه خواهند کرد.  ما می‌توانستیم حداقل این لوایح را بپذیریم و اگر فردا روزی احساس کردیم که قوانینی در این گروه خلاف و مغایر قوانین داخلی ما است مجدداً به شرایطی که امروز داریم بازمی‌گشتیم و دراین‌بین فضایی برای کشور گشوده می‌شد. باید این مسئله را هم مدنظر قرار دهیم که اساساً چندین کشور معاهدات پالرمو و CFT را با حق تحفظ پذیرفته‌اند و ایران هم می‌توانست همین مسیر را برود. هرچقدر دیرتر برای تصویب لوایح گروه ویژه اقدام مالی تصمیم بگیریم، ضرر و زیان بیشتری را به کشور تحمیل می‌کنیم و نمی‌دانم مسئولیت این ضرر را چه کسی به عهده خواهد گرفت و اصولاً به چه استنادی در حوزه امنیت ملی این هزینه گزاف را می‌پردازیم. آن‌هایی که می‌گویند ما تحریم هستیم و فضا بدتر از این نخواهد شد بدانند که کشورهایی همچون چین، روسیه و غیره هم دیگر برای همکاری با ما دچار مشکل می‌شوند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.