انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71661 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - 23:28
 مطلوب، محدود یا بدون انتخاب
سه گزینه برای رای دهندگان در انتخابات از نگاه رئیس جمهور

مطلوب، محدود یا بدون انتخاب

اشاره: حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته در نشستی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و بین‌المللی، ضمن طرح مهم‌ترین مسائل روز کشور، مواضع ایران را ‏درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تشریح و تبیین کرد. هرچند به دلیل فاصله کوتاه باقی‌مانده تا انتخابات مجلس یازدهم که رئیس‌جمهور پیش‌تر در سخنرانی‌های خود به تشریفاتی بودن و انتصاباتی بودن آن اشاره کرده بود، تعداد قابل‌توجهی از سؤالات مطرح‌شده به موضوع انتخابات مرتبط بود. در این نشست که خبرنگارانی از 75 رسانه داخلی و بیش از 60 رسانه بین‌المللی حضور داشتند، خبرنگار ستاره صبح نیز حضور داشت اما فرصت طرح سؤال پیدا نکرد. روحانی در این نشست سال 98 را «سال پرماجرا» نامید و ضمن تشکر از همه مردم به دلیل ایستادگی در برابر فشارهای خارجی، گفت: «سال آینده سال خوبی خواهد بود، زیرا پیشرفت اقتصادی خواهیم داشت.» گزیده‌ای از نقطه‌نظرهای رئیس‌جمهور در این نشست را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

روحانی با بیان اینکه این تحریم‌ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت، اظهار کرد: آنان می‌خواهند با فشار حداکثری به ما شرایطی را ایجاد کنند که دولت با ضعف به میز مذاکره برود اما این نشدنی است. ما هیچ‌گاه با ضعف پای میز مذاکره نمی‌رویم. رئیس‌جمهور گفت: وقتی آمارها را با سال‌های قبل از این دولت مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم علی‌رغم تحریم و فشار داریم اقتصاد بدون نفت را برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه می‌کنیم و دیدیم که کشور بدون نفت قابل اداره است. البته ممکن است پیشرفت ما کند شده باشد، اما وقتی آمارها را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که شرایط ما مناسب است. رئیس‌جمهوری در خصوص پیام‌های ارسال‌شده از سوی عربستان گفت: همواره پاسخ ما این بوده که ما یک مشکل پیچیده غیرقابل‌حل با عربستان نداریم و هرزمانی که عربستان آماده باشد، مسائلی که میان دو کشور است، قابل گفت‌وگو است.

فضای رقابتی انتخابات
رئیس‌جمهوری در پاسخ به سؤالی درباره فضای انتخاباتی رقابتی در کشور و لیست انتخاباتی منتشرشده موسوم به یاران روحانی اظهارداشت: فضا مقداری نسبت به گذشته فرق کرده است، امروز شورونشاط نسبی را در کشور برای انتخابات می‌بینیم و می‌خواهیم این شورونشاط به حداکثر برسد و انتخابات به بهترین شکل برگزار شود. حتماً انتخابات پرشور و حداکثری به نفع همه ما است. از ابتدا نگران بودم که شرایط به‌گونه‌ای باشد که رقابت خوبی صورت نگیرد و وقتی رقابت نیست ممکن است انتخابات سالم و درست باشد، اما حضور مردم کم می‌شود و در رقابت حضور مردم بیشتر می‌شود. در گزارشی که وزارت کشور به من داده بود و در دولت مطرح کرد، گفتند که در ۷۰ حوزه، انتخابات غیررقابتی است و این من را نگران کرد و همه تلاش من این بود که کاری کنیم که رقابت بیشتر شود؛ امروز از وزارت کشور در مورد ۷۰ حوزه‌ای که گفته می‌شد رقابتی نیست، پرسیدم که طبق آخرین گزارش فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست.

شایعه استعفا
روحانی درباره شایعه استعفایش در فضای مجازی گفت: استعفا معنا ندارد و از آغاز انتخابات که آمدیم به مردم وعده و قول دادیم و تا ساعت آخر ان‌شاءالله پای وعده و قول خود می‌مانیم و تلاش می‌کنیم تا حد امکان این وعده‌ها را عملی کنیم. هیچ‌وقت به دنبال استعفا نبودم، ولی در همان روزهای اول دولت درحالی‌که هنوز مراسم تحلیف انجام‌نشده بود و مسائل اقتصادی آن روز مطرح بود خدمت رهبری گفتم که اگر کسی یا دولت بهتری وجود دارد که می‌تواند خدمت کند من حاضرم کنار بروم، اما ایشان شدیداً رد کردند و گفتند دوست دارم تا آخرین روز خدمت کنید. در سال ۹۷ هم باز به دلیل مسائلی که در دولت پیش آمد همین موضوع را با ایشان مطرح کردم و ایشان این بار گفتند که من حتی یک ساعت زودتر هم اجازه نمی‌دهم که کار دولت خاتمه یابد. من این شایعه را شدیداً تکذیب می‌کنم، دولت تا آخرین روز پای‌کار خود می‌ماند.

انتخابات هست
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه علت مطرح کردن مسئله انتصابات به‌جای انتخابات از سوی او چیست؟ اظهار کرد: اگر این‌طور که شما می‌گویید رئیس‌جمهوری درباره انتخابات بگوید حتماً خوب نیست! اما من هیچ موقع انتخابات را زیر سؤال نبردم و نمی‌برم. انتخابات رکن رکین است و همه ارکان کشور به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با انتخابات روی کار آمده‌اند. همه حرف من از روز اول این بوده که نگذاریم انتخابات تبدیل به انتصابات شود. اگر انتخابات نیست،  پس چرا من این‌همه دعوت می‌کنم که مردم شرکت کنند اگر انتصابات است پس چرا من این‌همه اصرار می‌کنم که نهادهای نظارتی سخت‌گیری را کم کنند تا مشارکت بیشتر شود. اصلاً انتصابات نیست و حتماً ما امروز انتخابات داریم. حالا ممکن است از فرایندها به‌طور کامل راضی نباشیم اما نباید به خاطر فرایندها همه انتخابات را رد کنیم و با صندوق‌ها قهر کنیم.

می‌شد زودتر اعلام شود
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا وی به‌عنوان دولت دستور کلیر کردن آسمان کشور را در شب اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام نکرد و اینکه چرا زودتر ابعاد این حادثه برای مردم روشن نشد؟ گفت: شب پنجشنبه که من با ستاد کل صحبت می‌کردم احتمال خطا را می‌دادند و من همان وقت گفتم که اگر چنین حس می‌کنید همین‌الان اعلام کنید که گفتند هنوز ابهامات و شبهاتی وجود دارد و فردا جمعه که ساعت دو تا سه بعدازظهر بود گفتند که دیگر موضوع خطای انسانی است و گفتم اعلام شود که گفتند در حال تنظیم بیانیه‌ در این زمینه هستیم. اما اولین لحظه‌ای که به‌صورت رسمی به من اعلام شد طی تلفنی از سوی رئیس ستاد کل متوجه شدم که خطای انسانی محرز شده است و همان شب هم جلسه شورای عالی امنیت ملی برگزار شد و بیانیه ستاد کل هم آنجا خوانده شد و گفتیم که همین حالا موضوع را اعلام کنید که گفتند باشد اما اینکه همان ۱۲ شب اعلام نشد من تعجب کردم. درنهایت این موضوع صبح روز بعد اعلام شد، ولی می‌شد روند را تسریع بخشید تا چندساعتی زودتر این ماجرا اعلام شود اما واقعاً حادثه عجیبی بود و الان هم داریم موضوع را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که کار را با اوکراینی‌ها ادامه دهیم. روحانی افزود: اشکال ما در این است که بعد از انتخابات هم، رقابت را ادامه می‌دهیم و می‌خواهیم به مردم بگوییم که شما اشتباه کردید.

لوایح FATF
روحانی گفت: دولت دو لایحه مهم به مجلس داد یکی پالرمو و یکی الحاق به کنوانسیونی بود که برای مبارزه با مسائل مالی تروریسم بود. در مجلس هم خوب موردبررسی قرار گرفتند شورای نگهبان هم فقط در یک مورد که قابل تفاهم بود مشکل داشت و مابقی را بررسی کرد. اما متأسفانه این لوایح به مجمع رفت نه با روال معمولی که همیشه در مجمع می‌شناسیم. شورای نگهبان اگر ایراد گرفت و به مصلحت ندید آن‌وقت آن لایحه را به مجمع می‌فرستد که داوری کند. اخیراً مرسوم شده که گروهی در مجمع به‌عنوان ناظر و هیئت عالی نظارت بیایند بگویند این لایحه‌ای که مجلس تصویب کرده با مصوبات مجمع نمی‌خواند. مجمع که قرار بود اختلاف شورای نگهبان و مجلس را رفع کند خودش شده طرف دعوا. این دو لایحه گرفتار این روند شده است. متأسف ام از آنچه پیش‌آمده اما از توان دولت خارج است. انقدر مکاتبه کردیم و نامه نوشتیم. من به رهبری نامه نوشتم و مقام معظم رهبری صریحاً فرمودند نسبت به لوایح دولت مخالفت ندارم. اما این لوایح در این پیچ  گرفتار شده است. ما تلاشمان را انجام می‌دهیم به لیست سیاه برنگردیم، باز دولت تلاشش را می‌کند. ما در لیست سیاه بودیم در دولت یازدهم به تعلیق درآوردیم تا مشکل حل شود این لوایح برای حل نهایی ارائه‌شده است.

سه گزینه برابر مردم
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز همه نهادهای ما براساس انتخابات شکل گرفته است، ادامه داد: رژیم گذشته انتخابات و نظر مردم را زیر پا گذاشت و قلدری کرد اما انقلاب ما با انتخاب، راه امام را برگزیدند و انقلاب کردند برای اینکه انتخابات زنده بماند. در انتخابات پیش رو هم باید گفت که وقتی می‌آیم در سخنرانی صحبتی می‌کنم که در آن به مسئله مهمی اشاره می‌کنم، پیشاپیش بدانند که من تلاشم را کردم، پیام دادم، نامه نوشتم و حرف زدم اما به نتیجه نرسیدم، ولی اگر این را نگویم یعنی به مردم خیانت کردم و من حاضر نیستم به مردم خیانت کنم. حالا اینکه بیایم همه نامه‌هایی که به شورای نگهبان درباره انتخابات نوشتم و همه روندی که طی شده را جزءبه‌جزء اعلام کنم فکر نمی‌کنم لازم باشد. ما الان مردممان در برابر سه گزینه انتخاب محدود، انتخاب مطلوب و بدون انتخاب هستیم که ازنظر برخی ممکن است انتخاب مطلوب امکان نداشته باشد اما آیا باید انتخابات محدود را هم کنار بگذاریم و کل انتخابات را کنار بگذاریم؟ این انتخابات ممکن است مطلوب صد در صد ما نباشد، اما امروز بهترین کار این است که برویم پای صندوق‌های انتخابات و رأی بدهیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.