انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71676 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - 09:32
بازار نفت  تحت تاثیر ویروس کرونا
کاهش تقاضا در بازار نفت

بازار نفت تحت تاثیر ویروس کرونا

اشاره: شیوع ویروس کرونا باعث رکود در بازار جهانی نفت و انرژی شده است. شواهد نشان می‌دهد کرونا برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۹ (اقتصاد جهان با یک رکود جهانی کم‌سابقه مواجه شد) تقاضا در بازار بین‌المللی نفت را کاهش داده است. آژانس انرژی بین‌المللی اعلام کرد که تقاضا در بازار جهانی نفت حدود ۴۳۵ هزار بشکه در روز کاهش‌یافته و به مرز ۹۸.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.» کارشناسان می‌گویند در صورت ادامه روند شیوع بیماری این کاهش بازار نفت و انرژی را دچار رکود و کساد بیشتر خواهد شد.

ستاره صبح-

کاهش تقاضا در بازار نفت
در گزارش اخیر آژانس انرژی بین‌المللی آمده: «در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی، برای نخستین بار در ده سال اخیر، تقاضا در بازار جهانی نفت به دلیل پیامدهای شیوع کرونا، کاهش‌یافته است. این کاهش اول‌بار در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی مورداشاره قرار گرفت که هشدار داده بود؛ عواقب شیوع ویروس کرونا یا همان کوهید ۱۹ چشمگیر خواهد بود و به‌خصوص این تأثیر را در کاهش میزان تقاضا مشاهده خواهیم کرد».روزنامه ایندیپندنت در گزارشی ‌نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی، که از آن به‌عنوان اتاق فکر میان دولتی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه نیز یاد می‌شود، پیش‌بینی کرده که تقاضا در بازار بین‌المللی نفت در حال حاضر تا ۳۶۵ هزار بشکه در روز کاهش‌یافته و به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۱ به این‌سو رسیده است، که معادل با مرز ۸۲۵ هزار بشکه در روز خواهد بود.
این نهاد اعلام کرده که احتمالاً در سه‌ماهه دوم سال نیز این روند ادامه خواهد داشت. به گزارش این آژانس، در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۰ تقاضا برای نفت از میزان فعلی نیز کمتر خواهد شد و به حدود ۲۴۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

کاهش حمل‌ونقل هوایی
کارشناسان اقتصادی یکی از دلایل کاهش تقاضا را کاهش ترانزیت هوایی می‌دانند. با این پیش‌فرض که همیشه نقل و انتقالات هوایی در داخل و خارج از چین، تأثیر جدی بر اقتصاد این کشور داشته‌اند، می‌توان نسبتی مستقیم میان کاهش مسافرت‌ها و نقل و انتقالات با شاخص‌های اقتصادی- تجاری این کشور برقرار کرد. طبق اطلاعات منتشرشده وزارت ترابری چین در بیست روز اول پررفت‌وآمد جشنواره بهار، که از ۱۰ ژانویه تا آخر اولین ماه سال میلادی، مسافران هواپیماهای مسافربری نسبت به سال پیش ۴/۱۴ درصد کمتر بوده‌اند که این شاخص در روز مشخص ۲۸ ژانویه بالغ‌بر ۵/۷۴ درصد نیز شده است.
آژانس بین‌المللی انرژی با در نظر گرفتن سابقه دوران شیوع سارس در چین، با ذکر این‌که میزان تقاضا برای سوخت هواپیما در زمان شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ کاهش آشکاری داشت، پیش‌بینی کرده که با لحاظ کردن افت مصرف مشابه دوران شیوع سارس، تقاضا برای سوخت هواپیما در سه ماه اول امسال ۱۲۵ هزار بشکه در روز، و در سه ماه بعد تا ماه ژوئن، ۱۴۰ هزار بشکه در روز خواهد بود. بازار جهانی نفت نیز از کند شدن چرخ اقتصاد چین بی‌تأثیر نخواهد ماند و این امر باعث کاهش تقاضا برای نفت هم خواهد شد. به‌خصوص این‌که ووهان یا همان مرکز اصلی شیوع ویروس کرونا که یکی از اصلی‌ترین مسیرهای نقل و انتقالات و ترانزیت کالا و مسافر در چین بود، در قرنطینه قرارگرفته و این خود به نحو ملموسی تقاضا برای سوخت را کاهش خواهد داد. درباره رکود اقتصادی چین تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا باید گفت شماری از مراکز مهم اقتصادی چین تا دو هفته دیگر اعلام تعطیلی کرده‌اند.آژانس انرژی بین‌المللی اگرچه با الگو قرار دادن آمارهای زمان شیوع ویروس سارس آمارهایی درباره تأثیرات کرونا بر اقتصاد و به‌خصوص اقتصاد نفتی چین استخراج کرده، اما درعین‌حال این هشدار را نیز داده که با توجه به این‌که نقش چین در اقتصاد جهانی، در طول هفده سالی که از شیوع ویروس سارس گذشته، به شکل چشمگیری گسترش‌یافته، انجام پیش‌بینی و آمار دقیق درباره آسیب‌های وارده اقتصادی مشکل و نشدنی است.در گزارش آژانس انرژی بین‌المللی آمده: «در سال ۲۰۰۳، نیازهای نفتی چین ۷/۵ میلیون بشکه در روز بود، اما تا سال ۲۰۱۹ این نیاز سه برابر شده و به مرز ۷/۱۳ میلیون بشکه در روز رسیده که معادل ۱۴ درصد نیاز جهان است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.