انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71612 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ - 23:35
روایت مدیرعامل منطقه آزاد قشم از واگذاری غار نمکی به افراد
گزارش

روایت مدیرعامل منطقه آزاد قشم از واگذاری غار نمکی به افراد

اشاره: حمیدرضا مؤمنی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم در حاشیه بازدید خبرنگاران از منطقه آزاد قشم بابیان اینکه هجمه‌ای که به مناطق آزاد وارد می‌شود ارتباطی با عملکرد مسئولان مناطق آزاد و اختیارات آنها ندارد، گفت:‌ «در بسیاری از بخش‌های مناطق آزاد هنوز تفویض اختیارات از سوی دستگاه‌های دیگر به مناطق آزاد انجام‌نشده و مدیران مناطق آزاد درباره قاچاق مسئول نیستند.» وی در مورد واگذاری اراضی غار نمکی گفت: «یکی از این مجموعه اراضی به یک جوان متولد سال 77 و بخشی به یک مرد متولد 1311 و مابقی به افراد دیگر واگذارشده که این واگذاری‌ها غیرقانونی است.» در ادامه سخنان وی درباره چگونگی تأمین اعتبار مناطق آزاد را می‌خوانید.

ستاره صبح-مدیرعامل منطقه آزاد قشم بابیان اینکه در حال حاضر نرخ بیکاری در منطقه آزاد قشم 5.5 درصد است گفت: هیچ بودجه‌ای از دولت برای انجام فعالیت‌های اقتصادی عمرانی و اشتغال‌زایی دریافت نمی‌کنیم. مناطق آزاد برای انجام فعالیت‌های موردنیاز از منابع داخلی استفاده می‌کند. اعتبارات تعیین‌شده برای اداره منطقه آ‌زاد قشم برای امسال 400 میلیارد تومان است که فروش زمین سهم 15 درصدی در آن دارد و تاکنون 70 درصد این اعتبارات را تأمین کردیم.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه چطور جهاد کشاورزی استان هرمزگان بدون اطلاع از سازمان منطقه آزاد قشم نسبت به واگذاری اراضی در مجاورت ژئوپارک جهانی غار نمکی اقدام کرده است؟ گفت: ماده 112 قانون مناطق آزاد می‌گوید تمام اختیارات مدیران دستگاه‌های مختلف به‌غیراز نیروهای امنیتی و قضایی باید به مدیران مناطق آزاد تفویض شود و در احکام برنامه ششم توسعه هم به این موضوع تأکید شده است، اما وزارت جهاد کشاورزی نسبت به اجرای این قانون اقدام نمی‌کند. با امور اراضی توافقنامه‌ای را در رابطه با واگذاری اراضی در منطقه آزاد قشم در تاریخ 10 آذر 97 به امضا رساندیم که دقیقاً پس از امضای توافقنامه که مشخص می‌کرد تمام واگذاری اراضی‌ها باید با موافقت سازمان منطقه آزاد قشم انجام شود 1200 هکتار از اراضی فضای ژئوپارک قشم که یک فضای جهانی محسوب می‌شود واگذار شود. یک واگذاری در 18 اسفند سال گذشته انجام شد و بقیه واگذاری‌ها در این اراضی در سال 98 انجام‌شده است.
توقف کاربری
مؤمنی در پاسخ به این سؤال که این اراضی به چه کسانی واگذارشده است گفت: یکی از این مجموعه اراضی به یک جوان متولد سال 77 واگذارشده و بخشی دیگر از اراضی به یک مرد متولد 1311 ارائه‌شده است مابقی هم به افراد دیگر. سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان مدعی است استعلامات موردنظر انجام‌شده است، اما طبق مستندات در اختیار استعلامی از سازمان منطقه آزاد قشم برای واگذاری این اراضی انجام‌نشده است. این واگذاری‌ها غیرقانونی است و توانستیم فعلاً دستور توقف کاربر روی اراضی را بگیریم.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم بابیان اینکه با فروش زمین برای اداره مناطق آزاد مخالف هستم گفت: یکی از راه‌های تأمین درآمد فروش زمین است اما برای پرداخت حقوق کارمندان هرگز نسبت به فروش زمین اقدام نکردیم و اگر هم زمینی به فروش رسید صرف توسعه زیرساخت‌ها شد.
فرارهای مالیاتی
وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر فرارهای مالیاتی در مناطق آزاد مانند ثبت 200 شرکت در یک ساختمان و فعالیت آن شرکت‌ها در پایتخت اظهار داشت: قبول داریم که این اتفاقات در مناطق آزاد می‌افتد، اما همان موقع بانک‌ها می‌توانستند جلوی این فرارهای مالیاتی را بگیرند چراکه تمام نقل و انتقالات مالی در تهران انجام می‌شده و همان موقع بانک‌ها باید این گزارش تخلف را ارائه می‌کردند.
روکم‌کنی آقای ترکان
مؤمنی همچنین درباره جدا شدن دبیرخانه مناطق آزاد و پیوستن آن به مجموعه وزارت اقتصاد گفت: جالب این است که طبق قانون فقط دبیرخانه به وزارت اقتصاد پیوسته است و هفت منطقه آزاد زیرمجموعه وزارت اقتصاد نیستند. پیوستن دبیرخانه مناطق آزاد به مجموعه وزارت اقتصاد یک لجبازی و «روکم‌کنی» بود وعده‌ای در آن زمان می‌خواستند از این طریق روی آقای ترکان را کم کنند. درزمانی که آقای بقایی رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد بود، دولت با خواسته مناطق آ‌زاد سریع‌تر موافقت می‌کرد چراکه هم‌زمان آقای بقایی یک کرسی دیگر در دولت داشت و می‌توانست بلافاصله مشکلات مناطق آزاد را به رئیس‌جمهوری منتقل کند و مصوبه‌های موردنیاز را از اخذ کند.
مناطق آزاد در دنیا
مؤمنی افزود: دو هزار منطقه آزاد در دنیاداریم که 20 درصد اقتصاد دنیا در این مناطق آزاد رقم می‌خورد در ایران هفت منطقه آزاد وجود دارد که با موافقت مجلس هشت منطقه دیگر به آن اضافه می‌شود. قوانین و مقررات اداره مناطق آزاد مشکلی ندارد، مشکل این است که این قوانین درست به اجرا نمی‌رسد. نیروی انتظامی و گمرک مسئول جلوگیری از ورود کالای قاچاق هستند. قانون به‌صراحت می‌گوید ورود تمام کالاها به مناطق آزاد مجاز است به‌جز کالاهایی که قانون آنها را غیرمجاز و غیرقانونی عنوان 
کرده است.
قاچاق
مؤمنی بابیان اینکه در منطقه آزاد قشم با مشکل زیرساخت‌ها مواجه هستیم، گفت: در منطقه آزاد جبل علی در امارات شش سال پس از تصویب این منطقه آزاد شروع به واگذاری‌ها به سرمایه‌گذاران کردند چراکه در این مدت بتوانند زیرساخت‌های موردنیاز را برای جذب سرمایه‌گذار آماده کنند. در امارات یک‌روزه مجوز فعالیت‌ها صادر می‌شود چون زیرساخت برای ورود سرمایه‌گذار وجود دارد. وی با اشاره به میزان کشفیات قاچاق کالای در منطقه آزاد قشم گفت: در سال گذشته میزان کشفیات قاچاق کالا دو و نیم میلیون دلار است که در مقابل 13 میلیارد دلار قاچاق کل کشور عدد قابل‌توجهی محسوب نمی‌شود. در یک ماه گذشته سه میلیارد تومان مشروبات الکلی و 20 کیلوگرم تریاک در گمرک منطقه آزاد قشم کشف شد و با همکاری گمرک بحث کنترل قاچاق را پیش می‌بریم.
مالیات
مؤمنی با اشاره به بحث کاهش معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد گفت: در تمام دنیا مزیت معافیت‌های مالیاتی و تسهیلات در گمرک دو بال مناطق آزاد برای جذب سرمایه‌گذار محسوب می‌شود و نباید با کاهش معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد این مزیت برای جذب سرمایه را از دست بدهیم. مسئولان اذعان دارند که از 35 درصد ظرفیت مالیاتی کشور استفاده می‌کنند بنابراین برای تأمین درآمدها باید سراغ 65 درصد دیگر بروند نه اینکه برخلاف مقررات دنیا مناطق آزاد را از امتیاز معافیت‌های مالیاتی محروم سازند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.