انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 71606 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - 00:01
اصل 99 قانون اساسی اصل 113  را به حاشیه رانده است
عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ستاره صبح تشریح کرد

اصل 99 قانون اساسی اصل 113 را به حاشیه رانده است

اشاره: امسال سال مهمی برای انتخابات و صندوق رأی است. اصلاح‌طلبان همواره از صندوق‌های رأی معجزه خلق می‌کردند، ولی باکمال تأسف امسال مسیر به سمتی می‌رود که ما نگران مشارکت حداکثری مردم، رقابتی نبودن انتخابات و کاهش جایگاه مجلس هستیم. مجلسی که مردم در سال 94 با شور و هیجان انتخاب کردند، اکنون در تصمیمات و مسائل کلان کشور مورد مشورت قرار نمی‌گیرد. مجلس به‌جای قرار گرفتن در رأس امور تابع سلیقه و جریانی خاص شده و ممکن است کشور بار دیگر با بحران‌هایی که که با روی کار آمدن احمدی‌نژاد از سال 84 تا 92 طی 8 سال به وجود آورد که عقب‌ماندگی میراث آن است دوباره تکرار شود.میرلوحی به ستاره صبح گفت: تفسیر نادرست از اصل 99 جایگاه اصل 113 را که رئیس جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی می داند کمرنگ کرده است.

ستاره صبح-


   آیا اصلاح‌طلبان فهرست انتخاباتی ارائه می‌دهند؟
شواهد و قرائن پس از رد صلاحیت‌ها نشان می‌دهد که شرایط ارائه فهرست برای اصلاح‌طلبان مهیا نیست. اصلاح‌طلبان آمدند تا انتخابات پرشور باشد، اما نشد. قرار نیست آقایان اصولگرا فهرست بدهند و ما آن را امضا کنیم. اصلاح‌طلبان اعلام می‌کند که کاندیدی ندارد و فهرست انتخاباتی نیز ارائه نمی‌کند.

  به نظر شما آیا شورای نگهبان پا را از نظارت فراتر گذاشته است؟
متأسفانه نظارت استصوابی که تفسیر نادرست از اصل 99 قانون اساسی که وظیفه شورای نگهبان را نظارت می‌داند نه دخالت، امروز سیطره خود را بر تمام مراحل انتخابات قانون انتخابات نشان می‌دهد. به‌گونه‌ای که نهادهای انتخابی از قبیل مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان و... تحت تأثیر سلیقه شورای نگهبان قرارگرفته‌اند.

  اکنون‌که در شرایط سخت بین‌المللی هستیم با یکدست شدن مجلس آینده ایران چگونه رقم خواهد خورد؟
در چنین شرایطی اگر بخواهیم در مقابل مزاحمت‌های ترامپ و کارشکنی عربستان و دیگران بایستیم با توجه به چالش‌هایی که در کشور داریم مثل چالش اشتغال، اقتصاد، آسیب‌های اجتماعی و... اگر بخواهیم مشکلات را رفع کنیم لازم است همه در مدیریت کشور حضورداشته باشند؛ زیرا در 40 سال گذشته هر جا که همه بودند پیروز شدیم مانند دفاع مقدس اگر پیروز شدیم به این دلیل بود که هم اقوام، مذاهب، شهر و روستا همدل بودند. وقتی انتخابات به یک جناح و یک سلیقه محدود شود باید برای آینده نگران بود. با کدام ظرفیت می‌خواهیم مردم سینه خود را سپر مشکلات کشور کنند؟ رهبر انقلاب در انتخابات قبلی فرمودند: «اگر کسی نظام را قبول ندارد، به خاطر کشور بیاید و رأی دهد.» امروز کشور در معرض چالش‌های بزرگی است. این چالش‌ها را می‌توان با اتحاد رفع‌ورجوع کرد، اما مسیر به سمتی است که یک جناح رسمی و حاضر درصحنه را حذف کرده‌اند و می‌گویند شما حق ورود ندارید! مثل مطهری، افشانی و ... سیاستمدارانی هستند که 40 سال سالم و پاک در کشور خدمت کرده‌اند، چون باسلیقه جریان خاص منطبق نیستند، حق ورود به مجلس ندارند؟ چرا وقتی رئیس‌جمهور دغدغه خود را اعلام می‌کند مورد بی‌حرمتی قرار می‌گیرد؟ امروز رسانه ملی به یک سلیقه می‌گوید «نظام»، اما زمانی که احمدی‌نژاد در سال 84 رئیس‌جمهور بود گفته می‌شد اگر کسی باسلیقه او مخالفت می‌کرد، مخالفت با ... می‌شد، ولی امروز توهین به رئیس‌جمهور در و تریبون‌ها رایج است! نظام فقط یک سلیقه نیست زیرا همه آدم‌ها باهم نظام را تشکیل می‌دهند. امروز نهاد انتخابی مورد بی‌توجهی و بی‌احترامی است و حقوق کاندیداها رعایت نمی‌شود. سیطره شورای نگهبان به‌نوعی است که اصل 113 قانون اساسی که رئیس‌جمهور را مشمول اجرای این قانون می‌داند در مقابل اصل 99 رنگ می‌بازد. رئیس مجلس و مجلس در برابر شورای نگهبان و بخش‌های انتصابی که رنگ‌باخته شده‌اند. تا دیر نشده شورای نگهبان باید تجدیدنظر کند اگر نیاز به انسجام ملی داریم همه سلایق فکری باید باشند. رأی باید میزان و حق‌الناس شود و اگر چنین شود راه دور نیست.

  مجلس یکدست چه خطراتی برای آینده دولت و مردم دارد؟
آقایان با جهت‌گیری که در انتخابات صورت داده‌اند به آنچه می‌خواستند رسیدند. دغدغه این است که کشور پی‌درپی شاهد بحران بوده و فاصله حوادث و اعتراضات هم کم ‌شده است. پس لازم است که باید تصمیمات بزرگ در داخل و جهان اتخاذ کنیم تا به انسجام ملی برسیم. برجام آثار مثبتی داشت، ولی جریان مقابل برجام را با مانع روبرو کرد و بخش قابل‌توجهی از فرصت‌ها از دست رفت. حال با در اختیار گرفتن مجلس در دست یک جناح چه خواهد شد؟ اگر این جریان در سال 1400 نیز دولت را در اختیار گیرد کشور به دوران احمدی‌نژاد که تحریم‌ها به ایران هجوم آورد و کشور را زمین‌گیر کرد، برمی‌گردد.

  راهکار سیاسی شما برای برون‌رفت از بحران‌ها چیست؟
متأسفانه شاهدیم که یک تفسیر از اصل 99 کشور را به کجا برده است؟ یکی از اصول مهم قانون اساسی اصل 59 درباره رفراندوم است. ببینید که این اصول قانون اساسی چطور مورد بی‌حرمتی قرارگرفته است که عده‌ای نام بردن از همه‌پرسی را اشکال می‌دانند درحالی‌که به نظر من رفراندوم راه‌حل است. از انتخابات مجلس چهارم سال 1370 این سلیقه با یک تفسیر این اصل برای کشور مشکل درست کرده است. این در حالی است که مردم باید قضاوت و انتخاب کنند، اگر مردم می‌پذیرند و شورای نگهبان را قبول دارند، نظارت شورای نگهبان را ادامه بدهند و اگر قبول ندارند متوقف شوند و ادامه ندهند. تصمیم ملت می‌تواند جهت‌گیری‌های جدیدی را به کشور ارائه کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.