انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71658 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - 11:57
جریان کار وزندگی باید در کشور زنده و فعال باشد
زنگنه در کنفرانس «نظام تأمین مالی صنعت نفت»:

جریان کار وزندگی باید در کشور زنده و فعال باشد

اشاره: بیژن نامدار زنگنه روز گذشته در کنفرانس «نظام تأمین مالی صنعت نفت»، ضمن تبریک روز زن با اشاره به وجود راه‌های متعدد تأمین مالی در صنعت نفت، گفت: «در شرایطی هستیم که باید سعی کنیم جریان کار وزندگی را در کشور فعال وزنده نگه‌داریم و در این چرخه، کار بعضی از صنایع مانند صنعت نفت تعیین‌کننده است.» وزیر نفت در حاشیه این کنفرانس درباره سهمیه بنزین نوروزی به خبرنگاران گفت: «موضوع را در دولت مطرح کردم و آقای رئیس‌جمهور دستور دادند پیشنهادها برای تعیین میزان تخصیص بنزین سهمیه نوروزی ارائه شود.»

ستاره صبح-

تأمین مالی پروژه‌های نفت
زنگنه با تأکید بر اینکه در صورت فعال شدن پروژه‌های نفت و پتروشیمی اشتغال‌زایی و درآمدزایی شده و سود خوبی حاصل می‌شود، افزود: با توجه به اینکه به‌طور طبیعی سالانه در صنعت نفت باید بیش از ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شود، اگر این رقم کاهش یابد کل چرخه دچار اختلال می‌شود و وظیفه ما این است که جریان سرمایه‌گذاری را فعال کنیم. راه‌های متعددی در صنعت برای تأمین مالی پروژه‌ها ازجمله استفاده از صندوق توسعه ملی، فاینانس خارجی، منابع بانکی و بازار پول، اوراق مشارکت و انواع اوراق مالی اسلامی یا فروش بخشی از سهام شرکتی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید وجود دارد که مدیران شرکت‌های نفتی به‌خوبی آن را تجربه کرده‌اند و می‌دانند و در بازار بورس هم شناخته‌شده است. به‌تازگی بحث شرکت هپکو در دولت مطرح بود، آنجا گفتم مشکل این شرکت در اراک حل نمی‌شود، مشکل این شرکت در عسلویه و بندر امام حل می‌شود، اگر پروژه‌های نفت و پتروشیمی فعال شود، برای این شرکت هم کار ایجاد خواهد شد.

فرصت ۴۰ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری
زنگنه با اشاره به اینکه افزون بر این راه‌ها باید از ابزارها و روش‌های دیگری نیز برای تأمین مالی پروژه‌های صنعت نفت استفاده کرد، گفت: حداقل در پنج سال آینده طرح‌های نیمه‌تمام بخش پتروشیمی بیش از ۳۰ میلیارد دلار است که این طرح‌ها در حال پیشرفت هستند و سرمایه‌گذاران قادر به تأمین این هزینه هستند، اما هرچه بتوانیم از سرمایه‌های خرد در جامعه استفاده کنیم امکان تکمیل طرح‌های جدیدتر بیشتری فراهم می‌شود.
وی بابیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار طرح در پتروشیمی نهایی شده است که هنوز آغاز نشده‌اند، گفت: مانند طرح‌های میانی و پایین‌دستی پتروشیمی یا طرح‌هایی در زنجیره الفین که هر طرح تا ۵ میلیارد دلار هزینه دارد و الفین‌هایی با خوراک ترکیبی هستند که برای ما مؤثرند و درمجموع حدود ۴۰ میلیارد دلار هستند.وزیر نفت با اشاره به اینکه می‌توان تا ۲۰ میلیارد دلار در طرح‌های پتروپالایشگاهی و بهسازی پالایشگاه‌های موجود و پالایشگاه‌های جدید سرمایه‌گذاری کرد، افزود: سرمایه‌گذاری در پتروشیمی و پتروپالایشگاه‌ها در کل از سوی شرکت‌های بخش خصوصی و بخش کمی نیز از سوی نیمه خصوصی‌ها به‌منظور تقویت آنها انجام می‌شود.

همکاری موفقیت‌آمیز نفت و دانشگاه
زنگنه بابیان اینکه انجام سرمایه‌گذاری در صنعت گاز بیشتر دولتی است و بخش کمی از آن مانند شبکه‌های توزیع از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود، ادامه داد: البته بخش خصوصی می‌تواند در پروژه ذخیره‌سازی زیرزمینی گاز نیز حضورداشته باشد که در حال آغاز شدن است.وزیر نفت با اشاره به اینکه اگر درگذشته ضمن توجه به شرکت‌های داخلی به دنبال همکاری با خارجی‌ها بودیم به دلیل نیاز به فناوری‌های روز دنیا بوده است، گفت: اکنون دسترسی به فناوری پیشرفته کم شده، اما دانشگاه‌های داخلی را صد درصد تجهیز کرده‌ایم که در این زمینه کار کنند و تولید فناوری داشته باشند و در زمینه توسعه فناوری نقش ایفا کنند.وزیر نفت ادامه داد: ما نمی‌توانیم ۱۰۰ دکل فعال را یک‌مرتبه به دلیل نبود منابع مالی غیرفعال کنیم. این موضوع یک بیکاری گسترده و ناامیدی ایجاد می‌کند. ما وقتی طرحی را کار می‌کنیم همه صنایع ماشین‌سازی، آهنگری و ریخته‌گری کشور هم کنار ما (صنعت نفت) کار می‌کند.

فعالیت بازار
زنگنه بحث آخر خود را به موضوع خرید تضمینی کالاهای موردنیاز صنعت نفت اختصاص داد و بابیان اینکه من اخیراً این بحث را برای اینکه جا بیفتد، زیاد مطرح می‌کنم، اظهار کرد: فعال شدن بخش‌های تولیدی کشور دغدغه همیشگی‌ام است. دنبال این موضوع هستم تا کاری انجام دهیم تا تولید کشور فعال شود، کارخانه‌ها تعطیل و دکل‌های حفاری بیکار نشوند.

خرید تضمینی
وی با اشاره به اینکه سازندگان زیادی به من مراجعه و عنوان می‌کنند که پیمانکاران داخلی تجهیز ساخته‌شده آنها را خریداری نمی‌کنند و اقدام به واردات همان تجهیز می‌کنند، اظهار کرد: مدتی است این ایده را می‌پرورانیم و امیدواریم تا پایان امسال تا حدودی آن را نهایی و وارد فاز اجرایی کنیم که بر اساس آن هر سازنده‌ای که بتواند کالا را البته به‌شرط آنکه آن کالا موردنیاز صنعت نفت باشد بسازد و استانداردهای آن را از انجمن نفت که متولی این موضوع است دریافت کند، خرید از او را تضمین می‌کنیم.
وزیر نفت بابیان اینکه این شرکت‌ها که عمدتاً دانش‌بنیان هستند می‌توانند با اتکا به این تضمین، از بانک تسهیلات هم دریافت کنند، گفت: پمپ‌های درون‌چاهی، سر چاهی، لوله‌های بدون درز، قطعات یدکی به‌عنوان بخشی از کالاهای موردنیاز صنعت نفت هستند. در صورت تحقق ساخت چنین کالاهای کیفی، هم‌زمان خرید خارجی آن کالاها را ممنوع خواهیم کرد و همچنین پیمانکاران موظف‌اند از این شرکت‌ها خریداری کنند که کار مهمی است.
کاهش منابع یارانه
زنگنه در پایان درباره اینکه برخی ارکان دولت با پیشنهاد سهمیه بنزین نوروزی مخالف هستند، توضیح داد: دلیل مخالفت این افراد این است که منابع یارانه‌ها کاهش می‌یابد، زیرا منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین تماماً با دستور رئیس‌جمهوری و تصویب سران نظام به خانواده‌های کم‌بضاعت اختصاص می‌یابد. اگر قرار باشد ۱۰۰ لیتر سهمیه بنزین به ۱۸ میلیون خودروی سواری که در کشور وجود دارد، تخصیص یابد، یعنی باید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر بنزین به خودروها سهمیه نوروزی داده شود که اگر این رقم را در ۱۵۰۰ تومان ضرب کنیم، نزدیک ۳ هزار میلیارد تومان از منابع برای تخصیص به افراد مشمول کم می‌شود.

افزایش ظرفیت تولید نفت
وزیر نفت درباره میدان‌های غرب کارون با اشاره به اینکه ظرفیت تولید نفت از این میدان‌ها ۵ برابر افزایش‌یافته است، گفت: توسعه میدان‌های غرب کارون متکی به منابع صندوق توسعه ملی بوده که شرکت‌ها هم از آن استفاده کردند.وی با تأکید بر اینکه توسعه غرب کارون متکی به منابع صندوق توسعه ملی است، افزود: جا دارد مجموع تولید نفت در غرب کارون با افزایش بازیافت به نزدیک روزانه یک‌میلیون بشکه برسد؛ منتها هم به فناوری و هم به منابع مالی نیاز است. فعلاً با تمام قدرت در میدان‌های غرب کارون فعالیت می‌کنیم.

تولید سوخت کم‌سوادی
زنگنه درباره نفت کوره کم‌سوادی که موردنیاز کشتی‌هاست، به عرضه این فرآورده در بورس اشاره کرد و گفت: اکنون نفت کوره کم‌سوادی حدود ۳۰ درصد از بنزین هم گران‌تر است و چند برابر قیمت نفت کوره با سولفور بالاست. البته فرصتی است برای کسانی که می‌خواهند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند. البته این افزایش ابدی نیست. وقتی تولید نفت کوره کم‌سوادی در دنیا بالا برود، قیمتش پایین می‌آید. اکنون تولیدکنندگان داخلی ترجیح می‌دهند به‌جای تولید بنزین، این فرآورده را تولید کنند و به فروش برسانند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.