انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71601 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - 10:53
محمد علاوی در مقابل آزمون سخت
گزارش خبری تحلیلی از روند انتقال قدرت در عراق

محمد علاوی در مقابل آزمون سخت

اشاره: پس از آن‌که برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، بعد از دو ماه تعطیلی دولت در بغداد، محمد توفیق علاوی را به‌عنوان نخست‌وزیر عراق منصوب کرد، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر دولت مستعفی عراق تماسی تلفنی با محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر جدید این کشور برقرار کرد و انتخاب وی برای تصدی این پست را تبریک گفت. او در جریان این تماس از آمادگی‌اش جهت همکاری با علاوی خبر داد. همچنین عبدالمهدی به دیدار محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر مکلف عراق رفت تا ضمن تبریک برای مکلف شدن جهت تشکیل دولت، آخرین تحولات روند انتقال قدرت و اختیارات مطابق با شروط قانون اساسی و دموکراسی را بررسی کنند. البته ادامه تظاهرات در میدان‌ها تحصن و مخالفت با تعیین محمد توفیق علاوی برای سمت نخست‌وزیری، مقتدی صدر را به واکنش واداشت؛ صدر مخالفت خود را با هرگونه تعدی به انقلاب مردم ابراز داشت و گفت: «عراق ما در خطر است نباید به سمت فریادهای خشونت و تندروی کشیده شد.» درعین‌حال کمیساریای حقوق بشر عراق اعلام کرد که از ابتدای ماه اکتبر گذشته تعداد کشته‌شدگان در تظاهرات‌های عراق به ۵۵۶ تن رسیده است. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

نخست وزیر مستعفی به نخست وزیر مکلف عراق اطلاع داد، هرگونه دیدار یا تصمیم گیری مهم و استراتژیک جدید و غیربرنامه‌ریزی شده در دستورکارش را از یکشنبه (دوم فوریه) متوقف کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، دفتر اطلاع‌رسانی عادل عبدالمهدی،‌ نخست وزیر مستعفی عراق در بیانیه‌ای‌ اعلام کرد، عادل عبدالمهدی به دیدار محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق رفت.

دیدار عبدالمهدی و علاوی
عبدالمهدی در این دیدار ضمن تبریک برای مکلف شدن جهت تشکیل دولت و بررسی آخرین تحولات روند انتقال قدرت و اختیارات مطابق با شروط قانون اساسی و دموکراسی و ضمن اعلام حمایت کامل از او در تشکیل دولت جدید تاکید کرد، از روز یکشنبه در چارچوب اختیاراتش هر گونه دیدار یا تصمیم استراتژیک و مهم جدید و غیربرنامه‌ریزی شده در دستورکارهایش را به عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق متوقف کرده تا این دیدارها و تصمیمات بر سیاستی که نخست وزیر مکلف دنبال خواهد کرد، تاثیر نگذارند به این ترتیب علاوی فرصت ارائه سیاست‌ها و برنامه‌های خود برای آینده و ممانعت از هرگونه تعارض با برنامه‌هایش را خواهد داشت. عبدالمهدی تاکید کرد، از علاوی در مرحله تشکیل دولت جدید و برای تضمین شروع این مرحله با قدرت حمایت می‌کند و برای بهبود و تقویت گذار قدرت طبق چارچوب قانون اساسی و دموکراسی همکاری کامل خواهد داشت. او در عین حال بر لزوم توقف مداخله در تعهدات اساسی داخلی و خارجی متعهد شد.

توییت مقتدی صدر
مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در توییتر نوشت: عاشق انقلاب بیستم بودم و هنوز هم عاشقش هستم در تمام لحظاتش با آن زندگی کردم، از شروع تا ادامه یافتنش، آن در روح و خونم رخنه کرده و از آن در برابر خطرات داخلی و خارجی دفاع کردم، هرگز تعدی به آن را نمی‌پذیرم، من به تنهایی از هیچ تلاشی برای پاک نگه داشتن آن از اقدامات خرابکاران مضایقه نخواهم کرد. وی اضافه کرد: تک تیراندازان را از آن دور خواهیم کرد، پای نفوذی‌ها را از آن بیرون می‌کشیم، در برابر تحریک ‌کنندگان از آن دفاع خواهیم کرد، برادران شما (کلاه‌آبی‌ها) و دوستداران شما بین شما و در میان شما هستند تا وجهه این انقلاب را همچنان خالص نگه دارند، بدون هیچ آتش زدنی، بستن راه، نادانی و گناهی. صدر تصریح کرد: انقلابی باید به مدرسه برود و علم و فرهنگ را فرابگیرد باید برای اصلاحات در زمانی دیگر تظاهرات کند،‌ باید تحصن کنندگان به خدا و عراق پناه ببرند و هر شهروند واقعی باید راه را به روی ملت باز کند نه اینکه مخرب باشد. صدر افزود: عراق ما در خطر است بس است راه افتادن پشت صدای خشونت و تندروی و تخریب من با دوستداران صلح و کشور پیمان بسته‌ام. رهبر جریان صدر تصریح کرد: برادران کلاه آبی باید به فعالیت خود ادامه دهند آنها انقلابی مسالمت‌جو را هدف قرار نمی‌دهند بلکه با برادران نیروهای امنیتی در حفظ امنیت مشارکت دارند تا ملت از امنیت،‌ ثبات و صلح برخوردار شوند.

اعتراضات مردم عراق
این در حالی است که میدان التحریر در بغداد روز یکشنبه شاهد تظاهرات در مخالفت با مکلف شدن محمد توفیق علاوی بود برای تصدی نخست وزیری عراق بود و در این راستا گروهی از معترضان به علاوی چند روز فرصت دادند تا استعفا کند. تظاهرکنندگان در شهر الرفاعی در ذی قار شب گذشته به علاوی سه روز فرصت دادند که استعفا کند و از تشکیل دولت جدید صرف نظر نماید. همزمان با این تحولات میدان التحریر بغداد شاهد تظاهراتی در مخالفت با علاوی است معترضان او را چهره‌ای از چهره‌های سیستم سیاسی کنونی می‌دانند. تحصن کنندگان میدان التحریر در بیانیه‌ای روند برخورد نیروهای امنیتی با معترضان و نیز ربودن فعالان را محکوم کردند.

۵۶۶ کشته طی چهار ماه
کمیساریای حقوق بشر عراق اعلام کرد که از ابتدای ماه اکتبر گذشته تعداد کشته‌شدگان در تظاهرات‌های عراق به ۵۵۶ تن رسیده است. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، علی البیاتی، عضو کمیساریای حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای مطبوعاتی خاطرنشان کرد: تعداد اشخاصی که از ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ در تظاهرات کشته شده‌اند، به ۳۹۹ تن می‌رسد. البیاتی همچنین تصریح کرد: قربانیان تظاهرات نخست در ابتدای اکتبر، بر اساس گزارش این کمیته ۱۵۷ تن بود و در نتیجه آمار نهایی کشته‌شدگان به ۵۵۶ تن رسیده است که از میان آنها ۱۳ تن جزو ماموران امنیتی بودند. عراق از اوایل اکتبر ۲۰۱۹ صحنه تظاهرات مردمی است که در اثر آن عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور مجبور به استعفا شد. معترضان خواستار برکناری همه نخبه‌های سیاسی متهم به فساد و هدر رفت اموال هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.