انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
وزیر خارجه بار دیگر زیر تیغ تندروها
دفاع ازحقوق اساسی ملت
از NPT خارج می شویم
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
پرتاب ماهواره ظفر با عدم موفقیت روبرو شد
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا وزیر خارجه بار دیگر پیشنهاد مذاکره داد؟
انتخابات دودرجه‌ای مغایر قانون اساسی و خواست مردم است
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
زمان تجدید دیپلماسی با ایران فرارسیده است
ایجاد شکاف در اردوگاه‌های معترضان عراقی
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
تأثیر گسترش ویروس کرونا بر کاهش بهای نفت
چراغ سبز به مذاکره با آمریکا
دورنمای منازعه ناپایدار، ایالات متحده و ایران
دولت الکترونیک با هزینه و زمان کم در خدمت مردم
صندوق رای، صدای مردم است
درخواست ترک مخاصمه و غیبت ایران در نشست داووس
بدفهمی در منطق سیاسی و دیپلماسی
تحلیل سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم 22 بهمن
واکنش وزارت خارجه به حملات علیه ظریف
پیامدهای تقویت تندروها در پارلمان
تحریم‌های امریکا علیه ایران جنایت است
«معامله قرن» پوچ و پیش‌پاافتاده است
فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جذابیت ایران برای کشورهای آسیای میانه علی‌رغم تحریم‌ها مالی عربستان
راه‌اندازی خط لوله گاز 40 میلیارد دلاری تاناپ آن در نقش کریدور انرژی قفقاز جنوبی
عدم حضور ظریف در اجلاس داووس، فرصت سوزی دیپلماسی است
پیروز انتخابات مجلس یازدهم، بازنده اصلی انتخابات خواهد بود
پایان ضرب العجل گروه اقدام ویژه مالی برای ایران
نگرانی کنفرانس امنیتی مونیخ از ناامن شدن جهان
تلفیق آراء مردمی با افکار اسلامی و مبانی دینی در حج
دلایل وقوع انقلاب چه بود؟
در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
پیامد پارلمان محافظه‌کاران برای روحانی
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
ایرانِ قوی با مجلسِ قوی
نقش ترامپ در تقویت تندروها و تضعیف میانه‌روها
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
تاثیراختلافات غرب بر ناامن شدن جهان
بیشتر
کد خبر: 71605 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - 00:00
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
داد و ستد ایران با دنیا در ده‌ماهه نخست سال جاری اعلام شد

حجم تجارت،70 میلیارد دلار

ستاره صبح-معاون اول رئیس‌جمهور پیش از ظهر دیروز در اجلاس سراسری روسای دانشکده‌ها و آموزشکده‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور که در دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه شریعتی برگزار شد،‌ با تبریک چهل و یکمین سالگرد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: انقلاب اسلامی با جهت‌گیری اسلامی و به منظور تحقق خواسته‌های یک‌صد سال گذشته ملت ایران به پیروزی رسید تا مطالبات و خواسته‌های مردم یعنی آزادی،‌ استقلال،‌ پیشرفت و حاکمیت قانون را محقق سازد. امروز پس از چهل‌ویک سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان به دنبال تحقق همان آرمان‌ها هستیم و این مسیر باید نسل به نسل ادامه پیدا کند تا این آرمان‌ها به‌طور کامل محقق گردد.
اسحاق جهانگیری با تأکید بر اینکه مردم باید بتوانند در تعیین سرنوشت خود مؤثر باشند و احساس کنند که روزبه‌روز به آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی دسترسی بیشتری پیدا می‌کنیم، اظهار داشت: مردم باید احساس کنند که نقش آنها در اداره کشور تعیین‌کننده است و اگر خدای ناکرده این احساس در مردم ایجاد شود که حرکت به سمت آزادی و دخالت مردم در تعیین سرنوشتشان کمرنگ شده، مأیوس می‌شوند و احساس می‌کنند که از آرمان‌های اولیه نظام و انقلاب فاصله گرفته‌ایم.
وی در ادامه بابیان اینکه استقلال کشور از ابعاد مختلفی برخوردار است، تصریح کرد: از ابتدای شروع انقلاب اسلامی این موضوع مطرح بود که مداخلات خارجی نباید در کشور وجود داشته باشد و بدون حضور خارجی‌ها اقتصاد کشور باید بتواند روی پای خود بایستد. دانشگاه‌های کشور به عنوان مهم‌ترین مراکز تحقیقی و پژوهشی باید این مطالب را آسیب‌شناسی کنند که چقدر در تحقق آرمان‌های انقلاب و نظام موفق بوده‌ایم و نقاط ضعف و کاستی‌ها کجا بوده است.
جهانگیری با اشاره به فشارها، جنگ هشت‌ساله و اتفاقات فضای بین‌المللی در چهل سال اخیر خاطرنشان کرد: کشور امروز گرفتار سخت‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌هایی است که آمریکا در طول تاریخ علیه یک کشور اعمال کرده است. برخی تحریم‌ها ممکن است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت باشد و اینکه چه کسی یا سازمانی پیگیری اجرای تحریم را دنبال می‌کند از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی یک کشور تحریم می‌شود، اما تحریم به صورت جدی پیگیری نمی‌شود. معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه فروش نفت ایران از ابتدای انقلاب و از سال 59 تحریم بوده است، خاطرنشان کرد: باوجوداین تحریم‌ها هیچ‌گاه مانعی جدی برای فروش نفت وجود نداشته زیرا اگرچه برخی کشورها خریدار نفت ما نبودند اما ده‌ها و صدها مشتری دیگر نفت ما را می‌خریدند و هیچ‌کس هم متعرض آنها نمی‌شد. امروز با نوعی از تحریم‌های آمریکا روبرو هستیم که تقریباً بزرگ‌ترین و قوی‌ترین پیگیری‌ها برای اجرای این تحریم در سراسر دنیا دنبال می‌شود تا جایی که حتی یک کشتی نفتی را رصد می‌کنند و با مقامات کشورهای مقصد حرکت کشتی تماس می‌گیرند و دخالت‌هایی را اعمال می‌کنند.
وی از تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران به عنوان تحریم‌هایی بی‌سابقه یادکرد و افزود: آمریکا دروغ می‌گوید که محدودیتی برای واردات دارو و مواد غذایی به کشورمان اعمال نکرده است. میلیاردها دلار پول خودمان را که در کشورهای مختلف داریم وقتی می‌خواهیم از محل این پول‌ها یک دلار برای خرید دارو و مواد غذایی جابه‌جا کنیم، آمریکا اجازه نمی‌دهد.
جهانگیری واردات دارو از کانال مالی سوئیس را موضوعی تبلیغاتی توصیف کرد و گفت: اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو از طریق کانال مالی سوئیس اجازه داده می‌شود این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته‌اند. میزان واردات دارو به ایران فقط در سال جاری بیش از 3 میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت کرده و واردات انجام داده‌ایم.
معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: در همین شرایط تحریم، حجم تجارت ایران با دنیا در ده‌ماهه ابتدایی سال جاری بیش از 70 میلیارد دلار بوده است و این یعنی اقتصاد بزرگی مانند ایران را نمی‌توان حبس کرد. ایران از اقتصادی بزرگ برخوردار است و نیروی انسانی توانمند، مرز مشترک با 15 کشور همسایه و حوزه نفوذ قوی دارد و می‌تواند در همین محدوده و از طریق همکاری با کشورهای اطراف همه مسائل خود را به صورت جدی حل کرده و نیازها را تأمین کند.
جهانگیری با تأکید بر اینکه باید بتوانیم اداره کشور را بدون اتکا به نفت دنبال کنیم،‌گفت: کشورهایی که توسعه خود را بر مبنای منابع طبیعی قرار داده‌اند به جز موارد استثنا مانند نروژ، نتوانسته‌اند از روند مناسبی در توسعه برخوردار باشند و بیشتر مصرف‌کننده بوده‌اند.
وی با اشاره به سابقه ایجاد حساب ذخیره ارزی و تبدیل آن به صندوق توسعه ملی، افزود: اگر شرایط فروش نفت خوب بود، طبق برنامه باید 36 درصد از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی واریز می‌شد و بخشی از این درآمد نیز در بودجه دولت قرار می‌گرفت و به مرور سهم این صندوق افزایش پیدا می‌کرد تا سهم درآمدهای نفتی در بودجه کمتر شود. در مقطعی برای تأمین نیازهای صنعت نفت به تجهیزات مختلف و نیز برای احداث کارخانه‌های صنعتی ابتدایی باید منتظر شرکت‌های خارجی می‌بودیم، اما امروز توانمندی صنعتی کشور متحول شده و بسیاری از این نیازها با اتکا به توانمندی داخلی تأمین می‌شود.
معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه شرایط مطلوب کشور در تربیت نیروی انسانی و بالا رفتن توانمندی مدیون چند بخش است که یکی از مهم‌ترین آنها دانشگاه‌های کشور هستند، گفت: در سال 57 تعداد کل دانشجویان کشور 170 هزار نفر بود و این در حالی است که در مقاطعی پس از سال 92 تعداد دانشجویان به بیش از 4.5 میلیون نفر رسید و این یعنی جمعیت بزرگی از نیروی انسانی تحصیل‌کرده در کشور وجود دارد که البته ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنها نیز یک دغدغه برای دولت است. وی با تأکید بر اینکه منابع انسانی مهم‌ترین عامل توسعه است گفت: اگر منابع انسانی کارآمد در یک کشور وجود نداشته باشد حتی بهترین امکانات و موقعیت‌های جغرافیایی نیز نمی‌تواند آن طور که باید مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
جهانگیری از وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری خواست که از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیز در دانشگاه‌ها بیش از پیش استفاده شود و گفت: اگر در انتخاب اعضای هیئت‌امنای دانشگاه‌ها از بخش خصوصی پرانگیزه نیز استفاده شود این موضوع می‌تواند تحولی در توانمندسازی فارغ‌التحصیلان مؤثر باشد به‌گونه‌ای که پیش از اتمام دانشگاه، بخش خصوصی به سراغ دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیایند و آنها را جذب صنایع و فعالیت‌های خود کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم گزارشی از فعالیت مراکز علمی و ارتقا جایگاه علمی کشورمان در سال‌های اخیر ارائه کرد و گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای دو دانشگاه مهارتی کشور هستند که در اکثر نقاط کشور به تقویت مهارت و تربیت نیروی انسانی ماهر می‌پردازد و تلاش ما این است که این آموزش‌ها به استانداردهای بین‌المللی نزدیک شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.