انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71573 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - 23:35
حمایت از سخنان رئیس‌جمهور درباره انتخابات
شماری از فعالان اصلاح‌طلب در بیانیه‌ای عنوان کردند

حمایت از سخنان رئیس‌جمهور درباره انتخابات

اشاره: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز دوشنبه ۷ بهمن در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور که در وزارت کشور برگزار شد، در ارتباط با رد صلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان برای انتخابات مجلس یازدهم، بزرگ‌ترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: «باید پاسدار جمهوریت، نظر و خواست عامه مردم باشیم.» روحانی همچنین در توییتر خود نوشت: «بیایید به مردم اطمینان دهیم که نظام ما با نظام‌های تک‌حزبی، کمونیستی و یا شاهنشاهی فرق دارد؛ احزاب در این کشور آزاد هستند و نامزدهای همه جناح‌ها می‌توانند در انتخابات حضورداشته باشند. کاری نکنید که برخی به خاطر بی‌اعتمادی پای صندوق رأی نروند.» این سخنان و توییت روحانی در کنار تأکیداتش بر لزوم حضور همه سلایق و گرایش‌های سیاسی در میان کاندیداهای تأیید صلاحیت شده بهانه‌ای شد تا دلواپسان در پاسخ به هشتگ انتخابات تشریفاتی، علیه رئیس دولت بتازند. این در حالی است که بنیان‌گذار انقلاب خطاب به شورای نگهبان گفته بودند: «شما روی مواضع اسلام قاطع بایستید، ولی به صورتی نباشد که انتزاع شود شما در همه‌جا دخالت می‌کنید. صحبت‌های شما باید به صورتی باشد که همه فکر کنند در محدوده قانونی خودتان عمل می‌کنید، نه یک‌قدم زیاد و نه یک‌قدم کم.» (صحیفه امام، ج ۱۹، صص ۴۳ – ۴۴) امام همچنین در انتخابات مجلس دوم که عده ای قصد دخالت داشتند، گفت: «مردم قیّم نمی خواهند و میزان رای مردم است.» سخنان روحانی مورد استقبال رسانه های اصلاح طلب و مخالفت رسانه های اصولگرا قرار گرفت. در همین ارتباط شماری از فعالان اصلاح‌طلب در بیانیه‌ای از مواضع اخیر رئیس‌جمهوری درباره ضرورت برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی حمایت کردند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

در بیانیه روز پنجشنبه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی اصلاح‌طلب که در ایرنا منتشرشده، آمده است: سخنرانی اخیر حسن روحانی رئیس‌جمهوری در اعتراض به «فرمایشی»، «نمایشی» و «تشریفاتی» شدن انتخابات، حذف نماینده‌های جریان‌های سیاسی متفاوت و عدم رقابت معنادار در انتخابات حاوی هشدارها و نکات مهم و قابل دفاعی بود. ما، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی، به‌رغم نقدهایی که به عملکرد دولت داریم، از تذکر رئیس‌جمهوری درمورد عادلانه و رقابتی‌شدن انتخابات حمایت می‌کنیم.

دخالت‌ها در فرایند انتخابات
این بیانیه با اشاره به گسترگی و فراگیری دخالت‌ها در فرایند انتخابات، خاطرنشان کرد: از پیش نتیجه انتخابات ۱۶۰ کرسی مشخص و در ۷۰ کرسی دیگر هم صرفاً رقابتی کم‌رمق میان طیف‌های تندرو و معتدل اصولگرایان برقرار است. به تعبیر روشن در ۲۳۰ کرسی (بیش از سه‌چهارم کرسی‌ها) رقابتی جدی در کار نیست و به‌جز شهر تهران، حداکثر در ۳۰ کرسی، آن‌هم در شرایط غیرعادلانه و بدون حضور نماینده‌های قوی‌تر دیگر جریان‌های سیاسی قانونی، رقابتی حداقلی برقرار است. نام چنین روندی انتخابات نیست؛ انتصابات است و دموکراسی‌خواهان نمی‌توانند ویترین چنین انتخابات نمایشی و فرمایشی و تشریفاتی را بیارایند. فعالان اصلاح‌طلب یادآور شدند: شرایط کشور، تهدیدهای نظامی، تحریم و فشارهای اقتصادی خارجی، انباشتِ بحران‌های برآمده از ناکارآمدی و سوء حکمرانی، و افزایش چشمگیر نارضایتی عمومی بر ضرورتِ جلب مشارکت انتخاباتی مردم و تقویت نهادهای نمایندگی گروه‌های متکثر اجتماعی و سیاسی در جامعه مدنی و نهادهای حکمرانی (ازجمله مجلس) افزوده است. این امر مستلزم آزاد و عادلانه برگزارشدن انتخابات است تا با رقابت معنادار نمایندگان جریان‌های سیاسی مختلف، مشارکت وسیع شهروندان جلب شود.

حضور در رقابتی معنادار
این بیانیه افزود: جریان‌های سیاسی قانون‌گرا هم نشان داده‌اند که باوجود همه‌ی موانع و دشواری‌های سیاست‌ورزی مصلحانه در شرایط کنونی، با برنامه‌های سنجش‌پذیری که برای انتشار و پیگیری در این انتخابات آماده کرده‌اند و تصویب اجرای سرا (انتخابات مقدماتی شفاف و دموکراتیک) برای انتخاب نامزدهایشان در انتخابات، برای حضور در رقابتی معنادار جدی بوده‌اند، اما با حذف‌ها، امکان انتشار لیست نامزدها و حضور سرمایه‌ساز و رقابت معنادار را ازدست‌داده‌اند. در بیانیه اصلاح‌طلبان آمده است: ما، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ضمن حمایت از هر تلاشی برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی جایگاه ریاست جمهوری در جلوگیری از تشریفاتی شدن انتخابات و فرمایشی‌شدن مجلس، ازجمله با دادن تذکر قانون اساسی در جهت برگزاری انتخاباتی که رقابت معنادار در آن ممکن شود و هشدار می‌دهیم که تداوم وضعیت فعلی مانع شکل‌گیری انتخاباتی می‌شود که بیمه‌کننده ایران و نظام سیاسی آن باشد.

شرط احیای صندوق رأی
این بیانیه افزود: به باور ما رقابت آزاد و عادلانه انتخاباتی با حضور نمایندگان اصلی جریان‌های متفاوت سیاسی، شرط احیای صندوق رأی و مشارکت گسترده شهروندان و از ضرورت‌های افزایش ظرفیت‌ جامعه و حاکمیتِ آن برای عبور از بحران‌های هم‌افزای کنونی است. به نظر ما رفتار شورای نگهبان مانع شکل‌گیری انتخابات معنادار شده‌است. چنین انتخاباتی گره از مشکلات میهن و مردم نمی‌گشاید و بر شکاف دولت و ملت می‌افزاید. این روند خطرناک وظیفه رئیس‌جمهوری و همه نیروهای سیاسی ایران‌دوست را در تلاش برای برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه دو چندان می‌کند.

امضاکنندگان بیانیه
در این بیانیه نام شخصیت‌هایی چون محسن آرمین، ابراهیم اصغرزاده، جواد امام، محسن امین‌زاده، عماد بهاور، سیدمصطفی تاج‌زاده، علی تاجرنیا، محمد ترکمان، حمیدرضا جلایی‌پور، محمدرضا خاتمی، زهرا شجاعی، محسن صفایی‌فراهانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، علیرضا علوی‌تبار، مریم قدس، الهه کولایی، فخرالسادات محتشمی‌پور، مهدی محمودیان، محمدجواد مظفر، احمد منتظری، عبدالله مؤمنی، حسین واله و... به چشم می‌خورد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.