انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71682 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - 23:52
شکست ارایه لیست واحد
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح از رقابت فهرست‌های انتخاباتی اصولگرایان

شکست ارایه لیست واحد

اشاره: رقابت‌های سیاسی برای تصاحب کرسی‌های مجلس در حالی امروز وارد آخرین روز تبلیغات می‌شود که انتشار فهرست‌های مختلف انتخاباتی از سوی احزاب و تشکل‌ها، رقابت میان نامزدها را جدی‌تر کرده است و این رقابت همچنان ادامه دارد. در شرایطی که گروهی از اصلاح‌طلبان باوجود برخی نقدها در زمینه رد صلاحیت‌های صورت گرفته، ترجیح دادند درصحنه رقابت حاضر باشند و تا حدی از چنددستگی پیشگیری کنند، مرور فهرست‌های منتشر شده از سوی احزاب اصلاح‌طلب نشان می‌دهد که اشتراک زیادی در فهرست نامزدهای آن‌ها به چشم می‌خورد؛ اما اصولگرایان که تصور می‌شد به دلیل تعدد نامزدهای تأیید صلاحیت شده بتوانند برای فهرستی مشترک در تهران به تفاهم برسند، همانند دوره‌های گذشته دچار اختلاف شدند و تاکنون، دست‌کم ۹ فهرست از این جناح در پایتخت منتشرشده و حتی بنا بر برخی شنیده‌ها، تعداد این فهرست‌ها دو رقمی هم شده است. بر اساس اخبار منتشرشده از سوی طرفداران اصولگرایان در شبکه‌های اجتماعی، نامزدهای جبهه پایداری و شورای ائتلاف صبح روز گذشته جلسه‌ای برای انتشار یک فهرست مشترک برگزار کردند اما درنهایت به وحدت نرسیدند و بنابراین در دوره‌ای که به نظر می‌رسید اصولگراها کار راحتی برای تصاحب اکثریت کرسی‌های مجلس داشته باشند، تئوری «وحدت اصولگرایان» شکست‌خورد. هرچند برای قضاوت نهایی درباره اجماع یا اختلاف بین گروه‌ها و جناح‌های اصولگرا باید تا پایان زمان تبلیغات انتخابات (ساعت 8 صبح پنج‌شنبه اول اسفند) صبر کرد. در همین حال روز گذشته تعدادی از اعضای شورای شهر پنجم درخصوص مشکلات و مسائل اقتصادی و مالی محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران مطالبی را عنوان کرده و پرسیدند که چرا وی تأیید صلاحیت شده است (جزئیات را در صفحه 7 بخوانید). گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

سابقه برگزاری انتخابات در این حوزه انتخابیه همواره نشان داده است که تهرانی‌ها اغلب به لیست رأی می‌دهند و از همین رو، نیز ارائه لیستی که نماینده فکری و سلایق احزاب، تشکل‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف باشد در پایتخت از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگرچه شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم در تهران برخلاف دوره گذشته، فهرست واحد منتشر نکرده است اما آخرین خبرها از آرایش سیاسی احزاب نشان می‌دهد که از سوی اصلاح‌طلبان، دو لیست منتشرشده است که یکی از جانب حزب کارگزاران سازندگی ایران و دیگری، از طرف ائتلاف ۸ تشکل اصلاح‌طلب با عنوان «ائتلاف برای ایران» است که البته، هر دو، «مجید انصاری» عضو مجمع روحانیون مبارز و از شخصیت‌های باسابقه اصلاح‌طلب را در صدر فهرست‌های خود گنجانده‌اند و اشتراک زیادی نیز در فهرست نامزدهای آن‌ها به چشم می‌خورد.

چنددستگی و انشقاق اصولگرایان
این آرایش سیاسی در میان اصولگرایان اما وضعیت متفاوتی را نشان می‌دهد تا آنجا که تاکنون ۹ لیست متفاوت از سوی احزاب و تشکل‌های وابسته به این جناح منتشرشده است که اسامی برخی افراد در آن‌ها به‌صورت تکراری مشاهده می‌شود. بااین‌حال، به نظر می‌رسد رقابت اصلی در این جناح میان دو گروه «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» با سر لیستی «محمدباقر قالیباف» و «جبهه پایداری» با صدرنشینی  «مرتضی آقاتهرانی» است. در همین حال، «جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت»، «فهرست عدالت خواهان» و «جبهه جهادگران ایران اسلامی» سه گروه سیاسی دیگر از جناح اصولگرا هستند که با ارائه لیستی متفاوت در انتخابات حضوری جدی دارند و سر لیست آن‌ها را به ترتیب «غلامرضا مصباحی مقدم»، «محمدصادق شهبازی راد» و «سید محمد حسینی» تشکیل می‌دهد. به‌تازگی نیز چهار فهرست دیگر از طرف جریان اصولگرایی منتشرشده است تا از تنوع فهرست‌ها در این جناح خبر بدهد. این لیست‌ها شامل «لیست حاج منصور ارضی» مداح معروف با صدرنشینی «سید محمد نبویان»، «لیست یاران قالیباف» با سر لیستی خود قالیباف، «ائتلاف مردم» موسوم به مدیران دولت احمدی‌نژاد با صدرنشینی «صادق خلیلیان» و «ائتلاف اقتصاد و معیشت مردم» با سر لیستی  «غلامرضا مصباحی مقدم» است.

شکست جلسه وحدت
جلسه انتخاباتی اصولگرایان برای وحدت و ارائه لیست واحد شکست‌خورده است. بر اساس اخبار منتشرشده از سوی اصولگرایان در فضای مجازی، نامزدهای جبهه پایداری و شورای ائتلاف از ساعت ۷ صبح روز گذشته جلسه‌ای برگزار کردند اما به وحدت نرسیدند. به گزارش فارس، در این جلسه صادق محصولی و آقاتهرانی و ۲ نفر دیگر از اعضای جبهه پایداری به‌عنوان نمایندگان این حزب سیاسی و آقایان حدادعادل، قالیباف و نادران به نمایندگی از شورای ائتلاف به همراه چند فرد دیگر حضور داشتند. هرچند گفته می‌شود هنوز تلاش‌هایی برای وحدت از سوی برخی اصولگرایان ادامه دارد. وحید یامین پور هم با انتشار یک فایل صوتی گفت که دیروز بنده توئیتی زدم و گفتم اگر حتی بنده در فهرست وحدت قرار نگیرم انصراف خواهم داد. الان وحدت شکست‌خورده و بنابراین انصراف بنده هم منتفی است و تا آخر باقی خواهم ماند و تا آخر ستاد بنده فعال خواهد بود. همچنین امیر سیاح، کاندیدای اصولگرا که در هیچ‌یک از لیست‌ها نبوده نیز با تأیید شکست اصولگرایان در ارائه لیست واحد نوشت که «تفاهم نرسیدید چون سهمتان کم بود؟ مگر فکر کردید مجلس سفره است».

اختلاف در سرلیستی شورای ائتلاف
مصطفی میرسلیم در گفت‌وگو با ایلنا، به بررسی فضای پیشروی انتخابات مجلس یازدهم پرداخت و گفت: اختلاف میان جریان اصولگرا بر سر روش‌ها است و نه مبنا؛ که همین اختلاف ممکن است به پیروزی اصلاح‌طلبان بیانجامد چراکه تشتت آرا در میان جریان اصول‌گرا زیاد است و جریان رقیب با یک لیست واحد امکان پیروزی می‌یابد. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با تأکید بر اینکه قالیباف سر لیست جریان اصولگرایی نیست‌، گفت: علاقه‌مندان به‌آقای قالیباف لیست‌هایی با سرلیستی ایشان را تهیه کرده‌اند و این لیست‌ها ارتباطی با لیست شورای ائتلاف ندارد؛ چراکه شورای ائتلاف تاکنون سرلیستی معرفی نکرده است. در فهرست ما شخصیت‌هایی وجود دارد مثل آقای تقوی که به اعتبار آن‌ها ممکن است مردم به لیست رأی بدهند یا خیلی‌ها آقای قالیباف را می‌شناسند و به اعتبار ایشان بخواهند رأی بدهند، اما کسی به‌عنوان سر فهرست مشخص نشده است که معرفی شود؛ ممکن است کسی علاقه داشته و لیستی را به این شکل منتشر کرده باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.