انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اصـولگرایان دسـت‌پـر اصلاح‌طلبان دست‌خالی!
اصل 99 قانون اساسی اصل 113 را به حاشیه رانده است
کلاه‌برداری انتخاباتی؛ ادعا یا کذب؟
ردصلاحیت‌های گسترده و بدون شفافیت
چرا فشار انتخابات باید از دوش شورای نگهبان برداشته شود؟
مطلوب، محدود یا بدون انتخاب
هر جا نامزد اصلاح‌طلب داشته باشیم، لیست می‌دهیم
سه‌چهارم ایران، بدون رقابت واقعی!
نبود نامزد کافی
رهبری مشکــلات انتخابات را به مجمع تشخیص ارجاع کنند
وظیفه شورای نگهبان بر اساس اصل 99 قانون اساسی «نظارت» است، نه دخالت
آدرس غلط دادن کیهان از جمهوریت!
مجلسی که ترکیبش از پیش مشخص است!
چند دستگی در میان اصولگراها
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
مردم به مقاومت رای می دهند نه به مذاکره
حمایت از سخنان رئیس‌جمهور درباره انتخابات
رد صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب، مؤمن و متعهد مانع رقابت عادلانه است
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
هشدار احمد توکلی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان
شورای نگهبان خلاف قانون اساسی عمل می‌کند
ممنوعیت ورود پول کثیف
رسیدگی به وجود واسطه‌ها در تائید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس یک پرونده مهم انتخاباتی است
نظارت ملت یا نظارت بر ملت؟
رد صلاحیت‌ها و مهندسـی انتخابات؟
ضرورت دارد که رئیس‌جمهور پیگیر همه پرسی باشد
نظام انتخاباتی و قوانین باعث نارضایتی هر دو طرف شده است
توصیه به مسئـولان از منظرنهج البلاغه
چرا التزام عملی قابل‌سنجش و تشخیص نیست؟
حرف رئیس‌جمهور که فقط در 44 حوزه انتخابیه رقابت وجود ندارد دقیق نیست
شورای نگهبان به نظارت استصوابی پایبند نیست و در اجرا دخالت می‌کند
شکست ارایه لیست واحد
تحلیل فضای انتخاباتی چراغ خاموش اصلاح‌طلبان چلچراغ روشن اصولگرایان
ترکیب مجلس یازدهم نیاز به پیش‌بینی ندارد
بیشتر
کد خبر: 71619 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - 09:55
ضرورت دارد که رئیس‌جمهور پیگیر  همه پرسی باشد
شهاب الدین بیمقدار نماینده تبریز خواستار شد

ضرورت دارد که رئیس‌جمهور پیگیر همه پرسی باشد

اشاره: شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی معتقد است بسیاری از اقداماتی که در تضعیف نهادهایی مانند مجلس و دولت صورت می‌گیرد باعث تضعیف جمهوریت نظام می‌شود، باید در قانون اساسی بازنگری داشته باشیم تا ارگان‌هایی که انتخابی هستند بیشتر اختیار داشته باشند، زیرا مردم که پایه‌های حفظ هر نظام هستند، به مشارکت در امور کشور امیدوار می‌شوند. بی‌مقدار در گفت‌وگو با ایلنا درباره رد یا تائید صلاحیت‌هایی صورت گرفته گفت: «درگذشته هم مطرح‌شده که نظام سیاسی کشور از ریاست جمهوری به پارلمانی بازگردد که با مخالفت رد شد. این روند بعید نیست، زیرا یکدستی مجلس خاصیت‌های دارد و باعث می‌شود برخی از امور صورت گیرد که امیدواریم به ضرر مردم نباشد. البته اگر می‌خواهیم جمهوری اسلامی ایران پایدار بماند باید به جمهوریت نظام توجه خاص داشته باشیم؛ اما در قانون اساسی متأسفانه اختیارات در یکجا جمع شده است.» در ادامه سخنان وی درباره انتخابات پیشرو را می‌خوانید.

ستاره صبح-

اختیارات اندک ارگان‌های انتخاباتی 
امروز ارگان‌های انتصابی اختیارات زیادی دارند و به‌راحتی می‌توانند از اختیارات شرعی و قانونی خودشان استفاده کنند درصورتی‌که ارگان‌های انتخاباتی نقش چندانی ندارند. امروز رئیس‌جمهور با ۲۴ میلیون رأی مردم انتخاب می‌شود، اما فقط مانند یک اپوزیسیون حرف می‌زند، درصورتی‌که قانون اساسی این اختیار را به او داده است که مجری‌اش باشد؛ حال واجب است که رئیس‌جمهور محافظه‌کاری را کنار بگذارد و از این اختیارات استفاده کند. اکنون اختیارات مجلس محدودشده است. ازیک‌طرف مجمع تشخیص مصلحت نظام برای خودش کمیسیون تشکیل داده و قانون‌گذاری می‌کند، از سوی دیگر شورای نگهبان، امروز شورای هماهنگی سران هم مزید بر علت شده که بسیاری از مصوبات مجلس توسط آنان لغو شد و اخیراً در مورد بودجه هم یک چارچوبی تعیین کرده‌اند و برای مجلس فرستادند. 


تضعیف جمهوریت
اقداماتی که در تضعیف نهادهای مانند مجلس و دولت صورت می‌گیرد باعث تضعیف جمهوریت نظام می‌شود، معتقدم باید یک بازنگری در قانون اساسی داشته باشیم تا ارگان‌هایی که انتخابی هستند بیشتر اختیار داشته باشند زیرا این کار باعث می‌شود مردم امیدوار شوند، پایه‌های حفظ هر نظامی مردمش هستند. اگر نماینده‌های مردم آزاد انتخاب شوند نظام پارلمانی بد نیست، حداقل کسی که رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر را معرفی می‌کند و مجلس به آن رأی می‌دهد احساس مسئولیت می‌کند.

تغییر 
اگر نمایندگان مجلس احساس عدم شخصیت ‌کنند،‌ دیگران فکر نمی‌شوند و دیگر دنبال فکر و تحقیق نمی‌روند. متأسفانه شرایط موجود مردم را به سمت یأس و ناامیدی برده است،‌  آنان دائماً مطرح می‌کنند که در انتخابات شرکت کنیم یا خیر؟ پای صندوق برویم؟ به چه کسی رأی بدهیم؟
معتقدم برای این‌که مردم از این یأس و ناامیدی بیرون بیایند باید تغییراتی انجام دهیم نخست آن‌که باید در برگزاری انتخابات تجدیدنظر شود راهش هم این است آن تفسیری که شورای نگهبان از دوره چهارم مطرح کرد تغییر کند. در دوره اول چنین تفسیری وجود نداشت آن دوره بسیاری از جریان‌های سیاسی حضور داشتند اما مردم به آن‌ها رأی ندادند این نشان‌دهنده آن است که مردم درست انتخاب می‌کنند. مورد بعدی اصلاح قوانین قضایی است؛ به‌طور مثال قوانین قضایی داریم که مشخص نیست منبعش از کجاست، برای یک درخواست کجا ۲۶ سال زندان می‌دهند و یا برای یک خبرنگار که مسئله‌ای را مطرح می‌کند فوری برخورد امنیتی صورت می‌گیرد و زندان می‌رود. این رفتارها باعث می‌شود شکاف بین مردم و حاکمیت ایجاد شود که اگر رسیدگی نشود و از راه‌های مدنی این شکاف پر نشود اتفاقات بدی می‌افتد.

خود تحریمی 
امروز در کشور کم تحریم نداریم اما یک خودتحریمی هم خودمان با عدم پیوستن به «FATF» ایجاد می‌کنیم. متأسفانه مجمع تشخیص مصلحت یک سال وقت داشت که درباره FATF تصمیم بگیرد اما این کار را انجام نداد امروز هم عنوان می‌کنند وقت تمام‌شده است و نظر شورای نگهبان با توجه به قانون باید اجرایی شود، که اگر نظر شورای نگهبان ملاک باشد ما اواخر بهمن در لیست سیاه قرار خواهیم گرفت و هنگامی‌که این اتفاق بیفتد  بانک‌های ما فلج خواهد شد و ایرانیانی که در اقصی نقاط دنیا کار می‌کنند با مشکل رو‌به‌رو می‌شوند .همه زیر ذره‌بین خواهند رفت که برای هر حرکتی باید توضیح بدهند، درواقع زمان از دست می‌دهیم و هزینه‌تراشی می‌کنیم و مشکلات به وجود خواهد آمد. 

رد صلاحیت‌ها سیاسی است
بی‌مقدار با اشاره به رد صلاحیت نمایندگان مجلس دهم از سوی شورای نگهبان ،‌ عنوان کرد: اینکه می‌گویند دلیل رد صلاحیت‌ها اقتصادی است اصلاً چنین نیست، معتقدم ۷۵ درصد از نمایندگان مجلس دهم که رد صلاحیت شدند به دلیل مسائل سیاسی است. دلایل رد صلاحیت این افراد این است که در مجلس اظهارنظر و از ملت دفاع کردند. نظرم این است نمایندگانی که رد شده‌اند باید اصرار کنند حتماً دلایل رد صلاحیتشان در مطبوعات و حتی روزنامه رسمی انتشار پیدا کند زیرا با یک جمله کلی آقای کدخدایی این شائبه به وجود آمد همه نمایندگان فاسد بودند و مشکلات مالی دارند.  به دوستانی که از فراکسیون امید تائید شده بودند گفتم شما بیایید موضع بگیرید تا کی می‌خواهید به خاطر عنوان نمایندگی زیر بار بسیاری از مسائل بروید، اما متأسفانه هیچ کاری نکردند و یک نفرشان هم درباره این مسائل اعتراض نکرد. 

لیست نداریم 
مخالف لیست دادن توسط شورای اصلاح‌طلبان هستم با لیست ۳۰ نفرِ تهران آمدند اما برای این‌که تائید صلاحیت بگیرند درباره رد صلاحیت‌ها  سکوت اختیار کردند تنها کسانی که به همراه من اعتراض کردیم مطهری، هاشم‌هایی، سلحشوری و سیاوشی بودند و بقیه حرفی نزدند. جا داشت آقای عارف به‌عنوان رئیس فراکسیون امید و شورای عالی اصلاح‌طلبان یک بیانیه‌ای صادر می‌کرد اما این کار را انجام نداد، لاریجانی بهتر از عارف در مورد رد صلاحیت‌ها و تهمت‌هایی که به نمایندگان زده‌شده عمل کرد. نمایندگانی که رد صلاحیت شدند از شورای نگهبان دلایل رد صلاحیتشان را بگیرند و منتشر کنند. یکی از نماینده‌ها که رد صلاحیت شده بود علت رد صلاحیتش را دیدار با آقای خاتمی ایراد گرفته بودند، نطق و حرف‌هایش را ایراد گرفته بودند خب این‌ها سیاسی است دیگر. باید دید مردم چه تصمیمی می‌گیرند؟ آقای رئیس‌جمهور محکم بایستد و رفراندوم را پیگیری کند حتی می‌تواند رفراندوم برگزار کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.