انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شورای امنیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند
دیپلماسی کرونایی با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا
آغاز شبه قرنطینه در کشور
متن نامه وزیر بهداشت به رهبـر انقـلاب و پاسخ ایشان
آزادراه همت به جاده چالوس رسید
آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید
ایران درگیر تحریم‌ها، کروناویروس و سقوط قیمت نفت
جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت
حمله پنتاگون به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق
تأثیر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران
قطع زنجیره کرونا با انجام ضدعفونی
اعطای مرخصی به ۸۳ هزار زندانی در کشور
ضرورت لغو تحریم‌های ایران برای کمک به مهار کروناویروس
نیروهای مسلح در میدان مبارزه با ویروس کرونا
مقابله با کرونا مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی است
چرا شهر قم را قرنطینه نکردید؟
ویروس همه‌گیر کرونا و ناسیونالیست
بگذارید متخصصان حرف اول و آخر را در مقابله با کرونا بزنند
فشار چندگانه کرونا ویروس بر بازار نفت
نتیجه سیاست «شل کن سفت کن» در مبارزه با کرونا
دو هفته در خانه بمانید
فتوای آیت‌الله صانعی در خصوص گرفتن روزه درشرایط شیوع کرونا
چگونه در این روزهای دشوار کرونایی تاب آوری داشته باشیم؟
چرا وضعیت ابرقدرتی ایالات‌متحده به مخاطره افتاده است؟
آخرین دستورات رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت در مقابله با کرونا
چگونه می‌توان از بحران کرونا برای کاهش تحریم‌های امریکا علیه ایران استفاده کرد؟
ما در ساختار مدیریتی مشکلات ساختاری داریم
تداوم سردرگمی در مبارزه با ویروس کرونا
مردم زیر فشار تحریم‌ها و کرونا هستند
بی‌سابقه بودن از دست رفتن مشاغل از زمان رکود بزرگ
درس‌های اقتصادی که می‌توان از کرونا آموخت
جزییات تازه بسته‌های حمایتی برای مردم
جذب کمک های بین المللی برای کرونا، نه دفع آن
نفع مردم ایران در دیپلماسی هوشمند و پرهیز از تنش با آمریکا است
جدال «جان» و «مال» در روزهای کرونایی،کدامیک؟
ویروس کرونا مرز و ایدئولوژی نمی‌شناسد
بیشتر
کد خبر: 71611 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ - 23:33
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
گزارش

برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت

اشاره: شانزدهمین نشست دو سالانه مجمع عمومی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها روز پنجشنبه (هفده بهمن) با حضور محسن رهامی، محمود صادقی، داود فیرحی، الهه کولایی و شماری از فعالان سیاسی و استادان دانشگاه برگزار شد. در این جلسه پیام سیّد محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات به این کنگره توسط علی محمد حاضری قرائت شد. وی در این پیام یادآور شد: پیام انقلاب اسلامی به همه آزادگان و محرومان و مظلومان به خصوص مسلمانان دعوت به بیداری و مقابله با استکبار و استعمار و تلاش برای احقاق بزرگترین حق یعنی حاکمیت بر سرنوشت بوده است و بر این باوریم که از این حیث انقلاب ما در جهان و منطقه مؤثر بوده است. همچنین در این همایش محمود صادقی و الهه کولایی صحبت کردند. سخنران اصلی این کنگره دکتر داوود فیرحی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که بخش‌هایی از سخنان وی به نقل از جماران در ادامه می‌آید.

ستاره صبح-در این نشست حجت‌الاسلام‌ دکتر داود فیرحی مطالبی را درباره «اصلاح و مکانیزم های اصلاح» گفت: متفکران چهار معنا برای لغت «اصلاح» در نظر می‌گیرند: رفع عیب یک سیستم، بهینه‌سازی سیستم، رفع اختلاف بین نهادها و نیروهای کارگزار و  اصلاح پیش‌گیرانه. عده‌ای می گویند اصلاحات ناممکن به‌نظر می‌رسد، به نظر من در چنین شرایطی باید یا راهی یافت یا راهی ساخت؛ راهی غیرازاین هم وجود ندارد. دلیل اهمیت اصلاح دولت این است که جامعه ما ازجمله جوامع دارای دولت بزرگ است. دولت‌های بزرگ دولت‌های  فراگیر هستند. ولی به‌هرحال امروز دولت از قبل تولد تا زمان مرگ شهروندان را سیاست‌گذاری و کنترل می‌کند. به همین دلیل مقدمه هر اصلاحی در جامعه اصلاح دولت است.
وی تصریح کرد: به‌طور شهودی یک اجماع در ضرورت اصلاح حکمرانی وجود دارد. درمیان اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و شهروندان خاکستری و ناظرانِ سیستم، اجماعی در مورد ضرورت اصلاح وجود دارد. اما در مورد مکانیزم و فرآیند اصلاح اختلاف‌نظر هست. معمولاً دولت‌های سنتی و بخشی از جامعه ما معتقد هستند که اصلاح مترتب بر اصلاح کارگزاران است و باید آن‌ها را اصلاح کرد؛ این افراد معتقدند نهادها اهمیت چندانی ندارد.
* نگاه به افراد یا نهاد‌ها
اصولگرایان معتقدند که نهادها را نباید نقد کرد بلکه باید افراد را اصلاح کرد. در حوزه اندیشه سیاسی این نظریه ایرادی دارد و آن مبنای انسان‌شناسی خطای این تئوری است. این‌ها فکر می‌کنند وقتی‌که انسان‌ها خوب باشند، خوب عمل می‌کنند. درحالی‌که هیچ‌گاه در حوزه سیاست بین خوبی آدم‌ها و خروجی عمل خوب سیاسی ملازمه دقیقی وجود ندارد و اتفاقاً بعضی مواقع ملازمه معکوس هم هست. وی افزود: دومین نگاه اصلاح نهادهای حکمرانی است. در جامعه ما گروهی اصلاح را متوجه شده‌اند اما تعدادی هستند که به مشروعیت و ضرورت آن توجه نمی‌کنند. بعضی از حکومت‌ها ازنظر نهادی خودسامان و اصلاح‌گر هستند. اما یک سری نظام‌ها دستی هستند و نهادها به‌گونه‌ای ساخته‌شده‌اند که احتیاج به یک نیروی محرکه بیرونی دارند و خودبه‌خود نه‌تنها همدیگر را اصلاح نمی‌کنند بلکه میل به تعارض هم دارند. سیستم سیاسی ما از جنس دوم است. یعنی نمی‌تواند بحران‌ها را از یپش هشدار دهد؛ چه برسد به اینکه آن‌ها را اصلاح کند. به این دلیل نظریه اداره جامعه بسیاری اهمیت دارد. فیرحی تصریح کرد: اگر رهبران اجتماعی، سیاسی و مذهبی متوجه خطاهای سیستم نشوند و برای اصلاح آمادگی نداشته باشند، سیستم دچار اختلال‌ خواهد شد. ما چاره‌ای نداریم جز اینکه نظام سیاسی را در دانشگاه‌ها تدریس کنیم و توضیح دهیم تا نظام بپذیرد خودکار شود و یک سری از قوانین را اصلاح کند. در نظام‌های دستی معمولاً قانون تابعی ازنظر مسئولان است. قانون هست ولی مواد قانونی به مسیری حرکت می‌کند که قانون را صوری می‌کند. اما در نظام‌های خودگردان قانون خاصیت نهادی دارد و کارگزاران را در قالب‌های الزام‌آور نسبی مهار می‌کند که نتایج در عمل منسجم‌تر است.
* ویژگی قانون اساسی
فیرحی بابیان اینکه یکی از مسائل مهم کشور قانون اساسی است، گفت: این قانون به‌رغم تمام پارادوکس‌ها، تعارض‌ها و عدم انسجام‌هایی که دارد، یک ویژگی هم دارد که در اصل ششم تأکید می‌کند همه‌چیز باید بر اساس انتخابات باشد. اصل 26 از احزاب صحبت می‌کند. اصل 99 شورای نگهبان را ناظر بر انتخابات کرده است. به‌صورت منطقی پیشرفت‌هایی در قانون احزاب هست، اما دو عیب اساسی دارد. یکی اینکه قانون احزاب گره ارگانیک به احزاب نخورده است. بنابراین، شورای نگهبان می‌تواند تفسیر کند که انتخابات نیازی به احزاب ندارد. به‌این‌ترتیب احزاب به‌جای اینکه به موتور انتخابات تبدیل شوند، به کسانی تبدیل می‌شوند که باید این انتخابات را هل دهند و پرشور کنند. عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران گفت: نظام‌هایی که بعد از یک انقلاب در خاورمیانه تأسیس می‌شوند، به‌خصوص آن‌هایی که تحت تأثیر اندیشه‌های اسلامی تأسیس می‌شوند، همیشه در دو موضوع سلبی یعنی «استبداد» و «استعمار» پیروز شده‌اند و شعار هم «استقلال» و «آزادی» است. ولی به‌تدریج مشکل در این نظام‌ها پیدا می‌شود و آن اولویت استقلال و امنیت به مفهوم آزادی است و آزادی و دموکراسی تا زمانی که استقلال و امنیت تهدید می‌شود به تأخیر می‌افتد و چون به دلیل شرایط منطقه هیچ‌گاه استقلال کامل تضمین نمی‌شود و امنیت کامل هم تحقق پیدا نمی‌کند، نوبت به مفهوم آزادی نمی‌رسد. بنابراین احزاب و جریان‌هایی که بر اصلاح تأکید می‌کنند متهم می‌شوند.یک بحث مهم در نظام‌های دستی اهمیت مسئولیت رهبران است. در سیستم‌هایی مثل ما به‌خصوص رهبران سیاسی و مذهبی بیشترین مسئولیت را دارند که استارت اصلاحات آن‌ها بزنند‍‍‍ چون بدون حرکت آن‌ها انجام اصلاحات شدنی نیست.
فیرحی در خصوص فساد گفت: فساد صفت ذاتی هر سیستم سیاسی است. ولی هرچقدر فساد از مسئولان سیستم‌ و ارزش‌های بنیادین دور و در جاهای دیگر فعال شود به نفع ما است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.