انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71649 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ - 09:53
ستاره صبح آخرین آرایش انتخاباتی را در تهران بررسی می‌کند

چند دستگی در میان اصولگراها

اشاره: تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن در سراسر کشور آغاز شد؛ اما به نظر می‌رسد تنور رقابت‌ها در شهرهای مختلف، به‌خصوص تهران چندان داغ نیست و هنوز هیچ اثری از فهرست‌های انتخاباتی به چشم نمی‌خورد. بسیاری از نامزدها هم باوجود برخورداری از فضاهای تبلیغاتی، هنوز تبلیغات میدانی خود را آغاز نکرده‌اند. بااین‌حال گروه‌هایی از مردم منتظر ارائه فهرست‌هایی هستند که قرار است از سوی احزاب یا گروه‌های سیاسی ارائه شود. حوزه انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس» به‌عنوان بزرگ‌ترین حوزه انتخابیه کشور ۳۰ کرسی در مجلس دارد و شورای نگهبان نیز تعداد 1۴۵۳ نفر را برای رقابت بر سر تصاحب این کرسی‌ها تأیید صلاحیت کرده است. در چنین شرایطی، اصولگرایان که قرار بود فهرستی واحد و یکپارچه بدهند تا به خیال خودشان شکست مطلق دوره قبل و واگذاری هر 30 کرسی به اصلاح‌طلبان را جبران کنند، تاکنون به تفاهم نرسیده‌اند و «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» به سرلیستی محمدباقر قالیباف و «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» به سرلیستی مرتضی آقاتهرانی پا به میدان گذاشته‌اند. به طور کلی دست‌کم ۵ فهرست اصولگرا (شانا، پایداری‌ها، احمدی‌نژادی‌ها، لیست مصباحی‌مقدم و لیست ائتلاف «جوانان انقلابی ایران») به صورت رسمی و شماری (لیست قالیباف، لیست عدالت‌خواهان، لیست مداحان و...) به صورت غیررسمی اعلام حضور کرده اند. اما در جبهه مقابل یعنی اصلاح‌طلبان هنوز نشانه چندانی از نهایی شدن فهرست‌های انتخاباتی در تهران به چشم نمی‌خورد. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هفته گذشته اعلام کرد به دلیل رد صلاحیت گسترده داوطلبان برجسته این گروه، قصد ندارد برای انتخابات دوم اسفند در تهران فهرست واحد منتشر کند. بااین‌حال «حزب همبستگی ایران اسلامی» اعلام کرده که به‌زودی یک فهرست منتشر خواهد کرد. همچنین «حزب کارگزاران سازندگی ایران» نیز به دبیرکلی غلامحسین کرباسچی هم روز گذشته فهرست 30 نفره‌ای منتشر کرد که مجید انصاری سرلیست آن است. گزارش پیش رو به این موضوع اختصاص دارد.

ستاره صبح-

درحالی‌که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان این دوره درمورد اعلام ائتلاف و ارائه فهرست به تصمیم نرسید، چند حزب اصلاح‌طلب فعالانه در عرصه انتخابات حضور دارند، ازجمله حزب کارگزاران سازندگی که فهرست نهایی خود را منتشر کرد. به گزارش ایرنا، درحالی‌که اصلاح‌طلبان در خصوص رسیدن به ائتلاف و فهرست واحد به جمع‌بندی نرسیدند و شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در آخرین تصمیم خود اعلام کرد که در تهران و سطح ملی فهرست نخواهد داد و ائتلافی صورت نمی‌گیرد، اما از همان ساعات اولیه چند حزب اصلاح‌طلب به دنبال نوعی ائتلاف بودند. هرچند ائتلاف کردن و معرفی فهرست با استفاده از برند اصلاح‌طلبان مورد تأیید هیچ‌یک از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری نبود اما احزابی مثل مردم‌سالاری به دبیرکلی مصطفی کواکبیان، کارگزاران به دبیرکلی غلامحسین کرباسچی، وحدت و همکاری ملی به دبیرکلی محمدرضا راه‌چمنی و چند حزب دیگر اقدام به تهیه فهرست کردند.

ورود با هویت مستقل
در این میان اما، حزب کارگزاران سازندگی فهرست مستقلی ارائه داده که البته تا حد زیادی به فهرست احزاب اصلاح‌طلب، مشترک است و در هر دو فهرست نام مجید انصاری در صدر مشاهده می‌شود. پیش‌تر «علی‌محمد نمازی» عضو شورای مرکزی این حزب گفته بود: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تصویب کرد که احزاب با هویت مستقل خود وارد انتخابات شوند در همین راستا حزب کارگزاران با احزاب دیگر ائتلاف نمی‌کند. از همین رو و بر اساس اعلام قبلی اعضای حزب کارگزاران، این حزب روز گذشته فهرست نهایی خود را منتشر کرد. همچنین مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز روز پنج‌شنبه در نشست حزب ندای ایرانیان گفته است: «با صحنه را خالی کردن مشکلات حل نمی‌شود بلکه با این شیوه، فقط اندیشه‌های خود را داوطلبانه به غیر واگذار  می‌کنیم. درصحنه سیاسی کسی تعارف نمی‌کند که بیایید حق خودتان را بگیرید.»

فهرست حزب کارگزاران
به گزارش روز جمعه روابط عمومی حزب کارگزاران، فهرست این حزب در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شامل حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجید انصاری، محمدحسین مقیمی، افشین علا، محمدرضا نجفی، داوود محمدی، علیرضا محجوب، سیدفرید موسوی، پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده، زهرا ساعی، اعظم صمصامی، لیلا کمانی، افشین خلیلی،  ابوالفضل رباطی، محمدعیسی انصاری‌فر، هادی احمدی کولیوند، مهدی آدابی، محمدرضا شریفی، مراد دهداری، محمدحسین شیخ‌محمدی، وحید توتونچی، محمدهادی انتشاری،  محمدرضا بادامچی، محمدنبی ابراهیمی، محمداحسان متقی، خسرو رحمانی، حسن قجاوند، سعید باقری، سیداحمد حسینی و سیدامیر عسگری است.

لیست مستقل حزب همبستگی
قائم‌مقام حزب همبستگی ایران اسلامی گفت: با توجه به ردصلاحیت برخی اصلاح‌طلبان و همچنین تصمیم شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، در جلسه دفتر سیاسی و شورای مرکزی تصمیم گرفته شد از نامزدهای اصلاح‌طلب تأیید صلاحیت شده در قالب یک فهرست استفاده شود. به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی حزب همبستگی ایران اسلامی، محمد سالاری با اشاره به این‌که لیست موردحمایت حزب همبستگی تا جمعه منتشر خواهد شد، گفت: این لیست لزوماً کامل و سی‌نفره نخواهد بود. تصمیم حزب بر این است که نامزدهایی با هویت واقعاً اصلاح‌طلبی که علاوه بر کلان نگری و دفاع از حقوق مردم در قانون‌گذاری و نظارت، ظرفیت و توان دفاع از اهداف جریان اصلاحات را برای نیل به پیشرفت و توسعه کشور داشته باشند، در لیست حزب همبستگی قرار گیرند. عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: ارائه لیست جداگانه از سوی حزب همبستگی نشانه تشتت و تفرق میان احزاب اصلاح‌طلب نیست؛ چراکه قطعاً فهرست موردنظر، دارای اشتراکات فراوان و هم‌پوشانی قابل قبولی با لیست‌های دیگر احزاب همسو خواهد بود. وی اظهار داشت: پاکدستی، تخصص، قانون‌مداری، شجاعت، پایبندی به اصول اخلاقی و مردم محوری از شاخصه‌های مهمی است که برای قرار گرفتن کاندیداهای اصلاح‌طلب در فهرست موردحمایت حزب همبستگی ایران اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

شانا برای نجات اقتصاد ایران
شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی لیست نهایی کاندیداهای خود برای حوزه انتخابیه تهران در انتخابات مجلس را اعلام کرد. به گزارش ایلنا، محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای نهایی شدن فهرست این شورا در حوزه انتخابیه تهران گفت: فهرست ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای حوزه انتخابیه تهران بعد از طی فرآیندی چندماهه، مصاحبه‌های تخصصی، برگزاری مجمع عمومی و بررسی‌های کارشناسی آماده منتشر شد. وی با تأکید بر اینکه لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب باهدف تشکیل مجلسی قوی و کارآمد تهیه‌شده است، تصریح کرد: نام این لیست همان‌طور که اعلام شد «ایران سربلند» است که مهم‌ترین رویکرد آن «نجات اقتصاد ایران» خواهد بود. در همین ارتباط غلامعلی حدادعادل رئیس شورای ائتلاف در نامه‌ای خطاب به مردم تأکید کرد: «شورای ائتلاف» که برآمده از وحدت و همکاری ده‌ها تشکل سیاسی و اجتماعی، صنفی و مردمی فعال کشور است، با توجه به نقش خطیر مجلس در اداره کشور، برای نیل به سربلندی ایران عزیز، تشکیل مجلسی قوی و کارآمد را ضروری می‌داند.

فهرست نیروهای انقلاب
محمدباقر قالیباف، سیدمصطفی آقامیرسلیم، سیدمحمد آقامیری، عزت‌الله اکبری تالار پشتی، زهره الهیان، محسن پیرهادی، سیدرضا تقوی، مجتبی توانگر، مجتبی ثابتی، عاطفه خادمی، سیداحسان خاندوزی، سیدمحسن دهنوی، مجتبی رضاخواه، سمیه رفیعی، فاطمه رهبر، عبدالحسین روح‌الامینی نجف‌آبادی، مصطفی زمانیان، اقبال شاکری، مالک شریعتی نیاسر، مهدی شریفیان، علی شمسی‌پور، ابوالفضل عموئی، فاطمه قاسم پور، سیدنظام الدین موسوی، الیاس نادران، احمد نادری، سید محمود نبویان، سوده نجفی، کیومرث هاشمی، و سید علی یزدیخواه اعضای این فهرست هستند.

اختلاف در جبهه اصولگرایی
طیف نواصولگرا که نمی‌توانست گلایه خود را از این فهرست پنهان کند از همان ساعات اولیه زبان به انتقاد گشود و با به راه انداختن یک بازی رسانه‌ای با ادعای بستن لیست مستقل و یا «نزدیکی قالیباف به جبهه پایداری»، برای گنجاندن و تغییر برخی افراد در لیست، دست به بازارگرمی زد. این فشارها بی‌تأثیر نبود، شورای ائتلاف همان شب لیست اولیه را حذف و اعلام کرد لیست نهایی را به‌زودی منتشر می‌کند. تا اینکه پس از اعلام رسمی فهرست ۳۰ نفره نامزدهای اصلح جبهه پایداری انقلاب اسلامی و مسجل شدن شکست پروژه وحدت اصولگرایی، شورای ائتلاف اقدام به انتشار لیستی کرد که در مقایسه با فهرست اولیه چند تغییر عمده داشت: جواد نیکی ملکی، جلیل بشارتی، علی جعفری، امیر ابراهیم رسولی و مجتبی ابراهیمی جای خود را به مجتبی توانگر، سید احسان خاندوزی، مصطفی زمانیان، اقبال شاکری، مهدی شریفیان، ابوالفضل عمویی و سیدعلی یزدیخواه دادند.

فهرست جبهه پایداری توأم با گلایه
جبهه پایداری در اطلاعیه‌ای با معرفی نامزدهای اصلح خود، اعلام داشت: شورای ائتلاف در تهران برخلاف توصیه‌ها و قواعد عقلی و نقلی متأسفانه با اصرار عجیب بر تباین فهرست‌ها عملاً مانع موفقیت جمعی نیروهای انقلاب در حداکثری کردن اشتراکات دو فهرست شد. جبهه پایداری در ادامه، نامزدهای اصلح خود را به این شرح اعلام کرد: مرتضی آقاتهرانی، سیدمحمود نبویان، محمد سلیمانی، وحید یامین‌پور، رضا تقی پور انوری، غلامحسین رضوانی، الیاس نادران، سید نظام‌الدین موسوی، سیدمحمدجواد ابطحی، رسول جلیلی، علی خضریان، سید مهدی زری‌باف، روح اله ایزدخواه، بیژن نوباوه‌وطن، علی جعفری، فاطمه آلیا، زهره سادات لاجوردی، آسیه کلاته، بتول نامجو، زهرا ابوالحسنی، محمدصادق شهبازی‌راد، ابوالفضل عفت‌نژاد، مهدی صرامی، محمدحسین طاهری آکردی، محمدرضا باقرزاده، فیروز اصلانی، سعید کرمی، احمد سلطانی شیخ علائی، مجتبی ابراهیمی و محمدحسن حسین زاده.

اصولگرایان علیه قالیباف
دبیرکل جهادگران از نهایی شدن لیست تشکل متبوع خود خبر داد و گفت: در لیست جهادگران نجومی بگیر و دارای املاک نجومی وجود ندارد. وهاب عزیزی در نشست خبری در جمع خبرنگاران درباره این جبهه گفت: روز ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ لیست تکمیلی، نهایی و اصلی جهادگران (ائتلاف نیروهای انقلاب) با سر لیستی سید محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی به مردم شریف ایران اعلام شد. دبیرکل جهادگران با بیان اینکه دوران مدیریت لودری تمام شده است، گفت: من آقای قالیباف را به مناظره دعوت می‌کنم. معتقدم هنوز برای قالیباف زود است که به مجلس برود. باید اول به خیلی از سؤال‌ها و عملکرد لودری خود در شهرداری به مردم پاسخ دهد. همچنین روز گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که در آن وحید اشتری، نامزد گروه «عدالت‌طلبان اصولگرا» می‌گوید: «مجلسی که قالیباف رئیسش باشد، یقیناً 190 نفرش ردصلاحیت خواهند شد، نه 90 نفر.» او همچنین می‌افزاید: «هر حزب‌اللهی و انقلابی که قبول کند زیر عَلم قالیباف برود، هیچ نسبتی با عدالت ندارد.» اشتری درباره مخالفتش با قالیباف هم می‌گوید: «اگر در این مملکت، دست راست کس دیگری به زندان می‌رفت، همین صداوسیما صدر تا ذیلش را جارو می‌کردند و می‌گذاشتند کنار، ولی ایشان (قالیباف) را به‌عنوان سردار جهادی معرفی می‌کنند و چیزی درباره عیسی شریفی و حسن رعیت نمی‌گویند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.