انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
وزیر خارجه بار دیگر زیر تیغ تندروها
دفاع ازحقوق اساسی ملت
از NPT خارج می شویم
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
پرتاب ماهواره ظفر با عدم موفقیت روبرو شد
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا وزیر خارجه بار دیگر پیشنهاد مذاکره داد؟
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
انتخابات دودرجه‌ای مغایر قانون اساسی و خواست مردم است
زمان تجدید دیپلماسی با ایران فرارسیده است
ایجاد شکاف در اردوگاه‌های معترضان عراقی
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
تأثیر گسترش ویروس کرونا بر کاهش بهای نفت
چراغ سبز به مذاکره با آمریکا
دورنمای منازعه ناپایدار، ایالات متحده و ایران
دولت الکترونیک با هزینه و زمان کم در خدمت مردم
صندوق رای، صدای مردم است
درخواست ترک مخاصمه و غیبت ایران در نشست داووس
بدفهمی در منطق سیاسی و دیپلماسی
تحلیل سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم 22 بهمن
واکنش وزارت خارجه به حملات علیه ظریف
پیامدهای تقویت تندروها در پارلمان
تحریم‌های امریکا علیه ایران جنایت است
«معامله قرن» پوچ و پیش‌پاافتاده است
فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جذابیت ایران برای کشورهای آسیای میانه علی‌رغم تحریم‌ها مالی عربستان
راه‌اندازی خط لوله گاز 40 میلیارد دلاری تاناپ آن در نقش کریدور انرژی قفقاز جنوبی
عدم حضور ظریف در اجلاس داووس، فرصت سوزی دیپلماسی است
پیروز انتخابات مجلس یازدهم، بازنده اصلی انتخابات خواهد بود
پایان ضرب العجل گروه اقدام ویژه مالی برای ایران
نگرانی کنفرانس امنیتی مونیخ از ناامن شدن جهان
تلفیق آراء مردمی با افکار اسلامی و مبانی دینی در حج
دلایل وقوع انقلاب چه بود؟
در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
پیامد پارلمان محافظه‌کاران برای روحانی
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
ایرانِ قوی با مجلسِ قوی
نقش ترامپ در تقویت تندروها و تضعیف میانه‌روها
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
تاثیراختلافات غرب بر ناامن شدن جهان
بیشتر
کد خبر: 71597 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ - 23:52
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
خبر یک

هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟

اشاره: «جوسپ بورل» هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته به تهران آمد تا با مقامات ایران درباره وضعیت برجام که در حالت برزخ گرفته مذاکره کند. در حالی این مقام اروپایی به تهران آمد که سه کشور اروپایی یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس پس‌ازآنکه ایران گام پنجم هسته‌ای را برداشت اقدام به فعال کردن مکانیزم ماشه کردند. اروپا از ترس امریکا در عمل تاکنون نتوانسته کاری برای برجام انجام دهد. بلکه بیشتر حرف‌های سیاسی و از تداوم برجام حمایت کرده است. این در حالی است که برجام به دلیل خروج امریکا از آن و بی‌عملی اروپا در آستانه فروپاشی قرارگرفته است. در این شرایط مأموریت « جوسپ بورل» تلاش برای حفظ برجام از طریق جلوگیری از تنش بیشتر از طریق تهران و واشنگتن است تا امنیت منطقه به خطر نیفتد. اروپا بیش از هر چیز برای خرید انرژی از خاورمیانه می‌اندیشد. اگر درگیری نظامی در منطقه رخ دهد اروپا خسارت بسیار می‌بیند. به همین دلیل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران آمده است.

ستاره صبح-

علت سفر بورل به ایران 
وزیر امور خارجه کشورمان درباره سفر جوزف بورل به ایران هم گفت ایشان درخواست کردند و منتظریم ببینیم چه می‌گویند.ظریف در پاسخ به سؤال دیگر ایسنا درباره محتوای نامه 24 صفحه‌ای‌اش به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: در این نامه تأکید بر این است که کشوری که حق استفاده از ماده 36 داشته است با مستندات غیرقابل‌انکار، ایران بوده و این کار را هم انجام داده و آنها ناکام بودند و دچار نقض اساسی برجام شدند. ما اقدامات جبرانی ماده 36 را انجام دادیم. آنها هیچ حقی برای دست‌درازی به ماده 36 برجام ندارند. مفصل با متن و شکل نشان دادیم که آنها چه اشتباه فاحشی داشتند.وزیر امور خارجه و هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه، برجام و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «جوسپ بورل» هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بعد از روز گذشته با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.طرفین در این دیدار در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه با اتحادیه اروپا، برجام و نیز مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل‌نظر کردند.شرایط در منطقه خلیج‌فارس و لزوم کاهش تنش‌های منطقه‌ای، طرح به‌اصطلاح معامله قرن و پیامدهای خطرناک آن برای منطقه و جهان، اینستکس، برجام، تحولات در عراق، سوریه و یمن از مهم‌ترین محورهای دو دور گفت‌وگو میان ظریف و جوسپ بورل بود.  هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای نخستین بار در سمت جدید در صدر هیئتی به ایران سفرکرده است، علاوه بر دیدار با ظریف، با حسن روحانی و علی لاریجانی نیز دیدار خواهد کرد.  
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه روز دوشنبه در دانشگاه جنگ ارتش جمهوری اسلامی ایران در جمع دانشجویان گفت: «ما در دورانی هستیم که مفاهیم در حال تحول محتوایی و ساختاری است، این تحول به نفع ما و به ضرر قدرت‌های سلطه‌گر است. قدرت زمانی با قایق‌های توپ‌دار و تعداد تانک و ابزار نظامی تعریف می‌شد، ولی امروز ضمن آن‌که ابزار نظامی اهمیت و تقویت آن ضرورت دارد، ولی عواملی مثل اقتصاد، فناوری، نوآوری به عوامل واقعی قدرت تبدیل‌شده‌اند. مزیت نسبی کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران در سایر عوامل قدرت است که ما به آنها عوامل معنایی قدرت می‌گوییم. یعنی قدرتی که بر اساس انگاره‌ها، باورها و اعتقادات نهادینه‌شده و این قدرتی است که شهید سلیمانی را از سپهبد سلیمانی قدرتمندتر کرده است.»

روحانی: ایران آماده تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا برای حل و فصل مسایل است
رییس جمهوری با اشاره به پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در برجام و انتقاد از عدم اجرای کامل تعهدات از سوی دیگر طرف های این توافق تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا برای حل و فصل مسایل بوده و هر زمان طرف مقابل به طور کامل به تعهداتش عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.
به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار «جوسپ بورل» هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه توسعه روابط و همکاری‌ها با کشورهای اروپایی به عنوان شرکای قدیمی، همواره برای ایران حائز اهمیت است، اظهار امیدواری کرد تا با تلاش‌های مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا شاهد گسترش مناسبات فی‌مابین باشیم.رییس جمهوری با اشاره به روند تلاش‌ها و اقداماتی که طی ۱۲ سال در نهایت منجر به توافق برجام شد، اظهار داشت: متأسفانه خروج یکجانبه آمریکا از این توافق موانع و مشکلات فراوانی را برای دیگر طرف‌ها در مسیر اجرای کامل آن ایجاد کرد.روحانی با بیان اینکه اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی، در چارچوب این توافق و برای حفظ آن بوده است، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا برای حل و فصل مسایل بوده و هر زمان طرف مقابل به طور کامل به تعهداتش عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.رییس جمهوری با محکوم کردن سیاست آمریکا در قبال کشورهای منطقه، اظهار داشت: آنها تاکنون اشتباهات راهبردی زیادی نسبت به کشورهای منطقه از جمله ایران، عراق، لبنان، یمن، سوریه و افغانستان داشته‌اند و اقدام اخیر آنها که با همکاری رژیم صهیونیستی تحت عنوان معامله قرن انجام گرفته نیز در راستای همین اشتباهات بوده و محکوم به شکست است.روحانی با بیان اینکه امروز منطقه در شرایط خوبی قرار نداشته و تروریسم هنوز به طور کامل از کشورهای منطقه ریشه‌کن نشده است، افزود: آمریکا سردار سلیمانی به عنوان رهبر مبارزه با تروریسم را در منطقه ترور کرد و این کمک بزرگی برای تقویت تروریست‌ها در منطقه بود.رییس جمهوری تلاش‌ها و همکاری‌های مشترک ایران و اتحادیه اروپا را برای حل و فصل بسیاری از مسایل و مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را راهشگا دانست و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همچنان نسبت به نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پایبند بوده و روند نظارت‌ها آنچنان که تا امروز انجام شده، ادامه خواهد داشت، مگر اینکه با شرایط جدیدی مواجه شویم.

همه توان خود را برای حفظ 
برجام بکار خواهم بست
«جوسپ بورل» هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار با اشاره به نقش تأثیرگذار ایران در مسایل منطقه‌ای و توسعه صلح، ثبات و امنیت در منطقه، اظهار داشت: توسعه همکاری‌ها با ایران در این راستا همواره برای اتحادیه اروپا حائز اهمیت بوده است.هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه باید تلاش کنیم مشکلات در مسیر اجرای برجام رفع بشود، گفت: از اینکه طرف‌های اروپایی نتوانستند به تعهدات خود در برجام عمل کنند، ‌ متأسف هستم.بورل با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی امروز به دنبال حفظ برجام و حل و فصل مسایل برای پا برجا نگه داشتن برجام، هستند، افزود: به عنوان هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همه توان خود را برای ایجاد تعاملی قدرتمند در راستای حفظ برجام بکار خواهم بست.

ظریف: کانال مالی ایران-سوئیس نشانه 
حسن نیت آمریکا نیست
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انجام اولین تعامل و انتقال مالی در چارچوب کانال مالی ایران و سوئیس برای انتقال اقلام بشردوستانه به ایران گفت: این اقدام نشانه حسن نیت آمریکا نیست، حتی نشانه آن نیست که ایالات متحده کوچکترین اقدام را در راستای اجرای تعهدش بر مبنای دستور موقتی دیوان دادگستری بین المللی انجام داده باشد چه رسد به اجرای تعهداتش طبق برجام.محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران در حاشیه سخنرانی خود در دافوس در پاسخ به ایسنا درباره راه اندازی کانال مالی ایران و سوئیس برای انتقال کالاهای بشردوستانه و این ادعا که این اقدام مثبت و در راستای تنش زدایی بوده است؟ تصریح کرد: خیر. این کانال کمتر از اجرای دستور دیوان بین المللی دادگستری است که به آمریکا دستور داد که حق ندارد از ورود غذا و دارو به ایران ممانعت کنند. سیاست آمریکا کماکان سیاست فشار به مردم ایران است. سیاست محروم کردن مردم از منابع مالی برای پرداخت هزینه های غذا و دارو و محدود کردن روش های استفاده از منابع مالی است. این یک قدم بسیار کوچک است دولت سوییس تلاش کرد ما از تلاش آنها قدردانی می کنیم اما این نشانه حسن نیت آمریکا نیست و حتی نشانه آن نیست که ایالات متحده آمریکا کوچکترین اقدام را در راستای اجرای تعهدش بر مبنای دستور موقتی دیوان دادگستری انجام داده باشد چه برسد به اینکه بر اساس برجام عمل کرده باشد. آمریکا مجبور است سیاست حداکثری اش را کنار بگذارد و بپذیرد ترامپ شکست خورده و بازگردد تحریم ها را کنار بگذارد و خسارات ایران را جبران کند و به 1+5 بازگردد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.