انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
وزیر خارجه بار دیگر زیر تیغ تندروها
دفاع ازحقوق اساسی ملت
از NPT خارج می شویم
هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای چه به ایران آمد؟
برای انجام اصلاحات یا باید راه ساخت یا باید راه یافت
پرتاب ماهواره ظفر با عدم موفقیت روبرو شد
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
هاشمی که جریان انحرافی احمدی‌نژاد را از پیش پای نظام برداشت تاوانش را داده و می‌دهد
مساوی بودن زن و مرد را باید در عمل دید نه در حرف
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا وزیر خارجه بار دیگر پیشنهاد مذاکره داد؟
آتش زدن کتاب «هاریسون» هم‌زمان با رد صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس
انتخابات دودرجه‌ای مغایر قانون اساسی و خواست مردم است
زمان تجدید دیپلماسی با ایران فرارسیده است
حجم تجارت،70 میلیارد دلار
ایجاد شکاف در اردوگاه‌های معترضان عراقی
تظاهرات کنندگان عراقی خواستار خروج آمریکا شدند
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
چراغ سبز به مذاکره با آمریکا
تأثیر گسترش ویروس کرونا بر کاهش بهای نفت
دولت الکترونیک با هزینه و زمان کم در خدمت مردم
دورنمای منازعه ناپایدار، ایالات متحده و ایران
صندوق رای، صدای مردم است
درخواست ترک مخاصمه و غیبت ایران در نشست داووس
بدفهمی در منطق سیاسی و دیپلماسی
تحلیل سخنان رئیس‌جمهوری در مراسم 22 بهمن
واکنش وزارت خارجه به حملات علیه ظریف
پیامدهای تقویت تندروها در پارلمان
تحریم‌های امریکا علیه ایران جنایت است
«معامله قرن» پوچ و پیش‌پاافتاده است
فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جذابیت ایران برای کشورهای آسیای میانه علی‌رغم تحریم‌ها مالی عربستان
راه‌اندازی خط لوله گاز 40 میلیارد دلاری تاناپ آن در نقش کریدور انرژی قفقاز جنوبی
عدم حضور ظریف در اجلاس داووس، فرصت سوزی دیپلماسی است
پیروز انتخابات مجلس یازدهم، بازنده اصلی انتخابات خواهد بود
پایان ضرب العجل گروه اقدام ویژه مالی برای ایران
تلفیق آراء مردمی با افکار اسلامی و مبانی دینی در حج
دلایل وقوع انقلاب چه بود؟
نگرانی کنفرانس امنیتی مونیخ از ناامن شدن جهان
در دادگاه روح‌الله زَم مدیر سایت آمدنیوزچه گذشت؟
پیامد پارلمان محافظه‌کاران برای روحانی
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
دیوار نکشید، پل ارتباطی بسازید
نقش ترامپ در تقویت تندروها و تضعیف میانه‌روها
ایرانِ قوی با مجلسِ قوی
ورود انقلاب به چهل و دومین سال 2+40
تاثیراختلافات غرب بر ناامن شدن جهان
بیشتر
کد خبر: 71594 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ - 23:01
روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه
گزارش

روایت حسن روحانی از مجالس صدرمشروطه

اشاره: هفته گذشته رئیس‌جمهوری به رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان اعتراض کرد که سخنرانی وی از صداوسیما پخش نشد. روحانی هشدار داد که جمهوریت با انتخابات تشریفاتی و انتصابی درخطر است. روز شنبه سخنگوی شورای نگهبان در جواب رئیس قوه مجریه گفت: درخطر بودن جمهوریت تعبیر رئیس‌جمهور است و تعبیر ما از رد صلاحیت‌ها اجرای قانون و برگزاری انتخابات سالم است. این در حالی است که به گفته کدخدایی از 4500 نفر کاندیدای مجلس 50 درصد تائید صلاحیت شده‌اند، یعنی 50 درصد کاندیداها از گردونه انتخاب حذف‌شده‌اند. دیروز روحانی در آیین تجدید بیعت هیئت دولت با آرمان‌های امام گفت: «امام معتقد بود که انتخاب کردن حق مردم است و هر ‌کس که مردم را از انتخاب کردن بازدارد و نگذارد مردم سلایق مختلف را برگزینند و حضور پای صندوق آرا را دلسرد کند از مشی و راه امام فاصله دارد.» این در حالی است که کدخدایی اعلام کرد رد صلاحیت‌ها به دلیل مشکلات قانونی است و قانون باید اصلاح شود. حال پرسش این است که نمایندگان مجلس که از تیغ نظارت شورای نگهبان می‌گذرند، آیا می‌توانند در جهت اصلاح قانون گام بردارند و اگر این کار را بکنند در دوره‌ بعد تائید صلاحیت خواهند شد یا خیر؟ در ادامه گزیده‌ای از سخنان رئیس‌جمهوری درباره اهمیت حضور مردم در انتخابات با توجه به سیره امام (ره) را می‌خوانید.

ستاره صبح-

جمهوریت و اسلامیت دو یادگار امام
حسن روحانی صبح یکشنبه در آیین تجدید بیعت هیئت دولت با آرمان‌های امام راحل بابیان اینکه ایام دهه فجر سال ۵۷ به‌عنوان روزهای تاریخ‌ساز برای کشور عزیزمان و برای مسلمانان بود، اظهار داشت: امام در طول این ده روز گذار مهمی را از استبداد و استعمار به مردم‌سالاری و استقلال انجام داد، نهضتی که به همراهش تغییر هست و وقتی آرام می‌نشیند که به‌نظام منتهی شود. هر آن‌کس که مردم را برای حضور پای صندوق آرا دلسرد کند، حتماً از مشی و راه امام (ره) فاصله دارد. روحانی بابیان اینکه امام توانست دو یادگار را برای تاریخ و کشور ما به ارمغان بیاورد و آن جمهوریت و اسلامیت بود، گفت: «امام به‌خوبی احساس کرده بود که باوجود سلطنت، مردم‌سالاری امکان‌پذیر نیست. امام تجربه مشروطه را پیش رو داشت که بعدازآن همه فداکاری و تلاش و تشکیل «عدالت‌خانه» و تأسیس «مجلس شورای ملی» قدم‌به‌قدم از حضور مردم کاسته شد و باوجود سلطنت نظام مشروطه‌ای باقی نماند.»

انتخابات تشریفاتی
رئیس‌جمهوری گفت: «انتخاباتی که در روزهای اول مشروطه توسط آرا و رأی مردم بود، کم‌کم به‌جایی رسید که در میان جمعی درباری افراد منتخب می‌شدند و انتخابات در کشور تشریفاتی انجام می‌گرفت، زیرا از قبل همه می‌دانستند که چه کسانی به مجلس شورای ملی خواهند رفت و نمایندگان همه حوزه‌های انتخابیه هم روشن بود. لذا امام به این نتیجه رسیدند که باوجود سلطنت و دیکتاتوری، دموکراسی و مردم‌سالاری امکان‌پذیر نیست، بسیاری از افراد بودند که به امام پیشنهاد می‌کردند نظام مشروطه‌ای بماند با سلطانی ضعیف یا بدون سلطان یا نظامی تأسیس شود بر مبنای خلافت اسلامی؛ اما امام هیچ‌یک از آن‌ها را نپذیرفتند و در میان همه مشورت‌ها جمهوری اسلامی را برگزیدند.»

اهمیت حضور مردم
رئیس‌جمهوری گفت: «امام پدر اسلام‌خواهی و جمهوری‌خواهی در تاریخ ایران بود، جمهوریتی که با دیانت و با اسلامیت پیوند نخورد، ‌آن جمهوری هم باقی نمی‌ماند و تبدیل به استبداد می‌شود به همین دلیل امام بر این نکته اصرار داشت که جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد است.»
انتخاب ضرورت انتخابات
روحانی هدف امام را تأسیس حکومت در چهارچوب اسلام به دست مردم عنوان کرد و افزود: «امام می‌دانست که عدالت و اصلاح در جامعه و رشد و توسعه بدون حضور مردم امکان‌پذیر نیست. این‌که امام فرمود میزان رأی ملت است، این را به‌عنوان یک شعار نگفت. امام می‌دانست اگر در هر صحنه‌ای مردم حضور نداشته باشند، پیروزی امکان‌پذیر نیست. اگر مردم غایب باشند بی‌تردید به موفقیتی دست نخواهیم یافت اگر هم بیابیم ماندگار نخواهد ماند به همین دلیل تأکید امام بر این بود که مردم ولی‌نعمت ما هستند و در همه انتخابات‌ها مردم شرکت می‌کنند. امام به ما یاد داد در کنار مردم می‌توانیم مردم‌سالاری اسلامی را پابرجا سازیم، امام به ما ‌آموخت با مردم می‌توان با ابرقدرت‌ها مبارزه کرد و ایستادگی کرد.»

شرع از عرف فاصله ندارد
 روحانی بابیان اینکه مردم‌سالاری امام و اسلامیت موردنظر امام فقط به یک صحنه و انتخابات و یک سال و یک روز ختم نمی‌شود، اظهار داشت: ما باید مردم خواه باشیم و به نظرات مردم در سیاست داخلی‌، خارجی‌، اقتصادی‌ و فرهنگی احترام بگذاریم. نظرات، اعتقادات، تفکرات و سلایق مردم نباید از یاد برود، این را باید بدانیم اقامه دین و عدل به دست مردم امکان‌پذیر است. این را باید بدانیم که شرع از عرف فاصله ندارد و ما کاری باید کنیم که فرهنگ اجتماعی ما در چارچوب مقررات اسلام همان عرف متشرعه ما باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.