انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71624 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - 09:48
درآمد نفت 6 میلیارد دلار افزایش می‌یابد
دستاورد تازه برای دولت در شرایط تحریم‌ها

درآمد نفت 6 میلیارد دلار افزایش می‌یابد

اشاره: رئیس‌جمهور وزارت نفت را در بین وزارتخانه‌های دیگر وزارت برتر و نمونه اعلام کرده است. دلیل این انتخاب این است که این وزارت در طول شش سال گذشته توانست با تولید بنزین استاندارد یورو 4 و 5 از یک‌سو به بهبود محیط‌زیست کمک کرد و از سوی دیگر کشور را در تولید بنزین خودکفا کرده است. این وزارتخانه به‌رغم اینکه زیر تیغ تحریم‌ها قرار دارد اما همچنان تلاش کرده و می‌کند که با اتکا به پتانسیل‌های داخلی مثل کشور مپنا که او بنیان‌گذارش بوده است امروز می‌کوشد کشور را از وابستگی به تکنولوژی خارجی بی‌نیاز کند. دراین‌ارتباط 5 قرارداد با شرکت‌های داخلی وزارت نفت منعقد کرده که خروجی آن افزایش 6 میلیارد دلار درآمد نفتی برای کشور خواهد بود. دراین‌ارتباط بیژن نامدار زنگنه، روز گذشته در آیین امضای قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های «پارسی» و «پرنج» که میان شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا امضا شد با تبریک دهه مبارک فجر گفت: «در شرایط تحریم لازم است که شرکت‌های ایرانی را در قراردادهای بالادستی صنعت نفت فعال کنیم. این پنجمین قراردادی است که از نوع الگوی جدید قراردادهای نفتی در طول سال‌های گذشته امضاشده است؛ نخستین قرارداد فاز ۱۱ «پارس جنوبی»، دومین «آبان» و «پایدار غرب»، سومین «سپهر و جفیر»، چهارمین «پایدار شرق»، «چشمه‌خوش» و «دالپری» بوده است. زنگنه با اشاره به اینکه بحث‌های حقوقی، مهندسی، قراردادی زیادی در این مسیر انجام‌شده که به نتیجه رسیده است، تصریح کرد: نکته مهم در این قرارداد پس از موضوع فناوری به دلیل پیچیدگی میدان، سرمایه‌گذاری و تأمین مالی است.

ستاره صبح-

افزایش برداشت
زنگنه بابیان اینکه ۱۲۱ میلیون بشکه افزایش برداشت از میدان پرنج و پارسی در طول مدت قرارداد برداشت خواهد شد، افزود: رقم بزرگی است، یعنی به‌طور ناخالص ۶ میلیارد دلار باقیمت ۵۰ دلاری درآمد یا ثروت در کشور ایجاد خواهد شد.وی مدت قرارداد میدان‌های پارسی و پرنج را ۱۰ سال عنوان کرد و بابیان اینکه پیمانکار در اجرای این پروژه به نحوی از بهره‌برداری پشتیبانی می‌کند و در بهره‌برداری حضور مستقیم ندارد، اظهار کرد: یکی از تفاوت‌های این قرارداد با بقیه قراردادهای آی‌پی سی همین موضوع است. خوشبختانه مپنا میدان‌های خوبی را برای توسعه انتخاب کرده چون بخش مهمی از کار در این پروژه فشار افزایی است و نیاز به ماشین‌های دوار، کمپرسور و توربین است که مپنا در آن تبحر دارد.
پررویی در دروغ‌گویی و حقه‌بازی
زنگنه با ابراز خرسندی از اجرای این کار از سوی یک شرکت ایرانی، یادآوری کرد: روزی که پیشنهاد شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) را از طریق وزارت نفت به دولت فرستادم، عده‌ای گفتند که این شرکت‌ها گرگ‌زاده‌اند. حالا چند سال دیگر این شرکت‌ها را جزو افتخاراتشان می‌گذارند و یادشان می‌رود که روزی گفتند این‌ها گرگ‌زاده‌اند و به روی خودشان نمی‌آورند. زمانی که مپنا را تشکیل دادم، گفتند که می‌خواهند خلاف منافع ملی عمل کنند و ساخت داخل را می‌خواهند با تشکیل مپنا و فرآب ماست‌مالی کنند. همه این سندها و اینکه چه کسانی گفتند، هست، همچنین سند اینکه چه کسانی آن را (مپنا و فرآب) جزو افتخاراتشان گذاشتند، نیز موجود است. بعضی از این‌ها واقعاً پررو و جسور در دروغ‌گویی و حقه‌بازی هستند و هر زمانی یک‌حرفی می‌زنند. دو سال پیش گفتند این‌ها گرگ‌زاده‌اند و گرگ‌زاده عاقبت گرگ شود. شما دارید پای خارجی‌ها را با این شرکت‌های E&P باز می‌کنید. من مطمئن هستم که یک سال دیگر این‌ها را جزو افتخارهای خودشان می‌آورند و به ما تذکر می‌دهند که چرا از این شرکت‌های اکتشاف و تولید داخلی حمایت نمی‌کنید.
زنگنه بابیان اینکه خوشبختانه ایده‌ای که ما در مورد شرکت‌های اکتشاف و تولید داشتیم جاافتاده است، تصریح کرد: نخست گفتیم شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی در کنار خارجی‌ها کار کنند (البته اکنون هم اعتقاد من همین است)، اما وقتی خارجی‌ها نیامدند ناچاریم خودمآن‌هم کارکنیم.
وی با اشاره به اینکه پس از بحث فناوری که ازنظر من مهم‌ترین موضوع در توسعه میدان‌های نفتی است موضوع تأمین مالی نیز اهمیت دارد، گفت: اکنون باید موضوع تأمین مالی این طرح حل‌شده باشد.

طوری کارکنیم امید در دل‌ها زنده باشد
وزیر نفت بابیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری مستقیم در این طرح ۸۷۰ میلیون دلار و به معنای اجرای کار در داخل کشور است، افزود: شرکت مپنا باید به‌عنوان پیمانکار اصلی این پروژه به‌موازات تولید نفت با استفاده از ظرفیت داخلی و استفاده از کالای ایرانی توجه خاص داشته باشد.وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم ما باید حتماً بتوانیم شرکت‌های ایرانی را در قراردادهای بالادستی صنعت نفت فعال کنیم، افزود: الگوی جدید قراردادهای نفتی یکی از شیوه‌های قراردادی است، همچنین از قراردادهای EPC و EPD که برای آن‌هم منابع تأمین کردیم، استفاده خواهیم کرد.زنگنه گفت: ما باید به‌گونه‌ای کارکنیم که امید و نشاط در دل‌ها زنده باشد و این مجموعه‌ای که ظرفیت‌سازی شده در کشور بلااستفاده نماند و در بخش‌های مختلف به‌خوبی بتوانیم جلو برویم و به هدفمان برسیم. این قرارداد بر همه شما، همکارانم در مناطق نفت‌خیز و ملت بزرگ ایران در این ایام مبارک، مبارک باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.