انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چه کسی ویروس کرونا را ساخته است؟ آمریکا، اسرائیل یا خود چین؟
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
چهره‌های سرشناس مبتلا به ویروس کرونا
عدم توفیق در نابودی ویروس کرونا تا زمستان آینده فاجعه است
آغاز شبه قرنطینه در کشور
تازه‌ترین اخبار از مقامات درگذشته و مبتلابه ویروس کرونا
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
چرا ویروس کرونا در ایران شیوع بی‌رویه پیدا کرد؟
درس های آنفلوانزای سال 1918 برای ترامپ و جهان
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
دیپلماسی کرونا و استقبال از کمک‌های جهانی
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
دیوارکشی اطراف ایران با ویروس کرونا و FATF
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مردم کار بزرگی کردند که در خانه ماندند
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
کاشت دو نهال میوه توسط رهبر انقلاب
کرونا مسئله اول کشور
استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا در چین
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
مشکلات جهانی نیاز به پاسخ‌های جهانی دارند
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
دو هفته در خانه بمانید
ملت‌ها و دولت‌ها برای مقابله با کرونا در کنار هم باشند
بیشتر
کد خبر: 71654 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ - 23:52
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
نقش و رسالت زنان در اداره کشور به روایت رئیس‌جمهور

مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف

ستاره صبح-

رئیس‌جمهور روز گذشته به مناسبت روز زن سخنان صریح و بی‌پرده در دفاع از نقش و جایگاه زنان ایراد کرد و گفت به تمام وعده‌هایم که در انتخابات داده‌ام عمل خواهم کرد. بخش‌هایی از سخنان وی در ادامه می‌آید. 

روحانی روز گذشته در نشست زنان ایرانی که با حضور جمعی از زنان برگزیده و فعالان حوزه‌های مختلف در سالن اجلاس سران کشور برگزار شد با تبریک به مناسبت فرارسیدن ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت روز زن با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ‌گاه در تاریخ ایران زنان به‌اندازه ۴۱ سالی که از پیروزی انقلاب می‌گذرد در سیاست حضور نداشتند. امروز آن‌ها می‌توانند در انتخابات‌ سرنوشت را تغییر دهند. اگر زنان تصمیم بگیرند، ولو اینکه عده‌ای سال‌ها تلاش کرده و پول خرج کرده باشند و رسانه و همه‌چیز را داشته باشند، اگر زنان ببینند که یک کاندیدا از سایر کاندیدا بهتر است او را پیروز می‌کنند.اگرچه ممکن است درباره انتخابات گله داشته باشیم و وضعیتمان هم مطلوب نباشد، اما باید پای صندوق‌ رأی برویم و بین آن‌هایی که هستند بگردیم؛ عده‌ای که ازنظر ما بهتر هستند را انتخاب کنیم.

شور انتخاباتی با حضور زنان
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه زنان به انتخابات شور می‌دهند، گفت: در تمام انتخابات‌ها اگر زنان تصمیم بگیرند که شور انتخاباتی ایجاد کنند، قادر خواهند بود افرادی که ازنظرشان افکار و تصمیماتشان برای پیشرفت کشور مفیدتر است را انتخاب کنند. بی‌تردید نقش امروز زنان برای آینده کشور تأثیرگذار خواهد بود.

فاطمه (س) بهترین الگو 
برای زندگی
رئیس‌جمهوری با اشاره به جایگاه حضرت فاطمه (س) نزد مسلمانان تصریح کرد: فاطمه (س) می‌تواند به‌عنوان بهترین الگو و معیار برای مشی، سلوک وزندگی ما باشد؛ گرچه دوران زندگی ایشان طولانی نبود اما کلمات، بیانات و حضور ایشان و همچنین خطبه معروفشان بعد از رحلت پدر بزرگوارشان در مسجد مدینه و فرزندانی که تربیت کردند به‌عنوان بهترین الگو برای زنان جامعه ما است. وی بابیان اینکه امروز الگوسازی برای سبک، زندگی و رفتار ما اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: خدا می‌توانست اسلامش را توسط یک کتاب به جهانیان نازل کند، اما این کار را نکرد، بلکه کتابش را بر قلب پیامبر (ص) نازل کرد و گفت: که او آیه به آیه این کتاب را برای مردم تلاوت کند و عمل به آن آیات در مقام عمل به آن‌ها نشان دهد. پیامبر (ص) علاوه بر اینکه رسول، معلم و مبین کلام خدا بود، زندگی‌شان نیز الگو و نمونه‌ای برای جامعه انسانی بود.

نگاه غالب جامعه ایران
 نسبت به زنان
روحانی در ادامه با اشاره به نگاه غالب در جامعه ایران نسبت به زنان اظهار کرد: دیدگاه همگان یعنی حتی زنان و به‌ویژه مردان باید نسبت به مقام زن تصحیح شود؛ ما به زبان می‌گوییم که جنس دوم نداریم  و زن و مرد باهم مساوی هستند، اما این گفتار کافی نیست بلکه در مقام عمل، قانون گزاری و اجرا باید این حقیقت را ببینیم. وی با تأکید بر اینکه تردیدی نداریم که خداوند زن و مرد را کنار هم قرار داده است خاطرنشان کرد: اینکه می‌گویم باید در جامعه اسلامی رقابت سالم برقرار باشد، این رقابت سالم وقتی امکان‌پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را به‌صورت برابر فراهم کنیم، اگر فرصت مرد و زن در حوزه‌های مختلف برابر نباشد در آن صورت رقابت امکان‌پذیر نیست.

لزوم بهره‌مندی زنان از فرصت 
برابر و فضای رقابت سالم
رئیس‌جمهوری با تأکید بر لزوم بهره‌مندی زنان از فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه گفت: زنان جامعه ما در طول ۴۱ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به‌خوبی نشان دادند که در تمام صحنه‌ها دوشادوش مردان و در کنار آن‌ها حضور و ظهور پیداکرده‌اند.

واگذاری پست‌های کلیدی
 به زنان
روحانی با اشاره به برتری کمی زنان در تصدی برخی مشاغل نظیر معلمی آموزش‌وپرورش از مردان با طرح این پرسش که آیا در همه مشاغل این‌چنین است، اظهار کرد: در مدیریت‌های سطوح مقام زن و مرد برابر است و این دو در کنار هم هستند؛ بنابراین نباید این‌گونه باشد که در محیط کار خود احساس کنیم که حضور زنان و ارتقای آن‌ها اساس و رکن مهم جامعه را دچار مشکل می‌کند.وی با انتقاد از وجود برخی نگاه‌ها در داخل کشور نسبت به حضور زنان در سطوح بالای مدیریتی گفت: چه اشکال دارد که اگر در دولت جمعی ۲۰ الی ۳۰ نفره هستیم به‌غیراز معاونان دست رئیس‌جمهور برای انتخاب وزرای زن نیز باز باشد؛ برای انتخاب وزیر زن دست رئیس‌جمهور را باز بگذارید. اگر قبول داریم و تعارف نمی‌کنیم و فقط به زبان نمی‌گویم زنان در کنار مردان هستند، باید در سایر موارد نیز گام‌به‌گام پیش برویم و به زنان فرصت حضور بدهیم.روحانی با تأکید بر لزوم ایجاد فضاهای بیشتر برای مشارکت و حضور زنان در جامعه اظهار کرد: در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی تصویب شد که حداقل ۱۰ درصد از اقتصاد کشور باید به موضوع اقتصاد دیجیتال اختصاص یابد؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد و اقتصاد را دیجیتالی کنیم فرصت بیشتر و برای حضور زنان در اشتغال ایجاد می‌شود.

حمایت از جوانان وزنان
روحانی با برشمردن سیاست‌های دولت تدبیر و امید در حوزه زنان، اظهار کرد: از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم بدون هیچ تعارف و شعاری تأکید کرده‌ام که وظیفه وزرا و معاونان تلاش برای حضور جوانان، زنان، اقوام و مذاهب در مدیریت کشور است. در این راستا به همه وزرا گفته شد که حداقل یکی از معاونان یا مشاوران عالی یا دستیارانشان از زنان باشد. همچنین در دولت تأکید شد که جایگاه زنان باید در عرصه‌های مدیریتی قدم‌به‌قدم ارتقاء پیدا کند.
رئیس‌جمهوری با اشاره به یکی از مصوبات دولت در خصوص کاهش سن مدیریت در کشور تصریح کرد: نمی‌شود که جامعه در اختیار یک نسل باشد و فرصت ایفای نقش برای نسل‌های دیگر مهیا نباشد؛ این‌که در دولت تأکید شد سن مدیریت هشت سال کاهش یابد به این دلیل است که نسل جوان بتواند در عرصه‌های مدیریتی مختلف حضور یابند. همچنین در دولت تأکید شد که در حوزه مدیریت دولتی حداقل ۳۰ درصد مناصب در اختیار زنان قرار بگیرد. در همین راستا بر اساس آخرین آمار سازمان اداری و استخدامی از مجموع دو میلیون و ۳۷۹ هزار و ۱۵۱ نفر کارکنان دولت، ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ نفر را زنان تشکیل می‌دهند، یعنی بیش از ۴۲ درصد از کارمندان دولت را زنان تشکیل می‌دهند.
وی در ادامه با اشاره به مصوبه شورای اداری و استخدامی در سال ۱۳۹۶ مبنی بر این‌که حداقل ۳۰ درصد کل مدیران کشور را زنان باید تشکیل دهند، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تا پایان شهریورماه سال جاری ۲۶ درصد از مدیران کشور را زنان تشکیل داده‌اند. این آمار همچنین به ما می‌گوید که حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی نسبت به سال‌های قبل چهار درصد افزایش‌یافته است. سازمان اداری و استخدامی همچنین قول داده که تا پایان اجرای برنامه‌های خود سهم ۳۰ درصدی زنان از مناصب مدیریتی دولتی تحقق یابد.رئیس‌جمهوری ادامه داد: بر اساس آنچه سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده در این دولت 53 نفر در پست‌های مدیریتی به پست‌های وزارت، معاونت وزیر و مهم‌تر از آن، مشاور و همچنین دستیار وزیر ارتقای شغلی یافته‌اند.روحانی تصریح کرد: قول می‌دهم که آنچه را که روز اول دولت تدبیر و امید درباره حضور فعال زنان، جوانان، اقوام و مذاهب تأکید و مسیری را که در این زمینه آغاز کردم و تا به امروز ادامه داده‌ام را تا روز آخر دولت پیگیری کنم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.