انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71646 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - 23:20
جزئیات تازه از پیامدهای حمله موشکی ایران به عین‌الاسد
گزارش خبری تحلیلی

جزئیات تازه از پیامدهای حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

اشاره: حدود یک ماه از حمله ایران به پایگاه آمریکا در خاک عراق می‌گذرد. با توجه به اطلاعات قابل‌توجهی که اکنون بیشتر آشکارشده، می‌توان ارزیابی مجددی از این حمله داشت. به نظر می‌رسد این حملات تأثیر بیشتری از آنچه گفته می‌شد داشته است. این حملات نشان می‌دهد که نیروهای موشکی بالستیک ایران چه ازنظر فناوری و چه ازنظر شایستگی عملیاتی، این پتانسیل را دارند که باعث ایجاد اختلال اساسی در عملیات نظامی آمریکا و شرکایش در خاورمیانه شوند. همچنین این حمله روشن می‌کند که ایران در برابر تهدید استراتژیک آمریکا سعه‌صدر دارد. این وضعیت جدید ممکن است آمریکا را ملزم به ایجاد آرایشی جدید در خاورمیانه کند. اما درحالی‌که در تازه‌ترین آمار ارائه‌شده، شمار نظامیان آسیب‌دیده حمله ایران به پایگاه آمریکا در عراق به ۱۰۹ تن رسیده، رئیس‌جمهور آمریکا که همواره سعی داشته خسارات جانی وارده به نظامیان آمریکایی را کم‌اهمیت جلوه دهد گفت که بعداً متوجه این آسیب‌ها شدم. اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک بین‌المللی آمریکا در تحلیلی به این موضوع پرداخته که در ادامه به نقل از انتخاب می‌خوانید.

ستاره صبح-

در تاریخ 8 ژانویه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران حدود 15 تا 22 موشک بالستیک با برد کوتاه را علیه مواضع نیروهای آمریکایی در دو پایگاه عراقی شلیک کرد، این اقدام در تلافی ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس صورت می‌گرفت. درحالی‌که برخی از موشک‌ها به مقصد نرسیدند، اما درمجموع بسیاری از آن‌ها با دقت بالا به اهداف اصابت کردند. دولت ترامپ در ابتدا این حمله را چیز مهمی ندانست و اعلام کرد که خسارت اندکی به این پایگاه وارد شده است، پایگاه هوایی که در حدود 1500 سرباز آمریکایی را در خود جای داده است. اطلاعات تدریجی درز کرده از پنتاگون و همچنین تجزیه‌وتحلیل‌های افراد مستقل ازجمله خود من در ابتدا این فرضیه زودرس را تقویت کرد که فقدان تلفات ناشی از تلاش عمدی ایران برای جلوگیری از کشتن آمریکایی‌ها و دامنه‌دار نشدن تنش بوده است. بااین‌حال وقتی تصویر کامل‌تری از آنچه در صبح 8 ژانویه، اتفاق افتاد منتشر شد دیگر این نتیجه‌گیری اعتبار خود را از دست داد.

انتشار تدریجی آمار
ابتدا می‌دانیم که به آمریکایی‌ها آسیب وارد شده است. درحالی‌که هیچ‌یک از پرسنل پایه جان خود را از دست نداده‌اند، اما حداقل 64 نفر از پرسنل با آسیب‌دیدگی مغزی روبه‌رو شده‌اند. این آمار طی روزهای گذشته به‌طور پیوسته افزایش‌یافته و ممکن است همچنان بالاتر هم برود، چراکه علائم آسیب‌دیدگی مغزی همیشه بلافاصله خودش را نشان نمی‌دهد. این جراحات وارد شده ممکن است ناشی از این واقعیت باشد که تمام نیروهای نظامی در حین حمله در پناهگاه در امان نبودند. برخی از سربازان آمریکایی برای دفاع از پایگاه در برابر حمله زمینی احتمالی در موقعیت‌های در معرض دید سنگر گرفته بودند و برخی دیگر برای ادامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در پایگاه باقی‌مانده‌ بودند. این نیروها از نزدیکی برخورد خطرناک با کلاهک‌های این موشک‌های بالستیک خبر داده‌اند. حتی کسانی که در پناهگاه‌ها سنگر گرفته بودند اوضاع برایشان کاملاً بی‌خطر نبود و ممکن است در برابر شوک‌های ضربه آسیب‌پذیر بوده باشند. به نظر می‌رسد پناهگاه‌های حمله هوایی در عین السد فقط برای مقاومت در برابر اصابت گلوله‌هایی از قبیل راکت و خمپاره مناسب بوده است. یک موشک کاتیوشا به‌عنوان رایج‌ترین نوع سلاح استفاده‌شده در میدان‌ها نبرد خاورمیانه تنها بین 10 تا 20 پوند مواد منفجره حمل می‌کند درحالی‌که موشک‌های بالستیک فاتح 313 می‌توانند 1100 پوند مواد منفجره را حمل کنند. بعید نیست که این پناهگاه‌ها نتوانند در برابر برخورد مستقیم موشک بالستیک مقاومت کنند. دو افسر آمریكایی ازجمله فرمانده پایگاه نیروهای آمریكایی در عین الاسد، گزارش دادند كه این حملات باعث شده كه درهای پناهگاه‌ها خم شوند.

سعه‌صدر ایران
اکنون نیز به نظر می‌رسد که ایران به‌عمد نخواسته نیروهای آمریکایی را هدف قرار دهد. پایگاه‌های نظامی آمریکا به‌ویژه آن‌هایی که در خارج از کشور هستند، 24 ساعت شبانه‌روز فعالیت می‌کنند به همین خاطر، هیچ‌کس نمی‌تواند پایگاه را با این اطمینان که در چه ساعتی غیرفعال است، هدف قرار دهد. زمان حمله همچنین این گمانه‌زنی را مطرح کرده که احتمالاً ایران با حملات خود قصد کشتن نیروهای آمریکایی را داشته است. این موشک‌ها با فاصله شلیک شدند. این نوع شلیک کردن یادآور تکنیک‌های توپخانه‌ای است که در آن مهاجم سعی می‌کند این تصور غلط که بمباران پایان یافته است را به دشمن ارائه دهد. چنین تصوری باعث می‌شود مدافعان از پناهگاه‌های خود بیرون بیایند و آن زمان موشک‌های تازه موجب کشته شدن آن‌ها می‌شود. به گفته سرهنگ دوم گارلند، فرمانده پایگاه فقط زمان كافی بود تا احساس امنیت كنید. به نظر من آن‌ها قصد داشتند تلفاتی وارد کنند.

هشدار به عراق
ایران تقریباً 90 دقیقه قبل از اولین حمله موشکی خود به دولت عراق هشدار داده بود. اگرچه این اخطار ممکن است حاکی از تمایل به محدود کردن تلفات انسانی باشد، اما این هم بوده که احتمالاً توسط تهران خواسته به روابط‌اش با بغداد خدشه‌ای وارد نشود. همچنین هیچ تضمینی وجود ندارد که عراقی‌ها بتوانند اطلاعات را به‌خوبی به آمریکایی‌ها منتقل کنند. سرانجام پس از هشدار تهران به بغداد بیشترین تلاش‌ها توسط آمریکایی‌ها برای در امان ماندن از این حمله صورت گرفت که با توجه به گزارش‌های اولیه حمله نیز کاملاً مؤثر واقع شد.

اختلال در عملیات
داشتن یک پایگاه هوایی فلج شده توسط حمله موشکی یکی از اضطراب‌آورترین سناریوها برای نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه و برنامه ریزان پنتاگون است. به‌عنوان‌مثال، یک تحقیق توسط رند، ارزیابی کرده که یک حمله با 50 موشک بالستیک می‌تواند یک پایگاه هوایی اصلی آمریکا را برای یک هفته برای هواپیماهای بزرگ غیرقابل استفاده کند. تا همین اواخر بسیاری می‌گفتند دقت موشک‌های بالستیک ایران بالا نیست. حمله به‌عین السد نشان می‌دهد كه تهران این توانایی بالقوه موشکی را برای مقابله با اثربخشی نیروهای آمریكایی در منطقه دارد. گزارش‌های اولیه این حمله درواقع پایگاهی را نشان می‌دهد که تا حد زیادی باوجود آسیب کم از کار افتاده‌اند. کارکنان پایگاه حوالی ساعت 11:00 شب وارد پناهگاه شدند و تا ساعت 4 بعدازظهر روز بعد بیرون نیامدند. بااین‌حال اپراتورها قادر به حفظ عملیات پهپاد در حین حمله نبودند. یکی از خلبانان به خبرنگاران گفت که یک موشک ایرانی به کنار اتاق عملیات اصابت کرده و خلبانان را مجبور به عقب‌نشینی به سمت پناهگاه‌ها کرده است. در این حمله همچنین سیم‌های فیبر متصل به ایستگاه خلبان و تجهیزات ارتباطی آسیب‌دیده تا پیوند آن‌ها از هواپیمای فوق قطع شود.

امنیت پایگاه‌های آمریکا
حملات ایران خطری را نشان می‌دهد که پیشرفت در توانایی‌های موشکی دشمن می‌تواند برای نیروهای آمریکایی به وجود بیاورد. آمریکا باید با کاهش آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر حمله هوایی و موشکی ، اقدامات لازم را برای تقویت امنیت و بازدارندگی نیروهای خود انجام دهد. پایگاه‌های آمریکا باید امنیت بیشتری در برابر حملات پیدا کنند. علاوه بر این، ارتش آمریکا به گردان‌های پدافند هوایی و موشکی بیشتری احتیاج دارد. اگر واحد پدافند هوایی در عین الاسد وجود داشت، می‌توانست خطر مرگ‌ومیر را کاهش دهد یا احتمالاً ایران را از حمله در وهله اول منصرف کند.
بازدارندگی
صرف‌نظر از اینکه ایران مایل به تحمیل یا جلوگیری از تلفات انسانی بوده باشد یا نه، به‌هرحال رهبری این کشور باید احتمال وارد شدن تلفات به آمریكا را در نظر می‌داشت و باوجود این خطر تصمیم به انجام این حمله گرفت. آماده‌باش پدافند هوایی ایران، که به طرز غم‌انگیزی منجر سقوط پرواز بین‌المللی هواپیمایی اوکراین 752 شد روشن می‌کند که تهران به‌هرحال منتظر پاسخ احتمالی آمریکا بود. اینکه ایران خطر کشتن نظامیان آمریکایی را به جان خرید، به این معنی است که این کشور معتقد است که مزایای این حمله بیش از ضربات احتمالی آن بوده است. تاکنون، ایران تا حد زیادی از طریق متحدان خود علیه متحدان و منافع آمریکا عمل کرده بود و این نخستین باری بود که مستقیماً آمریکا را هدف قرار می‌داد. این جسارت جدید نشان می‌دهد که بازدارندگی آمریکا در منطقه به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

پیامدهای مهم رویداد
حقیقت ناراحت‌کننده این است که این رویداد پیامدهای مهمی برای بازدارندگی آمریکا دارد و دو کشور را به جنگ نزدیک‌تر کرده است. تقریباً هیچ‌کس در آمریکا، ازجمله رئیس‌جمهور ترامپ، خواهان جنگ با ایران نیست. بااین‌حال اگر ایران سربازان آمریکایی را در حمله خود به قتل می‌رساند، فشار بر رئیس‌جمهور برای پاسخ نظامی به ایران به اوج می‌رسید. آمریکا و ایران هیچ‌کدام از جنگ چندان سودی نمی‌برند، این بار این اتفاق رخ نداد، البته تضمینی نیست که بار دیگر هم همین‌گونه شود.

واکنش تازه ترامپ
شبکه بلومبرگ، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با این شبکه در پی تلاش‌هایش برای کم‌اهمیت جلوه دادن خسارات جانی و مالی وارد به بار آمده در پایگاه نظامی این کشور در عین‌الاسد عراق در پی حمله انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران پس از به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکا، باری دیگر شدت آسیب‌هایی را که نظامیان آمریکایی در این حمله متحمل شده‌اند کم جلوه داد. این در حالی است که در تازه‌ترین آمار ارائه‌شده، شمار نظامیان آسیب‌دیده به ۱۰۹ تن رسیده است. ترامپ روز دوشنبه پس‌ازاین که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ۱۰۹ تن از نظامیان آمریکایی پس از حمله ایران به عین‌الاسد در ماه ژانویه «آسیب مغزی خفیف» تشخیص داده شده است، با فاکس بیزینس گفت‌وگو کرد. ترامپ درباره حمله ایران گفت که «آن‌ها[موشک‌ها] به‌گونه‌ای فرود آمدند که به کسی برخورد نکردند». او بدون ارائه توضیحات مشخصی با بیان این‌که وقتی به من گفتند هیچ‌کسی کشته نشده است، این من را تحت تأثیر قرار داد، مدعی شد: می‌دانید، من چیزی را متوقف کردم که می‌توانست برایشان بسیار فاجعه‌بار باشد. رئیس‌جمهور آمریکا گفت که بعداً متوجه آسیب‌های مغزی شده است. او ماه گذشته این آسیب‌ها را به‌عنوان «سردرد» اعلام کرده و آن‌ها را مشابه آسیب‌ها و جراحات دیگر مانند قطع عضو ندانست. ترامپ روز دوشنبه گفت: آسیب مغزی وجود دارد، اما من آن را کمی متفاوت‌تر از بسیاری دیگر جلوه دادم و نظرم را دراین‌باره عوض نخواهم کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.