انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71572 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - 23:33
آغاز ورود داروهای حساس به ایران از طریق سوئیس
گزارش

آغاز ورود داروهای حساس به ایران از طریق سوئیس

اشاره: هرچند امریکا بارها گفته که ورود دارو و مواد غذایی به ایران مشمول تحریم‌ها نیست، اما در عمل تاکنون مانع این عمل بوده است. تازه‌ترین اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا این است که امکان ورود دارو و مواد غذایی از طریق کشور سوئیس که حافظ منافع این کشور در ایران است را مجاز دانسته و ادعا کرده یک محموله دارویی به ایران واردشده است. کشور سوئیس از اجرایی شدن سازوکار بشردوستانه برای ارسال کالاهای اساسی ازجمله غذا و دارو به ایران خبر داد. دولت سوئیس روز پنج‌شنبه (۱۰ بهمن) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) مجوز نخستین پرداخت برای ارسال دارو به ایران به ارزش دو میلیون و ۵۵۰ هزار دلار از سوی یک شرکت داروسازی این کشور صادرشده است. این محموله شامل داروهای ضد سرطان و داروهای موردنیاز برای پیوند اعضای بدن است. بر اساس بیانیه دولت سوئیس، وزارت خزانه‌داری آمریکا تضمین‌های لازم را به بانک سوئیسی برای انجام معاملات خاص داده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در بیانیه‌ای اجرایی شدن سازوکار بشردوستانه سوئیس با ایران را تائید کرده و مدعی شده که خواستار رسیدن مواد غذایی، دارویی و دیگر کالاهای بشردوستانه به ایران است. این ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا در حالی است که همین وزارتخانه (۱۰ بهمن) با صدور بیانیه‌ای «علی‌اکبر صالحی»، رئیس‌ سازمان انرژی اتمی ایران و خود سازمان انرژی اتمی را در لیست تحریم‌های خود قرارداد.

ستاره صبح-

چند مبادله محدود و نمایشی
رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام در واکنش به این ادعا نوشت: «در خصوص اخبار منتشره در مورد راه افتادن کانال مبادله کالاهای کشاورزی و دارو از طریق دولت سوئیس، توضیح این نکته ضروری است که: «داروی مبادله شده، با پیگیری و درخواست سفارت سوئیس و در حد 2.5 میلیون دلار، آن‌هم از طریق منابع موجود بانک مرکزی نزدیک بانک سویسی و از طریق شرکت‌های سویسی بوده است. با توجه به کارشکنی مداوم آمریکایی‌ها در نقل‌وانتقال منابع برای مبادلات کالاهای اساسی و دارو، اگر آمریکایی‌ها واقعاً مدعی همراهی برای تأمین دارو و کالاهای کشاورزی هستند، باید مکانیزه بانکی برای انتقال و تأمین منابع خرید کالاهای اساسی را فراهم سازند. صرف انجام چند مبادله محدود و نمایشی، بدون امکان انتقال منابع، کافی نیست. فراهم‌سازی مکانیزه انتقال منابع و نیز تأمین مالی مبادلات، خود معیار مهمی برای ارزیابی صحت ادعای آمریکایی‌ها است.»

دو گزینه جدید تحریم‌های آمریکا
وزارت خزانه‌داری آمریکا که با خروج از برجام، مأموریت اتاق جنگ اقتصادی علیه مردم ایران را برعهده‌گرفته است، سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن را هم در فهرست تحریمی خود اضافه کرد.دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) روز پنج‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد، علی‌اکبر صالحی در فهرست تحریم‌های ثانویه قرارگرفته است.بر اساس این تحریم‌ها، هرگونه اموال و دارایی‌های افراد مندرج در لیست که در قلمرو آمریکا قرار گیرد، توقیف خواهد شد و شهروندان آمریکایی هم مجاز نیستند با آن‌ها هیچ‌گونه معامله‌ای داشته باشند.دولت ترامپ که تقریباً همه نهادهای مؤثر در تأمین امنیت و اقتصاد ایران را تحریم کرده، به تحریم‌های تکراری هم‌روی آورده است به‌گونه‌ای که سازمان انرژی اتمی که پیش‌ازاین در فهرست اس دی ان اوفک قرار داشت را با عناوین جدیدی بار دیگر تحت تحریم قرارداد.وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین تغییراتی را در برچسب تحریمی سازمان انرژی اتمی ایران که از قبل در فهرست تحریم‌ها قرار داشته اعمال کرده است.وزارت خزانه‌داری آمریکا دو برچسب تحریمی [NPWMD] و [IFSR] را به برچسب قبلی تحریم این سازمان اضافه کرده است. برچسب نخست، مخفف عبارت «مقررات تحریمی اشاعه گران سلاح‌های کشتارجمعی» و برچسب دوم مخفف عبارت «مقررات تحریمی مبادلات مالی ایران» است.«ریچارد گلدبرگ»، از اعضای سابق شورای امنیت ملی آمریکا در تویی‌ترش درباره تغییرات اعمال‌شده در تحریم‌های آمریکا علیه سازمان انرژی اتمی نوشته که اقدام جدید واشنگتن به معنای اعمال تحریم‌های مرتبط با «اشاعه سلاح‌های کشتارجمعی» علیه این سازمان است.او نوشت: «اعمال تحریم‌های مربوط به سلاح‌های کشتارجمعی علیه سازمان انرژی اتمی و رئیس آن، معادل اعمال تحریم‌های تروریسم علیه بانک مرکزی ایران است. امروز دولت، به این افسانه که ایران برنامه‌ای برای مصارف صلح‌آمیز هسته‌ای دارد پایان داد.»

تمدید معافیت همکاری‌های 
هسته‌ای با ایران
نماینده دولت آمریکا در امور ایران پنجشنبه اعلام کرد دولت این کشور معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران را برای یک دوره ۶۰ روزه دیگر تمدید کرده است.«برایان هوک»، نماینده دولت آمریکا در امور ایران پنجشنبه اعلام کرد واشنگتن معافیت‌ از تحریم‌ها برای ادامه همکاری‌های هسته‌ای با ایران را برای یک دوره ۶۰ روزه دیگر تمدید کرده است.برایان هوک همچنین یادآوری کرد که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هم‌زمان با صدور این اقدام سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن، «علی‌اکبر صالحی» را تحریم کرده است.نماینده دولت ترامپ در امور ایران گفت: «ایالات‌متحده چهار محدودیت هسته‌ای علیه ایران را که امکان تداوم پروژه‌های منعطفانه و محدودسازی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را فراهم می‌کند به مدت ۶۰ روز تمدید کرده است. ما به‌دقت تمامی تحولات در برنامه هسته‌ای ایران را رصد می‌کنیم و وزیر خارجه پامپئو به فراخور تحولات، این پروژه‌ها را خاتمه خواهد داد.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.