انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71697 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲ - 23:12
علی مطهری از روند برگزاری انتخابات مجلس یازدهم ابراز گلایه‌مندی کرد

غیبت چهره‌های شاخص، مانع مشارکت گسترده مردم

اشاره: علی مطهری، نماینده فعلی مجلس و کاندیدای ردصلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم که روز جمعه رأی خود را در حسینیه جماران به صندوق انداخت، به ردصلاحیت برخی گرایش‌های فکری و سیاسی اشاره کرد و گفت: «همچنان گلایه‌مندم!» گفتنی است مطهری یک روز پیش از برگزاری انتخابات هم در واکنش به سخنان کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که گفته بود اعلام دلایل ردصلاحیت نامزدها برعهده خودشان است گفته بود: «اگر بنده دلایل رد صلاحیتم را به رسانه می‌گفتم و معلوم می‌شد هیچ دلیلی وجود ندارد آیا صداوسیما آن را پخش می‌کرد؟» او در یادداشت خود سه اظهارنظر درباره «ابراهیم یزدی»، «نهم دی» و «رفع حصر» را دلیل رد صلاحیت خود عنوان و نوشته بود یک عضو حقوقدان شورای نگهبان، اختلاف دیدگاه او با رهبری را مصداق «عدم التزام عملی به‌نظام» دانسته است. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

«علی مطهری» روز جمعه با حضور در حسینیه جماران برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره خبرگان رهبری در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: «همچنان گلایه‌مندم! اما من نیز چون مردم برای مصلحت و ماندگاری نظام در انتخابات شرکت می‌کنم تا پیام مقاومت و ایستادگی ایران به جهان برسانم.» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ردصلاحیت برخی گرایش‌های فکری و سیاسی، افزود: «اگر چهره‌های شاخص امکان حضور در انتخابات را داشتند بدون شک امروز مشارکت گسترده‌تر بود.» نایب‌رئیس پیشین مجلس دهم افزود: «مجلس یازدهم نمی‌تواند تک‌صدا باشد اما بدون شک ردصلاحیت‌ها بر ورود شخصیت‌های برخی جناح‌های سیاسی تأثیر گذاشت.»

یادداشت علی مطهری
به گزارش انتخاب، متن یادداشت علی مطهری بدین شرح است: آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه با خبرنگاران گفته‌اند: «ما دلایل عدم صلاحیت را به نمایندگان اعلام کردیم و ما آقای علی مطهری را علی‌رغم اینکه درخواستی نداشت به شورا دعوت کردیم. آنجا دوربین هم بود و می‌توانستند درخواست دهند تا با رسانه صحبت کنند و دلایل رد صلاحیت‌شان را اعلام کنند.» اولاً اگر بنده دلایل رد صلاحیتم را به رسانه می‌گفتم و معلوم می‌شد هیچ دلیلی وجود ندارد آیا صداوسیما آن را پخش می‌کرد؟ ثانیاً اکنون‌که آقای کدخدایی اصرار به شرح ماجرا دارند عرض می‌کنم شورای نگهبان بدون آنکه من درخواستی داشته باشم بنده را دعوت کرد. در جلسه با یکی از حقوقدانان شورای نگهبان و کارشناس پرونده، بعد از بحثی درباره روش بررسی صلاحیت‌ها که من معتقد بودم برای رد کردن افراد باید عدم صلاحیت آن‌ها احراز شود و نیز بحثی درباره معنی عدم التزام عملی به اسلام یا نظام، که البته هردو به‌جایی نرسید، آقای حقوقدان سه مورد را به‌عنوان دلیل رد صلاحیت من اعلام کرد.

سه دلیل ردصلاحیت
مطهری در بیان این سه مورد نوشت: یکی اینکه چرا شما گفته‌اید ما با آقای ابراهیم یزدی خوب رفتار نکردیم. گفتم هنوز هم معتقد هستم با آن پیرمرد در آخر عمر خوب رفتار نکردیم. گفت این امر به‌نظام و رهبری می‌خورد. گفتم چه ربطی دارد؟ ممکن است افرادی در رده‌های پایین خطا کنند، این ربطی به‌نظام و رهبری ندارد. با منطق شما باید حادثه هواپیما را هم به مقامات بالا وصل کنیم درحالی‌که در رده‌های پایین خطایی کرده‌اند. مورد دوم این بود که چرا گفته‌اید «نهم دی اگر موجب تفرقه شود دیگر یوم‌الله نیست بلکه یوم الشیطان است.» گفتم بله، الآن هم به آن معتقدم. گفت ولی جمله آقا چیز دیگر است. گفتم این جمله من است و با جمله ایشان تضادی ندارد. مورد سوم این بود که چرا درباره رفع حصر اظهارنظر کرده‌اید. گفتم وقتی در دانشگاه از من می‌پرسند نظر شما درباره این موضوع چیست من نظر خودم را می‌گویم. گفت شما باید بگویید نظر من این بوده ولی بعد از اطلاع ازنظر رهبری متوجه اشتباهم شدم و اکنون نظرم همان نظر رهبری است. گفتم من دروغ نمی‌توانم بگویم. علاوه بر این خود مقام رهبری فرموده‌اند «ممکن است کسی نظری مخالف نظر من داشته باشد، ‌باید آزاد باشد حرفش را بزند.» آن آقای حقوقدان در هر سه مورد پاسخی نداشت.

حیف خون شهید...
مطهری ادامه داد: حقیقت این است که من از حرف‌های او ناراحت شدم و به وی گفتم من متأسفم که فردی با این افکار عضو شورای نگهبان است. بعد گفتم حیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرف‌ها را بشنوم. بلند شدم و بیرون آمدم. مردم باید قضاوت کنند که حق با کدام طرف است. ضمناً آقای کدخدایی هم بفرمایند اگر من این مطالب را با رسانه در میان می‌گذاشتم آیا صداوسیما آن را پخش می‌کرد؟

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.