انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
چهره‌های سرشناس مبتلا به ویروس کرونا
عدم توفیق در نابودی ویروس کرونا تا زمستان آینده فاجعه است
آغاز شبه قرنطینه در کشور
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
درس های آنفلوانزای سال 1918 برای ترامپ و جهان
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
دیپلماسی کرونا و استقبال از کمک‌های جهانی
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
دیوارکشی اطراف ایران با ویروس کرونا و FATF
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
کاشت دو نهال میوه توسط رهبر انقلاب
کرونا مسئله اول کشور
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
مشکلات جهانی نیاز به پاسخ‌های جهانی دارند
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
دو هفته در خانه بمانید
ملت‌ها و دولت‌ها برای مقابله با کرونا در کنار هم باشند
بیشتر
کد خبر: 71670 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - 23:43
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
واکنش روحانی به مخالفان دولت:

دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید

اشاره: سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با حضور رئیس‌جمهوری، وزیر علوم تحقیقات فناوری و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد. روحانی در این اجلاس بار دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید را با دولت دهم مقایسه کرد و آمار ارائه داد. او بار دیگر بر مزیت های تعامل با دنیا به جای تقابل تاکید کرد و خطاب به مخالفان دولت گفت: «دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید» وی معتقد است که دولت در محاصره آمریکا و تبلیغات داخلی است.

ستاره صبح-

حسن روحانی روز گذشته در جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت: خوشحالم که در ایام سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و فضای آمادگی مردم برای حضور پای صندوق آرا شاهد این جشنواره مهم علمی هستیم. وی بابیان اینکه همه ارزش انسان این است که در نقطه‌ای که قرارگرفته است، حرکت و تلاش می‌کند و شرایط نو را به نسل بعد واگذار کند، گفت: آنچه گذشتگان برای ما انجام دادند حاصل تلاش و کوشش قرن‌ها یا هزاران سال در طول تاریخ بشر بوده است. علم و دانش است که رفاه ما را فراهم می‌کند وزندگی ما را تغییر می‌دهد و سبک زندگی را عوض می‌کند. تعلم و تعلیم اساس پیشرفت بشر و حرکت انسان به‌سوی کمال هست. باید فضای مناسب، اکوسیستم و زیست‌بوم لازم را برای فعالیت جوانان به وجود آوریم.

یاددادن و یادگرفتن برتر از نماز
قرآن با خواندن و نوشتن آغاز می‌شود؛ «اقْرَأ بِاسمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَق؛ خَلَقَ الْإِنسَانَ مِن عَلَق؛ اقْرَا وَ رَبکَ الْأَکرَم؛ الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَم» یعنی قلم، نوشتن، قرائت و خواندن جزو اولین آیاتی است که قرآن مجید با این آیات سرآغاز و شروع می‌شود؛ لذا در جامعه پیامبر (ص) در مسجد یاددادن و یادگرفتن برتر از نماز شد. روایات ما می‌گوید فراگرفتن علم و دانش و اینکه افراد را تعلیم دهیم از سال‌ها عبادت بالاتر است. پیغمبر به ابوذر گفت: «یک ساعت در علم و دانش فهمیدن و فهماندن قرار گرفتن، از سال‌ها عبادت برتر و بالاتر است.» اسلام برای علم مرز نشناخت است. پیغمبر می‌فرماید که هر جای دنیا که علم بود بروید و بیاموزید حتی اگر در چین و خاور دور بود یعنی پیامبر مرزها را شکست و گفت که لذتی بالاتر از یاددادن و یادگرفتن و ذلتی بالاتر از ندانستن نیست.

ارتقا علمی
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: شاخص جهانی کشور در نوآوری در آغاز دولت یازدهم یعنی سال ۱۳۹۲ از ۱۲۰ به ۶۵ در پایان سال ۹۷ رسیده و ارتقا پیداکرده و این روند تداوم دارد به‌طوری‌که در سال ۹۸ به ۶۱ -یعنی ارتقاء ۵۹ پله‌ای- رسیده‌ایم؛ این آمار برای ما افتخارآفرین است. دولت تدبیر و امید باوجود فشارها و تحریم‌ها موفق بوده است. در شرایط فشار و تحریم راه را گم نکرده‌ایم و مسیر را درست پیموده‌ایم. مسیر انقلاب، مسیر مردم و دانش‌پژوهان مسیر صحیحی بوده است. تعداد پارک‌های علم و فناوری در این مدت از ۳۶ در سال ۹۳ به ۴۳ در سال ۹۸ رسیده است که برای ما قابل‌قبول است. تعداد واحدهای فناوری‌ از 3000 در سال ۹۲، به بیش از و 7700 واحد فناوری رسیده است. این آمار نشان از پیشرفت و روبه‌جلو بودن دارد. برای ما خوشحال‌کننده است که وزیر صمت برای من نامه‌ای نوشته بود که در سال ۹۷ و ابتدای ۹۸، مجموعاً یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو قطعاتی که از خارج وارد می‌کردیم، در داخل تولید کرده و به خودکفایی رسیده‌ایم. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اعلام کرد در یک‌ساله گذشته ۵۰۰ میلیون دلار واردات دارویی و تجهیزات پزشکی کمتر شده و این مقدار را در داخل می‌سازیم.
علم را تقسیم نکنیم
رئیس‌جمهور بابیان اینکه برای افزایش توانمندی‌ها اولین مسئله، امید جامعه به آینده و فضای مناسب در دانشگاه‌ها است، خاطرنشان کرد: فضای دانشگاه علمی باشد و تنازع نباشد. علم را تقسیم نکنیم. هنر را نمی‌توان دوقطبی کرد. من می‌ترسم ساندویچی‌ها، مغازه‌ها و لباس‌فروشی‌ها و... را هم دوقطبی کنیم. هر چیز را دوقطبی نکنیم. ما که میزان نداریم تقوای افراد چقدر است و نمی‌سنجیم که از چه نژادی هستند. دانشگاه برای آموختن است. در دانشگاه هم می‌شود کار سیاسی کرد ولی اصل آن، برای علم‌آموزی است وگرنه کلوپ و خانه احزاب را دانشگاه درست می‌کردیم.

دوقطبی سازی نکنیم
رئیس دولت دوازدهم مشارکت دانشجویان در امور سیاسی کشور را ضروری دانست و بیان کرد: البته دانشجویان در دانشگاه‌ها باید کار سیاسی کرده و در سیاست مشارکت هم بکنند. دانشگاه‌ها در زمان انتخابات فعال بودند اما یادمان نرود که به دنبال علم و دانش رفتیم و علم و دانش را نباید تقسیم کرد. مهم این است که از علم و دانش بزرگان استفاده کنیم. فضا را آرام کرده و از دوقطبی کردن مسائل پرهیز کنیم. باید جامعه به آینده امیدوار باشد. کمتر رهبری در دنیا است که از ایستادگی و تاب‌آوری ملت ایران تقدیر کند. همین رهبران غربی و اروپایی، برای همه آنها جای شگفتی است که یک ملت بزرگ در برابر این‌همه فشار مقاومت می‌کند، در علم و دانش ایستادگی می‌کند.

پیشرفت در فناوری نو
روحانی بابیان اینکه پیشرفت‌های ما در دانش روز و فناوری‌های نو قابل‌ملاحظه است، یادآور شد: متخصصان اتمی آژانس برای بازدید که می‌آیند، از پیشرفت‌های ما تعجب می‌کنند. در این چند وقتی‌که تعهدات برجامی را کنار گذاشته و دست مراکز فناوری را باز کردیم، در یک سال توانسته‌ایم چند سانتریفیوژ بسازیم. من که گزارش آنها را می‌خوانم، تعجب می‌کنند که چطور توانسته‌اند.

پیشرو در دموکراسی
روحانی با تأکید بر اینکه بیش از آنکه به جغرافیای خود افتخار کنیم، به تاریخمان افتخار می‌کنیم، عنوان کرد: ما دموکراسی را در منطقه با مشروطیت پایه‌گذاری کردیم. قبل از آنکه کشورهای منطقه پارلمان و دموکراسی داشته باشند، ما حق رأی، انتخابات و پارلمان را ایجاد کردیم. البته ما نخوت و غرور نداریم و علم و دانش خود را در اختیار دیگران قرار داده و از علم و دانش دیگران هم استفاده می‌کنیم.

توسعه
روحانی بابیان این‌که در هوافضا تا به امروز قدم‌های مطلوبی برداشته‌ایم افزود: در دولت قبل در این بخش تا سطحی کارها به انجام رسیده بود مثلاً تا سطح ۲۵۰ کیلومتر ارتفاع، به سطح بالای ۵۰۰ کیلومتر رسیده‌ایم که باید تکمیل شود. بر اساس گزارش‌ها از ابتدای این دولت، یک هزار ۶۲۷ واحد فناوری داریم که به کسب رتبه دانش‌بنیان رسیده‌اند که سال ۹۲ تنها ۱۱ شرکت بوده‌اند.

محاصره آمریکا و تبلیغات
وی با انتقاد از دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای گفت که دست وردهای دولت دوازدهم را اعلام نمی‌کنند گفت: واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویند. آمارها و موفقیت‌ها و دستاوردهای دولت را به مردم بگویید. دولت ما چند مدل محاصره دارد، یکی محاصره آمریکاست و از طرف دیگر در داخل نیز ما مداوم یک محاصره داریم که تبلیغاتی است.

. افتخارات ملی، جناحی نیست
رئیس‌جمهوری دعواهای سیاسی و جناح‌بندی را به ضرر کشور دانست و افزود: مسائل و افتخارات کشور نباید دوقطبی شود، افتخار، افتخار است. سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی افتخار ما است، جناح راست و چپ نمی‌شناسد و خود سردار سلیمانی اصلاً فرد جناحی نبود. باهمه جناح‌ها خوب بود و تفکر او اصلاً تفکر جناحی نبود. افتخارات ملی، جناحی نیست و معنی ندارد که ما افتخارات ملی خود را جناحی و تقسیم کنیم، با این کار برش، ناصحیح و نادرستی ایجاد می‌کنیم. نمی‌شود یک درختی را که میوه می‌دهد از وسط با اره نصف کرد و بگویند ما دو جناح هستیم؛ با این کار هردو طرف خشک می‌شود و دیگر به این جناح و آن جناح میوه نمی‌دهد. خیلی از جاها، جایی است که قواعد بازی و حزب‌بازی برای جا و محیط خاصی مانند زمان انتخابات است. پس از انتخابات یکی برنده می‌شود، دیگر آن قواعد بازی (انتخابات) در جامعه تعطیل است و باید فعالان و رقبا تا انتخابات بعدی به اتاق‌های خود بروند، ولی ظاهراً می‌خواهند این بازی‌ها را تا انتخابات بعدی و بعدی مدام ادامه دهند. مردم این مسائل را نمی‌خواهند، بلکه پیشرفت کشور، زندگی راحت و رفاه، معنویت و آزادی در جامعه و استقلال به معنای واقعی کلمه را از می‌خواهند، آنها تعامل با جهان را می‌خواهند.

پل ارتباطی بسازیم
روحانی بابیان این‌که مردم نمی‌گویند با جهان تعامل نکنیم و یک دیوار بکشیم اظهار داشت: آن‌قدر دیوار دور ما وجود دارد که نیاز نیست دیوار برخی دیوار جدیدی بکشند. امثال مایک پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) مدام در حال دیوارکشی هستند ما باید دنبال پل باشیم نه دنبال دیوار و با ملت‌ها و دانشگاه‌های دیگر پل ارتباطی برقرار کنیم.

افزایش اشتغال
وی گفت: در دولت قبل (دولت دهم) بااینکه در سال ۹۰ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار پول نفت داشتیم، علیرغم آنکه بالاترین فروش نفت و بالاترین سقفش در آن سال‌ها بوده، اشتغال خالص در اواخر سال ۹۱ کمتر از ۱۰ هزار نفر بوده است، اما در طول ۶ سال گذشته سه میلیون و ۶۰۰ هزار اشتغال خالص ایجادشده است اما چون دستگاه تبلیغاتی نداریم، نمی‌توانیم برای مردم بیان کنیم. بله مردم مشکل‌دارند و در فشار هستند و من هم قبول دارم. در شرکت‌های دانش‌بنیان ۳۰۰ هزار شغل در این ۶ سال ایجادشده است و در این شرکت‌ها ۴۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی واردشده‌اند و یک هزار ۵۰۰ متخصص از خارج جذب‌شده است و از آن‌هایی که در دانشگاه‌های برتر درس‌خوانده‌اند و این‌ها همه از افتخارات ماست. این آمار و ارقام نشان می‌دهد که ما می‌توانیم با وحدت و کنار هم بودن در شرایط سخت به‌خوبی به مراحل بالاتر و افق‌های روشن‌تر برسیم و برای مردم رفاه و افتخار علمی بیافرینیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.