انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71574 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - 23:45
هشدار احمد توکلی به شورای نگهبان 
درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان
احمد توکلی در نامه سرگشاده به شورای نگهبان خواستار شد

هشدار احمد توکلی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان

اشاره: کمتر از سه هفته به انتخابات مجلس یازدهم باقی‌مانده است؛ این در حالی است که اصلاح‌طلبان در حداقل 160 کرسی حوزه‌های انتخابیه نامزد قابل‌طرح ندارند و در تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و... نیز به دلیل رد صلاحیت‌ها با مشکل ارائه فهرست مناسب مواجه شده‌اند، اما اصولگرایان آن‌قدر نامزد تأییدشده دارند که بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط در تهران می‌توانند هشت لیست سی‌نفره بدون هیچ فرد تکراری ارائه دهند! وضع به گونه ای است که مصباحی مقدم هشدار داده اصولگرایان نباید با چند فهرست وارد انتخابات شوند. ردصلاحیت ها واکنش فعالان سیاسی، مطبوعاتی و حتی برخی چهره های اصولگرا را در پی داشته است. در همین ارتباط احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای سرگشاده به اعضای شورای نگهبان خواستار تجدیدنظر در ردصلاحیت فهرستی از اصلاح‌طلبان شده است. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

«احمد توکلی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای خطاب به اعضای شورای نگهبان نوشت: برادران ارجمند، اعضای محترم شورای نگهبان، طرز برخورد با اکثر داوطلبان اصلاح‌طلب از چند جهت نیازمند اصلاح است. این برادران و خواهران به دلیل فقدان شرایط مذکور در بند ۱، ۲ و ۴ رد صلاحیت شده‌اند. شرایط مذکور ازاین‌قرارند؛ «اعتقاد به اسلام»، «التزام عملی به اسلام»، «التزام عملی به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران»، «ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه». شرط اعتقاد به اسلام صفتی نیست که به‌راحتی بتوان کسی را که مدعی مسلمانی است فاقد آن اعلام کرد. اعتقاد به اسلام در اینجا به همان معنایی است که به ذهن متبادر می‌شود، یعنی عامه مردم او را مسلمان بدانند. اگر این تلقی درست باشد که چنین به نظر می‌رسد، بنده از شما می‌پرسم کدام‌یک از افراد فهرست پیوست را کافر می‌دانید؟ توکلی در ادامه چگونگی ارزیابی شروط التزام را زیرسوال برده و نوشته است: قانون ابراز وفاداری را کافی می‌داند. کدام‌یک از افراد نامبرده در فهرست پیوست را می‌شناسید که این شرایط چهارگانه را نداشته باشند؟

تفاوت نظر با رهبری
توکلی خاطرنشان کرد: ممکن است برخی از این افراد به قبول نداشتن ولایت‌فقیه، مخالفت با نظام، موافقت مذاکره با آمریکا، اصرار بر اهمیت مناسبات خارجی در امور داخلی، مخالفت باحجاب اجباری و دفاع از برگزاری کنسرت در مشهد شهرت داشته باشند، اما تا وقتی‌که مخالفت‌ها جامه عمل نپوشیده باشد آن‌ها فاقد شرایط پنج‌گانه نیستند. این نکته مهم قابل‌توجه است که تفاوت نظر با رهبری کسی را ضد ولایت‌فقیه نمی‌کند؛ زیرا تبعیت از ولی‌فقیه در عمل است نه در نظر و اصرار بر مشابه اندیشی باعث تک‌بعدی کردن نمایندگان و مردم و ایجاد جمود فکری و نهایتاً محروم کردن رهبری و کشور از مشورت اندیشمندان آزاده، انقلابی و دلسوز می‌شود.

بی‌اعتنائی و سخت‌گیری
وی در بخشی از این نامه با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان یک جریان غیر منضبط‌ و طیفی هستند، یادآور شد: ولی تفکر آنان در میان مردم طرفداران زیادی دارد و نمی‌توان و نباید آن‌ها را نادیده گرفت. شرط عقل و حکومت‌داری علوی به‌حساب آوردن آنان است. از بی‌اعتنائی و سخت‌گیری فقط دلخوری و حتی نفرت زاییده می‌شود. آن‌وقت اهداف سیاسی حکومت که وحدت ملی از اهم آن‌هاست از دسترس دور می‌شود. حذف نامزدهایی شبیه افرادی که در فهرست پیوست این نامه، به‌جای وحدت، ایجاد انشقاق می‌کند و در وضعیتی که ما در آن به سر می‌بریم این امر خطرناک است. یک امر مذموم اجتناب‌ناپذیر در شرایط امروز کشور، ناتوانی شورای نگهبان از اجرای درست قانون انتخابات است. این عیب عمدتاً معلول قانون انتخابات است که شاخص‌های روشنی برای احراز صلاحیت‌ها و فرصت کافی برای شورای محترم نگهبان برای ارزیابی صلاحیت‌ها، همراه با اقناع داوطلبان و عموم مردم فراهم نمی‌سازد.

اصلاح قانون انتخابات
توکلی تأکید کرد: حتی با اجرای کامل قانون فعلی انتخابات ممکن است نمایندگانی به مجلس بروند که مسلمان و انقلابی باشند؛ دزد، قاچاقچی و ضدانقلاب هم نباشند؛ اما صلاحیت‌ قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای همه ارکان کشور را نداشته باشند. این موارد ازجمله موضوعات مغفول در قانون انتخابات است. نویسنده این سطور نیز خود را به دلیل کوتاهی در اصلاح قانون انتخابات در زمان نمایندگی ملامت می‌کند. این‌جانب به‌عنوان برادری که بیش از نیم‌قرن در عالم سیاست تلاش کرده است و خیرخواه شما برادران عزیز و ملت ایران است، درخواست می‌کنم که به این نکات توجه بفرمایید؛ طوری نشود که با سختگیری‌های‌ نابه‌جا علاوه بر ظلمی که واقع می‌شود؛ مجلس با نمایندگان فاقد صلاحیت و صفرکیلومتر شکل گیرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.