انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71581 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ - 23:40

ستاره صبح-

سخنگوی شورای نگهبان از احتمال افزایش تائید صلاحیت در وقت قانونی خبر داد و گفت: در این مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، حدود دو هزار نفر تائید صلاحیت شدند.عباسعلی کدخدایی روز شنبه در نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان، گفت: مشکل عظیمی که در بحث انتخابات داریم و بارها هم گفتیم، نظام انتخاباتی و قوانین حداقلی است که باعث وضعیت کنونی شده است. متأسفانه هر دو طرف ناراضی هستند و ما نیز از این وضعیت راضی نیستیم. اکنون وارد مرحله دوم تاییدصلاحیت‌های دوم شورای نگهبان شدیم. کسانی که در مرحله قبل صلاحیتشان تائید نشده است می‌توانند شکایت کنند و شکایت آنها موردبررسی قرار خواهد گرفت و اعلام نظر می‌کنیم.کدخدایی اظهار داشت: از ۱۶ هزار و ۳۳ نفر که ثبت‌نام کرده بودند پس از انصراف‌ها و بررسی هیئت اجرایی، صلاحیت ۴۵۰۰ نفر موردبررسی قرار گرفت. مجموع افراد که مورد تائید شورای نگهبان قرار گرفتند حدود ۵۰ درصد است. حدود ۲۰ درصد رد صلاحیت داشتیم که در این مرحله مجدداً بررسی خواهد شد و تائید صلاحیت شدگان افزایش می‌یابد.کدخدایی ادامه داد: نزدیک به 2000 نفر به تائید صلاحیت شدگان شورای نگهبان اضافه‌شده است؛ دوستان و صاحب‌نظران سیاسی منتظر بمانند و در اظهارنظرها عجله نکنند شورای نگهبان به وظیفه نظام قانونی خود عمل می‌کند و نسبت به بررسی صلاحیت‌ها حساسیت لازم وجود دارد. تا پایان وقت قانونی احتمال افزایش تائید صلاحیت شدگان وجود دارد و تحقیقات محلی گاهی اوقات موردایراد واقع می‌شود در این مرحله و مرحله قبل کسانی صلاحیت آنها تائید نشده بود با تحقیقات محلی تاییدصلاحیت شده‌اند.

قانون اصلاح شود
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برخی نمایندگان به دلیل مسائل مالی رد صلاحیت شده‌اند که حدود ۴۰ نفر از آنها اصولگرا بودند و مابقی اصلاح‌طلب است، اما اصلاح‌طلبان و حامیان دولت شورای نگهبان را به جانب‌داری از اصولگرایان متهم می‌کنند. شورای نگهبان باکسی رودربایستی ندارد و نگاه جناحی، حزبی و سیاسی اعمال نمی‌شود. اگر مراجع چهارگانه قوه قضاییه تخلفی را اعلام کنند تأثیرگذار خواهد بود. شورای نگهبان وظیفه قانونی نظارت بر اجرای انتخابات را دارد که این وظیفه خود را در بررسی صلاحیت‌ها و بعد از برگزاری انتخابات انجام خواهد داد.وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تائید صلاحیت نمایندگان رد صلاحیت شده گفت: حدود ۷ الی ۸ نفر نماینده رد صلاحیت شده در مرحله دوم تائید صلاحیت شدند. قانون باید اصلاح شود. ما در یک مجموعه کلی گفتیم که علت رد صلاحیت‌ها یا سوءاستفاده‌های مالی و اقتصادی است یا بخش اندکی در مورد عدم رعایت مسائل شرعی و در برخی موارد نیز مخالفت با نظام جمهوری اسلامی بوده است. قانون به ما اجازه نمی‌دهد که ما نسبت به اشخاص اعلام نظر داشته باشیم. تعداد کسانی که تائید صلاحیت شده‌اند و می‌شوند نسبت به کسانی که تائید صلاحیت می‌شوند در مرحله دوم اندک است.
زیر سؤال رفتن اصل جمهوریت
وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد رد صلاحیت جناح اصلاح‌طلبان در انتخابات و زیر سؤال رفتن اصل جمهوریت نظام مجلس گفت: تفسیر شما این است و ما تقصیر شمارا قبول نداریم شما با نگاه سیاسی برخورد و سؤال می‌کنید اما شورای نگهبان فقط آن را معیار قرار داده است اینکه افراد به کدام جناح سیاسی وابسته هستند بعد اظهارنظر کنیم. شورای نگهبان این عینک را ندارد عینک شورای نگهبان قانون و شرایط مندرج در قانون است.وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد رد صلاحیت جناح اصلاح‌طلبان در انتخابات و زیر سؤال رفتن اصل جمهوریت نظام مجلس گفت: تفسیر شما این است و ما تفسیر شمارا قبول نداریم. شما با نگاه سیاسی برخورد و سؤال می‌کنید اما شورای نگهبان فقط قانون را معیار قرار داده است. اما اینکه ببینیم افراد به کدام جناح سیاسی وابسته هستند و بعد اظهارنظر کنیم، شورای نگهبان این عینک را ندارد. عینک شورای نگهبان قانون و شرایط مندرج در قانون است.

پیگیری ادعاهای محمود صادقی
وی در مورد پرونده محمود صادقی و تأثیر اظهارنظرها در مورد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها گفت: خیر، تأثیر ندارد، اما اگر اتهامی علیه شورای نگهبان باشد اجازه دهید که ما هم پیگیری قانونی کنیم. اگرچه از هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان گلایه داریم. موضوعی که در خارج از مجلس علیه شورای نگهبان از طرف ایشان مطرح شد. اما هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اظهارات ایشان را در چارچوب وظایف نمایندگی دانست و این ادعا مجدداً از طرف ایشان اعلام شد. از ایشان و همه عزیزان دیگر خواهش کردیم که اگر مراحل و مدارک و مستندات دارید در اختیار مراجع قانونی قرار دهید. چه لزومی دارد که ابتدا فریاد بزنید و بعد در شورای نگهبان باحالت اثر بگویید که اشتباه کردم. ایشان به شورای نگهبان آمده است و عذرخواهی کرده است اما بازهم کار را ادامه داد.

اجرا یا نظارت
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه ظاهراً دولت و مجلس تمایل به نهایی کردن قانون جامع انتخابات ندارد و بخش عمده‌ای از این هزینه تعلل را شورای نگهبان پرداخت می‌کند، بیش از ۸۰ درصد مجریان انتخابات به نفع دولت و اصلاح‌طلبان تغییر کردند و آیت‌الله جنتی نیز به این مسئله اعتراض داشتند. آقای رئیس‌جمهور و رئیس دفتر ایشان عملاً از یک جناح در انتخابات جانب‌داری می‌کنند که با اصل بی‌طرفی در تضاد است، موضع شورای نگهبان در این خصوص چیست؟ گفت: قانون انتخابات، قانون حداقلی است، نقایص زیادی دارد و باید اصلاح شود. انتظار داشتیم در این مرحله قانون اصلاح شود تا برخی مشکلات را پشت سر بگذاریم. شورای نگهبان به‌عنوان ناظر باید بی‌طرف باشد. قانون یک حکم نسبت به مجری و ناظر دارد که باید بی‌طرف باشند، برای ما مهم این است که گرایش‌ها در اجرای وظایف نباید دخالت داشته باشد اما اگر قرار باشد ازاین‌گونه اتهامات به شورای نگهبان و هیئت نظارت وارد شود به نظرم باید اول فکری به حال مقامات اجرایی انتخابات داشته باشیم بعد نظارت.

عدم التزام به اسلام
کدخدایی درباره تعریف عدم التزام به اسلام، گفت: وقتی‌که حکم عدم التزام به اسلام نوشته می‌شود یعنی که شما بخشی از احکام اسلامی را رعایت نمی‌کنید. بدین معنا نیست که شما مسلمان نیستید. اگر یک مسلمان شرب خمر داشته باشد نمی‌توان به او غیرمسلمان گفت بلکه مسلمانی است که یک گناهی را انجام داده است که به معنای عدم التزام به یکی از احکام اسلامی است.
وی در پاسخ به تائید صلاحیت روسای برخی کمیسیون‌ها که رد صلاحیت شده بودند گفت: این‌که شما می‌گویید که مجرمیت شان ثابت‌شده است باید دلیل و مدرک ارائه می‌شود. آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود الزاماً سندیت ندارد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.