انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71589 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ - 22:49

ستاره صبح-سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی ضمن انتقاد از مصوبه ادغام «یارانه نقدی» و «یارانه معیشتی» مطرح‌شده از سوی کمیسیون تلفیق مجلس، آن را به ضرر یارانه بگیران اعلام کرد و گفت: تصمیم مجلس این‌طور است که اگر تاکنون خانوار یک‌نفره جمعاً ۱۰۵ هزار تومان یارانه نقدی و معیشتی دریافت می‌کرده، حال با این مصوبه ادغام ۷۲ هزار تومان دریافت می‌کند. حسین میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، دراین‌باره توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: وزارت رفاه مسئول شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی و جزئی از پروژه اعطای بسته معیشتی است. بر اساس اطلاعات دریافتی ما در پایگاه اطلاعات ایرانیان، یک شناسنامه اقتصادی و اجتماعی برای هر خانواده تعیین و بر اساس رتبه مالیشان نسبت به سایر افراد جامعه مشخص کردیم که بسته حمایت معیشتی را به چه کسی داده و به چه کسی ندهیم. وی با اشاره به موارد مطرح‌شده از سوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه کمیسیون تلفیق مطرح کرد این بود که چون وزارت رفاه نتوانست شناسایی را به‌طور درست انجام دهد ما پیشنهاد ادغام یارانه نقدی و یارانه معیشتی را ارائه کردیم که باید عرض کنم در گام اول نقد ما به همین اظهارات است.
تعیین رتبه مالی برای خانوارهای ایرانی 
سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایتی معیشتی بابیان اینکه ما مکانیسم وسع سنجی و سنجش وضعیت مالی خانوارهای ایرانی را بارها در رسانه‌ها توضیح دادیم و در این راستا از دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی و امنیتی درخواست و دعوت کردیم که فرایند را مشاهده کرده و حتی نیروی مستقر در وزارت رفاه بگذارند که بر کل فرایندها نظارت کنند گفت: این کار با این گستردگی اولین بار است که در کشور انجام می‌شود و طبعاً برای رشد ‌و توسعه آن می‌بایست همراهی همه دستگاه‌ها را جلب کرد. اینکه نمایندگان مجلس به این استناد کنند که به‌عنوان‌مثال فردی به ایشان مراجعه کرده و اظهار کرده به خاطر دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی، بسته معیشتی دریافت نکرده است را کاملاً رد می‌کنم؛ چراکه مجموعه‌ای از شاخص‌ها باعث حذف این‌گونه افراد شده است.وی تأکید کرد: علاوه بر این، بسیاری از افراد هیچ اموالی به نامشان نیست، ولی گردش مالی دارند که نشان‌دهنده این است که کار اقتصادی می‌کنند یا به نیابت از شخص دیگری چنین کاری را انجام می‌دهند. ما بر اساس یک سری شاخص‌ها در پایگاه اطلاعات افراد را با یکدیگر مقایسه کردیم که مبنای دریافت یا عدم دریافت بسته معیشتی قرارگرفته است. اگر این مکانیسم موردنقد است باید مکانیسم اعطای تسهیلات بانکی نیز موردنقد قرار بگیرد. هنگام دریافت تسهیلات نیز استعلام‌های مختلفی از افراد به عمل می‌آید تا مشخص شود می‌توانند وام دریافت کنند یا خیر و به خود اظهاری صرف، بسنده نمی‌شود. به زعم برخی از مسئولین، باید رویه‌هایی که وسع مالی اعتبار ارزیابی می‌شود، برچیده شوند!
میرزایی بابیان اینکه حدود ۳۰ درصد از افرادی که در لیست‌های مختلف ارائه‌شده از سوی نمایندگان مجلس از حوزه‌های انتخابیه به دست ما رسیده، کسانی بودند که بسته معیشتی را گرفته بودند، اما مجدداً با مراجعه به نمایندگان مجلس اظهار کردند این بسته را دریافت نکرده‌اند افزود: همچنین تعدادی از آنها یعنی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد نیز اساساً نباید بسته معیشتی می‌گرفتند، این‌ها متمول بودند ولی تلاش داشتند در لیست نیازمندان قرار بگیرند که ما دلیل آن را نمی‌دانیم. رساندن‌ بسته حمایت معیشتی به نیازمندان واقعی بالاترین اولویت وزارت رفاه است که تاکنون توانسته است این کار را به انجام برساند.
هشدار؛ پول شویی و فرار مالیاتی با اجاره دادن کارت بانکی 
وی افزود: تعدادی از افراد نیز اعتراضشان به این بوده که چرا اطلاعات مالی کل خانواده بررسی‌شده و فقط اطلاعات سرپرست خانوار موردبررسی قرار نگرفته است؟ نمی‌توان این‌طور بررسی کرد زیرا عضو کوچک یک خانواده محروم کپرنشین با عضو کوچک یک خانواده نیاوران نشین با یکدیگر برابر نیستند. ملک و سایر امکانات رفاهی برای همه اعضای خانوار به اشتراک گذاشته می‌شود و ما بر حسب خانوار جلو رفتیم.
سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایتی معیشتی در ادامه به ذکر یک مصداق پرداخت و گفت: ما پیرمردی داشتیم که به عدم دریافت بسته اعتراض کرده بود و در بررسی اطلاعاتش مشخص شد وی در سال ۹۷ بالای یک میلیارد تومان به یکی از حساب‌های بانکی‌اش واریزی داشته و ماهانه بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش مالی دارد، ولی خودش اذعان کرد که از یکی از اقوامش ۸۵۰ هزار تومان گرفته و یکی از کارت‌های بانکی‌اش را اجاره داده است. ما باید چه کنیم؟ آیا باید به این فرد بسته معیشتی بدهیم یا خیر؟ این فرد یک تخلف بزرگ مرتکب شده و به پول شویی و فرار مالیاتی کمک کرده است. وی بابیان اینکه مذاکرات و رایزنی‌های لازم آغازشده و در حال فراهم کردن شرایطی هستیم که زیرساخت‌های اطلاعاتی وزارت رفاه از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط دیده شود، گفت: این زیرساخت‌های اطلاعاتی مربوط به کل کشور است نه یک دستگاه و یک دولت. ۴۰ درصد بودجه کشور که به حوزه حمایت‌های اجتماعی اختصاص داده‌شده است، می‌تواند از طریق همین داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه به صورت هدفمند و بهینه توزیع و هزینه شود. 
مغایرت مصوبه کمیسیون تلفیق با قانون
میرزایی بابیان اینکه ما ۶۰ میلیون نفر نیازمند را شناسایی کرده و در قالب ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار بسته معیشتی به آنها اعطا می‌کنیم گفت: تصمیم مجلس این‌طور است که اگر تاکنون خانوار یک‌نفره جمعاً ۱۰۵ هزار تومان یارانه نقدی و معیشتی دریافت می‌کرده حال با این مصوبه ادغام ۷۲ هزار تومان دریافت می‌کند. هدف ما این بوده است که حمایت بیشتری از نیازمندان صورت بگیرد، اما خانوار ۵ نفره که تاکنون ۴۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت کرده است در جمع با مصوبه کمیسیون تلفیق ۳۶۰ هزار تومان دریافت خواهد کرد و این به ضرر وی تمام خواهد شد. درواقع این مصوبه به نام فقرا و به کام کسانی است که وضع مالی بهتری داشته و در سه دهک بالای درآمدی هستند. وی بابیان اینکه از سوی دیگر در تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۸، دولت موظف شده سه دهک پردرآمد را نیز از فهرست یارانه بگیران حذف کند، گفت: این مصوبه به معنای این است که همین ۱۸ میلیون نفری که ما را مکلف کرده بودند از فهرست بسته یارانه بگیران حذف کنیم، مجدد با این طرح به فهرست معیشتی بگیران نیز اضافه خواهند شد و دو یارانه را یکجا دریافت می‌کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.