انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71634 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - 09:36
افزایش یارانه کودکان بی‌سرپرست
رییس سازمان بهزیستی خبر داد

افزایش یارانه کودکان بی‌سرپرست

ستاره صبح-وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور، بابیان اینکه از بهمن‌ماه یارانه هر فرد در مراکز «شبه‌خانواده» ۵۵ درصد افزایش می‌یابد، گفت: یارانه این کودکان  از ۴٢٠ هزار تومان به ۶۵٠ افزایش می‌یابد. همچنین یارانه افراد دارای معلولیت حاضر در مراکز شبه خانواده نیز که پیش از این ۵٧٠ هزار تومان بود با توجه به اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان به ٩٢۴ هزار تومان رسیده که ۶٢ درصد افزایش‌یافته است. به گزارش ایسنا، با توجه به مخارج بیشتر افراد ١٢ تا ١٨ ساله هم یارانه آنها از ۴٢٠ هزار تومان به ٧۵٠ تومان می‌رسد که تا ٧٩ درصد افزایش می‌یابد. به این ترتیب یارانه مراکز شبه خانواده بین ۵۵ درصد تا ٧٩ درصد با توجه به وجود معلولیت و سن افزایش می‌یابد. این کار در حال انجام است و امروز روی کارت مراکز شارژ می‌شود.
وی بابیان اینکه مراکز «شبه خانواده» یکی از مولودهای انقلاب اسلامی است و در گذشته فرزندان دارای سرپرستان غیر مؤثر در نوانخانه‌ها و پرورشگاه‌ها بودند و هیچ مالکیت و هویت خاصی برای افراد وجود نداشت، گفت: این در حالی است که تجربه نشان می‌دهد در حال حاضر مفهوم مالکیت در بین کودکان این مراکز جاافتاده و مجموعه «شبه خانواده» جای آسایشگاه‌ها و پرورشگاه‌ها را گرفته است.
قبادی‌دانا با اشاره به اینکه طی این سال‌ها مفهوم شبه خانواده ساری و جاری‌شده است، اظهار کرد: تلاش ما این است این مسیر را به خوبی طی کنیم. هدف‌گذاری ما این است که هر فرزندی در خانواده مراحل رشد و نمو را طی کند و هرکس سرپرست مؤثری ندارد در وهله اول به خانواده‌ها سپرده شوند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه تعداد فرزندان در مراکز شبه خانواده طی ٢٠ سال اخیر حدوداً ثابت و ١٠ هزار نفر بوده است، نیز توضیح داد: این موضوع نشان‌دهنده موفقیت فرایند فرزندخواندگی در کشور است، با این حال اگرچه این نسبت فعلاً ثابت است، اما باید به حداقل برسد یعنی مطلوب واقعی ما این است هیچ فرزندی در مرکز بهزیستی نباشد.
به گفته وی، به زودی سامانه ملی فرزندخواندگی افتتاح می‌شود که باعث تسهیل فرایند فرزندخواندگی با رعایت جوانب قانونی خواهد بود که در حال حاضر این سامانه به شکل آزمایشی در حال کار است. قبادی دانا با تأکید بر اینکه ترجیح ما این است که فرزندان درون خانواده‌های جایگزین بزرگ شوند، ادامه داد: از این به بعد هر فرزندی که خانواده جایگزین مناسب داشته باشد یارانه امداد آنها برقرار می‌شود. اگر فرزندانی به شکل موقت در مراکز باشند یا خانواده جایگزین وجود نداشته باشد، باید کاری کنیم وضعیت مطلوب و استانداردی برای آموزش و تربیت آنها در شبه خانواده فراهم شود. مهارت آموزشی نقش مهمی در کاهش نگرانی‌های مالی این فرزندان دارد. امیدواریم با سازمان فنی حرفه‌ای هماهنگی لازم صورت بگیرد تا زمان ورود آنها به زندگی هر کدام از این فرزندان مهارتی را آموخته باشند.وی با تأکید بر اهمیت پر کردن مناسب اوقات فراغت این افراد نیز توضیح داد: یکی از مسائلی که جوانان با آن روبه‌رو هستند بحث مستقل شدن است که پیش از این سن جوانی ٢٩ سال بود، اما الآن به ٣۵ سال رسیده است. چون سنی را در نظر می‌گیرند که افراد تا آن سن بتوانند مستقل شوند. رئیس سازمان بهزیستی کشور بابیان اینکه هم‌زمان با ١٨ سالگی و خروج این افراد حدود ٢٠ میلیون تومان به آنها پرداخت می‌شود، اظهار کرد: اما این مبلغ باید باهدف پرداخت شود. در موردبحث ازدواج این فرزندان نیز آنها در اولویت تهیه جهیزیه هستند. همچنین در مورد بیمه هم مشکلی برای بیمه مددجویان بهزیستی وجود ندارد و ٣٠ درصد ظرفیت ما خالی است و این آمادگی به‌طور کامل وجود دارد. وی بابیان اینکه تاکنون مبلغ یارانه امداد پرداخت‌شده به خانواده جایگزین از یارانه افراد حاضر در مراکز شبه خانواده کمتر بوده  است، تصریح کرد: این مبلغ قبلاً برای هر فرزند ٣٧٠ هزار تومان بود که این مبلغ را ۶۵٠ هزار تومان و تا ٧۶ درصد افزایش دادیم.قبادی دانا با تأکید بر اینکه تأمین این بودجه همگی محصول شفافیت و انضباط مالی بوده و از محل صرفه‌جویی هم نبوده است، گفت: تأمین این مبلغ  با مدیریت مالی و در سایه دولت الکترونیک فراهم‌شده است. وی با اشاره به اینکه هرماه ٣٠٠ میلیارد تومان روی کارت مراکز هدف شارژ می‌شود، توضیح داد: در سایت بهزیستی هم هر کدام از مددجویان می‌توانند کل مبالغی که سازمان از سال ٩١ تاکنون برای آنها منظور کرده است را ببینند. اطلاعات ۲۸۰۰ ملک بهزیستی هم در سایت ثبت‌شده و مشخص است که هر ملک چه کاربری دارد و چه مقدار اجاره
 پرداخت می‌کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.