انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اصـولگرایان دسـت‌پـر اصلاح‌طلبان دست‌خالی!
اصل 99 قانون اساسی اصل 113 را به حاشیه رانده است
کلاه‌برداری انتخاباتی؛ ادعا یا کذب؟
ردصلاحیت‌های گسترده و بدون شفافیت
چرا فشار انتخابات باید از دوش شورای نگهبان برداشته شود؟
مطلوب، محدود یا بدون انتخاب
هر جا نامزد اصلاح‌طلب داشته باشیم، لیست می‌دهیم
سه‌چهارم ایران، بدون رقابت واقعی!
نبود نامزد کافی
وظیفه شورای نگهبان بر اساس اصل 99 قانون اساسی «نظارت» است، نه دخالت
رهبری مشکــلات انتخابات را به مجمع تشخیص ارجاع کنند
مجلسی که ترکیبش از پیش مشخص است!
آدرس غلط دادن کیهان از جمهوریت!
چند دستگی در میان اصولگراها
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
مردم به مقاومت رای می دهند نه به مذاکره
حمایت از سخنان رئیس‌جمهور درباره انتخابات
رد صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب، مؤمن و متعهد مانع رقابت عادلانه است
هدیه تندروهای ایرانی به اصلاح‌طلبان
هشدار احمد توکلی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان
شورای نگهبان خلاف قانون اساسی عمل می‌کند
ممنوعیت ورود پول کثیف
نظارت ملت یا نظارت بر ملت؟
رسیدگی به وجود واسطه‌ها در تائید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس یک پرونده مهم انتخاباتی است
رد صلاحیت‌ها و مهندسـی انتخابات؟
ضرورت دارد که رئیس‌جمهور پیگیر همه پرسی باشد
نظام انتخاباتی و قوانین باعث نارضایتی هر دو طرف شده است
توصیه به مسئـولان از منظرنهج البلاغه
چرا التزام عملی قابل‌سنجش و تشخیص نیست؟
حرف رئیس‌جمهور که فقط در 44 حوزه انتخابیه رقابت وجود ندارد دقیق نیست
شورای نگهبان به نظارت استصوابی پایبند نیست و در اجرا دخالت می‌کند
شکست ارایه لیست واحد
تحلیل فضای انتخاباتی چراغ خاموش اصلاح‌طلبان چلچراغ روشن اصولگرایان
ترکیب مجلس یازدهم نیاز به پیش‌بینی ندارد
بیشتر
کد خبر: 71575 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ - 10:49

ستاره صبح-ایران در بین 196 کشور دنیا به دلیل موقعیت سوق‌الجیشی که دارد، حلقه وصل قاره آسیا به اروپا و آفریقاست و وسعت اش نیز یک درصد کره زمین و منابع زیرزمینی‌اش حدود 7 درصد منابع جهان است. شاخص‌ها و مشاهدات عینی نشان می‌دهد که این کشور به لحاظ اقتصادی، کارکرد نهادهای مدنی، نظام انتخاباتی عقب است و...، علت چیست و چرا کشور و مردم به این وضعیت گرفتارشده‌اند؟
پاسخ این پرسش‌ها در اظهارنظر مقامات نهفته است. غلامرضا مصباحی مقدم عضو تشخیص مصلحت نظام نماینده دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس که حامی پروپاقرص اصولگراها بوده و هست در گفتگو با شفقنا می‌گوید: دوسوم افراد جامعه یعنی 53 میلیون ایرانی در شرایط سخت زندگی می‌کنند، وی در این مصاحبه پیش‌بینی کرده که مجلس یازدهم مشابه مجالس هفتم، هشتم، نهم خواهد بود. در مجلس هفتم که وی هم حضور داشت قرار بود ایران ژاپن اسلامی شود مدل اقتصادی چینی نیز به ایران آورده شود. این در حالی است که مجالس هفتم، هشتم، نهم و دولت‌های نهم و دهم که مصباحی مقدم و همفکرانشان آن‌ها را روی کار آوردند عملکردشان به‌گونه‌ای بود که نتیجه‌اش تحریم، تورم، گرانی، اختلاس، هدر رفت منابع ارزی افسانه‌ای (هفت‌صد میلیارد دلار)، کاهش ارزش پول ملی و... بوده است، با این کارنامه اصولگراها تلاش می‌کنند سیکل معیوب گذشته را دوباره تکرار کنند.
حسن روحانی رئیس‌جمهور به رد صلاحیت اصلاح‌طلبان توسط هیئت‌های اجرایی واکنش نشان داد و گفت:
-به وزیر کشور گفتم اخذ و شمارش رأی را مثل افغانستان الکترونیکی کنید رفت و نشد.
-مردم باید انتخاب کنند نه جایی دیگر انتصاب کنند.
-انتخابات نباید تشریفاتی باشد.
-بزرگ‌ترین خطر برای دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است.
-پایه نظام و انتخابات، رفراندوم است.
-مجلس هم برای شما، نوش جانتان.
پرسش از مصباحی مقدم عضو تشخیص مصلحت نظام و همفکران وی این است که شما می‌گویید وضع زندگی دوسوم مردم سخت است، چرا و به چه دلیل لوایح FATF که دولت و مجلس آن را تائید کرده‌اند و بیشتر از یک سال است. که در مجمع معطل‌مانده است را تصویب نمی‌کنید؟ این در حالی است که نمایندگان مجلس، کارشناسان، صاحب‌نظران بر این عقیده‌اند که عدم تصویب این لوایح به نفع مردم و برعکس عدم تصویب آن‌ها به دلیل اینکه دادوستد بانکی میان ایران و دنیا را مختل می‌کند و ایران را در کنار کره شمالی کشور فقیر و گرسنه قرار می‌دهد به زیان مردم ایران است، وقتی عده‌ای که رأی مردم را ندارند در مقابل رأی 24 میلیونی رئیس‌جمهور و رأی 34 میلیونی به مجلس دهم می‌ایستند کارکرد مجلس ضعیف و از چشم مردم می‌افتد وزندگی را بر مردم سخت می‌کند. انتخابات باید رقابتی، سالم و با حضور همه سلایق موجود در جامعه باشد. این در حالی است تکلیف 160 کرسی به دلیل نبود رقابت از هم‌اکنون مشخص است که این کرسی‌ها به اصولگراها خواهد رسید. در حوزه انتخابیه مشهد دومین کلان‌شهر کشور ده‌ها اصلاح‌طلب ازجمله نویسنده که در و هیئت اجرایی تأیید شدند، هیئت نظارت شورای نگهبان آن‌ها را رد کرده است به‌گونه‌ای که در این شهر امکان رقابت وجود ندارد و از مشخص است که 5 کرسی این شهر مشابه چهار دوره قبل همچنان در دستان اصول‌گرایان خواهد بود. وضع به‌گونه‌ای شده که شورای عالی سیاست گزاری اصلاح‌طلبان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل نبود رقابت و رد صلاحیت‌ها امکان ارائه فهرست انتخاباتی ندارد. به عقیده نویسنده مناقشات سیاسی چهار دهه گذشته مردم ایران را به رشد و بلوغ سیاسی رسانده و سره را از ناصرِ تشخیص می‌دهند و به گفته امام نیاز به قیم ندارند و به گفته رئیس‌جمهور لازم نیست دیگران برای مردم انتصاب کنند؛ زیرا مردم می‌دانند که «انتخاب کردن» و «انتخاب شدن» حق هر ایرانی است. وقتی شورای نگهبان برخلاف اصول 99،37،23 و ... قانون اساسی اقدام به رد صلاحیت غیرقانونی شایستگان، زندان رفته‌های رژیم گذشته و ... را به دلیل موهوم مثل عدم التزام عملی به اسلام و ... که قابل‌سنجش و تشخیص نیست و اثبات این اتهام نیاز به اعتراف خود کاندیداها و یا حکم قضائی دارد رد می‌کند، معلوم است که نتیجه انتخابات از پیش مشخص است. موضوع آن‌قدر تراژدی شده که احمد توکلی طی نامه‌ای به شورای نگهبان به رد صلاحیت‌ها اعتراض و هشدار داده است. نگارنده عقیده دارد که 4 موضوع باعث شده تا نهادهای انتخابی در چشم مردم کمرنگ شوند یکی عملکرد ضعیف اعضای فراکسیون امید در مجلس دهم، دولت و شوراها که بارأی اصلاح‌طلبان به قدرت رسیدند اما به‌جای استفاده حداکثری از جایگاه خود استفاده حداقلی کردند و برای راضی کردن شکست‌خوردگان در انتخابات به آن‌ها امتیاز دادند. موضوع دیگر اقدامات پیدا و پنهان اصولگراها در مانع‌تراشی و ناکارآمد جلوه دادن نهادهای انتخابی است، موضوع سوم وقایع تلخ آبان و دی‌ماه است که نهادهای انتخابی نتوانستند کاری برای آسیب دیدگان انجام دهند و موضوع چهارم قضیه افزایش قیمت بنزین بود که در عمل مجلس نتوانست کاری درباره افزایش بی‌موقع بنزین انجام دهد. این چهار موضوع بستر را برای رویگردانی مردم از ناکارآمدی مجلس فراهم کرده است. در چنین شرایطی شورای نگهبان به‌جای آن‌که دایره را برای همه کاندیداها باز کنددست به قلع و قمع اصلاح‌طلبان زده تا راه را برای اصولگراها و تشکیل یک مجلس یکدست هموار کند.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.