انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
وزیر خارجه بار دیگر زیر تیغ تندروها
دفاع ازحقوق اساسی ملت
از NPT خارج می شویم
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
پرتاب ماهواره ظفر با عدم موفقیت روبرو شد
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا وزیر خارجه بار دیگر پیشنهاد مذاکره داد؟
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
انتخابات دودرجه‌ای مغایر قانون اساسی و خواست مردم است
زمان تجدید دیپلماسی با ایران فرارسیده است
ایجاد شکاف در اردوگاه‌های معترضان عراقی
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
تأثیر گسترش ویروس کرونا بر کاهش بهای نفت
چراغ سبز به مذاکره با آمریکا
دولت الکترونیک با هزینه و زمان کم در خدمت مردم
دورنمای منازعه ناپایدار، ایالات متحده و ایران
صندوق رای، صدای مردم است
درخواست ترک مخاصمه و غیبت ایران در نشست داووس
بدفهمی در منطق سیاسی و دیپلماسی
تحلیل سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم 22 بهمن
واکنش وزارت خارجه به حملات علیه ظریف
پیامدهای تقویت تندروها در پارلمان
تحریم‌های امریکا علیه ایران جنایت است
«معامله قرن» پوچ و پیش‌پاافتاده است
فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جذابیت ایران برای کشورهای آسیای میانه علی‌رغم تحریم‌ها مالی عربستان
راه‌اندازی خط لوله گاز 40 میلیارد دلاری تاناپ آن در نقش کریدور انرژی قفقاز جنوبی
عدم حضور ظریف در اجلاس داووس، فرصت سوزی دیپلماسی است
پیروز انتخابات مجلس یازدهم، بازنده اصلی انتخابات خواهد بود
پایان ضرب العجل گروه اقدام ویژه مالی برای ایران
تلفیق آراء مردمی با افکار اسلامی و مبانی دینی در حج
دلایل وقوع انقلاب چه بود؟
نگرانی کنفرانس امنیتی مونیخ از ناامن شدن جهان
در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
پیامد پارلمان محافظه‌کاران برای روحانی
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
نقش ترامپ در تقویت تندروها و تضعیف میانه‌روها
ایرانِ قوی با مجلسِ قوی
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
تاثیراختلافات غرب بر ناامن شدن جهان
بیشتر
کد خبر: 71611 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ - 23:33
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
گزارش

برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت

اشاره: شانزدهمین نشست دو سالانه مجمع عمومی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها روز پنجشنبه (هفده بهمن) با حضور محسن رهامی، محمود صادقی، داود فیرحی، الهه کولایی و شماری از فعالان سیاسی و استادان دانشگاه برگزار شد. در این جلسه پیام سیّد محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات به این کنگره توسط علی محمد حاضری قرائت شد. وی در این پیام یادآور شد: پیام انقلاب اسلامی به همه آزادگان و محرومان و مظلومان به خصوص مسلمانان دعوت به بیداری و مقابله با استکبار و استعمار و تلاش برای احقاق بزرگترین حق یعنی حاکمیت بر سرنوشت بوده است و بر این باوریم که از این حیث انقلاب ما در جهان و منطقه مؤثر بوده است. همچنین در این همایش محمود صادقی و الهه کولایی صحبت کردند. سخنران اصلی این کنگره دکتر داوود فیرحی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که بخش‌هایی از سخنان وی به نقل از جماران در ادامه می‌آید.

ستاره صبح-در این نشست حجت‌الاسلام‌ دکتر داود فیرحی مطالبی را درباره «اصلاح و مکانیزم های اصلاح» گفت: متفکران چهار معنا برای لغت «اصلاح» در نظر می‌گیرند: رفع عیب یک سیستم، بهینه‌سازی سیستم، رفع اختلاف بین نهادها و نیروهای کارگزار و  اصلاح پیش‌گیرانه. عده‌ای می گویند اصلاحات ناممکن به‌نظر می‌رسد، به نظر من در چنین شرایطی باید یا راهی یافت یا راهی ساخت؛ راهی غیرازاین هم وجود ندارد. دلیل اهمیت اصلاح دولت این است که جامعه ما ازجمله جوامع دارای دولت بزرگ است. دولت‌های بزرگ دولت‌های  فراگیر هستند. ولی به‌هرحال امروز دولت از قبل تولد تا زمان مرگ شهروندان را سیاست‌گذاری و کنترل می‌کند. به همین دلیل مقدمه هر اصلاحی در جامعه اصلاح دولت است.
وی تصریح کرد: به‌طور شهودی یک اجماع در ضرورت اصلاح حکمرانی وجود دارد. درمیان اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و شهروندان خاکستری و ناظرانِ سیستم، اجماعی در مورد ضرورت اصلاح وجود دارد. اما در مورد مکانیزم و فرآیند اصلاح اختلاف‌نظر هست. معمولاً دولت‌های سنتی و بخشی از جامعه ما معتقد هستند که اصلاح مترتب بر اصلاح کارگزاران است و باید آن‌ها را اصلاح کرد؛ این افراد معتقدند نهادها اهمیت چندانی ندارد.
* نگاه به افراد یا نهاد‌ها
اصولگرایان معتقدند که نهادها را نباید نقد کرد بلکه باید افراد را اصلاح کرد. در حوزه اندیشه سیاسی این نظریه ایرادی دارد و آن مبنای انسان‌شناسی خطای این تئوری است. این‌ها فکر می‌کنند وقتی‌که انسان‌ها خوب باشند، خوب عمل می‌کنند. درحالی‌که هیچ‌گاه در حوزه سیاست بین خوبی آدم‌ها و خروجی عمل خوب سیاسی ملازمه دقیقی وجود ندارد و اتفاقاً بعضی مواقع ملازمه معکوس هم هست. وی افزود: دومین نگاه اصلاح نهادهای حکمرانی است. در جامعه ما گروهی اصلاح را متوجه شده‌اند اما تعدادی هستند که به مشروعیت و ضرورت آن توجه نمی‌کنند. بعضی از حکومت‌ها ازنظر نهادی خودسامان و اصلاح‌گر هستند. اما یک سری نظام‌ها دستی هستند و نهادها به‌گونه‌ای ساخته‌شده‌اند که احتیاج به یک نیروی محرکه بیرونی دارند و خودبه‌خود نه‌تنها همدیگر را اصلاح نمی‌کنند بلکه میل به تعارض هم دارند. سیستم سیاسی ما از جنس دوم است. یعنی نمی‌تواند بحران‌ها را از یپش هشدار دهد؛ چه برسد به اینکه آن‌ها را اصلاح کند. به این دلیل نظریه اداره جامعه بسیاری اهمیت دارد. فیرحی تصریح کرد: اگر رهبران اجتماعی، سیاسی و مذهبی متوجه خطاهای سیستم نشوند و برای اصلاح آمادگی نداشته باشند، سیستم دچار اختلال‌ خواهد شد. ما چاره‌ای نداریم جز اینکه نظام سیاسی را در دانشگاه‌ها تدریس کنیم و توضیح دهیم تا نظام بپذیرد خودکار شود و یک سری از قوانین را اصلاح کند. در نظام‌های دستی معمولاً قانون تابعی ازنظر مسئولان است. قانون هست ولی مواد قانونی به مسیری حرکت می‌کند که قانون را صوری می‌کند. اما در نظام‌های خودگردان قانون خاصیت نهادی دارد و کارگزاران را در قالب‌های الزام‌آور نسبی مهار می‌کند که نتایج در عمل منسجم‌تر است.
* ویژگی قانون اساسی
فیرحی بابیان اینکه یکی از مسائل مهم کشور قانون اساسی است، گفت: این قانون به‌رغم تمام پارادوکس‌ها، تعارض‌ها و عدم انسجام‌هایی که دارد، یک ویژگی هم دارد که در اصل ششم تأکید می‌کند همه‌چیز باید بر اساس انتخابات باشد. اصل 26 از احزاب صحبت می‌کند. اصل 99 شورای نگهبان را ناظر بر انتخابات کرده است. به‌صورت منطقی پیشرفت‌هایی در قانون احزاب هست، اما دو عیب اساسی دارد. یکی اینکه قانون احزاب گره ارگانیک به احزاب نخورده است. بنابراین، شورای نگهبان می‌تواند تفسیر کند که انتخابات نیازی به احزاب ندارد. به‌این‌ترتیب احزاب به‌جای اینکه به موتور انتخابات تبدیل شوند، به کسانی تبدیل می‌شوند که باید این انتخابات را هل دهند و پرشور کنند. عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران گفت: نظام‌هایی که بعد از یک انقلاب در خاورمیانه تأسیس می‌شوند، به‌خصوص آن‌هایی که تحت تأثیر اندیشه‌های اسلامی تأسیس می‌شوند، همیشه در دو موضوع سلبی یعنی «استبداد» و «استعمار» پیروز شده‌اند و شعار هم «استقلال» و «آزادی» است. ولی به‌تدریج مشکل در این نظام‌ها پیدا می‌شود و آن اولویت استقلال و امنیت به مفهوم آزادی است و آزادی و دموکراسی تا زمانی که استقلال و امنیت تهدید می‌شود به تأخیر می‌افتد و چون به دلیل شرایط منطقه هیچ‌گاه استقلال کامل تضمین نمی‌شود و امنیت کامل هم تحقق پیدا نمی‌کند، نوبت به مفهوم آزادی نمی‌رسد. بنابراین احزاب و جریان‌هایی که بر اصلاح تأکید می‌کنند متهم می‌شوند.یک بحث مهم در نظام‌های دستی اهمیت مسئولیت رهبران است. در سیستم‌هایی مثل ما به‌خصوص رهبران سیاسی و مذهبی بیشترین مسئولیت را دارند که استارت اصلاحات آن‌ها بزنند‍‍‍ چون بدون حرکت آن‌ها انجام اصلاحات شدنی نیست.
فیرحی در خصوص فساد گفت: فساد صفت ذاتی هر سیستم سیاسی است. ولی هرچقدر فساد از مسئولان سیستم‌ و ارزش‌های بنیادین دور و در جاهای دیگر فعال شود به نفع ما است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.