انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71621 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - 00:05
کلاه‌برداری انتخاباتی؛ ادعا یا کذب؟
خبر

کلاه‌برداری انتخاباتی؛ ادعا یا کذب؟

اشاره: محمود صادقی نماینده تهران از یک شبکه کلاه‌برداری انتخاباتی خبر داد و گفت که این موضوع مربوط به مردادماه است و او در این ارتباط جلساتی با دستگاه قضایی، حراست شورای نگهبان و اطلاعات سپاه برگزار کرده که به دستگیری تعدادی از کارچاق‌کن‌های انتخاباتی منجر شده است. پرسش این است که اگر نظام انتخاباتی کشور حزبی بود و رد صلاحیت‌ها که از مجلس چهارم آغاز و 28 سال است ادامه دارد نبود، آیا چنین کلاه‌برداری‌هایی صورت می‌گرفت که به گفته محمود صادقی نماینده برای ورود به مجلس به دلال‌ها و کارچاق‌کن‌ها مراجعه کند؟ آنچه صادقی ادعا کرده و می‌گوید مستنداتش را هم دارد بسیار مهم است که انتظار می‌رود شورای نگهبان، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، دستگاه قضایی به موضوع ورود پیدا کنند و صحت و عدم صحت آن را پیگیری و در اختیار افکار عمومی قرار دهند. گزارش پیش رو به جزییات کلاه‌برداری انتخاباتی می‌پردازد.

ستاره صبح-

به گزارش ایرنا، محمود صادقی، نماینده مردم تهران اطلاعاتی درباره کلاه‌برداری انتخاباتی ارائه کرد و گفت: به‌عنوان‌مثال فایل صوتی فردی وجود دارد که مدعی شده از فلان نماینده فعلی مجلس فلان مبلغ را گرفته و اسباب تأییدش در شورای نگهبان را فراهم کرده است. در این فایل دقیقاً اسم نماینده را آورده بود. من در یک جلسه تأکید کردم در این مستندات مشخصات افرادی وجود دارد و شما هم اگر می‌خواهید تحقیق کنید، می‌توانید به عنوان ضابط قضایی یا از طرف شورای نگهبان این مسئله را به شکل قضایی و قانونی پیگیری کنید. این جلسه حدود مردادماه برگزار شد و پس از ارائه اطلاعات از سوی من، دوستان روی اطلاعات صحه گذاشتند، ولی متأسفانه مسئله به شکل جدی پیگیری نشد.

تکرار تماس‌های مشکوک
دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: پس از مطرح‌شدن شکایت شورای نگهبان علیه من، افراد دیگری هم در همان زمان با من تماس گرفتند و گفتند برای ما هم‌چنین اتفاقی افتاده است. البته من به همه آن‌ها گفتم این مسائل مربوط به گذشته است و باید صبر کنیم تا اگر در انتخابات پیش رو هم دوباره چنین تماس‌هایی گرفته شد، به من اطلاع دهید تا پیگیری کنم.

 ۵۰ میلیون‌تا ۴ میلیارد تومان
صادقی خاطرنشان کرد که پس از اعلام رد صلاحیت‌های شورای نگهبان در هفته‌های اخیر مجدداً شاهد تماس‌هایی مشابه با تعداد زیادی از نامزدهای رد صلاحیت شده بودیم. جالب بود که ارقام مبالغ پیشنهادی از ۵۰ میلیون تا ۴ میلیارد تومان را به نامزدهای رد صلاحیت شده پیشنهاد کرده بودند.

ورود مأمورین امنیتی
صادقی درباره پیگیری تماس‌های گرفته‌شده خاطرنشان کرد: بعد از اطلاعاتی که گرفتم، با اطلاعات سپاه هماهنگی لازم را انجام دادم و آن‌ها هم اهتمام کردند و به نیروهای تحت امر دستور پیگیری دادند و با حفاظت اطلاعات شورای نگهبان هم هماهنگی‌های لازم انجام شد. در ادامه با کمک نامزدهایی که افراد مدعی به ارتباط با شورای نگهبان با آن‌ها تماس گرفته بودند، مانند آقای اعلمی نماینده سابق تبریز، مأموران امنیتی توانستند برخی از این افراد سودجو را در تله بیندازند.وی درباره نحوه بازداشت این افراد گفت: مثلاً برخی از این افراد در صحنه مبادله، چک و پول دستگیر شدند. به این صورت که نامزدها با هماهنگی نیروهای امنیتی در محل قرار با کلاه‌بردار حاضرشده و اسباب دستگیری در صحنه جرم را فراهم می‌کردند و برخی از این افراد در یک هتل دستگیر شدند و البته جزئیات دیگری هم هست که به تدریج مشخص خواهد شد.

افراد بازداشت‌شده با شورای نگهبان ارتباط ندارند
عضو فراکسیون امید ادامه داد: بعدازاین مسائل، چند روز پیش نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه نوشتم که در رسانه‌ها هم منتشر شد و درخواست کردم قوه قضائیه به این موضوع ورود کنند. چراکه احساس ‌کردم این موضوع از حالت غیررسمی خارج‌شده و دستگاه قضایی به شکل رسمی به مسئله این افراد رسیدگی کند. البته قبل از ارسال این نامه، از برخی از مقامات قضایی که پیگیر مسئله بودند هم به صورت پیامکی این درخواست را داشتم. خوشبختانه دادستانی به فاصله ۲۴ ساعت بعد از نامه‌ای که برای آقای رئیسی ارسال کردم، وارد عمل شد و برخی از این افراد را به صورت رسمی بازداشت کرد و در حال حاضر مسئولان قضایی در حال تحقیقات روی این مسئله مهم هستند. اعلام شد که افراد بازداشت‌شده با شورای نگهبان ارتباط نداشته‌اند و این مسئله که حفاظت اطلاعات شورای نگهبان هم در این قضیه پیگیر بوده است را قرینه این ادعا گرفته‌اند. باید این مسئله با شفافیت، حساسیت و ضمن رعایت دقت‌های حقوقی پیگیری شود.
دستگیری 12 نفر
نماینده تهران تأکید کرد: افرادی که بازداشت‌شده‌اند باید کاملاً موردتحقیق قرار بگیرند و اگر در مرحله دادسرا کیفرخواست برایشان صادر شد باید به اطلاع عموم برسد و محاکمه‌شان علنی باشد. ضمن این‌که نباید به این ۱۲ نفر بسنده کرد و باید با همه اعضای این شبکه برخورد شود.وی درباره نماینده‌ای که اسناد دخالتش در این فساد افشاشده است هم گفت: این نماینده که در دور قبل برای تأیید صلاحیت پول داده بود، در این دوره دیگر نامزد نشد تا به مرحله تأیید یا رد صلاحیت برسد.صادقی تأکید کرد: شورای نگهبان نهادی است که طبق قانون حق نظارت دارد و طبق قانون ما از نظارت آن تمکین می‌کنیم؛ اما هر ساختار و نهادی ممکن است با یک سری عوارض روبه‌رو شود و وظیفه ما این است که روی نهادهای حساس، حساس‌تر باشیم و با کوچک‌ترین شائبه‌های فساد در آن‌ها شدیدترین برخوردها را داشته باشیم.

رشوه یا کلاه‌برداری
سخنگوی قوه قضاییه توضیحاتی درباره بازداشت پنج نفر در ارتباط با کلاه‌برداری از نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: این افراد ارتباطی با شورای نگهبان و مرجع بررسی صلاحیت‌ها ندارند. غلامحسین اسماعیلی دیروز در گفت‌وگو با رادیو تهران در پاسخ به سؤالی درباره بازداشت پنج نفر در ارتباط با کلاه‌برداری از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی برای احراز صلاحیت آن‌ها گفت: این افراد کلاه‌بردار هستند و هیچ ارتباطی با شورای نگهبان و بررسی صلاحیت‌ها ندارند و متهمان این پرونده مانند بسیاری از کلاه‌برداری‌ها و ادعاهای دروغین دیگر موجب سلب اعتماد مردم شده‌اند. طبق اظهارات افراد بازداشتی، آن‌ها ارتباطی با شورای نگهبان ندارند و به زودی به پرونده رسیدگی و متهمان معرفی می‌شوند.اسماعیلی بیان کرد: نکته مهم این است که افرادی که قصد دارند به نمایندگی مردم در مجلس حضور پیدا کنند، چرا باید این‌گونه ساده‌لوح باشند و فریب بخورند. این افراد باید به قدری قوه‌ تشخیص داشته باشند که بدانند احراز صلاحیت‌ها با پول انجام نمی‌شود. اگر مردم عادی که اطلاعات حقوقی ندارند فریب افراد کلاه‌بردار را بخورند قابل توجیه است، اما افرادی که قصد دارند نماینده مجلس شوند و قبلاً هم نماینده بودند، فریب کلاه‌برداران را بخورند جای دقت دارد.سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: موضوع این پرونده کلاه‌برداری است نه رشوه و بین اتهام کلاه‌برداری و رشوه تفاوت وجود دارد؛ در اتهام رشوه مأمور دولت برای ارائه خدمات وجهی را دریافت می‌کند که در این پرونده از بخش‌های حاکمیتی هیچ فردی حضور ندارد. طبق اطلاعات موجود، تعداد زیادی از افرادی که احراز صلاحیت نشده‌اند به شورای نگهبان مراجعه و مدارک خود را ارائه کردند و طی روزهای آینده شورای نگهبان نظر نهایی را اعلام می‌کند.

اعلام اسامی کاندیداهای متخلف
 به ستاد انتخاباتی
سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تبلیغات پیش از موعد و تخلفات انتخاباتی برخی کاندیداها در فضای مجازی گفت: مواردی را که در این خصوص شناسایی می‌شود به ستاد انتخاباتی اعلام می‌کنیم و آنها تشخیص می‌دهند که به‌طور مثال فعالیت یک کاندیدا در فضای مجازی، تبلیغ پیش از زمان موعد مقرر و جرم است، چراکه تخلفات انتخاباتی تعریف‌های ویژه‌ای دارد و از نظر ستاد انتخابات بررسی می‌شود، لذا چنانچه موارد مطرح‌شده از سوی ما به ستاد انتخابات در چارچوب موارد مدنظر آنها باشد، قابل‌بررسی خواهد بود. با توجه به اینکه قضاوت درباره نوع تخلف یا جرم در این زمینه در حوزه ما نیست، موارد مشاهده‌شده را به ستاد انتخاباتی اعلام می‌کنیم و آنها بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.