انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
چهره‌های سرشناس مبتلا به ویروس کرونا
عدم توفیق در نابودی ویروس کرونا تا زمستان آینده فاجعه است
آغاز شبه قرنطینه در کشور
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
درس های آنفلوانزای سال 1918 برای ترامپ و جهان
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
دیپلماسی کرونا و استقبال از کمک‌های جهانی
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
دیوارکشی اطراف ایران با ویروس کرونا و FATF
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
کاشت دو نهال میوه توسط رهبر انقلاب
کرونا مسئله اول کشور
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
مشکلات جهانی نیاز به پاسخ‌های جهانی دارند
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
دو هفته در خانه بمانید
ملت‌ها و دولت‌ها برای مقابله با کرونا در کنار هم باشند
بیشتر
کد خبر: 71662 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - 23:29
در دادگاه روح‌الله زَم  مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
گزارش

در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟

اشاره: روح‌الله زم که در حوزه‌های رسانه فعالیت می‌کرد و یک روزنامه‌نگار بود. در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دستگیر و دو ماه در زندان بود. وی سال 90 به مالزی رفته و سال 91 از طریق ترکیه با همسر و دخترش به فرانسه رفت. او مدعی است که سیاستمداران فرانسوی درباره شرایط ایران از او مشورت می‌گرفتند. زم در سال 93 سایت «سحام نیوز» را با همفکرانش راه‌اندازی کرد و در سال 95 سایت «آمد نیوز» را تأسیس و با انتشار اخبار کذب و جعلی در اعتراضات دی‌ماه 96 نقش داشت.روح‌الله زم در یک عملیات پیچیده اطلاعاتی در روز 22 مهر 98 در عراق دستگیر و به ایران منتقل شد. وی پس از چند ماه زندانی بودن هفته گذشته نخستین جلسه دادگاهش برگزار و اتهامات 17 گانه به او تفهیم شد. روز گذشته دومین جلسه دادگاه او به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد که جزییات این دادگاه را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

جعل نامه با سربرگ نهاد 
ریاست جمهوری
با دستور رئیس دادگاه نماینده حقوقی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری به‌عنوان یکی از شکات پرونده در جایگاه حاضر شد و گفت: نهاد ریاست جمهوری به سبب انتشار نامه‌ای جعلی به تاریخ 9 اسفند 96، در کانال آمد نیوز ناظر بر موافقت ریاست جمهوری با حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از آقای روح‌الله زم و گردانندگان کانال آمد نیوز شکایت دارد و از دادگاه محترم تقاضا دارد اتهام جعل نامه با سربرگ نهاد ریاست جمهوری و انتشار آن در کانال آمد نیوز را پیگیری کند.

جعل امضای معاون وزیر
در ادامه نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: معاونت حقوقی وزارت ورزش و جوانان به سبب جعل امضای معاون وزیر وزارتخانه مزبور و انتشار آن در کانال آمدنیوز که مصداق نشر اکاذیب به‌قصد تشویش اذهان است، از آقای روح‌الله زم شکایت دارد.

انتشار اسناد محرمانه
سپس نماینده حقوقی بانک تجارت با دستور رئیس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: بانک تجارت به سبب انتشار اسناد محرمانه این بانک در کانال آمدنیوز به تاریخ 28 دی 95، از آقای روح‌الله زم شکایت دارد و با توجه به قانون جرائم رایانه‌ای و قانون مجازات اسلامی از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی و پیگیری داریم.

انتشار اکاذیب
وکیل ابراهیم اسلامی با دستور رئیس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح‌الله زم مدیر شبکه آمد نیوز 20 مرداد 98، اکاذیبی را پیرامون ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک استان منتشر کرده است که این اکاذیب منتشره از مصادیق تهمت و افترا و تشویش و اهانت است. لذا ما از روح‌الله زم و گردانندگان آمد نیوز شکایت داریم و از ریاست این دادگاه تقاضای رسیدگی به این شکایت را وفق مندرجات قانونی داریم.

انتشار اطلاعات خانوادگی افراد
حمید شیرمحمدی از جانبازان مدافع حرم هم با اعلام رئیس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح‌الله زم با نشر اکاذیب و درج اطلاعات خانوادگی من در کانال آمد نیوز و صدای مردم باعث شد تا اراذل‌واوباش منطقه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم ماشین من را تخریب کنند؛ ما مدافعان حرم برای امنیت کشور مجاهدت کرده‌ایم، اما روح‌الله زم در کانال خود ما را با عنوان جعلی معرفی می‌کرد؛ من از روح‌الله زم شکایت دارم.

شکات
رئیس دادگاه اعلام کرد: تعداد دیگری از شکات با ارسال لایحه شکایت خود را از متهم پرونده به دادگاه اعلام داشته‌اند که ازجمله آنها می‌توان به کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، آقای جعفری دولت‌آبادی دادستان پیشین تهران، آقای کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آقای غلامرضا کاتب نماینده مجلس، آقای حسن‌یوسفی مطلوب و خانم بهاره صادقی و تعداد دیگری از شکات اشاره کرد.

دفاعیه متهم
روح‌الله زم با قرار گرفتن در جایگاه متهم و ضمن معرفی خود در پاسخ به این سؤال که آیا سابقه کیفری داشته یا خیر اعلام کرد: سال 88 پس از انتخابات بازداشت‌شده است.
شغل شما چیست؟ گفت: روزنامه‌نگار هستم.
رئیس دادگاه: درباره اتهام افساد فی‌الارض که منتسب به شماست توضیح فرمایید.
زم: اتهام افساد فی‌الارض را قبول ندارم.
رئیس دادگاه: چه سالی از ایران خارج شدید؟ متهم: سال 90
قاضی: در چه سالی دستگیر شدید؟ متهم: سال 88 بازداشت شدم و دوماه زندان بودم.
رئیس دادگاه: نحوه خروج خود از کشور توضیح دهید؟ متهم: سال 90 به همراه پدرم و خانواده قصد سفر حج را داشتیم اما من به حج نرفتم و عازم مالزی شدم.
قاضی: شما به نیت حج عمره از کشور خارج شدید؟ زم: خیر؛ بین سفر من به مالزی و سفر خانواده‌ام به حج دو الی سه روز فاصله بود و تا یک روز بعدازآنکه به مالزی برسم، خانواده‌ام از من خبری نداشت.
رئیس دادگاه: در مالزی مشغول چه اموری بودید؟
زم: مشغول تورلیدری بودم و یک ماشین خریده بودم و امور گردشگری مرتبط با توریست‌های ایرانی را انجام می‌دادم.
قاضی: تا چه سالی در مالزی بودید؟
زم: سال 91 از مالزی به ترکیه رفتم و سه ماه در آنجا بودم سپس از طریق یکی از دوستانم که در سال 88 با او آشنا شده بودم به سفارت فرانسه در ترکیه مراجعه کردم و در آنجا با سفیر فرانسه صحبت کردم. از آنها درخواست ویزا کردم که آنها به من ویزای فرانسه را دادند.
قاضی: چه سالی وارد فرانسه شدید؟
زم: شهریور 91 بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج‌کرده بودم لذا با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم؛‌ در سال 93 با سحام نیوز همکاری کردم؛ سال 95 بود که با یک جمعی متشکل از مجید نیک‌نام، بابک اجلالی ساکن آمریکا و شمس ساکن ترکیه، و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری راه بی اندازیم. البته صحبت راه‌اندازی این سایت از سال‌های 92 و 93 مطرح بود اما پول می‌خواست؛ سال 95 از سحام نیوز بیرون آمدم و آمد نیوز را شروع کردم.
زم: بسیاری از اطلاعات رسیده به ما دریافتی بود، ظرف سه سال برخی افراد هم به آمدنیوز وصل شدند. قبل از دی 96 آمدنیوز را رها کردم و تا اواسط 97، کنترل آمدنیوز با من نبود و سام محمودی سرابی آن را اداره می‌کرد که گرایش کمونیستی داشت. در سال 97 دوباره آمد نیوز را گرفتم.
رئیس دادگاه: درباره وقایع و اتفاقات 96 بیشتر توضیح بدهید؟ آیا مسئولیت جان افرادی که در تظاهرات کشته شدند را می‌پذیرید؟ صراحتاً از اغتشاشگران می‌خواستی که به خیابان بریزند ثابت کن در دی 96 درآمد نیوز نبوده‌ای.
متهم: این موضوع ارتباطی با من ندارد.
قاضی: درباره همکاری با سرویس اطلاعاتی فرانسه توضیح دهید؟
زم: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که درخطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت‌وآمدها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم. حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارت‌های بانکی و مشخصاتم در سایت‌های داخلی منتشر شد. پس‌ازآن آدرس را به پلیس دادم و 24 ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قراردادند و هر دو ماه یک‌بار با من قرار می‌گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای تو است. درباره شرایط ایران با من مشورت می‌کردند در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می‌کردیم.
قاضی: از اطلاعات ایران به فرانسه چیزی ارسال کردید؟
متهم: اطلاعاتی ندادم، اقامت فرانسه داشتم اما تابعیت نگرفته بودم.
رئیس دادگاه: درباره همکاری با دولت متخاصم آمریکا توضیح دهید؟
زم: آمریکا دولت متخاصم نیست.
قاضی: به دستور ترامپ سردار عزیز ما را دولت تروریست و متخاصم آمریکا به شهادت رساند مگر در کنگره بودجه علیه نظام تصویب نمی‌کنند.
زم: اسرائیل متخاصم است در فرانسه احساس خطر کردم و با یک نفر که در (NSA) بود ملاقات کردم و به دنبال مهاجرت به آمریکا بودم و قرار ملاقات نیز با او در بارسلون اسپانیا گذاشته بودیم.
قاضی: در جمع‌آوری اطلاعات نظام به نفع سایر کشورها و سرویس‌های جاسوسی چه‌کارهایی انجام داده‌ای با محمدحسین رستمی در ترکیه ملاقات نکردی؟
زم: رستمی جزو اسناد محرمانه است؟
قاضی: اطلاعات مربوط به حضور نیروهای مستشاری ایران در سوریه و اطلاعات خان طومان را از این طریق نمی‌گرفتی تا در اختیار دشمنان این ملت قرار دهید؟
متهم: از ما اطلاعات سوریه را می‌خواستند و برای نیاز مالی به رستمی پول می‌دادم، رستمی می‌گفت که قبض‌هایش عقب‌افتاده و به پول نیاز دارد و من هم از او اطلاعات می‌گرفتم.
رئیس دادگاه: درباره توهین به مقدسات دین اسلام توضیح دهید؟
زم: توهین به مقدسات زمانی صورت گرفته که آمد نیوز در اختیار سرابی بوده است.
قاضی: آیا می‌دانی درزمانی که برادر ناتنی‌ات بازداشت‌شده بود پدرت به مقام معظم رهبری نامه نوشت و ایشان دستور آزادی برادرت را صادر کرد؛ مقام معظم رهبری تا این مقدار رأفت به خرج دادند آنگاه شما با بدین شکل پاسخ این رأفت را دادید.
زم: خانواده‌ام در این رابطه چیزی به من نگفته بودند.
قاضی: در رابطه با شکایت شکات هر مطلبی داری بیان کن که متهم در خصوص نامه منتسب به رئیس‌جمهور به وزیر ورزش در خصوص مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها که در کانال آمد نیوز نشر یافته بود گفت این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال‌شده بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.