انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
چهره‌های سرشناس مبتلا به ویروس کرونا
عدم توفیق در نابودی ویروس کرونا تا زمستان آینده فاجعه است
آغاز شبه قرنطینه در کشور
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
درس های آنفلوانزای سال 1918 برای ترامپ و جهان
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
دیپلماسی کرونا و استقبال از کمک‌های جهانی
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
دیوارکشی اطراف ایران با ویروس کرونا و FATF
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
کاشت دو نهال میوه توسط رهبر انقلاب
کرونا مسئله اول کشور
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
مشکلات جهانی نیاز به پاسخ‌های جهانی دارند
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
دو هفته در خانه بمانید
ملت‌ها و دولت‌ها برای مقابله با کرونا در کنار هم باشند
بیشتر
کد خبر: 71691 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱ - 00:36

ستاره صبح-

علی ربیعی روز گذشته در حاشیه نشست هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص آمار جان‌باختگان آبان ۹۸ اظهار داشت: آنچه رئیس‌جمهوری بیان کردند، بر این اساس بوده که پزشکی قانون مرجع اعلام علت مرگ و صدور جواز دفن است. ولی ما معطل نمی‌مانیم چراکه این آمار باید به‌صورت شفاف بیان شود. آمار دقیق کشته‌شدگان حوادث آبان ماه ظرف چند روز آینده از سوی یکی از دستگاه‌های مسئول اعلام خواهد شد. پزشکی قانونی طی نامه‌ای (آمار کشته‌شدگان) را اعلام کرده است. قطعاً ما باید منتظر اعلام رسمی پزشکی قانونی می‌ماندیم که این امر صورت گرفته است ولی اعلام پزشکی قانونی کفایت نمی‌کرد. بررسی‌های میدانی و گزارش‌گیری از دستگاه‌های عمل‌کننده در خصوص چگونگی فوت و نحوه اقدام، از دستگاه‌های انتظامی و امنیتی هم اتخاذ شد. آمار دقیق همراه با چگونگی اقدام به‌زودی از طرف مراجع ذی‌ربط اعلام خواهد شده و در این خصوص تصمیم‌گیری شده است و ظرف چند روز آینده این آمار از سوی یکی از دستگاه‌های مسئول اعلام خواهد شد.

 FATF به کجا رسید؟
وی درباره موضوع FATF و تبدیل‌شدن آن به یک معادله پیچیده در کشور گفت: امروز بحث FATF در جلسه هیئت دولت به‌طور مشروح مطرح شد. همه تلاشمان را انجام دادیم تا بر اساس مجموعه اقدامات داخلی قابل‌توجهی که در اجرای سیاست‌های داخلی خود مان در مبارزه با تروریسم و پول‌شویی انجام دادیم، کمترین آسیب در جلسه این نهاد متوجه کشور شود.
ربیعی بابیان اینکه دولت تمام تلاش خود را در این زمینه انجام داد، افزود: با توجه به گزارش وزیر اقتصاد در هیئت دولت اکثریت کشورها ازجمله کشورهای اروپایی، چین، روسیه، ترکیه، آفریقای جنوبی و دیگر دوستان ما به‌شدت در جلسه از ما حمایت کردند اما آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل مخالفت خود را به‌طورجدی با ایران دنبال می‌کردند و عجیب است که خود این کشورها بزرگ‌ترین حامی مالی تروریسم هستند. کشورهایی که خود حامی تروریست هستند بیشترین تلاش را برای ورود ایران به لیست سیاه انجام دادند و مانع رسیدن به بهترین نتیجه شدند؛ اما تلاش‌های ما هنوز ادامه دارد تا کشور به بهترین نتیجه دسترسی پیدا کند. عده‌ای هم تلاش می‌کردند چیز جدیدی برای ایران نوشته شود که خوشبختانه این اتفاق رخ نخواهد داد.
ربیعی خاطرنشان کرد: دولت یازدهم وقتی در لیست سیاه بودیم، کشور را از لیست سیاه خارج کرد و بازهم تلاش خواهیم کرد هر اتفاقی که می‌افتد مانع رفتن ما به لیست سیاه شود. اگر هم وارد شدیم بازهم خروج از لیست امکان‌پذیر هست. البته در بخش اقتصادی تلاش‌هایی از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سایر دستگاه‌ها انجام شد تا هر اتفاقی که در جلسه رخ دهد اقتصاد ما طوری طراحی شود که آسیبی نبیند. در حال حاضر در جلسه تحلیل بر این است که چون همه فشارهای تحریم روی مبادلات مالی ما متمرکزشده و مبادلات مالی را هدف گرفته با رفتن به لیست سیاه حتی، اتفاق خاصی رخ نخواهد داد. زمانی که از تحریم خارج شویم نیاز داریم حتماً در لیست سیاه نباشیم اما فکر می‌کنم رئیس‌کل بانک مرکزی هم این موضوع را خوب توضیح دادند که در کوتاه‌مدت و تا زمانی که تحریم‌ها بر نظام پولی مالی ایران متمرکز است تأثیر زیادی نخواهد داشت.

حمایت آمریکا از کشورهای غیر انتخاباتی
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران مبنی بر اینکه انتخابات دوم اسفند در ایران انتخابات آزادی نیست و نتایج آن از قبل مشخص است، اظهار داشت: ادعای برایان هوک ادعای جدیدی نیست. بر اساس دیدگاه‌های برایان هوک قرار بود که ما چهلمین سال انقلاب را هم نبینیم. قطعاً تردیدی نداریم که نتایج انتخابات ما از کنگره آمریکا بیشتر خواهد بود. موضوعی را که سال ۹۶ هم در ایران تبلیغ کردند که حتی دولتمردان آمریکا سال ۹۶ یک نمایش هم خواندند. بنابراین برای ما این‌گونه اظهارت و نشان دادن چهره ایران تازگی ندارد. ما امیدواریم که با حضور پرشور مردم در انتخابات، ابطال دیدگاه و نظریات سیاستمداران آمریکایی هم روشن شود. آمریکا خود کارنامه سیاهی در تغییر رژیم و دخالت در کشورهای دیگر دارد.وی با اشاره به دولت‌هایی که با روندهای دیپلماتیک روی کار آمده‌اند، اظهار داشت: قطعاً اکنون همه مخالفت آمریکا با دولت‌هایی است که با انتخابات روی کار آمده‌اند و همه حمایتش نیز از دولت‌هایی است که غیر انتخاباتی هستند.
سخنگوی دولت با اشاره به اظهارات اخیراً جوزف نای نظریه‌پرداز روابط بین‌الملل و کتاب وی در خصوص نبود اخلاق در سیاست آمریکایی گفت: وی در این کتاب تصریح کرده که اقدامات آمریکا در ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی غیرقانونی، غیراخلاقی و هم خلاف فرمان اجرایی رئیس‌جمهور فورد بوده است.
 ربیعی افزود: این نظریه‌پرداز آمریکایی همچنین در این کتاب تصریح کرده که اخلاق هیچ جایگاهی در سیاست کنونی آمریکا ندارد. این نظر اندیشمندان آمریکایی است. مایکی از پر انتخاب‌ترین کشورهایی هستیم که انتخابات برگزار کردیم.

جعبه سیاه هواپیمای اکراینی
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین مرحله بررسی جعبه سیاه گفت: وقتی‌که ما پذیرفته‌ایم که اتفاقی غیر عمد افتاده است درواقع بالاترین موضوعی که باید از نتیجه تحقیقات حاصل می‌شد را ما پذیرفته‌ایم. اینکه حاضر نیستند که نرم‌افزار و فناوری را به ایران انتقال بدهند جای سؤال دارد. ما روند بررسی سانحه را با مشارکت طرف اصلی‌مان، اوکراینی‌ها، ادامه داده‌ایم و ادامه نیز خواهیم داد. در دولت تصمیم گرفته شد چنانچه در فرایند بررسی، امکان بازخوانی جعبه سیاه در داخل کشور فراهم نشود بازخوانی به‌طور طبیعی در خارج از ایران انجام خواهد شد. اصرار ما بر این بود که با توجه به قواعد بین‌المللی که در این‌گونه حوادث هست، این امر بازخوانی باید در کشوری که سانحه اتفاق افتاده صورت بگیرد. اما با توجه عدم همکاری‌هایی که صورت گرفته، اگر بینیم که خواندن جعبه سیاه برایمان امکان‌پذیر نیست، اشکالی ندارد که این بازخوانی را در خارج از ایران انجام دهیم. کمیته بررسی سانحه با کشورهای صاحب ظرفیت مکاتبه کرده است. من این مکاتبات را دیدم سوابق را هم گرفتم ما در این زمینه پیشنهاد همکاری داشتیم که بتوانیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم بنابراین خواندن جعبه سیاه برای ما هم مهم است که زوایای بیشتری روشن شود. اگر هم اصرار کردند که جعبه سیاه به کشوری برود، ولی ما هم در آن کشور در خواندن این جعبه حضورداشته باشیم ما مانعی را نداریم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.