انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71607 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - 00:03
رهبری مشکــلات انتخابات 
را به مجمع تشخیص ارجاع کنند
محمد هاشمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

رهبری مشکــلات انتخابات را به مجمع تشخیص ارجاع کنند

اشاره: دکتر محمد هاشمی رفسنجانی 15 سال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وی پیش‌ازاین و در دوران امام (ره) رئیس صداوسیما بوده است. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نسبت به رد صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب هشدار داده و از شورای نگهبان پرسیده چگونه نمایندگانی که 4 سال پیش از فیلتر شورا عبور کردند وعدهای در همان زمان رد شدند 90 نفرشان اکنون مشکلات مالی و ... پیداکرده‌اند. او در گفت‌وگو با شفقنا از رهبر انقلاب خواست که موضوع رد صلاحیت‌ها را به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع دهند. گفتنی است که بیش از 16 هزار نفر برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کردند که 91 درصد توسط هیئت اجرایی تائید صلاحیت شدند و تنها 1336 نفر رد صلاحیت شدند. ولی شورای نگهبان اکثر کسانی را که در شورای چهارگانه مشکلی نداشتند بدون حکم قضایی از حقوق اجتماعی محروم کرده است.

ستاره صبح-

عدم التزام عملی به اسلام
در رابطه با عملکرد شورای نگهبان دو نکته را مطرح می‌کنم؛ اول اینکه وقتی رسول اکرم (ص) به پیامبری مبعوث شدند، پیام ایشان به شبهه جزیره عربستان و جامعه جهانی این بود: «قولوا لا اله الله تفلحوا یعنی بگویید خدایی جز الله نیست تا رستگار شوید.» بنابراین کسی که این جمله را بگوید و با شرک مبارزه کند رستگار می‌شود. اما بیشتر دلایل رد صلاحیت‌ها، عدم التزام عملی به اسلام عنوان‌شده است. بنابراین ظاهراً اقرار به توحید و حتی عملکرد به فروعات، ازنظر شورای نگهبان کافی نیست؛ لذا سختگیری‌هایی به وجود آمده و تبصره‌ها و نکاتی اضافه کردند که با آنچه از توحید در دوران پیامبر (ص) می‌شناسیم متفاوت است. درنتیجه چه‌بسا افرادی که دنبال کسب موقعیت هستند بعضاً دچار نفاق می‌شوند یعنی وقتی می‌بینند این موارد موردنظر برای بررسی صلاحیت است آنها را بیشتر برجسته می‌کنند تا دیده شوند. در اوایل انقلاب که گزینش به‌صورت کتبی بود بعضاً کسانی که پذیرش می‌شدند از اعضای حزب توده بودند. دریکی از گزینش‌های کتبی تعداد زیادی از اعضای حزب توده بالاترین رتبه را آورده بودند چون سؤال‌ها را دیده بودند و می‌دانستند چه مواردی ملاک پذیرش است.

موحد یا منافق پروری
لذا بعضاً این افراد از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده و مسئولیتی را بر‌عهده‌ می‌گیرند و نتیجه این می‌شود که ۹۰ نفر از اعضای مجلسی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده‌اند، در دور بعد با عنوان فساد مالی و مواردی نظیر آن رد صلاحیت می‌شوند که اعتراض علمایی مثل آیت‌الله سبحانی و آیت‌الله مکارم شیرازی را هم بلند کرده است. حاصل شیوه‌ای که در بررسی صلاحیت‌ها اتخاذ می‌شود بعضاً نفاق است و نفاق بدترین خصلت در انسان و آفات نظام سیاسی و اجتماعی است؛ نباید منافق بپرورانیم؛ شیوه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که موحد بپرورانیم.

رأی به فهرست گمنام رقابت نیست
مسئله بعد این است که انتخابات زمانی می‌تواند به‌طور طبیعی پرشور باشد که رقابتی باشد. به این معنا که رقبا در یک سطح و تراز باشند یعنی اگر بزرگان یک جریان تائید می‌شوند، بزرگان جناح دیگر هم باید در انتخابات حضورداشته باشند درحالی‌که متأسفانه این‌گونه نیست. وقتی افراد یک جناح، گمنام باشند و در جناح دیگر افراد برجسته حضورداشته باشند، رأی مردم به لیست افراد گمنام به معنای وجود رقابت نیست. من شخصاً افرادی را می‌شناسم که عامل به فروعات هستند، نماز می‌خوانند، خمس و زکات می‌دهند، زیارت قبور ائمه می‌روند و حج خود را انجام داده‌اند، اما به دلیل عدم التزام عملی به اسلام تائید صلاحیت نمی‌شوند.

ضریب نفوذ رأی
در این ۴۰ سال، ضریب نفوذ گروه‌های سیاسی در کشور ما نشان داده که اصولگرایان ۲۰ درصد آراء، اصلاح‌طلبان هم ۲۰ درصد، اعتدالیون بالاتر از این دو جناح در جامعه نفوذ دارند و بخش دیگر جامعه را هم آراء خاکستری تشکیل می‌دهند. بنابراین به نظر من هیچ جناحی به‌تنهایی برنده انتخابات نمی‌شود و برنده انتخابات کسانی بودند که یا ائتلاف کردند یا به دلیل شیوه و تبلیغاتی که داشتند توانستند آراء خاکستری را جذب کنند.

ائتلاف و تبلیغات
اگر انتخابات اول که رفراندوم بود را کنار بگذاریم در مابقی انتخابات مشارکت نزدیک به ۵۰ تا ۸۰ درصدی را داشتیم که نحوه ائتلاف، نوع تبلیغات و شرایط زمانی در آن دخیل بود. بنابراین شرط پیروزی در دور اول که ملاک، اکثریت است، با ائتلاف امکان‌پذیر است چراکه هیچ‌کدام از جریان‌های سیاسی اکثریت آراء را ندارند. به نظر من احتمال ائتلاف بین اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان بیشتر است کما اینکه در انتخابات اخیر هم ائتلاف کردند و می‌توانند با ائتلاف، برنده انتخابات آینده شوند؛ عامل دیگری هم در پیروزی جناح‌ها مؤثر می‌باشد که نوع تبلیغات آنها است. البته بعضاً وعده‌هایی در انتخابات داده می‌شود که وعده‌های غیرعملی است.

عدم نظارت مجلس بر فساد
قانون‌گذاری و نظارت دو مسئولیت مهم مجلس است. فسادهای مختلف که همواره وجود داشته و اخیراً هم تشدید شده است، به دلیل عدم نظارت مجلس شورای اسلامی است. اگر نظارت، به‌طور صحیح انجام می‌گرفت، به‌محض اینکه فسادهای مالی کلان پایه‌ریزی می‌شد قطعاً جلوی آن گرفته می‌شد. حتی تعداد زیادی نماینده‌ها که به دلیل فساد مالی رد صلاحیت شدند این انتقاد را به دنبال دارد که مجلس ازنظر درون‌سازمانی هم نظارت کافی را نداشته است. باید موانع تولید را از سر راه تولیدکنندگان برداریم؛ زیرا تولید ملی راه‌حل برون‌رفت از وضعیت فعلی در اقتصاد است اما موانع الی‌ماشاءالله وجود دارد؛ نه مجلس قانون مناسبی مصوب می‌کند نه دولت و قوه قضاییه و بانک‌ها اقدام کاملی انجام داده‌اند.

توسعه اقتصادی
ایران می‌توانست بهترین کشور تولیدکننده ازنظر اقتصادی باشد و منافع بسیاری را به دست بیاورد. ولی متأسفانه این کار را نکردیم و همه مواد را به‌صورت خام فروختیم. الآن راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، تولید و صادرات است؛ اما در این زمینه به‌اندازه کافی عمل نکردیم و بانک‌های ما هم بنگاه‌دار شده‌اند درحالی‌که کار بانک، بنگاه‌داری نیست.

بن‌بست شکنی
به نظر من مجلس یکدست با توجه به ترکیب جمعیتی و خواسته‌های متفاوتی که مردم‌دارند، امکان‌پذیر نیست و تابه‌حال هم این‌گونه نبوده است. در میان اصولگرایان هم فعلاً بحث ارائه ۲ لیست مطرح است و در درون خودشان به گروه‌های متفاوتی تقسیم‌شده‌اند. دشمنان مترصد این هستند که انتخابات سرد برگزار شود؛ اما اگر انتخابات رقابتی و حضور مردم وسیع باشد قطعاً بازدارنده خواهد بود درحالی‌که شرایط برای برگزاری انتخابات رقابتی فراهم نیست. بنابراین اگر مشارکت کم باشد دشمن این تبلیغ را خواهد کرد که مردم از نظام خسته شده‌اند. الآن هم در شرایط فعلی، مصلحت بر این است که انتخابات پرشور باشد تا جنبه بازدارندگی داشته و رقابتی باشد. پس پیشنهاد من این است که رهبری این مسئله را به مجمع تشخیص ارجاع دهند تا بن‌بست شکنی کنند یا جمعی را مشخص کنند تا نسبت به شرایطی که به وجود آمده است توازنی را به وجود بیاورند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.